Sahte Bordro İle Kredi Çekilir mi Anlaşılırsa Ne Olur

A+
A-

Hukuki değere sahip bir nitelikte olan maaş bordrosu kredi çekilmesi ya da kredi kartı başvurusu yapılması gibi konularda bankalara beyan edilmesi gereken ve kişinin kredi limitini doğrudan belirleyen oldukça önemli bir evraktır. Bu özelliği nedeniyle sahte bordro beyanında bulunulması ve kurumların aldatılması hukukun işleyişine ters olmasından mütevellit çeşitli cezai yaptırımlara konudur.

sahte bordro ile çekilen kredinin cezası

sahte bordro ile kredi cekilir mi anlasilirsa ne olur

Özel Evrakta Sahtecilik Nedir?

Resmi evrakta sahtecilik suçundan farklı olarak özel evrakta sahtecilik suçu da vardır ve bu davranış da çeşitli cezai yaptırımlara konudur. Hukuki değere sahip nitelikteki bir evrakta yapılan asla uygun olmayan değişiklik özel evrakta sahtecilik suçu anlamına gelmektedir.

Özel Evrakta Sahtecilik Suçuna Konu Evraklar Nelerdir?

Özel belgede sahtecilik suçunun kapsamı oldukça geniştir ve genel itibariyle hukuki geçerliliği olan ve herkes tarafından kolayca düzenlenebilen belgeleri esas alır. Örneğin faturalar, dilekçeler, teminat mektupları, vergi beyannameleri, kira sözleşmeleri, sözleşmeler, doktor raporları, maaş bordrosu, maaş yazısı vb.

Sahte Bordro ile Kredi Çekilebilir Mi?

Bordro hukuki geçerliliği olan bir evrak olması nedeniyle banka tarafından kredi başvurusu için yeterli ve geçerli bir evrak olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla anlaşılmaması halinde yasalara aykırı olsa da kredi başvurusunda bulunulması mümkündür. Fakat SGK’nın prime esas kazanç takibi için bankalara beyan edilen maaş bordrolarını doğrudan incelemeye aldığını ve sigorta ödemelerinin tam yapılmaması nedeniyle iş verenle iletişime geçileceğini unutmamak gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yeni Kimlik İçin Nasıl Randevu Alınır (Hemen Alabilirsiniz)

SGK’nın Maaş Bordrosu Takibi

SGK, bankalara yapılan kredi ve kredi kartı başvuruları için beyan edilen geliri yakından incelemektedir. Bunun sebebi sigorta prim ödemelerinin aynı kişi için ne düzeyde yapıldığını görmek ve vergi kaçırılıp kaçırılmadığını anlamaktır. Sahte belgeyle bankaya yapılan kredi ya da kredi kartı başvurusunda prime esas kazançtan daha yüksek miktarda gelir bilgisi paylaşılması durumunda SGK’nın iş verenle iletişime geçmesi ve yaptırım uygulaması mümkündür.

Özel Evrakta Sahtecilik Suçunun Cezası Nedir?

Özel evrakta sahtecilik suçu nedeniyle 1 yıl ile 3 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmak mümkündür. Fakat maaş bordrosu özelinde gelirin yanlış beyan edilmesi ve SGK’ya daha az maaşla prim ödemesi yapılması nedeniyle ek maddi yaptırımlarla karşılaşılması da mümkündür.

Maaş Bordrosunda Sahtecilik Suçu Anlaşılırsa Ne Olur?

Maaş bordrosunda sahtecilik yapılması halinde ciddi cezai yaptırımlarla karşılaşılır. Bu yaptırımlar yalnızca sahte beyanda bulunan kişiyi değil sahte beyanın belgesini düzenleyen kişiyi de yakından ilgilendirmektedir. Nasıl bir ceza ile karşılaşılacağı sahteciliğin niteliğine bağlı olarak değişebilir fakat her halükarda maddi ve manevi ciddi yaptırımlarla karşılaşılacağı akıldan çıkarılmamalıdır.

Yüksek Miktarlı Kredi Çekmek için Ne Yapılabilir?

Olabileceğinden daha yüksek limitle kredi çekmek için hukuk dışı yöntemlere başvurulmasına gerek yoktur. Çeşitli gerekliliklerin yerine getirilmesi ya da başvuru prosedürlerinin uygulanması halinde yüksek limitli kredilerin rahatlıkla kullanılabilmesi mümkün hale gelir.

Örneğin çekilecek kredi miktarı kadar teminat vermek, ipotek göstermek ya da kefil göstermek başvurulabilecek ilk yöntemler arasındadır. Bu yöntemler normalde kullanılabilecek kredi miktarını katbekat arttıracaktır.

Maaş zammı talep etmek, kredi notunun yükselmesini sağlamak da daha yüksek limitle ya da maksimum limitle kredi kullanılabilmesini mümkün kılacaktır.

Sitemizde yer alan Kredi Sicili Bozuk Olanlar Düzeltmek İçin Ne Yapmalı konulu yazımızı da ortalama 2 dk da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Şahsi Dilekçe Nasıl Yazılır (Oku ve Dilekçeni Hemen Yaz)

Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan her birey şahsi olarak dilekçe verme ve bilgi edinme hakkına sahiptir. Bireylerin özellikle yargı organları ile yasama...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016