Savcılık Şikayet Dilekçesi Örneği

A+
A-

Şikayet konusunda izlenebilecek birkaç yöntem olduğunu, bunlardan birisinin kolluk görevlilerine ( yani polis ya da jandarma ) müracaat etmek diğerinin de direkt olarak Cumhuriyet Başsavcılığına gidip şikayet etmek olduğunu daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Tabii ki  bunun için bir şikayet dilekçesi hazırlanması ve bununla birlikte gidilmesi işleri daha da kolaylaştıracak hem de ilgili birimdeki işinizin daha çabuk sona ermesini sağlayacaktır. Şikayet dilekçesi yazmak isteyenlere faydalı olabileceği düşüncesiyle bu yazımızda çeşitli şikayet sebeplerine konu olaylarla ilgili şikayet dilekçesi örneği paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

Şikayet Dilekçesi

Aşağıda çeşitli olaylara göre kurgulanmış Savcılık şikayet dilekçesi örnekleri paylaşılmıştır. Aşağıdaki örnek dilekçelerden herhangi birisini kendinize göre uyarlayıp, size en yakın Cumhuriyet Başsavcılığına giderek suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Dolandırıcılık Nedeni İle Şikayet Dilekçesi

Her geçen gün dolandırıcıların arttığı şu zamanlarda; ilk önce dolandırıcılık suçu nedeniyle şikayet dilekçesi örneği paylaşalım. Aşağıda yer alan dilekçedeki bölümleri kendi konunuza göre uyarlamalı, kimlik bilgilerini de buna göre doldurmalısınız.

Dolandırıcılık Savcılık Şikayet Dilekçe Örneği

Savcılık Şikayet Dilekçesi

Dilekçenizi doldurduktan arkasına bir kimlik fotokopisi ve delilleri de eklemeyi lütfen unutmayınız.

Hakaret ve Sövme Suçundan Dolayı Şikayet Dilekçe Örneği

Günümüzde en çok işlenen bir diğer suç ise; hakaret suçu olup, bu suç kapsamında da savcılık makamına suç duyurusunda bulunabileceğiniz savcılık şikayet dilekçesi örneğimiz hemen aşağıda istifadenize sunulmuştur.

Hakaret Suçu Savcılık Şikayet Dilekçe Örneği

Hakaret Suçu Şikayet Dilekçesi

Özellikle bu tarz suçların ispatı oldukça zor olacağından, güvenlik kamera kaydı, tanık, vs gibi hususların etkili olacağını, bunları da dilekçenizde yer verebileceğinizi hatırlayınız.

Kız Kaçırma Alıkoyma ve Kızlık Bozma Suçundan Dolayı Şikayet Dilekçe Örneği

Her ne kadar günümüzde azalsa da kız kaçırma nedeniyle savcılığa şikayet dilekçesi örneği aşağıda paylaşılmıştır.

Kız Kaçırma Suçu İçin Savcılık Şikayet Dilekçesi

Şikayet Dilekçesi Örneği

İcra Hukuk Mahkemesine Şikayet Dilekçe Örneği

İcra işlemleri ile ilgili şikayetleriniz için ise; farklı bir mekanizma devrede olacaktır. Bu konuda yetkili makam İcra Mahkemeleridir. İcra Mahkemelerine ibraz edebileceğiniz örnek bir şikayet dilekçesi ilişikte sunulmuştur.

İcra Mahkemesine Şikayet Dilekçe Örneği

İcra Şikayet Dilekçesi

Savcılık Şikayet Dilekçesi Örneği

Verdiğimiz örneklerin yanı sıra; genel amaçlı kullanabileceğiniz Savcılık Şikayet Dilekçesi Örneği için de hemen aşağıda bir paylaşıma yer verelim. Verdiğimiz bu örnek dilekçeden Savcılık Makamına iletilmek üzere olduğu için “Arz ederim” şeklinde bitirilmesine özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra açıklamalar bölümünde, konuyu hikaye vâri bir şekilde anlatmak yerine, net bir şekilde olayı özetlemeli ancak bunu da yaparken hukuki açıdan önem arz edebilecek deliller, tanıklar, işlenen suçlar, vs. gibi konuları da atlamamalısınız.

Savcılığa Suç Duyurusu İçin Şikayet Dilekçesi

Savcılık Şikayet Dilekçesi

Savcılık Şikayet Dilekçenizi de bu şekilde hazırladıktan sonra bu dilekçenizi imzalayıp, var ise ekine delilleri ekleyip ve bunu da dilekçenin sonuna “Ekler” şeklinde belirtip ibraz etmelisiniz. Ayrıca dilekçeniz ekine bir önlü arkalı kimlik fotokopisi eklemeyi de unutmamalısınız. Savcılığa Suç Duyurusu hakkında daha fazla bilgi almak için bu yazımıza da https://www.dilekcesepeti.com/suc-duyurusu-icin-savcilik-sikayet-dilekcesi-ornegi/ göz atabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Belediye Park Başvurusu Dilekçe Örneği (Nasıl Yapılır)

Şikayetten Vazgeçme Dilekçesi

Olayın ilk sıcaklığı ile hemen şikayetçi olma yoluna gitsekte; kimi zaman olay sonradan bir şekilde tatlıya bağlanmakta, taraflar birbirlerinden özür dileyerek helalleşmektedir. Tabii ki karşılıklı anlaşma olsa da; bu durum için adli merciilere de bilgi verilmesi gerekecektir. Bunun için yapılması gereken ise şikayetten vazgeçme dilekçesi hazırlamak ve ibraz etmek olacaktır. Ancak burada bir parantez açarak hatırlatalım ki; o da her suçun şikayetten vazgeçme ile düşmeyeceğidir.

Şikayetten Vazgeçme Dilekçe Örneği

Şikayetten Vazgeçme Dilekçesi

Tedbir Kararına Muhalefet Suçu İle İlgili Şikayet Dilekçe Örneği

Tedbir Kararına Muhalefet Suçu İle İlgili Şikayet Dilekçe Örneği

Tedbir Kararına Muhalefet Suçu İle İlgili Şikayet Dilekçe Örneği

Tehdit ve Darp Suçu Nedeniyle Şikayet Dilekçe Örneği

Tehdit ve Darp Suçu Nedeniyle Şikayet Dilekçe Örneği

Tehdit ve Darp Suçu Nedeniyle Şikayet Dilekçe Örneği

Tehdit ve Telefonla Rahatsız Etme Şikayet Dilekçe Örneği

Tehdit ve Telefonla Rahatsız Etme Şikayet Dilekçe Örneği

Tehdit ve Telefonla Rahatsız Etme Şikayet Dilekçe Örneği

Şikayet Dilekçe Örnekleri Word Formatı

Vermiş olduğumuz dilekçeleri arzu ederseniz word formatında da bilgisayarınıza indirerek üzerinde düzenleme yapabilirsiniz.

Kız Kaçırma, Alıkoyma ve Kızlık Bozma Suçundan Dolayı Şikâyet Dilekçesi

Şikâyet Dilekçesi (İcra Hukuk Mahkemesine)

Savcılık Şikâyet Dilekçesi

Şikâyetten Vazgeçme Dilekçesi

Tedbir Kararına Muhalefet Suçu ile İlgili Şikâyet Dilekçesi

Tehdit ve Darp Suçundan Dolayı Şikâyet Dilekçesi

Tehdit ve Telefonla Rahatsız Etme Suçundan Dolayı Şikâyet Dilekçesi

Şikayet Nedir, Nasıl şikayette bulunulur konularında daha ayrıntılı bilgilenmek için Şikayet Nedir adlı yazımıza bir göz atmanızı, şikayet için dilekçenizi hazırlamadan önce bu yazımızdaki bilgileri de nazara alıp, buna göre bir dilekçe doldurmanız yararınıza olacaktır. Ayrıca mümkünse bu konularda bir avukat ya da konusunda uzman bir hukukçudan yardım almanızda da fayda vardır. Şikayet nedir adlı yazımıza ulaşmak için buraya tıklayınız. 

Bir mum diğerini yakmakla ışığından birşey kaybetmez ! Yazımızı Facebook ve Twitter üzerinden paylaşmak ya da beğenmek için sosyal medya butonlarımızı kullanabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 93 YORUM
 1. eda dedi ki:

  binamızda ev sahibi taşınırken dairesini afgan uyruklu 5 bekara kiraya vermiş..eve kimin girip çıktığı belli değil tedirginlik yaşıyoruz türkçe bilmiyorlar apartman kurallarına uymayıp gürültü yapıyorlar.. apartmanımız 5 daireli bir bina..hepimiz şikayetçiyiz.. bu konuda hangi dilekçe örneğini kullanmamız gerekiyor ve nereye şikayet etmeliyiz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Eda hanım, ilgili şahıslar hakkında Cumhuriyet Savcılığına dilekçe ile başvurarak Kişilerin huzur ve sükünunu Bozmak suçundan şikayetçi olabilirsiniz. Sitemizde bulunan dilekçe örneklerinden faydalanarak taleninize uygun şekilde uyarlama yapabilirsiniz.

 2. Melih BÜKER dedi ki:

  Yaklaşık bir sene önce hakkımda iftira atarak suç duyurusunda bulunulmuştu. Emniyette Bilgi Alma Tutanağı ile ifademe başvuruldu, daha sonra herhangi bir bilgi verilmedi. Soruşturmanın sonucu hakkında dilekçe ile başvurmak istiyorum, Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Melih bey, soruşturmanın yapıldığı Cumhuriyet Başsavılığına başvurarak soruşturmanın akıbeti hakkında bilgi edinebilirsiniz. Dava açılmışsa hangi mahkemeye açıldığını öğrenip akıbeti hakkında ilgili mahkemeden bilgi alabilirsiniz.

  2. Melih BÜKER dedi ki:

   Teşekkürler Mehmet Zeki Bey.

 3. HAYRİYE dedi ki:

  Mrb..Öncelikle siteniz çok yararlı tşk ederiz bizleri aydınlattığınız için. Ben İnstagramdan spor ayakkabısı aldım. 39 numara istemem rağmen 38 no geldi. Sonrası başka bir ürün talep ettim hiç alakasız farklı bir ürün gönderdiler. Üstelik kargo parası ödeterek . Açıklamaları çalışanlar yanlış göndermiş ama biz değişiklik yapamayız artık oldu. O kadar yüzsüzlerki..Savcılığa şikayet edeceğim ben antalyadan sipariş verdim bu kişi istanbuldan gönderdi. Ve ad soyad hesap no su var. Kargoyu başkasının adına göndermiş. Bu durum da bilgilerin eksik olması ve şehrin farklı olması antalya savcılığına şikayet etmeme engel teşkil edermi? Tşk ler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hayriye hanım, İnstagram dan satın almış olduğunuz ürünlerin yerine başka ürünler gönderen veya göndermeyen kişilerle ilgili bulunduğunuz il veya ilçedeki savcılığa da suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Ancak bu kişiler hakkında dolandırıcılık suçu nedeniyle herhangi bir işlem yapılıp yapılmayacağına ilgili Cumhuriyet Savcılığı karar verecektir.

  2. Ali dedi ki:

   Online oyunda karakterim eşyaları çalındı vede bu eşyalar 4 5 bin tl değerinde ne gibi suç duyurusunda bulunmam gerekiyor ilk önce savcılığa mi dilekçe yazmam gerek yoksa direk siber suçlarami bas vurmam gerekiyor

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ali bey, savcılığa suç duyurusunda bulunmalısınız, ancak Cumhuriyet Savcısının talimatı ile siber suçlar gerekli araştırmayı yapabilir,

 4. Züleyha dedi ki:

  Merhaba,
  İnternet dolandırıcılığı ile ilgili karakola şikayette bulundum.şu anda dosyam savcıda.ek delil vermek istiyorum ama yöntemini bilmiyorum.belli birşekli var mı acaba?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Züleyha hanım, daha önce yapmış olduğunuz şikayetinize ek olarak elinizde bulunan delilleri sunmak istiyorsanız bunları Savcılığa hitaben yazacağınız dilekçeye ekleyerek dosyanıza konulmasını talep edebilirsiniz.

 5. Engin dedi ki:

  Merhaba mehmet bey ben 2015 te istanbulda bir evde oturuyordum yanlız bu evde doğal gaz benim adima dağıldı ve abonelikte adima almamıştım dayımın oglari ben çıktıktan sonra burda oturmaya devam etiler doğal gazi kimse adına almadan kacak kulandılar evin kontratı adima oldugu için 2015 teki doğalgaz burcunu ben imza atmdan benim adima hazırlanıp e devletimde icralik olarak görünüyor aradım 2.700 tl burç olduğu nu soylediler benim adima olmayan bir doğal gazi nasıl böyle yaparlar bunu nereye şikayet edip yada nasıl haletnem lazim burda haklimiyim haksızmıyım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Engin bey, evin kontratı adınıza kayıtlı olduğu için kaçak kullanım tutanağı adınıza tutulmuş ve bundan dolayı hakkınızda icra takibi başlatılmış olabileceği kanaatindeyiz, Ayrıca usulsüz ve kaçak kullanım nedeniyle hakkınızda Asliye Ceza Mahkemesinde de dava açılmış olabilir, bu durumu da e-devletten kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

  2. Engin dedi ki:

   Ama memet bey benim adima kayıtlı olmayan biseyi nasıl yaparlar 2 cisi madem hak hukuk devlet var 2015 ten beri bana ulaşmak isteyen şimdi ulaştıysa o zamandan beri niye ulaşmadılar burcu 2 bin 700 tl olduktan sonra mi bana ulaşıyorlar buna itiraz ede bilirmiyim ben

  3. Barış dedi ki:

   Merhabalar eğitimi mi Pakistan da tamamladım ülkeye döndüğüm de pasaport yasağı iptal edildiği tebliğ edildi emniyet tarafından.. Emniyete gittim hakkımda herhangi bir suç soruşturma yok dedi… Yaptığım internet deki araştırma lar da birisi de benim ile aynı durumda imiş.. Gitmiş savcılığa dilekçe vermiş ve kendini ihbar etmiş bir nevi sorma takipsizlik kararı almış ve bu takipsizlik kararı sonrası pasaportunu alabilmiş.. Acaba ben de mi aynı yolu denemeliyim.. Savcılığa nasıl bir dilekçe yazmalıyım..

  4. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Barış bey,
   Bu durumda önemli olan yurtdışı yasağının neden kaynaklı olduğu, bunun netleşmesi halinde gerekli müracaatları yapmanız daha doğru olacaktır.

 6. Zelal dedi ki:

  Şüpheli bundan yaklaşık 2 gün önce  kullanmış olduğum telefon numarasını sosyal medyada açık bir şekilde paylaşmış saat 19:00 da ardından yaklaşık 1 saat sonra bir numara beni arıyor fakat yetişemedigim için açamadım tanımadığım birisine ait olduğu için geri dönmek istemedim ardından aynı şekilde tekrar arıyor bu sefer açıyorum telefonunu dağıtım diyor cevap vermeden yüzüne kapatıyorum  ardından arayan dört kişiye cevap vermeden engelliyorum  bu durumdan rahatsız olduğum için gece uyuku tutmadı o sırada başka biri mesaj attı ondan biraz bilgi alarak numaramın bu şekilde paylaşıldığını öğrendim şüphelinin telefon numaramı nasıl öğrendiğini anlamış değilim şüpheliden davacı ve şikayetçiyim bu nedenle gereğinin yapılmasını talep ediyorum.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Zelal hanım,
   Kişilerin huzur ve sükununu bozmak suçundan ilgililer hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmanız lazım, savcılık şikayet dilekçesi örneklerine sitemizden ulaşabilirsiniz, değerli değişiklikleri yaparak talebinize uygun şekilde uyarlayabilirsiniz.

 7. pınar dedi ki:

  merhaba evlilikte adamin evli oldugunu bildigi halde adamla iliskiye devam eden kadina nasil dava acilabilir delilli ispatli adamin da tabiki ceza almasini istiyorum ama evliligin sonlanmasini istemiyorum nasil bi yol izlemeliyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Pınar hanım,
   Boşanma davası açtıktan sonra kusurlu kişi olarak bu kişi hakkında tazminat davası açabilirsiniz, bunun haricinde böyle bir durumda ilgiliye verilecek TCK da bir ceza bulunmamakta, bildiğiniz gibi artık zina suç olarak sayılmamakta.

 8. Aslı dedi ki:

  merhaba hemen konuya giriyorum 2016 yılında eski erkek arkadaşım telefonumu benden almıştı ve bir daha geri vermedi aileme çalındığını söyledim mecburen babamla birlikte şikayette bulunduk çalındığına dair ama bu yılın mayıs ilk haftasında karakola çağrıldım telefonumun eski sevgilim de çıktığı görüldü bende olayı kabul ettim ve ŞİKAYETİMİ GERİ ÇEKMEK İSTEDİĞİMİ BELİRTTİM polis dilekçe yazıp savcılığa yolladı dün adliyeden arandım ve hırsızlık suçuna girdiğinden şikayeti öylece geri çekemeyeceğimi söylediler olayı anlatınca haklı olarak kızıp neden sonrasında çekmediniz dediler ama gerçekten bilmiyordum sonra tekrar bir dilekçe yazıp yolladım telefonu eski sevgilime verdiğimi hatırlamadığımı daha sonradan elime ulaştığını maddi ve manevi olarak bir zarara uğramadığımı belirttim sonuç olarak
  1-sizce sonuç ne olur
  2-bunun cezası olur mu
  3-sizce sonuç ne zaman belli olur ve adresime mi gelir karar
  Şimdiden teşekkür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Aslı hanım,
   Hırsızlık sucunda şikayet olmasa bile resen kamu davası olarak yargılama devam eder, sizin beyanlarının eski erkek arkadaşınızın ceza almasına engel olacağı kanaatindeyim ancak sizin de iftiradan dolayı hakkınızda dava açılabilir bu nedenle daha önce belirttiğiniz gibi hatırlıyorum demek en mantıklısı olacak, duruşma günü ile ilgili tarafınıza çağrı kağıdı gönderilecektir, e devletten de takibini yapabilirsiniz.

 9. Hülya dedi ki:

  Merhaba 10 yıldır bana ve aileme saçma sapan msjlar atıp beni kötüleyen bir çift var ve artık suç duyurusunda bulunmak istiyorum yardımcı olur musunuz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hülya hanım,
   Bu durumda yapacağınız en doğru şey Cumhuriyet Savcılığına başvurarak ilgili şahıs hakkında suç duyurusunda bulunmak olacaktır, size gönderdiği mesaj ve arama kayıtlarını delil olarak gösterebiliriz, Sitemizde bulunan şikayet dilekçesi örneğinden faydalanabilirsiniz.

 10. Burak Demir dedi ki:

  2011 de evlenip 2017 kadar ailemle aynı evde yaşadım kendime ait iş yerim vardı kazandığım parayla arsa araba aldım eşimin altınını da dahil Edip tabiama vekalet vermiştim alıp satması için arsayı kendi üstüne yapmıştı.zamanla anlasamayip ayrıldık evden resmen kovuldum çok çalışan az yer misali bende mecbur kalıp gurbet yolu tutum. iş yerini küçük kardeşim işletmeye başladı vergi ruhsatlar hepsi benim adıma sonradan kalkıp iş yerindeki tezgahı satıp kapatmış kendi kafasına göre o tarihte aldığım arsayida vermiyorlar arabamida o şekilde verdiğim vekaletle kredi çekip borcuda üstüme bıraktılar. Ayrıldığından beri çalışmayıp yan gelip yyatmislar bir dünya
  borç Edip simdide millete onun yüzünden batık diyorlar gelirse memlekete öldürecez diyorlar.hem iş yerimi gasp Edip satilar hemde aldığım malardan pay vermeyip esimin altınları da giti bir dünyada vergi borcu üstüme bırakıp kredi borcu birakio tehdit ediyorlar gelirse memlekete öldüreceğiz diye nasıl bir yol izlemeliyim ne kadar babam kardeşinden olsa iki çocuğum la ben perişan Edip rezil ettiler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Burak bey,
   Her ne kadar sizin yazdıklarınız doğru bile olsa resmiyette işyeri ve araba onların adına kayıtlı ise bu durumda işiniz zor olacak, bunu ispat etmek zorunda olan siz olacaksınız, buna ilişkin elinizde yapılmış yazılı bir mukavele, sözleşme veya başka bir şey varsa bunları delil olarak sunabilirsiniz ancak karşı taraf bunu inkar ederse ispat etmekte güç olacaktır, bu konuda bir avukata danışmanızı ve ona göre hareket etmenizi tavsiye ederiz.

 11. Ahmet dedi ki:

  Müteahide kat karşılığı arsa sözleşemesi yaptık fakat 5 yılda 2 kat iskelet çıkıp başka bir şey yapmadı.
  Çevrecilik ve Şehircilik bakanlığına şikayet dilekçesi yazmak istiyorum.
  Nasıl bir dilekçe olmalı ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ahmet bey,
   Yapmış olduğunuz sözleşmenin içeriği çok önemli, bence sizin bir avukatla görüşerek müteahhit hakkında dava açmanız gerektiği gerektiği kanaatindeyiz, Çevre ve şehircilik bakanlığına hangi konuda dilekçe yazmak istiyorsunuz ve konunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile nasıl bir ilgisinin olduğunu tam olarak anlayamadım, bu hususu da avukatla görüşerek ayrıca dilekçe yazabilirsiniz.

 12. Mustafa dedi ki:

  Merhaba iyi günler Sahibinden.com üzerinden giyim/aksesura adına bir satın alma işleminde bulunduk, satan kişinin 15 farklı ilanı daha var parayı önce istedi kargoya teslim ettiğini söyledi. ücreti hesabına attık lakin 8 saattir mesajlarımıza geri dönüş yapmamaktadır. ürün kargoya verilmemiştir. Şikayetim para değil aynı kişinin 15-20 ilanı daha var ve benim gibi birçok insanı daha mağdur edecek olmasıdır nereye ve ne şekilde şikayette bulunursam sonuç alabilirim. elimizde adı soyadı şehir/ilçe ve iban numarası var 2 kişiler ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mustafa bey,
   Öncelikle ürünü satın aldığınız internet sitesine durumu bildirin ayrıca ürünün elinize ulaşmaması halinde ilgili şahıs hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına dolandırıcılık suçundan şikayette bulunabilirsiniz.

 13. Selda dedi ki:

  İçki içip, sürekli bizi rahatsız eden ayrıca tehdit eden tanıdığımız hakkında savcılığa şikayette bulunmak istiyorum can güvenliğimiz yok sürekli tedirginlik içerisindeyiz bu konu da hangi dilekçe örneğini kullanmamız gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Selda hanım,
   Bu konuyla yani savcılık şikayet dilekçesi ile alakalı olarak mekalemizin altında bulunan savcılık şikayet dilekçesi örneklerinden faydalanarak dilekcenizi kendiniz oluşturabilirsiniz, yapmanız gereken gerekli kimlik ve adres bilgileri ile şikayet ve talebinize uygun olarak doldurmak olacaktır.

  2. Ebru dedi ki:

   Merhaba.Ben 1.katta bahçeli bir apartmanda oturuyorum.Evimin tam yanına kahvehane açıldı.Çok gürültü yapıyorlar,saz çalıp şarkı söylüyorlar ve gece geç saatlere kadar kahvehane açık.Kahvehanenin sahibi belalı bir tip çevresindekiler de öyle daha önce hapse girip çıkmışlar hatta bir keresinde bir adamı vurmayı planlamışlardı gece vakti konuştukları için yankı yapıyordu sesleri duymuştum.Mekan ruhsatsız bile olabilir.Ben öğrenciyim ders çalışamıyorum,uyuyamıyorum ayrıca balkona çıkarken de rahatsız oluyorum karşı karşıyayız camları bile yok lütfen yardım edin ne yapabiliriz

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ebru hanım,
   Belediyeye şikayet edebilirsiniz ayrıca gürültü yapılıyor ise polise şikayetçi olabilirsiniz

 14. şeniz keskin dedi ki:

  türk telekom beyoğlu 1 müdürlüğü 3 yıllık sözleşmemi doldurduğum halde benden 700 lira talep etmiştir
  herhangi bir yenileme işlemi yapmadım ama tlf ile görüştüğümü iddea etmektedirler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Şeniz,
   Savcılık şikayet başvurunuzu makalemizde belirttiğimiz şekilde hazırlayarak ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına verebilirsiniz, makalemizi altında savcılık şikayet dilekçesi örneğine ulaşabilirsiniz.

 15. Işıl dedi ki:

  Merhaba, disiplin suçum için dava açtık , davayı yerel mahkemede kaybettik. Avukat kararı temyize yollamayı unuttuğunu söyledi. Tabi aradan Temyizden bir 5-6 ay gibi süre geçtikten sonra haberim oldu ve azlettim.
  Avukat hala temyizde olduğunu sandığını söyledi.
  1-temyiz sonucunun kararında süre varmıdır.
  2-Avukatı baroya şikayet ettim ayrıca savcılığa şikayet edeceğim süre geçmişmidir.

  Disiplin suçundan ve karşı tarafa ödeyeceğim avukatlık ve gider ücretleri ile kendi avukatıma verdiğim gider masrafları beni mağdur etti.avukat geri ödeme yapmadı. Şimdi karşı tarafa ücret ödeyeceğim.temyize dönüş yolu da kapandı. Sorularıma cevap verebilirseniz sevinirim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Işıl hanım,
   Dosya temyizden onanarak geldikten sonra hemen kesinleşme işlemi yapılır tekrardan bir süre verilmez, Avukat ile ilgili yapmış olduğunuz şikayeti baro disiplin kurulu değerlendirecektir haklı bulunmanız ve Avukat ihmali olması halinde hakkında disiplin cezası uygulanacak, savcılığa da şikayet edebilirsiniz süre ve diğer yönlerden değerlendirme yaparak bir karar vereceklerdir, süre yönünden bir sorun olacağını sanmıyorum büyük bir ihtimalle bu olaydan dolayı takipsizlik kararı verilecektir, ancak baro disiplin kurulunun büyük bir ihtimalle ceza vereceği kanaatindeyim

 16. nazlı dedi ki:

  Merhaba instagramdan sahte hesabın birisi mesajla bana hakaret etti bende ekran görüntüsü aldım ve şikayette bulunacağım dedim ben öyle deyince sahte hesap hemen hesabını sildi.
  ben karakola şikayette bulundum ekran görüntüsüyle.
  kişiyi ip adresinden bulabilirler mi?
  instagram bu kişinin bulunmasına yardımcı olur mu?
  Bu durumda süreç nasıl işler? ve ne kadar sürede işler?
  kişi bulunursa cezası ne olur?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Nazlı hanım,
   Ip adresinden kullanıcı tespit edilebilir ancak bazen art niyetli kişiler yaptıkları paylaşımlardan nedeniyle Ip adresini gizleyen programlar kullanabiliyor veya internet cafe gibi birçok kişisin kullandığı yerleri tercih edebiliyorlar böyle bir durumda paylaşım yapan gerçek kişiyi bulmaları biraz zor olabiliyor, hakaret içerikli paylaşım yapan kişinin bulunması halinde Cumhuriyet savcılığı tarafından hakkında dava açılmaktadır, ilgili mahkemenin bu kişinin suçlu olduğu kanaatine varılması halinde hakkında ceza verilecektir.
   HAKARET SUÇU VE CEZASI
   Türk Ceza Kanununun 125. Maddesi
   (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden (…) (1) veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilat ederek işlenmesi gerekir.

   (2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

   (3) Hakaret suçunun;

   a) Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı,

   b) Dini, siyasi, sosyal, felsefi inanç, düşünce ve kanaatlerini açıklamasından, değiştirmesinden, yaymaya çalışmasından, mensup olduğu dinin emir ve yasaklarına uygun davranmasından dolayı,

   c) Kişinin mensup bulunduğu dine göre kutsal sayılan değerlerden bahisle, İşlenmesi halinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz.

   (4) Hakaretin alenen işlenmesi halinde ceza altıda biri oranında artırılır.

   (5) Kurul hâlinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret edilmesi hâlinde suç, kurulu oluşturan üyelere karşı işlenmiş sayılır. Ancak, bu durumda zincirleme suça ilişkin madde hükümleri uygulanır

   İlgili kişinin daha önce hakkında HAGB kararı uygulanmamış ve adli sicil kaydı bulunmaz ise mahkeme bu cezanın HAGB (hükmün açıklanmasının geriye bırakılması) kararı verilebilir.

 17. Nazlı dedi ki:

  Öncelikle verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.
  İnternetten incelemelerime göre herkes instagram ip paylaşmıyor diye yazmış bu konuda ip paylaşıp paylaşmadığına dair net bir şey söylebilir misiniz?
  Şayet instagram ip paylaşırsa bu süreç ne kadar bir süre alır acaba?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Nazlı hanım,
   Twitter, Instagram ve bazı sosyal medya kuruluşları IP adreslerini bazı özel durumlar hariç paylaşım yapmamaktadır. İlgil kişinin kim olduğunu bilmiyorsanız kim olduğunu tespit etmek biraz zor olacaktır.

 18. GÜL dedi ki:

  Merhaba 4.5 yıllık bir ilişkim vardı. Karşı tarafın ailesi istemedi birçok sıkıntı yaşadım. Yaşadıklarım beni çok yıprattı ve ayrıldım şubat ayında. O zamandan beri beni sosyal medya hesaplarından ve telefondan rahatsız ediyor. Şuan sözlüyüm bunu bilmesine rağmen anneme bana hakaret içerikli mesajlar atıyor. Elinde yazışma ve özel fotoğraflar olduğunu söyleyerek şantajda bulunuyor. Anneme bu fotoğraflardan atıyor. Sözlümün adresini öğrenmiş bunu kullanarak tehdit ediyor. Beni hafif kadınlıkla suçluyor. Aileme sözlüme elindekileri vermekle şantajda bulunuyor. Bütün hesaplarıma iznim olmadan girip beni rahatsız ediyor. Geçen hafta savcılığa şikayette bulundum. Ancak bu şahıs hala rahatsız etmeye, şantaja, hakarete devam ediyor. Artık huzurum kalmadı. Sosyal medya hesaplarımı kapattığım halde yakınlarıma ulaşmaya çalışıyor. Dilekçe ne zaman sonuç verir? Bu şahsa ne zaman ulaşır? Tekrar karakola ya da savcılığa gitmem gerekir mi? Artık bu şahsın bana ve çevremdekilere zarar vermesinden korkuyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Gül hanım,
   Eski erkek arkadaşınız ile ilgili yaptığınız şikayete ilişkin olarak Savcılık tarafından hemen işlem yapılır, kolluk kuvvetleri veya Savcılık tarafından tarafından şahsın ifadesi alınır ve dosya hazır olduğunda tamamlandığında dava açılır, sizde dosyanın akıbeti ile ilgili bilgiyi ilgili savcılıktan öğrenebilirsiniz, ayrıca şahsın daha sonra yapmış olduğu eylemleri ile ilgili yeniden şikayet dilekçesi verebilirsiniz daha sonradan dosyalar birleştirilir ancak zincirleme suç oluştuğu için daha fazla ceza alacaktır.

 19. Doğukan dedi ki:

  Merhaba, alt komşumuz tarafından 10 yıla yakındır rahatsız ediliyoruz. Bunun için nasıl bir dilekçe yazmalıyız lütfen yardım eder misiniz

 20. kadir gökkaya dedi ki:

  merhaba ismin kadir eşimin telefonuna +46 lı numaralardan biz eşini 2 defa uyardık dinlemedi dul bir kadınla sabahlara kadar yazışıyor yuvasını yıkacak sen bu msjdan bahsetme takip et sonuçları kötü olacak halen yazışıyor söyle böyle diye 2-3 defa msj gelmiş konuyla hiç bir alakam yok nasıl bir suç duyurusunda bulunmamız gerekiyor bilgi verirseniz çok memnun oluruz.


Önceki yazıyı okuyun:
Savcılık Cumartesi Açık mı (Nöbetçi Savcılık Mesai Saatleri)

Cumhuriyet Savcılığı, kişi veya kurumlar tarafından yapılan şikâyet ve ihbarlar ile şikâyete tabi olmayan soruşturması resen yürütülen bir suçun öğrenilmesi...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016