Sigorta Şirketi Şikayeti İçin Sigorta Tahkim Başvuru Formu

A+
A-

Sigorta şirketleri, günümüzde birçok soruna çözüm üretmek amacıyla çalışmaktadır. Çalışmalarına örnek olarak, kas işlemleri, bireysel emeklilik, hayat sigortaları vb gibi durumları söyleyebiliriz. Her sigorta şirketinin bağlı olduğu özel ve tüzel kurumlar mevcuttur. Aynı zamanda çalışma şartları ve prensipleri oldukça farklılık göstermektedir. Fakat bazı durumlarda sigorta şirketleri ile anlaşmazlıklar yaşanıyor. İşte tam da bu noktada, birçok kişi sigorta şirketi nasıl ve nereye şikayet edilir tarzında sorular soruyor. Öncelikle sizlere aktarmak isteriz ki, sigorta şirketlerini şikayet etmek için 2 yol bulunuyor.

sigorta şirketi şikayeti

Sigorta Şirketi Şikayeti İçin Sigorta Tahkim Başvuru Formu

Sigorta Şirketi ile İlgili Şikayet

Bunlardan birincisi sigorta firmasına karşı hasarı ödememesi sebebinden dolayı tazminat davası açmak üzere avukat tutup, mahkemeye bizzat başvuru yapmaktır. Bu yöntemde avukatlık ücretleri ve yargılama masrafları biraz yüksek olabilmektedir. Tazminat Davası ile ilgili bu yazımızı okuyarak bu konuda daha fazla bilgi alabilirsiniz.

İkincisi ve daha kolay bir yol olan Sigorta tahkim komisyonu tarafına şikayet dilekçesi oluşturmaktır. Sigorta Tahkim kurulu uyuşmazlığı inceleyerek sigortacı ve sigortalı arasında hakem görevi gören bir adımdır.

Diğer bir şekilde anlatacak olursak eğer, sigorta firmasıyla herhangi bir sebepten dolayı anlaşmaya düşecek olursanız, adliye yerine Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuru işleminizi yapabilirsiniz.

Az da olsa dolandırıcı sigorta şirketleri de göz önünde bulunduracak olursak, yani hasarı ödememek için hukuka uymayan gerekçeler uyduran şirketler de olabileceğine göre  Sigorta Tahkim Komisyonu’na gelen tüketici şikayetleri için komisyon ve bir hakem atar. Atanan sigorta hakemi ise görevlendirildiği tarihten başlangıç yaparak en geç 4 ay içerisinde şikayet ile ilgili kararı kesinlikle iletmek zorundadır ve verdiği karar, her iki taraf içinde kesindir.

Sigorta Tahkim Komisyonuna Başvuru Şartları

  • Şikayetçi olduğunuz sigorta kurumu, Zorunlu olmayan sigortalarda Sigorta TahkimK omisyonu’na mutlaka ve mutlaka üye olmak zorundadır. Ancak Zorunlu Sigortalarda ise firmanın komisyona üye oluğ olmadığına asla bakılmaz.
  • Sigorta kuruluşu isteğinizi (hasarı) tamamen ya da kısmi şekilde red veya isteminize müracaat tarihinden itibaren 15 iş günü içinde yazılı şekidle yanıtlamadıysa, Komisyonun şikayet hakkında karar verebilmesi için Zorunlu Sigortalar hariç olarak, uyuşmazlık konusu riskin ilgili firmanın komisyona üyelik tarihinden sonra meydana gelmiş olması gerekir.
  • Sigorta tahkim kurulu tarafından belirlenen sigorta ücretini ödemek
sigorta tahkim komisyonu

Sigorta Tahkim Komisyonu Başvuru Formu Sf:1

sigorta tahkim kurulu sayfa 2

Sigorta Tahkim Komisyonu Başvuru Formu Sf:2

sigorta tahkim sayfa 3

Sigorta Tahkim Komisyonu Başvuru Formu Sf:3

Sigorta Tahkim Komisyonu Başvuru Formu Sf:4

Sigorta Tahkim Başvuru Formu indirmek için PDF formatı;

Sigorta Tahkim Basvuru FormuZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
SİDAŞ Sivas Doğalgaz Dilekçe Örneği (Abonelik, Fatura,vs)

SİDAŞ yani AKSA SİVAS DOĞALGAZ A.Ş 2004 yılı içerisinde EPDK tarafından verilen dağıtım lisansını almak suretiyle faaliyetlerine başlamıştır. 30 yıl...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016