Savunma Dilekçe Örneği | Dilekcesepeti.com

Savunma Dilekçe Örneği

Bağlantı Reklamları

Hukukun yürümesini sağlayan aşamalardan birisi de savunma aşamasıdır. Herkes her suçla suçlanabilir, her suçlunun da üzerine atılan suçla ilgili savunmak hakkı yapması kutsaldır. Bu nedenle yargılamada savunma işi oldukça önem arz etmektedir. Bu yazımızda sizlere savunma nedir, savunma nasıl yapılır kısaca izah etmeye çalışacak ve yine hazırlamış olduğumuz savunma dilekçe örneği ile ilgili paylaşımda bulunmaya çalışacağız.

Savunma Nedir

Türk Hukuk Lügatında “ İnsanın en kutsal hakkı olan ferdin mahkeme huzurunda hak ve menfaatini muhafaza için lüzum gördüğü meşru vasıtaları kullanmakta serbest olması” şeklinde tanımlanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında; Hakların Korunması ile İlgili Hükümler kısmında, Hak arama Hürriyeti “Herkes, meşru vasıta ve yollardan faydalanmak suretiyle yargı mercileri önünde davacı veya davalı olarak iddia ve savunma ile adil yargılama hakkına sahiptir. Hiçbir Mahkeme, görev ve yetkisi içindeki dava bakmaktan kaçınamaz”  şeklinde düzenlenerek kişinin hak ve ödevleri arasında yer alan hak arama hürriyeti ile herkesin özgürce savunmasını yapabileceği vurgulanmıştır.

Temel Hak ve Özgürlüklerin kısıtlı olduğu bir ülkede savunma imkânsızlıklarla mücadele etme anlamındadır. Savunmanın sorunları ve boyutları, hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü, ülkenin demokratik yapısı ilkelerine bağlılık ve uygulanmakta olan ceza yargılama sistemi ile şekillenmektedir.

Savunma Nasıl Yapılır

Savunma yapacak kişi; lehine olan tüm delillerinin toplanılması için ilgili makamdan talepte bulunmalı, elde bir delil varsa da en kısa süre içerisinde bunu da adli merciilere arz etmelidir. Sözlü savunmalardan ziyade belgeli ve delilli savunmalar her zaman suçsuzluğu daha kısa sürede ve kolayca ispat edecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İştirak Nafakası Nedir Nasıl Alınır

Savunma Dilekçesi Nereye Verilir

Herhangi bir nedenle hakkında soruşturma ve kovuşturma yapılan şüpheli veya sanıklar üzerlerine atılı suçla ilgili olarak savunmalarını ister, savcılık makamına ifade vererek, ister mahkeme huzurunda duruşmada yapabilecekleri gibi ayrıca ayrıntılı olarak suça ilişkin savunma ve delillerini dilekçe ile de sunabilirler.  Savunma dilekçesi, hakkında soruşturma yürütülen Cumhuriyet Savcılığına ya da davasının açılmış olması halinde ilgili mahkemesine verilebilir.

Savunma Dilekçesi Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir

Savunma dilekçesi yazarken dilekçenin çok kısa veya çok uzun olmamasına dikkat edilmeli, gereksiz tekrarlardan kaçınılarak ve anlam bütünlüğü içerisinde. kronolojik bir biçimde somut olaylara değinilmeli ve deliller açık şekilde gösterilmelidir.  Daha sonradan ortaya çıkan deliller özellikle vurgulanmalı, dilekçenin okunur ve anlaşılır bir dille yazılmasına dikkat edilmelidir.

Savunma Dilekçesi Örnekleri

Savunma Dilekçesi

Resmi büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Savunma Dilekçe Örneği Word Formatında

Vermiş olduğumuz savunma dilekçe örneği üzerinde düzenleme yapmak ve word formatında bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

Savunma Örneği Word Formatında 2017 Güncel

Bağlantı Reklamları
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016