Savcılıktan Telefon Dinleme Kararı Nasıl Alınır (Hangi Suçlar)

A+
A-

Telefon ile yapılan görüşmelerin yasa dışı olarak gizlice kayıt altına alınması suçtur. Yasaya aykırı olmaması için öncelikle Hakim kararı ile alınmış olmaları gerekmektedir. Yasa dışı olarak kayıt altına alınan telefon konuşmalarının delil olarak kullanılması mümkün değildir. Telefon görüşmelerinin delil olarak kabul görmesi için yasaya uygun şekilde kayıt altına alınması gerekmektedir. Sadece Hakim kararı ile resmi yetkililer tarafından kayıt altına alınan görüşmeler delil niteliği taşıyabilirler.

savcılıktan telefon dinleme izni

savciliktan telefon dinleme karari nasil alinir hangi suclar

Bir suçtan dolayı yapılan soruşturma ve kovuşturmada, suçun işlendiğine dair ciddi bir şüphe varlığı ve somut delillerin bulunması, başka şekilde delil elde etmenin mümkün olmaması ve ağır ceza mahkemesi veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Cumhuriyet savcısının kararı doğrultusunda şüphelinin telefonu telekomünikasyon yolu ile kimlerle iletişime geçtiği tespiti yapılabilir. Ancak, Cumhuriyet Savcısının kararına istinaden telefon dinlenmesi yapılmış olsa bile bu kararın derhal mahkemenin onayına sunulması, mahkemenin de bu konuda en geç 24 saat içerisinde karar vermesi gerekmektedir.

Kimlerin Telefon Görüşmeleri Dinlenebilir

Türk Ceza Kanununda belirtilen;

 • İnsan ticareti ve göçmen kaçakçılığı yapanlar.
 • İşkence.
 • Kasten adam öldürme.
 • Çocukların cinsel istismarı.
 • Cinsel saldırı (birinci fıkra hariç)
 • Parada sahtecilik.
 • Rüşvet.
 • Uyuşturucu ya da uyarıcı madde imalatı ve satışı.
 • Suç işlemek amacı ile örgüt kurmak.
 • Suçtan kaynaklı olan malvarlığının değerlerini aklamak.
 • Fuhuş.
 • Devlet sırlarına karşı işlenen suçlar ve casusluk.
 • Kaçakçılıkla mücadele kanununda yer alan ve hapis cezasını gerektiren suçlar.
 • Silahlı örgüt kurmak ve bu örgüte silah temin etmek.
 • Kültür ve Tabiat Varlıklarını koruma kanununda yer alan 68 ve 74. Maddelerinde söz edilen suçlar.
 • Bankalar kanununun 22. Maddesinde yer alan üç ve dört numaralarda tanımlanan Zimmet suçu.
 • İhaleye fesat karıştırmak.
 • Son olarak ateşli silahlar, bıçak ve diğer aletler hakkında kanunda belirlenen silah kaçakçılığı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Baba Ölünce Miras Nasıl Paylaşılır

Bu saydığımız maddelerin, esas ve usullerin dışında hiç kimse başka bir kişinin telekomünikasyon yoluyla iletişimini dinleyemez veya kayda alamaz.

Kimler Arasında Yapılan Telefon (Telekominikasyon) Görüşmeleri Kayıt Altına Alınamaz

Şüphelinin veya sanığın CMK. 45.maddesinde belirtilen tanıklıktan çekilebilecek kişiler (yani birinci dereceden akrabaları eşi, çocukları, babası, annesi gibi) ile yapmış olduğu görüşmeler kayıt altına alınamaz, kayıt altına alınmış olsa bile bu durumun anlaşılması halinde elde edilen kayıtlar derhal imha edilir.

Telefonla Dinleme Kararı En Fazla Ne Kadar Süre İçin Verilir

Telefonla dinleme kararı iki aylık süre için verilebilir ve bu süre en fazla bir ay daha uzatılabilir. Ancak, örgütlü suçlarda dinlenme kararları farklılık gösterebilir. Örgütlü suçlar için mahkeme yukarıda belirttiğimiz sürelere ek olarak birer aylık süreler halinde toplamda üç ayı geçmemek üzere dinleme kararı verebilir.

Telefon Dinleme Kayıtlarının Yok Edilmesine Karar Verilmesi

Ceza Mahkemeleri Kanununun 135. Maddesine göre yapılan telefon dinlemelerinde şüpheli hakkında herhangi bir suç unsuruna rastlanmaması ve hakkında takipsizlik kararı verilmesi veya aynı madeninin birinci fıkrasına göre hakim onayı alınamaması halinde Cumhuriyet Savcısı tarafından derhal telefon dinlenme işlemine son verilir. Dinlemeye ilişkin kayıtlar 10 gün içerisinde tutanakla imha edilir. Kayıtların yok edilmesinden sonra soruşturmanın bitiminden itibaren 15 gün içinde tedbirin nedeni, kapsamı, süresi ve sonucu hakkında telefon kaydı dinlenen ilgilisine yazılı olarak bilgi verilir.

Sitemizdeki yazılar arasında bulunan Adıma Dava Açılmış mı Nasıl Öğrenebilirim konulu yazımızı ortalama 2 dk içerisinde okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. nedimguguk dedi ki:

  TANIDIGIM BIR ARKADAS BOSANMA DAVASINDA TELEFONU DINLENME KARARI VERILMIS OKUDUGUMA GORE 3 AY GECMIYECEK YAZIYOR AMA O DAHA FAZLADIR DINLENIYOR BIDE DINLENME KAPSAMIN DATELEFONLA GORUSULEN HERKEZ MI TAKIBE ALINIYOR

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Nedim bey,
   Boşanma davasında dinlenme kararı verilmesi normal değil, ancak geriye dönük olarak BTK dan telefon görüşme ve mesaj kayıtları ile baz istasyonu verileri istenebilir.

 2. Güzel gözlü dedi ki:

  Merhabalar, eşimle aramız kötü gece 3 te konuştuğum bir telefon görüşmem var, bunu savcı aracılığıyla çıkartabilir mi? Hat benim üstüme ve savcı da çok samimi tanıdığı, el altından böyle bir şey yapması mümkünmü. Herhangi bir açılmış davamız falan yok.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Güzel Gözlü,
   Hakkınızda herhangi bir soruşturma veya dava yoksa bunu yasal olarak yapması mümkün değil.

 3. Fatoş dedi ki:

  Merhabalar ben esimle bosxnma asamasindayim kaynatam ve eşimle kavga ettik polis ifadesinde gelinim fatoşun vadsap ve telefon gorüsme kayitlarinin cikarilmasini istiyom diye ifade verdi bu durumda sürec ne olabilir ciksa bile birsey kaynatam eşim bunlari okuyabilir veya dinleyebilirmi tşk

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Marhaba Fatoş hanım,
   Böyle bir işlemin yapılabilmesi için mahkemenin bu talebi kabul etmesi ayrıca talebin yerine getirilebilir olması gerekmektedir, yani geçmişe dönük WhatsApp kayıtlarının çıkarılmasının mümkün olup olmadığını bilemiyorum ancak Bilgi teknolojileri kurumu telefon görüşme kayıtlarını çıkartabilir ve bu kayıtlar taraflar tarafından da incelenebilir.

 4. güzelgözlü dedi ki:

  merhaba erkek arkadasım sanırım bir şuca dahil olmuş bir delil yok ama , benim bilgi beyanımı almaları normel mi telefonum dinlemeye alınır mı erkek arkadasım herkesle whatsp aramasında görüşmüş bi tek benimle normel görüşmüş şimdi üzerime geliyorlar benimle paylastığını sanıyorlar polis baya üzerime geldi sorun olurmu bu


Önceki yazıyı okuyun:
Savcılık Şikayet Dilekçesi Örneği

Şikayet konusunda izlenebilecek birkaç yöntem olduğunu, bunlardan birisinin kolluk görevlilerine ( yani polis ya da jandarma ) müracaat etmek diğerinin de...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016