Savcılığa Şikayet Edildim Ne Yapmam Gerekiyor | Dilekcesepeti.com

Savcılığa Şikayet Edildim Ne Yapmam Gerekiyor

Bağlantı Reklamları

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin muhatap olduğu bir Ceza Yasası vardır. Bu da 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu ‘dur. Herkes işlediği ya da işlemeye teşebbüs ettiği eylemler kapsamında; bu Yasa ‘ya göre cezalandırılmaktadır. Herhangi bir kişi hakkında bir ceza verilebilmesi için öncelikle; hakkında bir soruşturma açılması, suçu işlediğine dair yeterli şüphe görülmesi halinde kamu davası açılması, sonrasında da bağımsız Türk Mahkemeleri ‘nde yargılanması gerekmektedir. Daha önceki birçok yazımızda sizlere bu süreçlerden bahsettiğimiz üzere; yine bu yazımızda da soruşturma aşaması üzerine bilgi paylaşımında bulunarak; Savcılığa şikayet edildim ne yapmam gerekiyor sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Bir Kişi Hakkında Soruşturma Nasıl Başlar

Herhangi bir kişinin suç işlemesi üzerine bir soruşturma başlayabilmesi için; taraflardan herhangi birinin adli merciilere ya da kolluk birimlerine şikayeti, olayı gören veya duyan kişilerin yine aynı birimlere ihbarı yeterlidir. Bu ihbar ya da şikayet durumlarının yanı sıra; adli merciiler ve kolluk birimleri de herhangi bir suç karşısında re’sen (kendiliğinden) soruşturmaya başlayabilmektedir.

Hakkımda Savcılığa Şikayet Var

Eğer işlediğiniz bir suç ile ilgili olarak; hakkınızda savcılığa bir ihbarda ya da şikayette bulunulduysa bu durumda kolluk birimleri ve adli merciiler, konu ile ilgili soruşturmaya geçecek, şikayete ya da ihbara konu olayla ilgili olarak gerekli bilgileri toplayacaktır. Toplanan bilgiler ışığında hakkınızda kamu davası açılabileceği gibi aynı zamanda Takipsizlik kararı (kovuşturmaya yer olmadığına dair karar) da verilebilecektir.

Ne Yapmak Gerekiyor

Bu durumda yapılması gereken; suçu işlediyseniz mümkün mertebe karşı tarafın bir zararı varsa bu zararı gidermek, eğer üzerinize atılı suç şikayete bağlı suçlar arasında ise; bu durumda karşı tarafın şikayetinden vazgeçmesi için elinizden geleni yapmak olacaktır. Yine eğer suç; en son düzenleme ile uzlaşmaya giren suçlar arasında ise, karşı tarafla uzlaşma yoluna da gidebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Şikayet Nedir ( Polis - Savcılık )

Ancak herhangi bir suç işlemediğinizi düşünüyorsanız; bu durumda da iddiaların tamamını reddedebilirsiniz. Suçu işlemediğinize dair delillerinizi siz de toplayarak adli merciilere bir dilekçe ile ibraz edebilirsiniz.

Hakkımda İftira Atılıyor

Eğer soruşturmaya konu suçu işlemediğiniz sabit ise; yani hakkınızda verilen kovuşturmaya yer olmadığına dair kararda gerekçe olarak “suç unsurları olmadığı” belirtildiyse, sizi ihbar ya da şikayet eden kişiler hakkında iftira suçundan siz de şikayetçi olabilirsiniz. Bu durumda eliniz biraz daha güçlü olmuş olacaktır. Ancak sonucu yine soruşturma ve yargılama sonucunda belli olacaktır.

Savcılık Dilekçe Örnekleri

Sitemizde Savcılık aşamasında ihtiyaç duyabileceğiniz ve daha önceden hazırlamış olduğumuz dilekçe örnekleri için lütfen buraya tıklayınız. Eğer aradığınız dilekçe konusunda yeterli bilgiye ulaşamadıysanız lütfen yorum bölümünden yorum bırakarak yardım istediğiniz konuyu yazınız. En geç 24 saat içerisinde yine yorum bölümünden tarafınıza bir cevap verilecektir.

Bağlantı Reklamları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Halime dedi ki:

  Mahkeme karari ile cezasi kesinlesmis biri icin
  Gorgu taniklarindan biri sahitlik yaparak bu sucun islenmedigini ispatlamak icin savciliga nasil bir dilekce yazilmali

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Halime hanım, Kesinleşmiş bir mahkeme kararında ancak yargılamanın seyrini değiştirecek bir delilin ortaya çıkması halinde Yargılanmanın Yenilenmesi Talebinde bulunulabilir. Yargılanmanın yenilenmesi talebi hükmü veren mahkemeye yapılmalıdır, talepte bulunulması yargılanmanın yenilenmesine karar verileceği anlamına gelmez, talep dilekçesinde yargılamanın seyrini değiştirecek delillerin açıkça gösterilmesi gerekmektedir, ilgili mahkemenin bu talebi dikkate alması halinde yargılamanın yenilenmesine karar verilir. Bu vesile ile Yargılanmanın yenilenmesi ile ilgili dilekçe örneğinin sitemizde eksik olduğunu fark ettik, en kısa zamanda bu eksikliğimizi gidererek Yargılanmanın Yenilenmesi Talep Dilekçesini sitemizde sizlerin istifadesine sunacağız.

 2. Ramazan dedi ki:

  1.9 sene önce işletmekte olduğum markette bir bayan ile yaptığım tartışma neticesinde 24-6 =18 ay ceza verildi ve ertelendi açıklanmadı 5 sene sonra dosyanın ihma edileceği söylendi bu dosyayı 5 sene sonunda ihma etmeyen görevli hakkında şikayette bulunabilirm iyim
  2. Bu dosya ile ilgili tarafların haricinde birilerine veren görevli hakkında şikayetçi olabilirmiyim (ben istediğimde fotokopi olarak dilekçe karşılığında verdiler) bu format yani çıktı olarak verilmiş kimin verdiği bulunabilirmi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ramazan bey, mahkemelerde verilen HAGB kararları kesinleştikten sonra 5 yıl içerisinde hükümlünün herhangi bir kasıtlı suç işlememesi halinde dava düşmüş sayılır. 5 yıl sonunda dava dosyasının imha edilmesi söz konusu değil, mahkeme dosyaları şartları oluşması halinde yaklaşık 20 yıl sonra imha edilir.
   Mahkeme dosyasından evrak, belge yanlızca taraflara verilir. Taraflardan birine verilmiş olduğunu ispatlamanız halinde şikayet edebilirsiniz, taraf olmayan kişinin eline taraf olan birileri aracılığıyla o evrak ulaşmış olabilir.

BİR YORUM YAZ
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016