Senet Nasıl İcraya Verilir? Takibe Koymak İçin Yapılması Gerekenler

A+
A-

İcra takiplerinde en fazla kullanılan takip şekillerinden biri de senede bağlı yapılan icra takiplerdir. Senetli icra takibinin nasıl yapılacağı, düzenlenmiş senedin hangi icra dairesine verilmesi gerektiği gibi senedin tarihi, numarası, borç miktarı gibi bilgilerin senette eksiksiz olması gerekmektedir. Senedin ayırt edici özelliklerinde eksiklik bulunması halinde borçlunun yapmış olacağı itirazın kabulüne karar verilebilir bu da alacaklının alacağının tahsilinde aksaklığa veya alacağın alınmasının gecikmesine sebep olabilir. Bu konuda vatandaşların eksik ve yanlış bilgiler nedeniyle hak kaybına maruz kaldıklarını düşünerek bu konudaki merak edilenleri derleyerek aşağıda istifadenize sunduk.

senet doldurma

senet nasil doldurulur odenmeyen senet icin icra takibi nasil baslatilir

Senette Olması Gerekenler

Birçok vatandaşımız kendi aralarında borç alacak ilişkisinden dolayı senet düzenlemekte ve bir şekilde alacaklı kendini alacağından dolayı garantiye almak istemektedir. Ancak, tarafların bu konuda yeteri kadar bilgiye sahip olmamaları nedeniyle eksik ve yanlış düzenlenen senetler yüzünden alacaklı mağdur olabilmektedir.

Taraflar aralarında düzenledikleri senette vade tarihini, ödeme tarihini, borç miktarının yazıldığına öncelikle dikkat etmeli ayrıca borçla ilgili doğacak uyuşmazlıklarda hangi mahkemelerin yetkili olacağı senette belirtilmelidir. Senette borçlunun adı soyadı, T.C. Kimlik Numarası ve adresi açıkça yazılmalıdır.  Varsa kefilinde adı soyadı, T.C. Kimlik numarası ve adresi senette açıkça belirtilmelidir. Ayrıca senettin düzenlendiği tarih ve borçlu, alacaklı ve kefilin imzaları senette kesinlikle bulunmalıdır.

Senet Düzenlenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Senet düzenlenirken borçlunun el yazısı ile düzenlenmeli ileride yaşanabilecek art niyet nedeniyle inkar ve cayma durumlarının önüne geçilmelidir. Düzenlenen senet her iki taraf tarafından okunmalı borçlu tarafa da senedin bir fotokopisi verilmelidir. Borçlu kişinin hiçbir şekilde boş senede imza atmaması gerekmektedir. İcraya verilen senetlerde borçluların en çok itiraz ettikleri konuların başında senedin alacaklı tarafından kendi kafasına göre doldurulduğudur. Her şeyin resmi prosedürlere uygun olmasına dikkat edilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İcra Dairesine Yetki İtirazı Nasıl Yapılır Dilekçe Örneği

Senet İcraya Nasıl Koyulur

Senet icraya nasıl koyulur, icra takibi nasıl yapılır ve icra işlemleri için harç yatırmak zorunda mıyım gibi sorunlar takip talebinde bulunacak olan kişilerin en çok merak ettikleri konuların başında gelmektedir.

Yukarıda açıkça belirtilen ayrıntılara dikkat edilerek doldurulmuş olan senet, takip talebine eklenerek ilgili icra müdürlüğüne verilir. Takip talebine belgenin aslı ve alacaklı sayısından bir fazla sureti eklenir. Takip talebinde bulunan alacaklıdan, maktu başvuru harcı, nispi harç ve diğer giderler alınır. İcra harç ve giderlerinin neler olduğu hakkında icra harç hesaplama için 2017 harçları konulu yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Takip talebinde bulunan alacaklıya ilgili icra dairesi tarafından vermiş olduğu belgeler, talep ve giderlere ilişkin ücretsiz bir makbuz verilir.

Alacaklının birden fazla olması halinde alacaklılar tek bir takip talebinde de bulunabilir. Ancak birden fazla borçlunun bulunması halinde takip talebinde bulunabilmesi için borçluların kimlik ve adres bilgilerinin takip talebinde ayrı ayrı gösterilmesi gerekmektedir. Alacaklının aynı borçludan birden fazla alacağının bulunması halinde ise bunlar için ayrı ayrı takip talebi düzenlemek yerine hepsini tek bir takip talebinde göstermesi ve talep etmesi mümkündür.

senedi icraya verme ve takibi

senet nasil icraya verilir takibe koymak icin yapilmasi gerekenler

İcra Takibinin Başlaması Nasıl Olur

Usulüne uygun olarak düzenlenip verilen takip talebine istinaden ilgili icra müdürlüğü borçluya ödeme emri gönderir. Yasal süreler takip talebinde bulunulması ile korunmuş olur. Takip talep tarihi, hacze katılma için esas alınır. İcra takibinin aşamaları, ödeme emri ve icra takibinin sonuçları ile ilgili olarak daha önce yazmış olduğumuz yazılarımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 70 YORUM
 1. fatih dedi ki:

  Slm. Bir araç takası sonucu 10.000*3 adet senet yapıp takas oldu. Noter satışı oldu. Araç rehinli. İlk senet tarihi geldi. Ancak şahsa 5000 tl nakit ödedim. Sözde ilk vadesi gelen senet için 5000 daha ödeyip ilk senet kapanacakti ancak şahıs elden ödenen 5000 i inkar edip vadesi gelen 10.000 i talep ediyor. Bende 5000 tl yi inkar ediyorsun odemem dedim ya 5000 kabul et yada icraya ver dedim. Araç rehinli. Yasal süreci bilmiyorum. Şahıs vadesi gelen ve vadesi gelmeyen diger 2 senetide icraya vermekle tehdit ediyor. Bunu yapabilirmi? Ben böyle bir senet duzenlemedim. Her ay için ayrı senet var. Vadesi gelmeyen senetleride talep edebilir mi. Tskler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Fatih bey, anladığım kadarıyla sizin tarafınızdan düzenlenen üç adet senet var, ancak siz elden bu senetlerden birinin yarı miktarını ödediğiniz halde ilgili şahıs para ödemediğinizi iddia etmekte ve senedin tamam miktarını ödemenizi istemekte, eğer olay bu şekilde gelişti ise karşı taraf senedi icraya vererek tahsil yoluna gidebilir özellikle araç rehinli ise el koyabilir bu aşamada sizin ödeme yaptığınızı ispatlamanız gerekli, parayı banka yoluyla veya tutanak karşılığı teslim etmiş olsaydınız icraya itiraz etme şansınız olurdu.

  2. Mustafa dedi ki:

   Merhaba hayırlı bayramlar.
   2017 tarihinde baslayan 27 adet ödenmesi gereken senetimiz vardı , 2018 de komple ödeyerek senetlerimizi alacaklı taraftan avukat nezdinde alıp ve ayriyetten 2 şahit huzurunda bir mukavele hazırlayarak alacak verecek kalmadığına dair ıslak imzalı belge almıştık.
   Aradan 5 ay geçtikten sonra almış olduğumuz senetlerin 2 adedinden aynı tarihli şekilde başka bir kurum tarafından icraya verilmisiz , kısacası ilk alacaklı resmen sahtekarlık yaparak suç teşkil etmiştir.
   Lakin diğer kurum evimize ve diğer mulklerimize icra koydurtmus , bunun iptal olması yada bizim borcumuzun olmadığını elimizdeki belgeler ile kanıtlar isek , bizim mulklere konulan icralar kaldırılır mi ve ilk alacakli kişi hapis cezası alır mı ?
   Kısaca sormak istediğim ödenmiş olan senetin sahtesi ile böyle bir iş ceviriliyor , yada bize verilen senetlerden 2 adedi sahte verilip , aslını ise başka kuruma vererek başımızı agritmistir bu durumdan haklı olduğumuz halde nasıl kurtulabiliriz ?
   Saygılar sevgiler…

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mustafa bey,
   Kesinlikle hiç vakit kaybetmeden icra borcumuz itiraz edin, aynı senet nedeniyle iki icra işlemi yapılamaz, ayrıca bedelsiz senet ile ilgili işlem yapan kusurlu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

 2. Kadir dedi ki:

  Ben alacak karşılığı senet aldım yalnız şahısa ulaşamıyorum benim gibi bi kaç kişiye borçlanmış senet var elimde nasil bi yol izleyebilirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Kadir bey, öncelikli olarak senedi icra vererek takibi başlatmanız lehinize olacak, adres araştırmasını daha sonra haricen de yaparak tespit ettiğinizde ilgili icra müdürlüğüne bildirebilirsiniz. Yapılacak icra işlemlerinde işlem önceliği dikkate alınacaktır.

 3. Murat dedi ki:

  Merhaba,düzenlediğim senedin ödeme tarihinin yazı ile yazılan kısmına yanlışlıkla düzenleme tarihini yazmışım,senedi ben düzenledim,ödeme tarih kısmı boş,oarayada aynı tarihi yazsam bişey olurmu,yani düzenleme tarihi ile ödeme tarihi aynı olacak,bu durum geçerlimidir…(tarih 03.10.2018) birde anlaşdığımız ödeme tarihine daha süre var,geçmiş tarihli senet icraya verme süresi nekadardır.teşekkürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Murat bey, sitemizde yayınladığımız senet nasıl düzenlenir, senet düzenlerken dikkat edilmesi gereken hususlar konulu yazımızı okuyarak bu konuda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 4. Medine Demir dedi ki:

  İyi günler ödeme emrinde senetin tutarimi ödenir

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Medine Demir, ödeme emrinde borçlunun ödemesi gereken ana para yasal borç faizi ve varsa yapılmış yasal (belgeli) giderler belirtilir toplama da ödenmesi istenilen toplam para miktarı yazılır.(avukatla takip edilen işlerde avukat borca ek olarak ayrıca avukatlık ücretini talep edebilir)

 5. Yaşar yilfiz dedi ki:

  Merhabalar bir alus veris yaptiğim yer beni icraya verdi benim borcum 5200 şahis bana 820 lira olarak icraya vermis ve bizim aramizda senet sepet düzenlenmedi bu şahis beni nasil icrayaverdi ve ben borcumu 5000 lira olarok kspatmak istedim o 8200 istedi ve bana icra makbuzu geldi anlamadiğim beni nasil icrays verdi vebunun geçerliliği ne olur

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yaşar bey, ilamsız icra takiplerinde tarafınıza yapılan tebligattan sonra 7 gün içerisinde itiraz edebilirsiniz, tebligat usulsüz yapılmış ise buna da itiraz edebilirsiniz, ancak tebliğ usulüne uygun ise ve siz yasal süreyi kaçırdıysanız borç kesinleşir, bu durumda yapacak bir şey yoktur. İcra borca itiraz konusunda sitemizde bulunan makalelerden daha fazla ayrıntı edinebilirsiniz,

 6. Erol dedi ki:

  Slm ben senet imzaladım evalmak için evi teslim etmedi evi yapmadı teslim etcekti etmedi bende seneti ödemedim avukat aramış takibe koycam diyor bunasıl oluyor evyok ortada ben önceden 110milyar ödedim daha ödemem dedim bankada içrabaşlatcam dedi bu işin içinden nasıl çıkarım yazarmısınız

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Erol bey evin tesliminin yapılmadığını belirterek icra takibine süresi içerisinde itiraz edebilirsiniz, ayrıca sözleşmeye aykırı hareket eden mütahit hakkında dava açabilirsiniz, ancak hukuki süreçle ilgili bir avukattan yardım almanızı tavsiye ederiz.

 7. Cem dedi ki:

  Merhabalar vadeli bir araç aldım ve araç sahibine senet verdim araca rehin konuldu ve ben borcumu ödeyemedim ve tekrar aracı aldığım şahısa iade ettim rehini kaldırdı ve tekrar aracın satışını aynı şahsa verdim fakat senedim o şahısta kaldı bugün yarın diyerek sallıyor ve ulaşamıyorum senedi işleme koymaya kalksa bi hak iddia edebilirim noter satış evraklarım bende mevcut

  1. Hikmet Ilgaz dedi ki:

   Merhaba Cem Bey,
   Eğer senedin açıklamasında söz konusu aracın borcuna ilişkin olduğuna dair bir açıklama ibare var ise bir kanıt sunabilirsiniz. Bunun yanı sıra tanıklarınız var ise bunu da sunabilirsiniz. Ancak diğer türlü, senedi elinde bulunduran kişi isterse size icra takibi başlatabilir. Bu hususta alanında uzman bir hukukçudan yardım almanızda yarar vardır.

 8. Huseyin dedi ki:

  Merhabakar ben birine 40.000tl lik borc verdim karsiliginda 40.000tl senet yaptik ancak vadesinde odemiyor nasil bir yol izleyebilirim? Birde yaptigimiz senette pul yok

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hüseyin bey, Senette pul olmaması önemli değil, vadesinde ödenmediği için senedi icra takibine koyabilirsiniz.

 9. HakKan dedi ki:

  merhaba Mehmet bey, elimde 100 bin Liralık senet var. Bunun 50 bin Lirasını tahsil ettik. Kalan 50 bin için borçlunun maaşına nasıl haciz koydurabilirim bunun için icraya dilekçe örneği atabilirmisiniz? (Kurumsal değilim) Teşekkürler şimdiden..

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hakkan bey, Sitemizde bulunan İcra Takibi Başlatmak İçin Dilekçe Örneği konulu makalemizin içerisinde bulunan dilekçe örneğinden faydalanarak talebinize uygun şekilde uyarlama yapabilirsiniz. Sitemizde ayrıca belli bir ücret karşılığında ONLİNE dilekçe hizmeti de verilmektedir.

  2. HakKan dedi ki:

   Teşekkür ederim, çok sağolun kolay gelsin..

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Rica ederiz Hakkan bey

 10. Dillan dedi ki:

  Merhaba,ben bir güzellik merkezinde senet imzaladım hizmetten memnun kalmadığım için devam etmedim. Taksitlermde gecikme olduğu için avukata verildi. Avukatta arayıp icraya vereceğini söyledi. Bundan sonraki süreç nasıl işler ve senette TC kimlik numaram yanlış yazılmış ne olur. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Dilan hanım, İcra takibine borca itiraz etme hakkınız bulunmakta ancak senetteki imza size aitse bu durumda itirazınızın lehe sonuçlanmayacağı kanaatteyiz, T.C. kimlik numaranızın yanlış yazılmış olması bir şeyi değiştirmez. ancak sunulan hizmetten yararlanmadığınızı ya da hizmetin eksik kaldığını düşünüyorsanız Tüketici Hakem Heyetine başvurabilirsiniz, icra takibine de bu şekilde itiraz edebilir ve tüketici hakem heyetinin vereceği kararın beklenmesini talep edebilirsiniz, yine de itirazla ilgili nihai kararı icra mahkemesi hakimi verecektir.

 11. ilyas dedi ki:

  Merhalar kolay gelsin. alacağıma karşılık üç adet senet aldım. Üçünün de ödeme süreleri nerdeyse bir sene geçti. senetlerden ikisi bankadaydı biri bende. senet aldığım firma Ordu da ben ise Bursadayım. İcra takibi için ne yapmam gerekir. Ordudaki icra müdürlüğüme mi gitmem gerek.ilgili icra müdürlüğü neresidir. teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba İlyas bey,
   İlamsız takiplerde genel yetki kuralına göre “Borçlunun, MK. gereğince (mad. 19-22) İkametgahı (yerleşim yeri) sayılan yerdeki icra dairesi genel yetkili icra dairesidir. Yani, her “ilamsız takip” -hakkında, başka “kesin yetki hükmü” bulunmadıkça- borçlunun takip tarihindeki ikametgahının bulunduğu yer icra dairesine yapılabilir.
   Ancak sözleşmeden doğan borçlarda özel yetki kuralları da açıkça belirtilmiştir buna ilişkin olarak Hangi icra dairesi yetkilidir nasıl öğrenilir ve yetki kuralları konulu yazımızı okuyarak bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

  2. ilyas dedi ki:

   Öncelikle çok teşekkür ederim cevap verdiğiniz için. Birde şunu sormak isterim benim bu günü geçmiş senetlerle icra dairesine başvurmam yeterlimi. Öncesinde bir şey yapmam gereklimi (noterden protesto gibi falan). Bu işin süreci nedir

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba İlyas bey, senetlerin ödeme günü geçmiş ise icra takibine koyarak süreci başlatabilirsiniz,

 12. hakan dedi ki:

  tek tek koymak masraflı oluyorda değişik miktardaki aynı kişiye ait ödenmemiş 1 den çok sıralı senet nasıl tahsil edilir.İcra dosyası tek ama sıralı aynı borçluya ait değişik tarihli çok sayıda senet varsa..

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hakan bey, Senet nasıl icraya verilir ve icra takibi ile ilgili bütün ayrıntılara ilgili makalemizde değindik, Alacaklının aynı borçluya ait birden fazla alacağının bulunması halinde, bunlar için ayrı ayrı takip talebi düzenlemek yerine hepsini tek bir takip talebinde göstermesi ve talep etmesi mümkündür.

 13. Yunus dedi ki:

  Mrb efendin bnm senedimi avukata verdim avukat icraya vermiş ve borçlunun üzerinde mal varlığı gözüküyor dedi ama tam bi ay oldu daha senet tahsil edilmedi bu neyden kaynaklanıyor

  1. Hikmet Ilgaz dedi ki:

   Merhaba Yunus Bey,
   Eğer icra işlemi başlatıldıysa bir takım prosedürler işlemektedir. Örneğin, avukatın icra takibi başlatması ile birlikte; borçlu tarafı öncelikle icra müdürlüğü tarafından bir ödeme emri gönderilmektedir. Sonrasındaki süreçte bu borçla ilgili borçlunun 7 gün içerisinde itiraz edebilme süreci bulunmaktadır. Eğer itiraz edildiyse avukatınız tarafından itirazın iptali davası açılacaktır. Bu davanın sonucuna göre de icra kesinleşecek ve icra müdürlüğü tarafından karşı taraftan mal beyanı yapılması istenecektir. Sonrasında da borcun ödenmesi ya da bununla ilgili haciz işlemleri, banka hesaplarına bloke koyulması vs gibi süreç işleyecektir. Kısaca 1 aylık bir süre de sonuç da çıkmayabilir.

 14. Tekin dedi ki:

  İyi günler kişinin üzerine kayıtlı hiç bir şey yok direk maaşına haciz koydurabilirmiyim. İyi çalışmalar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Tekin bey,
   İcra takibi başlattıysanız ve takip kesinleştiyse, ilgili kişinin maaşına haciz koydurtabilirsiniz.

 15. Hakan dedi ki:

  13bin tl alacağım var burçlunun ozeride kayıt bi şey yok ama sigortalı çalışıyor elimdeki seneti icra verilebilirmiyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hakan bey,
   Tabi ki icraya verebilirsiniz, ancak borçlunun her ay maaşının dörtte biri kadar kesintisi yapılacaktır.

  2. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hakan bey,
   Tabi ki icra ya verebilirsiniz, ancak borçlunun her ay maaşının dörtte biri kadar kesintisi yapılacaktır.

 16. Ela dedi ki:

  ben arkadaşıma 2 bin tl lik senet imzaladım senetin üzerinde tarih filan hiç bir şey yazmıyor bana zaten istediğin zaman öde dedi ben borcumun yarısını ödedim ve ben öğrenciyim çalışmıyorum üzerime de hiç bir şey yok. Elinde ki senetle bana bir şey yapabilir mi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ela hanım,
   Senedi icra takibine koyabilir, bu aşamadan sonra da yasal süreç başlar, taahhütte bulunmadığınız taktirde cezai bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

 17. Mehmet bicer dedi ki:

  Merhaba

  Araç karşılığı bir kişiye 15000 TL verdim ve aynı tutar kadar senet aldım fakat ödeme yapmiyor.senette TC si doğru adres kayıtları kontrol ettigimde mevcut evi değil köyde ikamet ettiği çıkıyor icra takibi nasıl olur köyünde oturmuyor ve tebligat eline ulaşmadığı da ne yapmamız gerekli

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehmet bey,
   Öncelikle icra takibi başlattığınızda sizin belirlediğiniz borçlunun adresine tebligat yapılmayacaktır, tebliğ yapılamaması halinde borçlunun Mernis adresine tebligat yapılacaktır ikinci tebligatta sonra süresi içerisinde itiraz edilmemesi halinde borç kesinleşir ve haciz işlemi başlatılabilir.

 18. Yunus dedi ki:

  Merhabalar ben bi araba aldım bi senet karşılığı parasını da benim kardeşim internet bankacılığından ödedi şahıs şimdi hala avukata icraya verecem diyor ne yapmalıyım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yunus bey,
   Şahıs icraya verebilir, sizde süresi içerisinde icra borcuna itiraz edebilirsiniz, internet bankacılığı aracılığıyla yapmış olduğunuz ödemenin dekontunu dilekçenize delil olarak ekleyebilirsiniz, alacaklı olduğunu iddia eden şahıs buna itiraz ederse icra mahkemesi bu konuda karar verecektir.

 19. Mustafa dedi ki:

  Selamün aleyküm ben esnafın bir musterime borca malverdim lakin ne senet nede kimlik bilgileri aldım elimde bir isim soyisim ve telefon nosu var bunu nasi tadil edebilirim nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mustafa bey,
   Öncelikle icra işlemlerinin sağlıklı yürüye bilmesi için borçlunun açık kimlik ve adres bilgilerinin olması gerekmektedir, ayrıca herhangi bir senet veya sözleşme olmaması halinde icra müdürlüğüne yapılacak itiraz sonunda takip duracaktır bu aşamadan sonra sizin icra mahkemesine dava açarak alacaklı olduğunuzu ispatlamanız gerekmektedir.

 20. Sevim aygun dedi ki:

  Merhaba benim birinden 50 bin TL alacağım var ve elimde senedi var.ama şahsın benim disimda başka borçları ve verdiği senetleri var.
  Sorum şu: hepsinin önüne nasıl gecebilirim.cunku bankalara olan borcu ödemesini beklesem sanırım 10 yıl i bulur.
  Bu konuda aydinlatsaniz çok sevinirim.simdiden teşekkür eder saygılarımı sunarim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sevim hanım,
   Böyle bir durumda icra işlemlerini ilk başlatan kişiden ödeme yapılmaya başlanır diğer borçlular için sıra cetveli düzenlenir.


Önceki yazıyı okuyun:
Senedin Zamanaşımı Ne Zaman Dolar (Tüm İhtimaller)

Ticari hayatın ve vadeli ödemelerin vazgeçilmez unsurlarından birisi olan senetler Türk Ticaret Kanunu kapsamında düzenlemelere tabidir ve bu kapsamda hukuki...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016