Savcılığın İddianamesi Neden İade Edilir Şartlar Nelerdir

A+
A-

Ceza yargılamalarını soruşturma ve kovuşturma olmak üzere iki farklı aşamada değerlendirebiliriz. Soruşturma aşaması sonucunda ilgili Cumhuriyet Savcısı tarafından şüpheli veya şüpheliler hakkında suç işlendiği yönünde yeterli kanıt elde edilmesi halinde iddianame düzenlenerek dava açılmasına karar verilir. İddianamenin kabulü ile ceza yargılamasının ikinci safhası olan kovuşturma aşamasına geçilir.

İddianame Nedir

İddianame, 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanununa göre soruşturma aşamasında Cumhuriyet Savcısı tarafından sanık veya sanıkların suç işledikleri yönünde yeterli delil elde edildiğine kanaat getirerek dava açılması için düzenlenen belgedir.

Cumhuriyet savcısı soruşturmasını yürüttüğü bütün soruşturmalar ile ilgili olarak iddianame düzenlenerek kamu davası açmak zorunda değildir, hakkında yeterli delil elde edilmeyen ve suç işlediği yönünde kanaat oluşmayan şüpheli veya şüpheliler hakkında kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin karar (takipsizlik kararı) verilir.

İddianame Düzenlenmesi için Gerekli Şartlar Nelerdir

Cumhuriyet Savcısı yapılan ihbar veya şikayetleri değerlendirerek ya da şikayete tabi olmayan suçun işlendiğinin öğrenilmesi halinde resen soruşturma açmak zorundadır.  Şüpheli hakkında iddianame düzenlenerek dava açılabilmesi için yeterli delil ve suç işlediğine yönelik yeterli şüphenin bulunması gerekmektedir.

İddianame Nasıl Düzenlenir

İddianame düzenlendiğinde şüphelinin işlediği iddia edilen suç, suç yeri ve tarihi, suç sayılan maddi fiiller açıkça gösterilmeli ve hukuki nitelendirilmesi yapılan suçla ilgili gerekli bilgi verilmelidir. İddianamede suç konusu olay açıkça anlatılmalıdır.

İddianamede düzenlenirken ayrıca tarafların (şüpheli, mağdur, müşteki veya suçtan zarar gören) kimlik bilgileri açıkça belirtilmeli ve tereddüde yer verilmemelidir.

Şüphelinin tutuklu olup olmadığı, tutuklulukta ve gözaltında geçirdiği sürelerin iddianamede açıkça belirtilmesi gerekmektedir.

Düzenlenen iddianamede dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise şüphelinin aleyhine olan hususlarla birlikte lehine olabilecek durumlara da yer verilmesidir, ayrıca suç teşkil edecek olaylar mevcut delillerle ilişkilendirilmeli şüphelinin üzerine atılı suçu işlediği yönündeki bütün deliller ortaya konulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  E Devletten Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır

İddianamenin İadesi Nasıl Olur, İddianamenin İadesinin Şartları Nelerdir

Ceza Muhakemesi Kanununun 174.maddesinde belirtilen eksikliklerin bulunması halinde iddianamenin iadesine karar verilir. Davanın açıldığı ilgili mahkeme 15 günlük yasal süre içerisinde dava dosyasını ve iddianameyi inceleyerek eksik bir husus olup olmadığı yönünde değerlendirmeyi yapar, CMK 174.maddesine göre eksik bir hususun bulunması halinde iddianamenin iadesine karar verilir, eksik bir hususun bulunmaması halinde iddianame kabul edilerek kovuşturma aşamasına geçilir.

savcılık iddianamesinin iade edilmesi

savciligin iddianamesi neden iade edilir

İddianamenin iade edilmesi halinde Cumhuriyet Savcısının bu karara itiraz etme hakkı vardır, itiraz kararı ilgili mahkeme tarafından incelenerek yerinde görülmez ise bu konuda değerlendirme yapılmak üzere iddianame ve ekli soruşturma dosyası üst mahkemeye gönderilir. Üst mahkemenin vereceği karar kesindir.

Mahkeme tarafından eksiklik nedeniyle iade edilen iddianamede Cumhuriyet Savcılığınca soruşturma dosyasındaki eksiklikler giderilerek yeniden iddianame düzenlenerek dava açılabilir. İddianamenin ilgili mahkeme tarafından kabulü ile kovuşturma aşamasına geçilir. Kovuşturma aşamasında sanığa iddianamenin tebliği ile yargılamaya devam olunur.

Sitemizde daha önce sizlerle paylaşmış olduğumuz Suç Duyurusu İçin Savcılık Şikayet Dilekçesi Örneği konulu yazımızı da okuyabilir ve konuyla ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Savcılığa Şikayet Edildim Ne Yapmam Gerekiyor

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin muhatap olduğu bir Ceza Yasası vardır. Bu da 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu ‘dur. Herkes...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016