Seçim Öncesi Genel Af veya Ceza İndirimi Var mı

A+
A-

Her seçim öncesinde olduğu gibi 31 Mart 2019 tarihide yapılacak olan yerel seçim öncesinde de, mahkumların ve mahkum yakınlarının gözü ve kulağı hükümetten gelecek olan af haberlerinde. Her yetkili şahıstan veya gazeteciden buna ilişkin duyulan bir söz, yazılan bir yazı, af veya ceza indirimi hayallerini bir kez daha olsun filizlendirmekte.

secim oncesi af

secim oncesi af

Seçim Öncesi Genel Af veya Ceza İndirimi Var mı

Aydınlık gazetesi yazarı Sabahattin Önkibar’ın 22/02/2019 tarihinde yazmış olduğu köşe yazısında bu konuya değinmesi, ayrıca odatv’de iktidarın Mart ayında af ile ilgili çalışmalar yapacağı haberleri aklımıza hemen acaba af ile ilgili duyumlar mı var, yerel seçimden önce genel af veya ceza indirimi mi çıkacak sorusunu getirdi.

 Zira gazeteci yazar Sabahattin Önkibar’ın  köşe yazısında belirttiği gibi, Avrupa Birliği’nde 13 Mart 2019 günü Türkiye’nin Avrupa Birliği Üyelik müzakerelerinin askıya alınıp alınmayacağına ilişkin oylama yapılacak. Türkiye için hayati bir önem taşıyan bu oylamada, Avrupa Birliği üyeliğinin askıya alınması ile ilgili bir kararın çıkması halinde, ülkemiz açısından birçok ekonomik olumsuzluğun ortaya çıkması kaçınılmaz olacak.

Genel Af Terör (PKK ve FETÖ) Suçlarını Kapsayacak mı

13 Mart 2019 tarihinde Avrupa Birliği tarafından yapılacak olan toplantıda AB üyeliğinin askıya alınması gibi bir olumsuzlukla karşılaşılması ve buna bağlı olarak doların yükselmesi ihtimaline karşın, AK Partinin böyle bir durumla karşılaşmamak amacıyla somut adımlar atacağı ve terör dahil bir çok suç için örtülü af çalışmasına başlandığı düşünülmekte.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Denetimli Serbestlikte En Son Durum Nedir

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde 1 puanın bile çok fazla şey ifade etmesi, Af ve ceza indirimi ile ilgili haberleri bekleyen mahkum ve mahkum yakınlarının aklına acaba af yolda mı, seçimden önce af çıkıyor mu, ceza indirimi var mı gibi soruları getirmekte.

MHP ve Muhalefet Genel Af ve Ceza İndirimi Çalışmasını Destekleyecek mi

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan genel seçimlerden önce Milliyetçi Hareket Partisi genel başkanı Devlet Bahçeli, Af ile ilgili sürekli paylaşımlar yapmış hatta AK Parti ile birlikte Cumhur İttifakı olmalarına rağmen af konusunda anlaşmazlığa düşmüşlerdi. Bu nedenle hazırlanacak olan af tasarısı ile ilgili MHP nin tavrının ne olacağı, PKK ve FETÖ de kapsayacak şekilde bir genel af olması halinde nasıl bir tutum sergileyeceği merak edilen konuların başında gelmekte. Ancak çıkarılacak olan genel af veya ceza indirimine, ne MHP nin, ne de muhalefet partilerinin itiraz etmeyeceği düşünülmekte.

Genel Af veya Ceza İndirimi aslında bütün siyasi partilerin gündeminde, ancak ağırlıklı olarak bazı siyasi partiler genel af veya ceza indirimi ile ilgili bir an önce düzenleme yapılması gerektiği görüşünde ise de; bazılarının buna tamamen karşı oldukları kulislerde üstü kapalı olarak konuşulmakta.

Genel Af veya Ceza İndirimi Seçimden Önce Çıkar mı

Hükümetin genel af veya ceza indirimi ile ilgili bir çalışma yaparak, 31 Mart da yapılacak olan seçimlerde oyunu arttıracağı kaçınılmaz bir gerçek. Bu şekilde aynı anda bir taşla iki kuş da vurulmuş olacak. Terör dahil örtülü bir af getirilmesi ile hem AB sürecinden tasfiye olunmayacak, hem de genel af bekleyen yüz binlerce seçmene müjde verilerek ilave oy alınmış olunacak.  Genel af veya ceza indirimi ile ilgili bir haber gelmesini bekleyen cezaevindeki mahkumlar ve yakınlarından oluşan yüz binlerce kişinin olduğu bilinen bir gerçek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Beyaz Eşyada ÖTV Mobilya ve Konutta KDV indirimi

Genel Af ve Ceza İndirimi Hangi Suçları Kapsayacak

Gerçekten Genel Af ile ilgili bir çalışma var mı, varsa kapsamı nasıl olacak ve hangi suçları kapsayacak. Genel Af olmasa bile 5 yıl ceza indirimi veya denetimli serbestlik süresinin arttırılması ile ilgili bir çalışma yapılacak mı?  Bütün mahkum ve mahkum yakınlarının gözü ve kulağı hükümetin özellikle de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuda yapacağı açıklamada olacak. Genel af ve ceza indiriminin terör dahil bir çok suçu kapsayacağı konuşulmakta.

Mahkum ve Mahkum Yakınlarının Genel Af ve Ceza İndirimi Beklentisi Ne

Bütün mahkum ve mahkum yakınları adına bir an önce bu belirsizliğin son bulmasını ve genel af olmasa bile ceza indirimi veya denetimli serbestlik süresinin uzatılması ile ilgili bir çalışmanın bir an önce sonuçlandırılmasını bekliyoruz. Birilerinin artık bu konuda somut adım atmasının zamanı geldi ve geçiyor bile. Ceza Hukukunun temel prensiplerine uyularak ülkemizdeki bütün vatandaşlarımızı memnun edecek, mahkum, mahkum yakınları ve diğer vatandaşlarımızın rıza göstereceği bir çalışmanın yapılmasını ümit ediyoruz.

Genel af, ceza indirimi veya denetimli serbestlik ile ilgili yapılacak olan çalışmalar ve gelişmelerle ilgili okurlarımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Savunma Dilekçe Örneği

Hukukun yürümesini sağlayan aşamalardan birisi de savunma aşamasıdır. Herkes her suçla suçlanabilir, her suçlunun da üzerine atılan suçla ilgili savunmak...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016