Savcı Nasıl Olunur Gerekli Şartlar Nelerdir ve Maaşları 2019

A+
A-

Ülkenin en yüksek mevkilerinden biri hiç şüphesiz ki savcı makamı olmaktadır. Savcıların görevi; işlenmiş olan suç ihbarının yapılması veya haberinin alınmasından sonra, suça ilişkin bütün delilleri toplayarak, gerek görülmesi halinde şüpheli, mağdur ve tanıkların ifadeleri alınıp, suç işlediği iddia edilen şüphelinin cezalandırılması istemi ile dava açılmasını sağlanması olarak ifade edebiliriz.  Ülkemizde savcı olabilmek için bir çok şartın yerine getirilmesi gerekmektedir.

hakim savcı nasıl olunur

Hakim Savcı Nasıl Olunur Gerekli Şartlar Nelerdir ve Maaşları 2019

Savcı Nasıl Olunur

Hakim veya savcılık sınavına girmeden önce öncelikli olan şartlardan en önemlileri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması, kasıtlı herhangi bir suçtan dolayı mahkum olmamış olması Hukuk fakültesi mezunu olunmasıdır. Buna ilişkin ayrıntılı bilgi edinmek için Hakim Savcı Nasıl Olunur konulu yazımızı okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.  Hakimler ve Savcılar kurulu tarafından belirlenen ihtiyaç dahilinde yapılacak olan sınavla yazılı ve sözlü sınavda başarılı olan adaylar savcı adayı olarak staja başlar ve staj bitimine müteakip çektikleri kura sonucunda atamaları yapılır.

Savcı Olmak İçin Öncesine Dikkat

Öncelikle savcı olmak için; ülkemizdeki hukuk fakültelerinin birinden mezun olunması veya  YÖK tarafından denkliği kabul edilen yurtdışındaki üniversitelerden birinde hukuk eğitimi görülmüş ve ülkemizce diplomanın tanınmış olması gerekmektedir.

Savcılık İçin İlk Görev Yeri

Savcı olmak için sınava giren adaylardan yazılı sınavda ve sözlü mülakatta başarılı olan adaylar stajlarının bitimine müteakip yapılacak kura işlemi sonrasında ilk görev yerlerinde görevlerine başlarlar. Hakim ve savcıların görev yerleri bölge esasına göre ayrılmıştır. Adalet Bakanlığı tarafından birden beşe kadar belirlenen bölgelerden birinin kurasının çekilmesi halinde o yerde göreve başlanır. Büyükşehirler ve gelişmiş iller birinci bölge olarak, az gelişmiş küçük ilçeler ise dört ve beşinci bölge esasına göre sınıflandırılmıştır. Örneğin yapılan kurada birinci bölgeden bir yer çeken Cumhuriyet Savcısının ikinci görev yeri beşinci bölgeden bir yer olacaktır. Yada kurada beşinci veya dördüncü bölgeden bir yer çeken Cumhuriyet Savcısı bir dahaki görev yerini üçüncü bölgeler arasında olan yerlerden seçecektir. Seçilen yerlerin Hakimler ve Savcılar Kurulunca uygun görülmesi halinde atama yapılır uygun görülmemesi veya istenilen yerlerin dolu olması halinde Hakimler ve Savcılar kurulu uygun olan yere kendiliğinden atama yapar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İş Mahkemesine Dava Açarken En Önemli 6 Altın Kural

Savcılık Mülakatında Kişilik Ve Karakter Analizi

Yazılı sınavı geçenler genellikle mülakatı basit olarak düşünürler. Fakat mülakatta en az yazılı sınav kadar zordur. Özellikle mülakatta sizin karakter analiziniz yapılır her detaya önem verilir. Elinizi nasıl kullandığınızdan tutun bakışınızdaki manaya kadar her detay mülakat zamanı dikkate alınacaktır. Aynı zamanda kılık kıyafete verdiğiniz önem de burada önem teşkil edecektir. Böyle bir sınav sonrası mülakata dahil olduğunuzda diksiyondan tutun üzerinizdeki kıyafete kadar her detaya dikkat etmeniz sizin mülakat sonucunuz için artı puan olacaktır. Mülakatta en az sınav kadar önem teşkil eder.

Savcı Maaşları 2019 Yılında Ne Kadar

Kadro/Drc Hizmet Yılı Ünvanı 15 Ocak 2019 Maaş
1-4 21 Birinci Sınıfa Ayrılmış Hakim Savcı 11.655,00 TL
1-4 18 Birinci Sınıfa Ayrılmış Hakim Savcı 10.003,00 TL
1-1 15 Birinci Derecedeki Hakim ve Savcı 8.819,00 TL
2-1 13 İkinci Derecedeki Hakim ve Savcı 8.189,00 TL
3-1 11 Üçüncü Derecedeki Hakim ve Savcı 7.922,00 TL
4-1 9 Dördüncü Derecedeki Hakim ve Savcı 7.589,00 TL
5-1 7 Beşinci Derecedeki Hakim ve Savcı 7.065,00 TL
6-1 5 Altıncı Derecedeki Hakim ve Savcı 6.832,00 TL
7-1 3 Yedinci Derecedeki Hakim ve Savcı 6.705,00 TL
8-3 2 Sekizinci Derecedeki Hakim ve Savcı 6.272,00 TL
9-1 Hakim ve Savcı Adayları 5.310,00 TL

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Sanık Ne Demek : Kimlere Sanık Denir Bir Kişi Nasıl Sanık Olur

Ceza yargılamalarında bireylerin en çok kafalarını karıştıran, adli tutanak ve evraklarda anlayamadıkları bir çok terimin yer alması ve bunlara anlam...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016