Senet Nasıl İcraya Verilir? Takibe Koymak İçin Yapılması Gerekenler

A+
A-

İcra takiplerinde en fazla kullanılan takip şekillerinden biri de senede bağlı yapılan icra takiplerdir. Senetli icra takibinin nasıl yapılacağı, düzenlenmiş senedin hangi icra dairesine verilmesi gerektiği gibi senedin tarihi, numarası, borç miktarı gibi bilgilerin senette eksiksiz olması gerekmektedir. Senedin ayırt edici özelliklerinde eksiklik bulunması halinde borçlunun yapmış olacağı itirazın kabulüne karar verilebilir bu da alacaklının alacağının tahsilinde aksaklığa veya alacağın alınmasının gecikmesine sebep olabilir. Bu konuda vatandaşların eksik ve yanlış bilgiler nedeniyle hak kaybına maruz kaldıklarını düşünerek bu konudaki merak edilenleri derleyerek aşağıda istifadenize sunduk.

senet doldurma

senet nasil doldurulur odenmeyen senet icin icra takibi nasil baslatilir

Senette Olması Gerekenler

Birçok vatandaşımız kendi aralarında borç alacak ilişkisinden dolayı senet düzenlemekte ve bir şekilde alacaklı kendini alacağından dolayı garantiye almak istemektedir. Ancak, tarafların bu konuda yeteri kadar bilgiye sahip olmamaları nedeniyle eksik ve yanlış düzenlenen senetler yüzünden alacaklı mağdur olabilmektedir.

Taraflar aralarında düzenledikleri senette vade tarihini, ödeme tarihini, borç miktarının yazıldığına öncelikle dikkat etmeli ayrıca borçla ilgili doğacak uyuşmazlıklarda hangi mahkemelerin yetkili olacağı senette belirtilmelidir. Senette borçlunun adı soyadı, T.C. Kimlik Numarası ve adresi açıkça yazılmalıdır.  Varsa kefilinde adı soyadı, T.C. Kimlik numarası ve adresi senette açıkça belirtilmelidir. Ayrıca senettin düzenlendiği tarih ve borçlu, alacaklı ve kefilin imzaları senette kesinlikle bulunmalıdır.

Senet Düzenlenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Senet düzenlenirken borçlunun el yazısı ile düzenlenmeli ileride yaşanabilecek art niyet nedeniyle inkar ve cayma durumlarının önüne geçilmelidir. Düzenlenen senet her iki taraf tarafından okunmalı borçlu tarafa da senedin bir fotokopisi verilmelidir. Borçlu kişinin hiçbir şekilde boş senede imza atmaması gerekmektedir. İcraya verilen senetlerde borçluların en çok itiraz ettikleri konuların başında senedin alacaklı tarafından kendi kafasına göre doldurulduğudur. Her şeyin resmi prosedürlere uygun olmasına dikkat edilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kıdem Tazminatı Nedir Nasıl Hesaplanır

Senet İcraya Nasıl Koyulur

Senet icraya nasıl koyulur, icra takibi nasıl yapılır ve icra işlemleri için harç yatırmak zorunda mıyım gibi sorunlar takip talebinde bulunacak olan kişilerin en çok merak ettikleri konuların başında gelmektedir.

Yukarıda açıkça belirtilen ayrıntılara dikkat edilerek doldurulmuş olan senet, takip talebine eklenerek ilgili icra müdürlüğüne verilir. Takip talebine belgenin aslı ve alacaklı sayısından bir fazla sureti eklenir. Takip talebinde bulunan alacaklıdan, maktu başvuru harcı, nispi harç ve diğer giderler alınır. İcra harç ve giderlerinin neler olduğu hakkında icra harç hesaplama için 2017 harçları konulu yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Takip talebinde bulunan alacaklıya ilgili icra dairesi tarafından vermiş olduğu belgeler, talep ve giderlere ilişkin ücretsiz bir makbuz verilir.

Alacaklının birden fazla olması halinde alacaklılar tek bir takip talebinde de bulunabilir. Ancak birden fazla borçlunun bulunması halinde takip talebinde bulunabilmesi için borçluların kimlik ve adres bilgilerinin takip talebinde ayrı ayrı gösterilmesi gerekmektedir. Alacaklının aynı borçludan birden fazla alacağının bulunması halinde ise bunlar için ayrı ayrı takip talebi düzenlemek yerine hepsini tek bir takip talebinde göstermesi ve talep etmesi mümkündür.

senedi icraya verme ve takibi

senet nasil icraya verilir takibe koymak icin yapilmasi gerekenler

İcra Takibinin Başlaması Nasıl Olur

Usulüne uygun olarak düzenlenip verilen takip talebine istinaden ilgili icra müdürlüğü borçluya ödeme emri gönderir. Yasal süreler takip talebinde bulunulması ile korunmuş olur. Takip talep tarihi, hacze katılma için esas alınır. İcra takibinin aşamaları, ödeme emri ve icra takibinin sonuçları ile ilgili olarak daha önce yazmış olduğumuz yazılarımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 70 YORUM
 1. Ozan dedi ki:

  Bi arkadaşım kredi çekemiyo diyo onun yerine 52.000 tl tutarında 48 ay vadeli kredi çektim.Ve aramızda senet düzenledik.Fakat aradan 7 ay geçti ve arkadaş bana hiçbi taksidi yatıramadı.İcra takibi başlatsam tutar olarak 52.000 mi yazmam gerekiyo yoksa vadesi gelipte ödenmemiş kısmın mı tahsilini yapabiliyoruz icra takibiyle

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ozan bey,
   Yasada senetlerin nasıl düzenleneceği ile ilgili gerekli düzenleme yapılmıştır, bu konuda ayrıntılı bilgi edinmek için sitemizde bulunan senet nasıl düzenlenir ve icraya verilir konulu makalemizi okumanızı tavsiye ederiz, senet düzenlenirken borç miktarının da açıkça belirtilmiştir olması gerekmektedir boş senete imza atmak yasal sorumluluk doğurabilir, senet düzenlendiği de asıl alacak miktarı neyse o yazılır ödeme tarihinden sonrası için faiz uygulanır.

 2. Ceren dedi ki:

  Merhaba üniversite öğrencisiyim ve kaldığım apartla 10 aylık senet yaptık.Fakat ben 21.06.2019 tarihli 10.senedimi kaybettim veya yolda düşürdüm.Senette sadece ödeme tarihi,benim adım,paraflı bir şekilde para miktarı ve yine paraflı olarak para miktarı yazıyla yazıyordu.Altında 2 tane imzam vardı ve üstteki yazılar apart sahibi yazmıştı.Eğer yolda kötü niyetli biri bulursa bir işlem yapabilir mi çok zor durumdayım lütfen yardımcı olun.Tc numaram,adresim yazmıyordu senette.

  1. Ceren dedi ki:

   Ödeme tarihi yazılı fakat vade kısmı boş bir senetti.550 Liralık bir senetti fakat kötü niyetli kişinin eline geçtiğinde faiz vb.uygulatıp beni icraya verebilir mi veya aleyhime başka bir durum oluşturabilir mi?

  2. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ceren hanım,
   Böyle bir şeyin olacağına ihtimal vermiyorum ancak farzedelim ki oldu sizi de bu konuda itiraz hakkınız bulunuyor senedi ele geçiren kişi nasıl elde ettiğini açıklamak zorunda kalacaktır.

  3. Ceren dedi ki:

   Mehmet bey çok teşekkür ederim.Günlerdir uyku uyuyamadım yıllar sonra karşıma borç faizlenmiş olarak çıkar diye.Hiçbir fikrim yok çünkü bu konuda.Böyle bir platformda ücretsiz bir şekilde bizlere yol gösterdiğiniz için size minnettarız.Yolunuz her daim açık olsun.

  4. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ceren hanım, iyi dilekleriniz için teşekkür ederiz.

  5. Ceren dedi ki:

   Senette düzenlenme tarihi ve alacaklının adı da yoktu araştırdığım kadarıyla adi senet oluyormuş öyle de bir sıkıntı çıkmaz değil mi?Bir de cirolatma olayı mümkün olur mu bulan kişi yapabilir mi bunu

  6. Ceren dedi ki:

   Yurt sahibinin yani alacaklının adı da yazmıyor senette bulan kişi kendi adını yazıp cirolatabilir mi? kusura bakmayın çok soru sordum fakat gerçekten bilen birilerine ihtiyacım var çok moralim bozuk bu olay yüzünden lütfen kusura bakmayın

  7. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ceren hanım,
   Senedi kaybeden kimsenin, her şeyden önce, bir ‘’ödeme yasağı kararı’’ alması gerekir. Bu tedbir elden çıkmış bulunan kıymetli evrakın üçüncü kişiler tarafından ele geçirilip borçluya ibraz olunarak ifa talebini engellemeye yöneliktir. Bu aşamadan sonra kıymetli evrakın elinde bulunduran kimsenin bilinmesi ve bilinmemesi ihtimallerine göre iki şekilde hareket edilecektir:

   1. Kıymetli evrakı elinde bulunduran kişi bilinmekte ise:

   Bu durumda kıymetli evrakı elinden çıkmış kimse bu üçüncü şahıs aleyhine ‘’istirdat davası’’ açması gerekecektir.

   2. Kıymetli evrakı elinde bulunduran kişi bilinememekte ise:

   Kıymetli evrakın kimin elinde bulunduğunun bilinmesi mümkün değilse başka bir ifade ile kimse kıymetli evrakın kendi rızası dışında elinden çıktığı iddiasında ise TTK hükümlerine göre ‘’İptal Davası’’ açılması gerekecektir.

 3. Ceren dedi ki:

  Teşekkür ederim.550 liralık bir senetti eğer böyle bir durum olduğunda faiz işlemesi gibi bir sorun olur mu yani ben yıllar sonra daha yüklü bir miktar ödemek zorunda kalır mıyım? Vade kısmı boştu.Yoksa kriminalde çekin sonradan doldurulduğu zaten anlaşılıp borç iptal mi olur? Ben şu an öğrenci olduğum için dava açmak için yeterli maddi durumum yok

 4. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar ! Ticari bir ilişki vesilesi ile bir senet teslim aldım, tutarı 55.000 TL. Şahıs bir firmada maaşlı çalışıyor. Maaşı üzerinden senet ile icra yapmak sureti ile nasıl bir yol izleyebilirim. Takriben harçları ne kadar tutar ? Müracaatımdan sonra şahsın maaş kesintisi ne kadar süre içerisinde başlar ? Saygılar…

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehmet bey,
   Senette belirtilen tutar ödeme süresi dolduktan sonra ödenmezse, icra takibi başlatarak tahsil yoluna gidebilirsiniz, borçlu devlet memuru ise ve üzerine kayıtlı mal varlığı yoksa maaşından 1/4 oranında kesinti yapılabilir,

 5. Onur gundogdu dedi ki:

  Merhaba 47000 tl alacakliyim senedim var uzerinde arazi var ama iki bankadan haciz var günü geçti bankalara borcunu ödesem arazi bana geçermi yada araziyi sattirabilirmiyim tesekkurler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Onur bey,
   Öncelikle icra takibi başlatmanız gerekiyor, icra satış işlemi talebinde bulunabilirsiniz bu biraz karışık gelebilir bu nedenle bir avukata danışmanızı tavsiye ederim, satış işlemi sonrasında öncelikle bankalara olan borcu kapatılır sonrasında kalan para ile sizin alacağınız tahsöil edilir arta kalan para borçluya geri odenir

 6. GÜLTEN dedi ki:

  Merhaba ben kooparatif üyesiydim .Firma inşaatı bitirme konusunda sıkıntı yaşadı ve ileriye dönük güven vermediği için ödediğim aidata karşılık 23 adet senet aldım .4 tanesi icraya konuldu avukatım vardı ama şimdi avukattan kalan senetleri alıp kendim takip etmek istiyorum .kalan senetleri icraya verdikten sonra nasıl bir takip içerisinde olmam gerekiyor.avukat bu aşamada çok gerekli olur mu?firmanın üzerine kayıtlı hiçbirşey olmadığı için geri ödeme almam zor mu?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Gülten hanım,
   Avukatla nasıl sözleşme yaptığınızı bilemiyorum ancak icraya konulmayan senetleri kendinizde avukatsız icraya koyarak takip edebilirsiniz ancak icra işlemleri biraz karmaşık olduğundan avukat aracılığıyla takip yaptırmanızı tavsiye ederim, ayrıca firmanın üzerine bir mal varlığı yoksa alacağınızı tahsil etmeniz biraz güç olabilir.

 7. salih dedi ki:

  meraba iyi akşamlar esnaf kefaletten bi arkadasa kefil olduk yaklasık üç yıl önce ödeme sözüne karsılık herhangi bir ödeme yapmadı suan borcu bz ödüyoruz baya karısık bi mesele orası her neyse bu adam bosandı gitti ve suan başka biriyle evli olmadan kalıyor 2.5 yıldır sigortalı işte çalısmasına rağmen ne bir ihtar ne yazılı bi beyan ulasmadı elimize ona da haciz işlemi başatılmadı ve bi kesinti olmadı hatta borcluya yapılandırma yaptık onu da yatırmadı bu borc katlanarak yaklasık ana paranın üzerine 15 bin faiz işledi ana borcluya bu durumda cidden bişey yapılmıyr mu çünkü alenen bu borc üzerimizde kaldı ve artık daha fazla faiz işlemesin diye ödüorz ama ödeme güçlüğünden değil alenen ödemiyor ve biz yasal yoldan hak talep edemiyor en azından faiz den kurtulma vs hakkımız yk mu senet aldık icraya verdik yaklasık dört ay önce ondan da bişey cıkmadı ilamsız senet olayını nasıl takip edebiliyoruz çünkü verdiğimziz gibi kaldı dört ay oldu neredeyse hangi aşamada oldgunu nasıl takip ederiz yardımcı olursanız sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Salih bey,
   İcra takibine koyduğunuz senet nedeniyle karşı tarafa gerekli tebligat yapılacaktır usulüne uygun tebliğe rağmen 7gun içerisinde itiraz etmemesi halinde borç kesinleşir ve icra takibine devam ederek haciz işlemi yapılabilir, burada önemli olan borçlu kişinin mal varlığının olması, varsa tedbir koyduktan sonra satış işlemi yaptırabilirsiniz, icra işlemlerinin karışık ve uzun sürmesi nedeniyle Avukat aracılığıyla takip yaptırmanızı tavsiye ederiz.

 8. Murat dedi ki:

  Merhabalar ben bi arkadaşıma 15 000 tl nakit para verdim bunun karşılığında 1 ay sonra ödeyeceğine dair 1 ay sonra vadeli açık senet verdi. ancak senette annesi de kefil. Ne kadar istesemde bu zamana kadar alamadım icra ile uğraşmak istemiyorum ama yinede icra ya başvurmaktan başka yol kalmadi sanirim. sorum şu icraya verdiğimizde ne kadar sürede alacagimizi tahsil edebiliriz, senedin üzerine miktarını ben elimle yazsam bu suç olur mu, birde annesi dernek üyesi üzerinde birsey yok sanırım annesinin. dernekte yönetici konumunda bundan da tahsil edebilir miyiz? tesekkurler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Murat bey,
   Senet nasıl icraya verilir ve senet nasıl düzenlenir konusunda ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz,
   Hem asıl borçludan hem de kefilden alacak tahsili yoluna gidebilirsiniz, belli bir yerde çalışıyor olmaları ve aylık almaları yeterli.

 9. Zeynep dedi ki:

  Ben bir alacaklıyım senet yaptim ve icraya verdim ama avukatla herhangi bir sözleşme yapmadım
  Bu durumda avukat parayı tahsil ettiğinde bana bu ödemeyi yapar mı? yada sözleşme yapmam için geç kalmış sayılırmıyım dava açıldı ve icra takibi başladı bana yardımcı olurmusunuz.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Zeynep hanım,
   Bir avukata vekalet vermeden avukat sizin adınıza icra takibi veya herhangi bir işlem yapamaz, avukatınıza vekalet vermişseniz ve aranızda bir sözleşme yoksa avukat yasalarda belirtilen oranda vekalet ücretini talep edebilir, icra nedeniyle yapılan tahsilatları size ödemek zorundadır, ilk aşamada bu tahsilattan belli miktarda vekalet ücreti kesilebilir ancak bu kesilen paralar sizin alacağınız miktardan düşülmez borçluya yüklenir.


Önceki yazıyı okuyun:
Senedin Zamanaşımı Ne Zaman Dolar (Tüm İhtimaller)

Ticari hayatın ve vadeli ödemelerin vazgeçilmez unsurlarından birisi olan senetler Türk Ticaret Kanunu kapsamında düzenlemelere tabidir ve bu kapsamda hukuki...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016