Savcılık Cumartesi Açık mı (Nöbetçi Savcılık Mesai Saatleri)

A+
A-

Cumhuriyet Savcılığı, kişi veya kurumlar tarafından yapılan şikâyet ve ihbarlar ile şikâyete tabi olmayan soruşturması resen yürütülen bir suçun öğrenilmesi halinde soruşturma işlemi yaparak, ilgili kişilerin cezalandırılması amacıyla dava açmaya yetkili adli birimdir.

Herhangi bir kişi, şikâyet talebiyle Cumhuriyet Savcılığına veya kolluğa (polis veya jandarma) başvurabilir. Şikâyet yazılı dilekçe ile yapılabildiği gibi tutanağa bağlanmak kaydıyla sözlü olarak da yapılabilir. Peki, savcılık cumartesi, pazar veya resmi tatillerde açık mı, savcılık çalışma saatleri nedir, kaçta açılıp kapanmaktadır.

Cumhuriyet Savcılığı (Savcılık) Cumartesi Pazar Açık mı?

Cumhuriyet Savcılığı kişilerin veya kurumların yapmış olduğu şikâyet veya ihbarlar ile şikâyete tabi olmayan suçların resen öğrenilmesi halinde harekete geçerek soruşturma başlatır. Büyük şehirlerde, il merkezlerinde ve bazı büyük ilçe merkezlerinde bulunan Cumhuriyet Başsavcılıklarında birçok birim bulunmaktadır. Bunları; Memur Suçları Soruşturma Bürosu, Uzlaştırma Bürosu, İnfaz Bürosu, Terör Suçları Soruşturma Bürosu, Bilişim Suçları Soruşturma Bürosu ve buna benzer birçok büro alarak adlandırabiliriz.

Asıl değineceğimiz konu olan, savcılık cumartesi, pazar açık mı, hafta sonu savcılık birimleri hizmet veriyor mu, sorusuna yanıtımız hayır olacaktır. Ancak, burada dikkat edilmesi gereken husus, her ne kadar savcılık cumartesi pazar günleri açık olmasa bile, adliyelerde hafta sonu ve resmi tatillerde görev yapan nöbetçi savcılık ve nöbetçi savcılık personeli bulunmaktadır. Yapılması hafta sonu ve resmi tatillerde de zorunlu olan acil işlere, nöbetçi savcılık ve savcılık personeli bakmaktadır. Bu haliyle savcılığın cumartesi ve pazar günleri açık olduğunu ve çalıştığını söyleyemeyiz.

Nöbetçi Savcılık Cumartesi Pazar ve Hafta sonu Hangi İşlere Bakmaktadır

Her il veya ilçede bulunan savcılık birimlerinde hafta sonu veya resmi tatil günlerinde nöbetçi savcılık birimleri bulunmaktadır. Nöbetçi savcılık hafta sonu veya resmi tatil günlerinde de yapılması mecburi olan ve bekletilemeyen işlemleri yapmak üzere hazır bulunmakta ve bu işlemleri yerine getirmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Karakol Cumartesi Açık mı Hangi İşlemler Kabul Ediliyor

 Cumhuriyet Savcılığınca, soruşturması yürütülen dosyada gözaltı süresinin dolması ve tutuklanmayı veya adli kontrol altına alınmayı gerektiren bir suçun işlenmesi halinde, tutuklamaya veya adli kontrol altına alınması için ilgili Sulh Ceza Hakimliğine sevkinin yapılması işlemi hafta sonu ve resmi tatil günlerinde nöbetçi savcı tarafından yerine getirilecektir. Bununla birlikte ayrıca ölümlü olaylarda (trafik kazası, adam öldürme, elektrik çarpması, boğulma vs. gibi) ölü muayene ve otopsi işlemleri hafta sonu, mesai haricinde veya resmi tatil günlerinde nöbetçi savcı tarafından yerine getirilir.

Cumhuriyet Savcılığı (Savcılık) Çalışma Saatleri Nedir, Saat Kaçta Açılıyor, Kaçta Kapanıyor

Cumhuriyet Savcılıkları da normal işlemlerini diğer kamu kurumlarında olduğu gibi mesai saatleri içerisinde yerine getirmektedirler. Savcılık birimleri hafta içi her gün saat 08.00’de açılmakta ve akşam saat 17.00’de kapanmaktadır. Savcılık personeli tarafından UYAP sisteminin çalışır hale getirilmesi ve vatandaşların işlemlerine başlanılabilmesi 08.30’u bulmaktadır. Bu nedenle vatandaşların yapacakları işlemler için savcılık açılış saatini 08.30 olarak esas almaları daha mantıklı olacaktır.

nöbetçi savcılık , savcılık cumartesi günü açık mı

savcilik cumartesi acik mi nobetci savcilik mesai saatleri

Cumhuriyet Savcılığı (Savcılık) Çalışma Saatleri 

  • Cumhuriyet Savcılığı (Savcılık) sabah kaçta açılıyor : Cumhuriyet Savcılığı (Savcılık) hafta içi sabah saat 08.00’da açılmaktadır.
  • Cumhuriyet Savcılığı (Savcılık) akşam kaçta kapanıyor: Cumhuriyet Savcılığı (Savcılık) hafta içi akşam saat 17.00’de kapanmaktadır.
  • Cumhuriyet Savcılığı (Savcılık) Öğlen Tatili Ne Zaman : Cumhuriyet Savcılığında (Savcılık) öğlen tatili saat 12.00 ile saat 13.00 saatleri arasıdır, bu saatler arasında da savcılık kapalıdır ve hizmet verilmemektedir.
  • Cumhuriyet Savcılığı (Savcılık) Hafta Sonu Açık mı Cumartesi Pazar Çalışıyor mu: Cumhuriyet Savcılığı (Savcılık) hafta sonu yani cumartesi ve pazar günü sadece nöbetçi personelin bakmasını gerektiren işlemlere bakmaktadırlar. (Ölü Muayene Otopsi, Tutuklamaya sevk gibi)
  • Cumhuriyet Savcılığı (Savcılık) Resmi Tatil ve Bayramda Açık mı : Cumhuriyet Savcılığı (Savcılık) Ramazan ve Kurban bayramında, resmi tatiller olan 01 Ocak, 23 Nisan, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 15 Temmuz, 30 Ağustos ve 29 Ekim tarihlerinde kapalıdır, sadece nöbetçi savcılığın bakmasını gerektiren işlemlere bakmaktadırlar.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Vergi Dairesi Cumartesi Açık mı (Güncel Çalışma Saatleri)

Sitemiz üzerinden Savcılık Şikayet Dilekçesi Örneği konusunda daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Savcılığın İddianamesi Neden İade Edilir Şartlar Nelerdir

Ceza yargılamalarını soruşturma ve kovuşturma olmak üzere iki farklı aşamada değerlendirebiliriz. Soruşturma aşaması sonucunda ilgili Cumhuriyet Savcısı tarafından şüpheli veya...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016