Sanık Ne Demek : Kimlere Sanık Denir Bir Kişi Nasıl Sanık Olur

A+
A-

Ceza yargılamalarında bireylerin en çok kafalarını karıştıran, adli tutanak ve evraklarda anlayamadıkları bir çok terimin yer alması ve bunlara anlam yükleyememeleridir. Özellikle adli terimler içerisinde yer alan şüpheli, sanık, mağdur, müşteki, malen sorumlu gibi kavramlar kişilerin ceza davasında hangi konuda olduklarını belirtmektedir. Birçok insan kendisine adli birimler tarafından gönderilen tebligatların üzerinde yazılı olan terimlerin ne anlama geldiğini bilmediği için gereksiz panik yaşamakta ve oraya buraya koşuşturmaktadır.

sanık ne demektir

Sanık Ne Demek : Kimlere Sanık Denir Bir Kişi Nasıl Sanık Olur

Ceza Muhakemesi Kanununda şüpheli, suçun öğrenilmesi ile iddianamenin kabulüne kadar geçen soruşturma aşamasında, sanık ise, kovuşturmanın başlamasından itibaren hükmün kesinleşmesine kadar, suç şüphesi altıda bulunan kişi olarak tanımlanmaktadır. Burada önemli olan ve dikkat edilecek en önemli husus sanık kavramının şüpheli ile karıştırılmamasıdır, çünkü şüpheli, soruşturma evresinde suç şüphesi altında bulunan kişi olarak tanımlanmıştır. Bu yazımızda sanık ve şüpheli ne demek, bir kişi nasıl sanık olur, sanık ve şüpheli arasındaki fark, soruşturma ve kovuşturma ne demek gibi adli terimler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Sanık ve Şüpheli Ne Demek

Bir ceza dava dosyası iki aşama halinde tekamül eder, bunlardan ilki olan soruşturma aşamasında yani suçun resen veya şikayet ile öğrenilmesi ile Cumhuriyet Savcısı tarafından yürütülen aşamadır, iddianamenin kabulüne kadar olan bu aşamada suç şüphesi altında bulunan kişi veya kişiler şüpheli olarak adlandırılmaktadır.  Ceza dava dosyasının ikinci aşaması ise kovuşturma aşamasıdır. Bu aşama ise iddianamenin kabulü ile başlayarak hükmün kesinleşmesine kadar geçen evredir. Bu evre içerisinde suç şüphesi altında bulunan kişi veya kişilere sanık olarak adlandırılmaktadırlar.

Soruşturma ve Kovuşturma Nedir, Ayrımı Nasıl Yapılır

Ceza Muhakemesi Kanununa göre soruşturma; Kanuna göre yetkili mercilerce suç şüphesinin öğrenilmesinden iddianamenin kabulüne kadar geçen evreyi. Kovuşturma ise; İddianamenin kabulü ile başlayıp, hükmün kesinleşmesine kadar geçen vereyi ifade etmektedir. Soruşturma ve Kovuşturma arasındaki ayrım bu şekilde rahatça yapılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Uzlaştırmacı Nasıl Olunur, Kimer Uzlaştırmacılık Yapabilir

Sanık veya Şüpheli Nasıl Olunur

Hakkında herhangi bir nedenle suç isnat edilen biri hakkında şüpheli olarak Cumhuriyet Savcılığınca soruşturma başlatılabilir. Soruşturmanın yapılması, şüphelinin suç işlediği anlamına gelmez, soruşturma aşamasında şüpheli hakkında dava açılmasına veya hakkındaki soruşturma ile ilgili olarak kovuşturmaya yer olmadığına karar verilebilir. İlgili Cumhuriyet Savcılığı şüpheli hakkında dava açılmasına karar vererek iddianame düzenleyip ilgili mahkemeye gönderirse ve ilgili mahkemenin bu iddianameyi kabul etmesi ile şüpheli sıfatı kalkarak yerini sanık sıfatına bırakır. Mahkemeye dava açılması sanığın suç işlediği anlamına gelmemektedir. Mahkemece yapılacak yargılama sonucunda sanık suçlu bulunursa cezalandırılmasına, suçsuzluğunun ispati halinde ise beraatine karar verilir. Şikayetten vazgeçmeye tabi davalarda ise yargılama sırasında şikayetten vazgeçme olursa davanın düşmesine karar verilir.  Sonuç olarak şüpheli veya sanık olmak için suç şüphesi altında bulunmak gerekmektedir. Bunun şikayete bağlı bir suç olması veya resen yürütülen bir soruşturma sonucu devam etmesi bu durumu değiştirmez.

Vekil ve Müdafi Arasındaki Fark Nedir

Sanık veya şüpheli kendisini bir avukat ile temsil ettirmesi halinde, temsil ettirdiği avukatı sanık veya şüphelinin müdafisi olarak nitelendirilir. Vekil ise, suçtan zarar gören mağdur veya müştekinin avukatına verilen addır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Samsun SASKİ Dilekçe Örneği (Fatura İtiraz, Abone vs.)

Türkiye’nin en kalabalık on altıncı şehri olan Samsun Karadeniz Bölgesi’nin Orta Karadeniz Bölümü’nde yer almaktadır. SASKİ Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Su...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016