Savunma Dilekçe Örneği

Hukukun yürümesini sağlayan aşamalardan birisi de savunma aşamasıdır. Herkes her suçla suçlanabilir, her suçlunun da üzerine atılan suçla ilgili savunmak hakkı yapması kutsaldır. Bu nedenle yargılamada savunma işi oldukça önem arz etmektedir. Bu yazımızda sizlere savunma nedir, savunma nasıl yapılır kısaca izah etmeye çalışacak ve yine hazırlamış olduğumuz savunma dilekçe örneği ile ilgili paylaşımda bulunmaya çalışacağız.

Savunma Nedir

Türk Hukuk Lügatında “ İnsanın en kutsal hakkı olan ferdin mahkeme huzurunda hak ve menfaatini muhafaza için lüzum gördüğü meşru vasıtaları kullanmakta serbest olması” şeklinde tanımlanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında; Hakların Korunması ile İlgili Hükümler kısmında, Hak arama Hürriyeti “Herkes, meşru vasıta ve yollardan faydalanmak suretiyle yargı mercileri önünde davacı veya davalı olarak iddia ve savunma ile adil yargılama hakkına sahiptir. Hiçbir Mahkeme, görev ve yetkisi içindeki dava bakmaktan kaçınamaz”  şeklinde düzenlenerek kişinin hak ve ödevleri arasında yer alan hak arama hürriyeti ile herkesin özgürce savunmasını yapabileceği vurgulanmıştır.

Temel Hak ve Özgürlüklerin kısıtlı olduğu bir ülkede savunma imkânsızlıklarla mücadele etme anlamındadır. Savunmanın sorunları ve boyutları, hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü, ülkenin demokratik yapısı ilkelerine bağlılık ve uygulanmakta olan ceza yargılama sistemi ile şekillenmektedir.

Savunma Nasıl Yapılır

Savunma yapacak kişi; lehine olan tüm delillerinin toplanılması için ilgili makamdan talepte bulunmalı, elde bir delil varsa da en kısa süre içerisinde bunu da adli merciilere arz etmelidir. Sözlü savunmalardan ziyade belgeli ve delilli savunmalar her zaman suçsuzluğu daha kısa sürede ve kolayca ispat edecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır

Savunma Dilekçesi Nereye Verilir

Herhangi bir nedenle hakkında soruşturma ve kovuşturma yapılan şüpheli veya sanıklar üzerlerine atılı suçla ilgili olarak savunmalarını ister, savcılık makamına ifade vererek, ister mahkeme huzurunda duruşmada yapabilecekleri gibi ayrıca ayrıntılı olarak suça ilişkin savunma ve delillerini dilekçe ile de sunabilirler.  Savunma dilekçesi, hakkında soruşturma yürütülen Cumhuriyet Savcılığına ya da davasının açılmış olması halinde ilgili mahkemesine verilebilir.

Savunma Dilekçesi Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir

Savunma dilekçesi yazarken dilekçenin çok kısa veya çok uzun olmamasına dikkat edilmeli, gereksiz tekrarlardan kaçınılarak ve anlam bütünlüğü içerisinde. kronolojik bir biçimde somut olaylara değinilmeli ve deliller açık şekilde gösterilmelidir.  Daha sonradan ortaya çıkan deliller özellikle vurgulanmalı, dilekçenin okunur ve anlaşılır bir dille yazılmasına dikkat edilmelidir.

Savunma Dilekçesi Örnekleri

Savunma Dilekçesi

Resmi büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Savunma Dilekçe Örneği Word Formatında

Vermiş olduğumuz savunma dilekçe örneği üzerinde düzenleme yapmak ve word formatında bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

Savunma Örneği Word Formatında 2017 Güncel

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Sema dedi ki:

    Merhaba ben birMağaza da mudur yardimcisi olarak calisiyorum magaza akşam kapanış işlemleri yapılırken müdürüm personele sen yarin oglen geleceksin dedi ve personel müdürüme hayır ben sabah gelecem ben erken cikacam dedi müdürüm ben ne istiyorsam onu yapacaksn dedi ama personel hayir ben yarın sabah gelecem benim vardıysam dedi erken cikacam dedi bende Personele cevap verdim sen öğlen gelmek zorundasın dedim hayır dedi senle konuşmuyorum ben dedi tartışmaya basladik ve personele sen gerizekalimisin dedim ve seni döverim dedim tartışma şiddetlendi sesler yükseldi sonra müdürüm
    Susturdu mağazayı kapattık ertesi gün müdürüm benden ve personelden savunma istedi ama ben hiç savunma yapmadım nasıl savunma yazayım yardım edermisiniz

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

      Merhaba Sema hanım, Yaşadığınız olay idari bir olay yani adli bir olay değil bu nedenle çalıştığınız birim amirine olaya ilişkin savunmanızın yer aldığı bir savunma dilekçesi vermelisiniz. Bunun için başlık kısmına YAZILI SAVUNMAMDIR diye yazdıktan sonra aşağı kısma yaşadığınız olaya ilişkin ayrıntıları yazarak haklı olmanızı gerektirecek durumlara ilişkin savunmanızı yazmalısınız.

Önceki yazıyı okuyun:
Ceza İnfaz Ertelemesi Nasıl Olur

Ceza infaz ertelemesi, sanık hakkında mahkeme tarafından verilen kesinleşmiş cezanın infazının ertelenmesi durumudur. Yani sanığın cezaevine giriş tarihinin ileri bir...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016