Sgk Emeklilik Başvurusu Dilekçe Örneği ve Online Başvuru

A+
A-

Bugünkü yazımızda siz değerli okurlarımız için emeklilik işlemlerinden bahsedecek ve yine bu konuda ihtiyaç duyacağınız SGK Emeklilik Başvurusu Dilekçe Örneğini istifadenize sunacağız. SGK emeklilik işlemleri iki farklı kanaldan yapılmakta olup, bunun ilki E Devlet üzerinden online emeklilik başvurusu diğeri ise bizatihi direkt olarak giderek SGK ‘dan emeklilik başvurusunda bulunmaktır. Şimdi sizlere iki yöntemi de anlatmaya çalışacağız.

sgk emeklilik başvurusu dilekçesi

Sgk Emeklilik Başvurusu Dilekçe Örneği ve Online Başvuru

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren e devlet sistemi sayesinde artık emekli olmak isteyen ve bunun hayalini kuranlar bu sistem üzerinden de başvuru yapabilmektedir. Ancak bunu maalesef bir çok kişi bilmiyor ve bu nedenle SGK’ya giderek başvuruyu yerinde yapmaktadır. Teknolojinin nimetlerinden yararlanarak sizde emeklilik başvurusunu internet üzerinden e devlet şifreniz ile sisteme giriş yaparak başvuru yapabilirsiniz. Bu sistemden SSK ve BAĞ-KUR’lu çalışan ayrımı olmadan herkes yararlanabilmektedir. Sizde başvuru yapmak istiyor ve bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, şimdi sizlere konuyu ayrıntıları ile anlatmaya çalışacağız.

Emeklilik Başvurusunu E Devletten Nasıl Yaparız

İnternet üzerinden e devlet sitesine giriyor ve e devlet sistemini kullanıyorsanız, bu alandan yani 4A EMEKLİLİK KAYDI bölümünden emeklilik başvurusunu yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptığınızda panel içerisinde yer alan emeklilik başvurusu sistemi alanı olacaktır. Bu alanı bulamayanlar hemen ARAMA bölümünde yer alan kısma “emeklilik” yazarak ilgili bölüme ulaşacaktır.

Bu alanı bulduğunuzda yapmanız gereken emeklilik başvurusu paneli ile başvuru yapmaktır. Panele tıkladığınızda doldurmanız gereken ekran açılır. Bu ekrandan sizden istenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurarak emeklilik başvurusu yapabilirsiniz. Bu belge içerisinde yer alan tüm soruları boş bırakmadan devam ederek emeklilik başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden alınmış talep sonrasında Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğündeki Evrak Servisi’ne iletilecektir. Bu sayede sizde emeklilik başvurusunda bulunmuş kişiler arasında yer almış olursunuz. Bu sayede de işlemler hemen başlayacak ve emekli olmak için ilk adımı atmış olacaksınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İstinaf Dilekçe Örneği : Ceza ve Hukuk Mahkemeleri İçin Detaylı

Eğer e şifreniz yoksa öncelikle kendinize şifre almanız gerekiyor. Bunun için en yakın PTT şubelerine giderek e devlet şifresi için başvuru yapabilirsiniz. Şifre aldıktan sonra e devlet şifreniz ile siteye giriş yaparak sisteme erişim sağlayabilirsiniz. Eğer ilk kez görüyorsanız, sistemi biraz yabancılık çekebilirsiniz. Ancak kısa sürede kullanımı kolay olan sistemin menülerini kavrayacak ve kullanmaya başlayacaksınız. Şifrenizle giriş yaptığınızda birçok seçenek önünüzde yer alacaktır. Sizde bu seçenekler arasından dilediğinizi seçebiliyor ve birçok işlemi artık e devlet ile yapabileceksiniz.

Emeklilik Başvurusu Şahsen Nasıl Yapılır

Eğer emeklilik başvurusunda bulunmak istiyor ve internetten yapmak istemiyorsanız, elden de belgeleri tamamlayarak ilgili Soysal Güvenlik Kurumunda emeklilik başvurusu yapabilirsiniz. 4A Sigortalı emeklilik başvurusu için Gelir vergisinden muafiyet belgesi olması gerekir ve tahsis – talep belgesi olmak zorundadır. Sigortalı işten ayrılış belgesi olmak zorundadır ve bunu son ayrıldığınız iş yerinden alabilirsiniz. Emekliliğe hak kazandığınızı kanıtlayan belge ile gelerek emeklilik başvurunuzu ilgili Soysal Güvenlik Kurumunda yapabilirsiniz. Ayrıca emeklilik belgesi ile birlikte fotoğraf yapıştırılmış ve de mühürlü olması gerekiyor. 3 tane resim ve vukuatlı nüfus cüzdanı fotokopisi çekerek yanınızda bulundurmanızda yarar vardır. Emekli maaşına hak kazandığınızda ise emeklilik ikramiyesini alacağınız bankanın belirtildiği dilekçe de başvuru dosyanızda olması gerekiyor.

Gerekli Belgeler

  • Gelir vergisi muafiyet belgesinin olmalıdır,
  • 3 adet yeni çekilmiş resminiz,
  • 2 adet kimlik fotokopiniz,
  • En son çalıştığı iş yerinden sigortalı işten ayrılış belgesi,
  • Tahsis ve talep belgesinin olması gerekiyor,
  • Emekliliğe hak kazandığını belirtilen ve gösteren belge ile ilgili Soysal Güvenlik Kurumunda emeklilik başvurusu yapabilirsiniz

Online Başvuru Kolaylığı

Sizde bu belgeleri yanınızda götürerek başvuru yapabilirsiniz. Ancak başvuru öncesinde ilgili Sosyal Güvenlik Kurumunda emeklilik başvurusu yapacağınız yeri arayarak gerekli olan belgeleri yeniden teyit etmekte yarar vardır.  Teknoloji gün geçtikte gelişiyor ve hayatımıza yenilikleri de an ve an getirmektedir. Son yıllarda emekli olmaya hak kazanmış olan kişilerin en çok tercih ettiği yöntemlerden biri e devlet şifreniz ile giriş yaparak sistem üzerinden emeklilik başvurusunu yapmaktır. Emeklilik yaşının değiştiği dönemlerde herkes ne zaman emekli olurum ve kaç yıl kaldı gibi araştırmalar yapmaktadırlar. Ancak emeklilik yaşını doldurmuş ve primi dolmuş kişiler için artık başvuru yapma vakti gelmiş demektir. Bunun içinde emeklilik başvurusu yapmak için gerek Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne giderek gerekse de online sistem üzerinden başvuru yapmak mümkündür. Günümüzde teknolojiden korkmayan ve yeniliklere çabuk uyum sağlayanlar internet üzerinden e devlet sistemi sayesinde kolay yoldan başvuru yapabilmektedirler. Neden ilgili Soysal Güvenlik Kurumuna giderek tüm gününüzü koşturmaca ile geçiresiniz ki, sizde online sistemden başvuru yaparak emeklilik başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için e devlet şifrenizin olması ve e devlet sistemine giriş yaparak başvuru yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tazminat Davası Dilekçe Örneği

SGK Emeklilik Başvurusu İçin Dilekçe Örneği

Yine de SGK ‘ye emeklilik başvurusunu şahsen gidip yapmak isteyenler için gerekli emeklilik formu aşağıda paylaşılmıştır. Resmi büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

sgk emeklilik için başvuru dilekçesi

SGK Emeklilik Başvuru Formu Dilekçesi Örneği

sgk emeklilik dilekçesi

SGK Emeklilik Başvuru Formu Dilekçesi Örneği

SGK Emeklilik Başvuru Formu Dilekçesi Örneğimizi PDF formatında indirmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

SGK Emeklilik Bsşvuru Dilekcesi Ornegi

SGK Emeklilik Başvuru Formu Dilekçesi Örneğimizi doldurabilir Word formatında indirmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

SGK Emeklilik Bsşvuru Dilekcesi Ornegi

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Sepaş Elektrik Enerji Abonelik İptali Fatura İtiraz Dilekçe Örneği

Akkök Holding ve CEZ Group’un stratejik ortaklığıyla hizmet sunan Sepaş Elektrik, ülkemizin önemli enerji firmalarından birisidir. Firma, Düzce, Bolu, Kocaeli...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016