Savunma Dilekçe Örneği

A+
A-

Hukukun yürümesini sağlayan aşamalardan birisi de savunma aşamasıdır. Herkes her suçla suçlanabilir, her suçlunun da üzerine atılan suçla ilgili savunmak hakkı yapması kutsaldır. Bu nedenle yargılamada savunma işi oldukça önem arz etmektedir. Bu yazımızda sizlere savunma nedir, savunma nasıl yapılır kısaca izah etmeye çalışacak ve yine hazırlamış olduğumuz savunma dilekçe örneği ile ilgili paylaşımda bulunmaya çalışacağız.

Savunma Nedir

Türk Hukuk Lügatında “ İnsanın en kutsal hakkı olan ferdin mahkeme huzurunda hak ve menfaatini muhafaza için lüzum gördüğü meşru vasıtaları kullanmakta serbest olması” şeklinde tanımlanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında; Hakların Korunması ile İlgili Hükümler kısmında, Hak arama Hürriyeti “Herkes, meşru vasıta ve yollardan faydalanmak suretiyle yargı mercileri önünde davacı veya davalı olarak iddia ve savunma ile adil yargılama hakkına sahiptir. Hiçbir Mahkeme, görev ve yetkisi içindeki dava bakmaktan kaçınamaz”  şeklinde düzenlenerek kişinin hak ve ödevleri arasında yer alan hak arama hürriyeti ile herkesin özgürce savunmasını yapabileceği vurgulanmıştır.

Temel Hak ve Özgürlüklerin kısıtlı olduğu bir ülkede savunma imkânsızlıklarla mücadele etme anlamındadır. Savunmanın sorunları ve boyutları, hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü, ülkenin demokratik yapısı ilkelerine bağlılık ve uygulanmakta olan ceza yargılama sistemi ile şekillenmektedir.

Savunma Nasıl Yapılır

Savunma yapacak kişi; lehine olan tüm delillerinin toplanılması için ilgili makamdan talepte bulunmalı, elde bir delil varsa da en kısa süre içerisinde bunu da adli merciilere arz etmelidir. Sözlü savunmalardan ziyade belgeli ve delilli savunmalar her zaman suçsuzluğu daha kısa sürede ve kolayca ispat edecektir.

Savunma Dilekçesi Nereye Verilir

Herhangi bir nedenle hakkında soruşturma ve kovuşturma yapılan şüpheli veya sanıklar üzerlerine atılı suçla ilgili olarak savunmalarını ister, savcılık makamına ifade vererek, ister mahkeme huzurunda duruşmada yapabilecekleri gibi ayrıca ayrıntılı olarak suça ilişkin savunma ve delillerini dilekçe ile de sunabilirler.  Savunma dilekçesi, hakkında soruşturma yürütülen Cumhuriyet Savcılığına ya da davasının açılmış olması halinde ilgili mahkemesine verilebilir.

Savunma Dilekçesi Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Uzlaştırmacı Eğitimi Nedir, Kime Uzlaştırmacı Denir Detaylı Anlatım

Savunma dilekçesi yazarken dilekçenin çok kısa veya çok uzun olmamasına dikkat edilmeli, gereksiz tekrarlardan kaçınılarak ve anlam bütünlüğü içerisinde. kronolojik bir biçimde somut olaylara değinilmeli ve deliller açık şekilde gösterilmelidir.  Daha sonradan ortaya çıkan deliller özellikle vurgulanmalı, dilekçenin okunur ve anlaşılır bir dille yazılmasına dikkat edilmelidir.

Savunma Dilekçesi Örnekleri

savunma dilekçeleri

Savunma dilekçesi örnekleri

Savunma Dilekçesi

Resmi büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Savunma Dilekçe Örneği Word Formatında

Vermiş olduğumuz savunma dilekçe örneği üzerinde düzenleme yapmak ve word formatında bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

Savunma Örneği Word Formatında 2017 GüncelZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Sema dedi ki:

  Merhaba ben birMağaza da mudur yardimcisi olarak calisiyorum magaza akşam kapanış işlemleri yapılırken müdürüm personele sen yarin oglen geleceksin dedi ve personel müdürüme hayır ben sabah gelecem ben erken cikacam dedi müdürüm ben ne istiyorsam onu yapacaksn dedi ama personel hayir ben yarın sabah gelecem benim vardıysam dedi erken cikacam dedi bende Personele cevap verdim sen öğlen gelmek zorundasın dedim hayır dedi senle konuşmuyorum ben dedi tartışmaya basladik ve personele sen gerizekalimisin dedim ve seni döverim dedim tartışma şiddetlendi sesler yükseldi sonra müdürüm
  Susturdu mağazayı kapattık ertesi gün müdürüm benden ve personelden savunma istedi ama ben hiç savunma yapmadım nasıl savunma yazayım yardım edermisiniz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sema hanım, Yaşadığınız olay idari bir olay yani adli bir olay değil bu nedenle çalıştığınız birim amirine olaya ilişkin savunmanızın yer aldığı bir savunma dilekçesi vermelisiniz. Bunun için başlık kısmına YAZILI SAVUNMAMDIR diye yazdıktan sonra aşağı kısma yaşadığınız olaya ilişkin ayrıntıları yazarak haklı olmanızı gerektirecek durumlara ilişkin savunmanızı yazmalısınız.

 2. Züleyha SAKARYA dedi ki:

  Face ortamında, yaptığım gayet masum bir yoruma küfürlü hakaretli saldırıya uğradım … bende aynı şekilde cevap verdim… Atatürke hakaretten hakkımda savcılığa şikayette bulunulmuş… cevaplarımda tarihi gerkeçler olmakla birlikte hakaret niteliği olan cevap lar var.. ekim ayında mahkemem var nasıl bir savunma yazmam gerekir… t

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Züleyha hanım,
   Cevaplarınızın tarihi gerçeklik taşıyıp taşımaması sizi haklı çıkarmaz, yaptığınız yorumlarda hakaret içerikli sözler varsa bundan dolayı ceza alabilirsiniz. Bahse konu yorumlar size ait sosyal medya hesabından yani facebook hesabından yapılmışsa bunun sorumluluğu da size aittir, ancak hesabınız çalınıp başkaları tarafından bu yorumlar yapılmışsa ve siz bu konuda beyanda bulunup, ispatlayarak mahkeme hakimini inandırabilirseniz beraat edebilirsiniz.

 3. Nuray yuksel dedi ki:

  Merhaba özel bir hastanede hasta kabul yetkilisi olarak çalışıyorum işlemini yaptığım bir hasta yaptığım hizmet karşılığında bana bahşiş vermek istedi fakat ben kabul etmeyerek almak istememe rağmen hasta parayı bırakıp gitti bende parayı almadım ve çekmeceye biraktıp sonrasında ertesi gün bolumdeki sorumlum çekmecede ki parayı almış bana sorduklarında bende hasta bana bahşiş olarak bıraktı ama ben almadım dememe rağmen benden insan kaynakları bununla ilgili savunma istedi fakat bende bu suclama lari kabul etmediğim için savunma yazmadim bu konuyla ilgili sizden bilgi alabilirmiyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Nuray hanım,
   Burada belirttiğiniz gibi savunmanızı yazılı olarak yapın süresi içerisinde yazılı savunma yapmazsanız, suçlamayı kabul etmiş olursunuz.

 4. Elif dedi ki:

  Özel Güvenlik Görevlisi personeline ait bir savunma şablonu var mısır? Yoksa genel savunma şablonu hazırlamak yeterli olur mu?
  Teşekkürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Elif hanım,
   Savunma dilekçesi örneğinden faydalanarak talebinize uygun şekilde uyarlama yapabilirsiniz.


Önceki yazıyı okuyun:
Savcılıktan Telefon Dinleme Kararı Nasıl Alınır (Hangi Suçlar)

Telefon ile yapılan görüşmelerin yasa dışı olarak gizlice kayıt altına alınması suçtur. Yasaya aykırı olmaması için öncelikle Hakim kararı ile...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016