Savcılığa Şikayet Edildim Ne Yapmam Gerekiyor

| ,

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin muhatap olduğu bir Ceza Yasası vardır. Bu da 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu ‘dur. Herkes işlediği ya da işlemeye teşebbüs ettiği eylemler kapsamında; bu Yasa ‘ya göre cezalandırılmaktadır. Herhangi bir kişi hakkında bir ceza verilebilmesi için öncelikle; hakkında bir soruşturma açılması, suçu işlediğine dair yeterli şüphe görülmesi halinde kamu davası açılması, sonrasında da bağımsız Türk Mahkemeleri ‘nde yargılanması gerekmektedir. Daha önceki birçok yazımızda sizlere bu süreçlerden bahsettiğimiz üzere; yine bu yazımızda da soruşturma aşaması üzerine bilgi paylaşımında bulunarak; Savcılığa şikayet edildim ne yapmam gerekiyor sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Bir Kişi Hakkında Soruşturma Nasıl Başlar

Herhangi bir kişinin suç işlemesi üzerine bir soruşturma başlayabilmesi için; taraflardan herhangi birinin adli merciilere ya da kolluk birimlerine şikayeti, olayı gören veya duyan kişilerin yine aynı birimlere ihbarı yeterlidir. Bu ihbar ya da şikayet durumlarının yanı sıra; adli merciiler ve kolluk birimleri de herhangi bir suç karşısında re’sen (kendiliğinden) soruşturmaya başlayabilmektedir.

Hakkımda Savcılığa Şikayet Var

Eğer işlediğiniz bir suç ile ilgili olarak; hakkınızda savcılığa bir ihbarda ya da şikayette bulunulduysa bu durumda kolluk birimleri ve adli merciiler, konu ile ilgili soruşturmaya geçecek, şikayete ya da ihbara konu olayla ilgili olarak gerekli bilgileri toplayacaktır. Toplanan bilgiler ışığında hakkınızda kamu davası açılabileceği gibi aynı zamanda Takipsizlik kararı (kovuşturmaya yer olmadığına dair karar) da verilebilecektir.

Ne Yapmak Gerekiyor

Bu durumda yapılması gereken; suçu işlediyseniz mümkün mertebe karşı tarafın bir zararı varsa bu zararı gidermek, eğer üzerinize atılı suç şikayete bağlı suçlar arasında ise; bu durumda karşı tarafın şikayetinden vazgeçmesi için elinizden geleni yapmak olacaktır. Yine eğer suç; en son düzenleme ile uzlaşmaya giren suçlar arasında ise, karşı tarafla uzlaşma yoluna da gidebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Asliye Hukuk Mahkemesi Nedir Hangi Davalara Bakar

Ancak herhangi bir suç işlemediğinizi düşünüyorsanız; bu durumda da iddiaların tamamını reddedebilirsiniz. Suçu işlemediğinize dair delillerinizi siz de toplayarak adli merciilere bir dilekçe ile ibraz edebilirsiniz.

Hakkımda İftira Atılıyor

Eğer soruşturmaya konu suçu işlemediğiniz sabit ise; yani hakkınızda verilen kovuşturmaya yer olmadığına dair kararda gerekçe olarak “suç unsurları olmadığı” belirtildiyse, sizi ihbar ya da şikayet eden kişiler hakkında iftira suçundan siz de şikayetçi olabilirsiniz. Bu durumda eliniz biraz daha güçlü olmuş olacaktır. Ancak sonucu yine soruşturma ve yargılama sonucunda belli olacaktır.

Savcılık Dilekçe Örnekleri

Sitemizde Savcılık aşamasında ihtiyaç duyabileceğiniz ve daha önceden hazırlamış olduğumuz dilekçe örnekleri için lütfen buraya tıklayınız. Eğer aradığınız dilekçe konusunda yeterli bilgiye ulaşamadıysanız lütfen yorum bölümünden yorum bırakarak yardım istediğiniz konuyu yazınız. En geç 24 saat içerisinde yine yorum bölümünden tarafınıza bir cevap verilecektir.

Önceki Yazı

SEÇSİS Nedir Güvenli midir

Tüketici Hakem Heyeti 2019 Parasal Sınırları

Sonraki Yazı

“Savcılığa Şikayet Edildim Ne Yapmam Gerekiyor” üzerine 15 yorum

 1. Mahkeme karari ile cezasi kesinlesmis biri icin
  Gorgu taniklarindan biri sahitlik yaparak bu sucun islenmedigini ispatlamak icin savciliga nasil bir dilekce yazilmali

  Cevapla
  • Halime hanım, Kesinleşmiş bir mahkeme kararında ancak yargılamanın seyrini değiştirecek bir delilin ortaya çıkması halinde Yargılanmanın Yenilenmesi Talebinde bulunulabilir. Yargılanmanın yenilenmesi talebi hükmü veren mahkemeye yapılmalıdır, talepte bulunulması yargılanmanın yenilenmesine karar verileceği anlamına gelmez, talep dilekçesinde yargılamanın seyrini değiştirecek delillerin açıkça gösterilmesi gerekmektedir, ilgili mahkemenin bu talebi dikkate alması halinde yargılamanın yenilenmesine karar verilir. Bu vesile ile Yargılanmanın yenilenmesi ile ilgili dilekçe örneğinin sitemizde eksik olduğunu fark ettik, en kısa zamanda bu eksikliğimizi gidererek Yargılanmanın Yenilenmesi Talep Dilekçesini sitemizde sizlerin istifadesine sunacağız.

   Cevapla
 2. 1.9 sene önce işletmekte olduğum markette bir bayan ile yaptığım tartışma neticesinde 24-6 =18 ay ceza verildi ve ertelendi açıklanmadı 5 sene sonra dosyanın ihma edileceği söylendi bu dosyayı 5 sene sonunda ihma etmeyen görevli hakkında şikayette bulunabilirm iyim
  2. Bu dosya ile ilgili tarafların haricinde birilerine veren görevli hakkında şikayetçi olabilirmiyim (ben istediğimde fotokopi olarak dilekçe karşılığında verdiler) bu format yani çıktı olarak verilmiş kimin verdiği bulunabilirmi

  Cevapla
  • Merhaba Ramazan bey, mahkemelerde verilen HAGB kararları kesinleştikten sonra 5 yıl içerisinde hükümlünün herhangi bir kasıtlı suç işlememesi halinde dava düşmüş sayılır. 5 yıl sonunda dava dosyasının imha edilmesi söz konusu değil, mahkeme dosyaları şartları oluşması halinde yaklaşık 20 yıl sonra imha edilir.
   Mahkeme dosyasından evrak, belge yanlızca taraflara verilir. Taraflardan birine verilmiş olduğunu ispatlamanız halinde şikayet edebilirsiniz, taraf olmayan kişinin eline taraf olan birileri aracılığıyla o evrak ulaşmış olabilir.

   Cevapla
 3. Merhabalar ben bir kişiden 200 TL borç aldım fakat şuan veremeyeceğim vermezsen savcılığa giderim diyor ne yapmalıyım

  Cevapla
  • Merhaba Enes bey,
   Borç alacak ilişkilerinde Cumhuriyet Başsavcılığına yapılacak olan başvurular sonuç doğurmaz diğer bir ifade ile kovuşturmaya yer olmadığına kararı verilir (takipsizlik kararı) ancak dolandırıcılık yolu ile böyle bir işlem gerçekleşmişse bu bir suç oluşturur.

   Cevapla
  • Bundan 6 ay evvel gece yarısı evime yürürken yanıma bir araç yanaştı ve içinden polis telsiz sesi geliyordu bana kimliğimi ve nereye gittiğimi sordu hayırdır sen kimsin dediğimde ise polisim beyefendimdedi. bende cep telefonumdan video kaydı başlatarak polisseniz kimliğinizi göreyim dedim. O an ys yürü git işine deyip hızla uzaklaştı. Karanlık olduğu için yüzü pek görünmüyor ama telsiz sesi çok net geliyor ve aracın plakası cam gibi ortada. Ertesi gün videoyu cd ye çekip dilekçemle savcılığa verdim. Ertesi gün Karakola ifade verip şahısı teşhis ettim. Geçen hafta uyaptan mesaj geldi Ceza davası açılmış bu şahıs ne tür bi ceza alır? Ya da almayabilir mi? elimdeki dosya numarası ile savcılığa verdiği savunma ifadesine ulaşabilir miyim?
   Teşekkür ederim

   Cevapla
   • Merhaba Can bey,
    Elinizdeki dosya numarası ile dosya içerisindeki belgelere ulaşabilirsiniz, dava açılması halinde şahıs suçlu olup olmadığına ve bir ceza verilip verilmeyeceğine ilgili mahkeme hakimi karar verecektir bu nedenle nasıl bir ceza alacağı konusunda bir yorum yapmamız doğru olmayacaktır.

    Cevapla
 4. Selam arkadasdan para aldim geri yollayamadim yani yarisindan fazlasini verdim ama hepsini vermedim savciliga sikayet edecegim diyor,bende yarisini yatirdima dair banka bilgisi var kalanı vermezsen sikayet edecegim diyor sonuc ne olur

  Cevapla
  • Merhaba Furkan bey,
   Arkadaşınızdan aldığınız para borç alacak ilişkisi içerisinde olduğundan arkadaşınızın bu şekilde şikayette bulunması halinde Cumhuriyet Savcılığınca takipsizlik kararı verilecektir, arkadaşınız ancak alacağını icra takibi yoluyla sizden tahsil edebilir, normal şartlarda gerçekleşmeyen yani arkadaşınızın istemi dışında sizin elde ettiğiniz bir para veya borç alacak ilişkisi varsa aldatma, kandırma, dolandırma gibi o zaman Cumhuriyet Savcılığının konusu olabilir.

   Cevapla
 5. Selam arkadasdan para aldim geri yollayamadim yani yarisindan fazlasini verdim ama hepsini vermedim savciliga sikayet edecegim diyor,bende yarisini yatirdima dair banka bilgisi var kalanı vermezsen sikayet edecegim diyor sonuc ne olur

  Cevapla
 6. Özel numara tarafından aranıyorum fakat açmıyorum. Yıllardır kafayı benimle bozmuş bir kişiden şüpheleniyorum. Daha önce sosyal medya üstünden bana hakaretli saldırı da bukundu fakat hesaplar kapandı diye kanıt yok. Bu kişi beni özel numaradan arıyor dava açabilir miyim

  Cevapla
  • Merhaba Berna hanım,
   Özel numaradan yapılan aramalar çaldirip kapatma şeklinde değilde açtığınızda cevap vermiyor veya hakaret ve tehditler de bulunuyor ise Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz, Cumhuriyet savcılığınca BTK’a ile gerekli yazışmaları yaparak iletişimin tespiti gerçekleştirilebilir.

   Cevapla
 7. instagramda sokakda youtube videosu için ‘bilmem kaç lira için hemcinsinle öpüşür müsün’ diyip öpüştüren biri 17 yıl ceza yiyip öldürüldüğü hakkında bi gönderiye ‘dışarda o kadar sapık zihniyetli varken aldığı ceza adaletsiz. belirli yaşa gelip de para karşılığı bunu yapacak biriniyetiştiren ebevyenlerde de suç aranmalıdır.’ yazdım bi kadın çocuk istismarını savuunuyorsunuz sizi savcılığa şikayet edicem dedi. ederse ne yapmalıyım yaşım 18den küçük

  Cevapla
  • Merhaba Arzu Hanım,
   Öncelikle sosyal medyada yapacağınız beyanların, gerçek hayatınızda yapılıyormuş gibi hukuki bir anlam kazandığını unutmamanızı hatırlatarak başlayalım. Şikayet edilmeniz halinde; savcılık ya da karakol tarafından çağrılabilirsiniz, ifadeniz alındıktan sonra işlemleriniz devam edecektir. Ya da ilgili Cumhuriyet Savcısı şikayeti en baştan yersiz bulur ve herhangi bir suç olmadığına kanaat getirirse, sizi çağırmadan da dosyanıza takipsizlik kararı verebilir. Çağrılmanız halinde, bu mesajı ne niyetle attığınızı açıkça beyan edip, çocuk istismarını savunmadığınızı belirtmelisiniz.

   Cevapla

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
SEÇSİS Nedir Güvenli midir

Dünyada ki benzer örnekleri gibi ülkemizde de bilgisayar ve bilişim teknoloji sistemleri kullanılarak elektronik yolla seçim işlemlerinin yapılması amacıyla çalışmalar...

Kapat