Sigortasız Kişi Devlet Hastanesinde Nasıl Muayene Olur

A+
A-

Sanılanın aksine sigortalı olmak ya da sigortalı olmamak arasında devlet hastaneleri bir ayrım yapmıyor. Sigortasızlar muayene açısından sadece masraf ödemeleri konusunda sigortalılara göre dezavantajlı duruma düşüyor. Bu kapsamda sigortasız olanların devlet hastanesi imkanlarından yararlanmak istemeleri halinde tıpkı sigortalı hastalar gibi randevu alması ve bazı prosedürleri yerine getirmesi de gerekiyor.

sigortasız kişinin devlet hastanesinde muayene olması

sigortasiz kisi devlet hastanesine nasil muayene olur

Sigortasız Hastaların Yapması Gerekenler

Sigortasız hastalar hastaneye gitmeden önce mutlaka randevu almış olmalıdır. Sağlık Bakanlığı’nın aldığı karar neticesinde sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için randevu almak şart haline getirilmiştir. Randevu alabilmek için 182 numarasını arayabilir ya da mhrs.gov.tr internet sitesini kullanabilirsiniz. Randevu alınan tarihte ve saatte mutlaka hastanede olunması gerekmektedir, randevusunu 3 defa kaçıran hastalar hakkında cezai işlem uygulanacak ve bir süre sistemin dışında tutulacaklardır.

Hastaneye giriş yapıldığında vezneye kayıt yaptırılmalıdır. Vezneye yaptırılan kayıt sırasında ödeme yapılması gerekebilir. Bu ödemenin hangi tutarda olacağı ve ne şekilde yapılacağı randevu alınan birim ve işlemin maliyetine bağlı olarak değişecektir. Ödeme yapılacağı da hesaba katıldığında randevu saatinden en az 30 dakika kadar önce hastanede olunması gerektiği çıkarımı yapılabilir.

Acil servise giriş yapan sigortasız hastaların giriş yaparken ödemesi gereken herhangi bir ücret yoktur, ancak tedavi uygulanırken kayıt yapılacak ve tahsis edilmesi gereken ücret işlemler bittiğinde çıkarken mahsup edilecektir. Dolayısıyla acil servis işlemleri bir bakıma standart sağlık hizmetinin tersi şekilde işlemektedir.

Sigortasız Hastalar Ne Yapmalıdır?

Geçtiğimiz dönemlerde sigortacılık faaliyetleriyle ilgili devletin attığı en önemli adımlardan birisi Genel Sağlık Sigortası’dır. Genel Sağlık Sigortası birçok kişi tarafından eleştirilmiş bir sistem olsa da aslı itibariyle oldukça faydalı ve oluşturulması şart olan bir sistem niteliğindedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Borçlunun Talebi İle Takipsiz Doğrudan İflas Nasıl Olur

Çünkü ülkemizde sigortasız çalışan sayısı oldukça fazladır ve sigortasız çalışan bu kişilerin dahil olduğu bir sigorta sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla sağlık hizmetlerinden yararlanılması gerektiğinde yüklü miktarlarda ödeme yapılması gerekebilmekte ve bu ödemeler bütçeyi ciddi anlamda zora sokabilmektedir.

Sigortasız hastalar mutlaka Genel Sağlık Sigortası sistemine katılım sağlamalıdır. Genel Sağlık Sigortası’na katılım sağlayabilmek için en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gitmek ve başvuruda bulunmak yeterlidir.

Geçtiğimiz aylara kadar gelir testi yaptırılması zorunluydu, ancak gelen şikayetler üzerine çift standartlı uygulamadan vazgeçildi ve herkesin 53 TL ödeme yapması kararlaştırıldı. Öğrenciler, 18 yaşından küçükler ve himaye altında bulunanlar 53 TL’lik GSS ödemesi kapsamında babanın ya da annenin sosyal haklarından yararlanma imkanına sahip.

Hastane Masrafları Çok Yüksek Tutacaksa Ne Yapılmalı?

Bilindiği gibi muayene öncesinde hastane ile iletişime geçerek yapılacak tedavinin ne kadar maliyetli olacağı hakkında bilgi edinmek mümkün. Muayene ücretleri aşağı yukarı 30 TL civarında olsa da tedavi işlemlerinin maliyetleri ciddi anlamda sarsıcı olabiliyor. Dolayısıyla tedavi sürecine başlamadan önce GSS yaptırmak ve iki ay GSS primi yatırmak yüklü miktarda ödemeler yapmaktan kurtulmaya yetiyor.

Tedavi çok acil değilse GSS yaptırmak ve 2 ay prim ödemesi yaptıktan sonra tedavi sürecine başlamak sigortasız kişilerin bütçesinin sarsılmaması adına faydalı olacaktır.

Yeşil Kart Başvurusu konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Yasemin dedi ki:

  2 aydır SGK geçmeyen özel bir hastanede yatan bir hastamız var. Kendisinin sigortası yok. Acilden giriş yapılmadı. İlaçların maliyetini karşılayabilmemiz için SGK’ ya şimdi başvursak olur mu?…

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yasemin hanım,
   Özel hastanede yatan hastaların tedavi giderlerinin devlet tarafından karşılanıp karşılanmadığı hakkında ayrıntılı bilgi almak için SGK’ya başvurmanızı ve bu konuda yetkililerden ayrıntılı bilgi almanızı tavsiye ederiz.


Önceki yazıyı okuyun:
Sigorta Şirketi Şikayeti İçin Sigorta Tahkim Başvuru Formu

Sigorta şirketleri, günümüzde birçok soruna çözüm üretmek amacıyla çalışmaktadır. Çalışmalarına örnek olarak, kas işlemleri, bireysel emeklilik, hayat sigortaları vb gibi...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016