SEÇSİS Nedir Güvenli midir

| ,

Dünyada ki benzer örnekleri gibi ülkemizde de bilgisayar ve bilişim teknoloji sistemleri kullanılarak elektronik yolla seçim işlemlerinin yapılması amacıyla çalışmalar yapılmaktadır. Seçim çalışmalarının ve sonuçlarının daha hızlı, doğru ve güvenli bir şekilde yapılması amacıyla tasarlanmış olan SEÇSİS bilgi sistemi bu amaçla faaliyete geçirilmiştir. SESÇİS sistemi “elektronik seçim” veya “elektronik oy kullanma” sistemi değildir.  SEÇSİS sistemi kullanılmaya başlanması ile birlikte birçok tartışmaların da odağı olmuştur. Hâli hazırda 16 Nisan 2017 günü yapılacak olan referandum öncesinde, alakalı bir konu olan; SEÇSİS sisteminin ne olduğu ve ne işe yaradığı ile ilgili bu yazımızda sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

SEÇSİS Nedir

Seçimlerle ilgili her türlü iş ve işlemlerin yürütüldüğü, bilgi ve belgelerin üretilerek elektronik ortamda saklandığı, seçmen kütüklerinin sürekli güncellendiği, seçim sonuçlarının eş zamanlı olarak siyasi partilerle paylaşıldığı ve bu bilgilerin güvenli bir şekilde korunduğu bilgi sistemidir.

SEÇSİS ile hızlı, güvenli, doğru seçim bilişim sistemi kurulması amaçlanmış ve buna ilişkin olarak tasarlanmıştır.

SEÇSİS Sistemi Ne Kadar Güvenlidir?

SEÇSİS sisteminin ne kadar güvenli olduğu, tasarlanması ve güvenlik aşaması hem çok merak edilen konulardan biri olmuş hem de tartışmaların odağı olmuştur. SEÇSİS sistemi ile ilgili endişe taşıyan bazı kişi ve gruplar bu sistemle ilgili bazı komplo teorileri üretmekte ve seçimlerin sonuçlarına bu sistemle müdahale edilip değiştirilebileceğini ileri sürmüşlerdir.

YSK’nın HAVELSAN ile birlikte ortak olarak geliştirmiş olduğu bu sistem bütün güvenlik önlemleri ve yazılımları kullanılarak tasarlanmış ve hazırlanmıştır. Ayrıca 2014 yılında TÜBİTAK ile YSK arasında yapılan sözleşme gereği SEÇSİS’in tüm bileşenlerinin güvenlik testleri yapılmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Açık Cezaevine Ayrılma En Son Yönetmelikte Yapılan Değişiklik

SEÇSİS sistemi YSK ve HAVELSAN tarafından ortak çalışma sonucu yaklaşık bir yıla yakın bir sürede seçim sistemine uygun bir şekilde Java programlama ve Web tabanlı olarak hazırlanmış bir yazılımdır. Yazılımın kaynak kodları YSK’ya aittir ve başka hiçbir ülkede kullanılamayacak şekilde tasarlanmıştır. SEÇSİS sisteminin donanım altyapısı, ilçe seçim kurullarındaki istemci kişisel bilgisayarlar ile YSK merkezinde bulunan veri tabanı ve uygulama sonuçları ile ağ ve güvenlik cihazlarından oluşmaktadır. YSK kurum personelinin dışında başkasının erimine ve internete kapalı olan bu sistem “YSK Kurum Ağı” olarak adlandırılmaktadır. Bu veriler iletişim sırasında kriptolandığı özel bir ağ ile birbirlerine bağlıdır.

Üst Düzey Güvenlik

SEÇSİS sistemi internete kapalı özel bir olması nedeniyle, merkezdeki verilen ve uygulama programları açısından herhangi bir güvenlik sorunu oluşturmaması amacıyla tasarlanmıştır. İlçe Seçim Bürolarındaki kişisel bilgisayar sistemleri, YSK (Yüksek Seçim Kurulu) merkezindeki sistemlerin basit birer erişim terminali olarak işlev görmektedir. Ayrıca İlçe seçim kurullarının bulunduğu yerlerden merkeze bağlandıkları noktalarda, kurum içerisinden gelebilecek olan her türlü saldırı ve tehditlere karşı antivirüs sistemleri, güvenlik duvarları ve saldırı tespit ve engelleme sistemleri oluşturulmuş ve dışarından herhangi bir müdahalenin olması engellenmiştir.

SEÇSİS Sistemi ile Ne Yapılması Amaçlanmıştır

SEÇSİS sistemi ile ne yapılmasının amaçlandığını maddeler halinde sıralayabiliriz, bunlar;

  • Seçmenlerin kimlik ve adres bilgilerinin T.C. Kimlik Numarasına dayalı tek ve güncel olarak merkezi bir veri tabanında tutulması,
  • Seçmen kütüklerinin sürekli güncellenmesi,
  • Seçmen kütüklerinin seçime katılma yeterliliğine sahip siyasi partiler ile paylaşılması,
  • Seçim sonuçlarının, ilçelerden hızlı ve güvenli bir ortamda merkeze aktarılması,
  • Sandık sonuç tutanakları ile seçim sonuçlarının siyasi partilerle eş zamanlı paylaşılması,
  • Seçimlerin hızlı, sağlıklı, ekonomik, şeffaf ve denetlenebilir biçimde gerçekleştirilmesi,
  • Seçim sonuçlarını basın ve kamuoyunun internet üzerinden izleyebilmesi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TCK 105.Madde : Cinsel Taciz Suçu İle İlgili Detaylar

SEÇSİS Elektronik Oylama Sistemi midir

SEÇSİS iletişim ve bilgisayar teknoloji sistemlerinden yararlanılarak seçim iş ve işlemlerinin elektronik ortamda daha hızlı, güvenli ve doğru olarak yapılması amaçlanmış siyasi partilerin erişimine açık elektronik bilgi sistemidir.

SEÇSİS “elektronik seçim” ve “elektronik oy kullanma” sistemi değildir.

298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun’un 47. Maddesi kapsamında seçime katılan tüm partilerle SEÇSİS de bulunan güncel olarak tutulan seçmen kütükleri paylaşılmaktadır. Seçmen Kütükleri Siyasi Partilerin Erişimine Açıktır. Bu haliyle SEÇSİS sistemi bütün özellikleri dikkate alınarak 2007 yılında “Kamuda Vatandaşa E-Hizmetler” kategorisinde, 2013 yılında “Uluslararası Seçim Ödülü” almıştır.

Önceki Yazı

Uzlaştırma Kapsamına Giren Suçlar Ayrıntılı Tablo 2019

Savcılığa Şikayet Edildim Ne Yapmam Gerekiyor

Sonraki Yazı

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Uzlaştırma Kapsamına Giren Suçlar Ayrıntılı Tablo 2019

Uzlaştırma müessesesi 2019 yılı itibariyle çok daha aktif bir şekilde Hukuk Sistemimizde kullanılmakta olup, bu konudaki çalışmalar her geçen daha...

Kapat