Savcılık Şikayet Dilekçesi Örneği

Şikayet konusunda izlenebilecek birkaç yöntem olduğunu, bunlardan birisinin kolluk görevlilerine ( yani polis ya da jandarma ) müracaat etmek diğerinin de direkt olarak Cumhuriyet Başsavcılığına gidip şikayet etmek olduğunu daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Tabii ki  bunun için bir şikayet dilekçesi hazırlanması ve bununla birlikte gidilmesi işleri daha da kolaylaştıracak hem de ilgili birimdeki işinizin daha çabuk sona ermesini sağlayacaktır. Şikayet dilekçesi yazmak isteyenlere faydalı olabileceği düşüncesiyle bu yazımızda çeşitli şikayet sebeplerine konu olaylarla ilgili şikayet dilekçesi örneği paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

Şikayet Dilekçesi

Aşağıda çeşitli olaylara göre kurgulanmış Savcılık şikayet dilekçesi örnekleri paylaşılmıştır. Aşağıdaki örnek dilekçelerden herhangi birisini kendinize göre uyarlayıp, size en yakın Cumhuriyet Başsavcılığına giderek suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Dolandırıcılık Nedeni İle Şikayet Dilekçesi

Her geçen gün dolandırıcıların arttığı şu zamanlarda; ilk önce dolandırıcılık suçu nedeniyle şikayet dilekçesi örneği paylaşalım. Aşağıda yer alan dilekçedeki bölümleri kendi konunuza göre uyarlamalı, kimlik bilgilerini de buna göre doldurmalısınız.

Dolandırıcılık Savcılık Şikayet Dilekçe Örneği

Savcılık Şikayet Dilekçesi

Dilekçenizi doldurduktan arkasına bir kimlik fotokopisi ve delilleri de eklemeyi lütfen unutmayınız.

Hakaret ve Sövme Suçundan Dolayı Şikayet Dilekçe Örneği

Günümüzde en çok işlenen bir diğer suç ise; hakaret suçu olup, bu suç kapsamında da savcılık makamına suç duyurusunda bulunabileceğiniz savcılık şikayet dilekçesi örneğimiz hemen aşağıda istifadenize sunulmuştur.

Hakaret Suçu Savcılık Şikayet Dilekçe Örneği

Hakaret Suçu Şikayet Dilekçesi

Özellikle bu tarz suçların ispatı oldukça zor olacağından, güvenlik kamera kaydı, tanık, vs gibi hususların etkili olacağını, bunları da dilekçenizde yer verebileceğinizi hatırlayınız.

Kız Kaçırma Alıkoyma ve Kızlık Bozma Suçundan Dolayı Şikayet Dilekçe Örneği

Her ne kadar günümüzde azalsa da kız kaçırma nedeniyle savcılığa şikayet dilekçesi örneği aşağıda paylaşılmıştır.

Kız Kaçırma Suçu İçin Savcılık Şikayet Dilekçesi

Şikayet Dilekçesi Örneği

İcra Hukuk Mahkemesine Şikayet Dilekçe Örneği

İcra işlemleri ile ilgili şikayetleriniz için ise; farklı bir mekanizma devrede olacaktır. Bu konuda yetkili makam İcra Mahkemeleridir. İcra Mahkemelerine ibraz edebileceğiniz örnek bir şikayet dilekçesi ilişikte sunulmuştur.

İcra Mahkemesine Şikayet Dilekçe Örneği

İcra Şikayet Dilekçesi

Savcılık Şikayet Dilekçesi Örneği

Verdiğimiz örneklerin yanı sıra; genel amaçlı kullanabileceğiniz Savcılık Şikayet Dilekçesi Örneği için de hemen aşağıda bir paylaşıma yer verelim. Verdiğimiz bu örnek dilekçeden Savcılık Makamına iletilmek üzere olduğu için “Arz ederim” şeklinde bitirilmesine özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra açıklamalar bölümünde, konuyu hikaye vâri bir şekilde anlatmak yerine, net bir şekilde olayı özetlemeli ancak bunu da yaparken hukuki açıdan önem arz edebilecek deliller, tanıklar, işlenen suçlar, vs. gibi konuları da atlamamalısınız.

Savcılığa Suç Duyurusu İçin Şikayet Dilekçesi

Savcılık Şikayet Dilekçesi

Savcılık Şikayet Dilekçenizi de bu şekilde hazırladıktan sonra bu dilekçenizi imzalayıp, var ise ekine delilleri ekleyip ve bunu da dilekçenin sonuna “Ekler” şeklinde belirtip ibraz etmelisiniz. Ayrıca dilekçeniz ekine bir önlü arkalı kimlik fotokopisi eklemeyi de unutmamalısınız. Savcılığa Suç Duyurusu hakkında daha fazla bilgi almak için bu yazımıza da https://www.dilekcesepeti.com/suc-duyurusu-icin-savcilik-sikayet-dilekcesi-ornegi/ göz atabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İcra Dairesine Yetki İtirazı Nasıl Yapılır Dilekçe Örneği

Şikayetten Vazgeçme Dilekçesi

Olayın ilk sıcaklığı ile hemen şikayetçi olma yoluna gitsekte; kimi zaman olay sonradan bir şekilde tatlıya bağlanmakta, taraflar birbirlerinden özür dileyerek helalleşmektedir. Tabii ki karşılıklı anlaşma olsa da; bu durum için adli merciilere de bilgi verilmesi gerekecektir. Bunun için yapılması gereken ise şikayetten vazgeçme dilekçesi hazırlamak ve ibraz etmek olacaktır. Ancak burada bir parantez açarak hatırlatalım ki; o da her suçun şikayetten vazgeçme ile düşmeyeceğidir.

Şikayetten Vazgeçme Dilekçe Örneği

Şikayetten Vazgeçme Dilekçesi

Tedbir Kararına Muhalefet Suçu İle İlgili Şikayet Dilekçe Örneği

Tedbir Kararına Muhalefet Suçu İle İlgili Şikayet Dilekçe Örneği

Tedbir Kararına Muhalefet Suçu İle İlgili Şikayet Dilekçe Örneği

Tehdit ve Darp Suçu Nedeniyle Şikayet Dilekçe Örneği

Tehdit ve Darp Suçu Nedeniyle Şikayet Dilekçe Örneği

Tehdit ve Darp Suçu Nedeniyle Şikayet Dilekçe Örneği

Tehdit ve Telefonla Rahatsız Etme Şikayet Dilekçe Örneği

Tehdit ve Telefonla Rahatsız Etme Şikayet Dilekçe Örneği

Tehdit ve Telefonla Rahatsız Etme Şikayet Dilekçe Örneği

Şikayet Dilekçe Örnekleri Word Formatı

Vermiş olduğumuz dilekçeleri arzu ederseniz word formatında da bilgisayarınıza indirerek üzerinde düzenleme yapabilirsiniz.

Kız Kaçırma, Alıkoyma ve Kızlık Bozma Suçundan Dolayı Şikâyet Dilekçesi

Şikâyet Dilekçesi (İcra Hukuk Mahkemesine)

Savcılık Şikâyet Dilekçesi

Şikâyetten Vazgeçme Dilekçesi

Tedbir Kararına Muhalefet Suçu ile İlgili Şikâyet Dilekçesi

Tehdit ve Darp Suçundan Dolayı Şikâyet Dilekçesi

Tehdit ve Telefonla Rahatsız Etme Suçundan Dolayı Şikâyet Dilekçesi

Şikayet Nedir, Nasıl şikayette bulunulur konularında daha ayrıntılı bilgilenmek için Şikayet Nedir adlı yazımıza bir göz atmanızı, şikayet için dilekçenizi hazırlamadan önce bu yazımızdaki bilgileri de nazara alıp, buna göre bir dilekçe doldurmanız yararınıza olacaktır. Ayrıca mümkünse bu konularda bir avukat ya da konusunda uzman bir hukukçudan yardım almanızda da fayda vardır. Şikayet nedir adlı yazımıza ulaşmak için buraya tıklayınız. 

Bir mum diğerini yakmakla ışığından birşey kaybetmez ! Yazımızı Facebook ve Twitter üzerinden paylaşmak ya da beğenmek için sosyal medya butonlarımızı kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İş Mahkemesine Dava Açarken En Önemli 6 Altın Kural

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 47 YORUM
 1. A.Hamit dedi ki:

  T.C

  ÇANKAYA KAYMAKAMLIĞI

  İlçe Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı

  ŞİKAYETÇİ TÜKETİCİNİN

  Adı: M******

  T.C KİMLİK NO:

  TEL NO: 507*******

  ÖĞRENİMİ: Doktora

  İlgili Abone, Hizmet veya Telefon Numarası : 5….

  Adres: İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu

  Kocatepe Mahallesi, Yüksel Cad. No:23, 06420

  Çankaya ANKARA

  ŞİKAYET EDİLEN SATICI –SAĞLAYICI FİRMANIN

  Adı: Vodafone Telekomünikasyon Anonim Şirketi

  Mersis No: 925035326100017

  ADRES: Büyükdere Caddesi No:251 Maslak, Şişli/İstanbul

  ŞİKAYET KONUSU: istem dışı tarife değişikliğinin iptali ve ücret iadesi talebi

  AÇIKLAMALAR: Vodafone “Kamululara özel Akil Küpü 3 GB paketi” tarifesinde bulunan ( 507…. ) nolu telefonum için gelen faturadaki ücretteki yükselme üzerine Vodafone e müşteri temsilcini arayıp bu hattaki ücret yükselmesinin nedenini sordum. Verilen cevapta “tarife değişikliği yapmışsınız” dendi. Hattın bana ait olduğunu ve benim böyle bir talebimin olmadığını söyledim. Ayrıca ben hiçbir şekilde talep yapmadım ve hiçbir onay da vermedim. Bu konuda benimle hiçbir görüşme ve müzakere de yapılmadı. Dolayısıyla benim süresi dolmamış olan tarifeme dönmem için gerekli değişikliğin yapılmasını ve tarafıma tahakkuk ettirilen fatura ücret farkının da iade edilmesini istediğimi ifade ettim. Müşteri temsilcisi telefonda talep kaydedemediklerini bana yardımcı olamayacağını ifade ederek internete yönlendirdi. İnternet üzerinden yaptığım iki başvuruma da olumlu bir cevap verilmedi.

  Geçen sene bu Operatöre (Vodafone) abonelik sözleşmesi yaptığım zaman benden “Avantajlı kampanya ve ürünler hakkında bilgi verebilmek,“ için onay istendi. Onayladığım ifadede oluşturulan net algı şu; ben sadece faydalanmam için avantajlı kampanyalar hakkında bilgi verebilmelerine izin veriyorum. Oysa Telefon Operatörü, bilgi vermeleri için verdiğim onayı beni yükümlülük altına koymak için kullanıyor ve yükümlülük altına koymanın birinci onay aşaması olarak kabul ediyor. Talebim olmadan beni daha pahalı bir üst pakete aldıklarında, böyle bir pakete geçiş talep etmediğimi ve yapılan değişikliğin iptalini istediğim zaman, verilen cevap: ikili bir onay sistemlerinin olduğunu ve güya bana gönderilen bir sms e telefonumdan onay verdiğimi (ikinci onay kabul ediliyor) söyleyerek beni yeni pakete dolayısıyla daha yüksek bir ücret tarifesine ve bir yıl daha bu pakette kalmak için onay vermiş sayıldığımı söylediler.

  Talebim olmaksızın bir tuzak gibi ihtiyacım olmayan daha yüksek ücretli bir tarifeye güya telefonuma gönderilen bir sms’e onay vermişim iddiası ile isteğim dışında bir geçiş yapılmıştır.

  Hiçbir talebim olmaksızın ve kimlik doğrulaması yapılmaksızın tarife değişikliği yapılmıştır. İtirazım üzerine eski paketime geçiş yapılmış ancak (kullanımlarımda bir değişiklik olmadığı halde) benden fazla ücret ve cezalar tahsil edilmiştir.

  İtirazım üzerine (açık rızam ile girdiğim) “Kamululara özel Akil Küpü 3 GB paketine” geri geçişim sağlanmış ancak haksız bir şekilde benden fazla ücret ve cezalar alınmıştır.

  SONUÇ VE İSTEM : Karşılıklı müzakere yapılmadan, talep ve kabul olmaksızın ayrıca kimlik doğrulaması da yapılmaksızın bana ek bir yükümlülük getirilmiştir. Borçlar kanunu 20 ve 21. maddeleri kapsamında bir değerlendirmenin yapılmasını ve tahsil edilen ücret farkının (yeni paket ücreti-eski paket ücreti) ve eski tarifeme geçiş için (Kampanya Cayma Bedeli adı altında) tahsil edilen tüm tutarların iade edilmesini talep ediyorum. Ayrıca bu operatörde bir yıl kalma sözü vermiştim bu süre tamamlandığı için ceza ödemeden başka bir operatöre geçme hakkımın verilmesini istiyorum. Gereğini bilgilerinize arz ederim. 28 Aralık 2017

  İSİM SOYAD
  İMZA
  Ekler
  Telefon Faturaları

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba A Hamit bey; bu dilekçenizi kağıda dökmeli, daha sonrasında imzalayıp ilgili kuruma ibraz etmelisiniz. Dileriz lehinize bir sonuç çıkar.

   1. Derya dedi ki:

    Mrb ben bir güzellik merkezinden sikayetti olacaktim girms oldugum lazer epilasyonu seansinda beni yaktılar hangi dilekceyi yazmalıyım

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhaba Derya hanım, siz sitemizde bulunan şikayet dilekçesi örneğinden faydalanarak açıklama kısmına tam olarak şikayetinizin ne olduğunu yazın ve olayı özetleyin, muhtemelen Cumhuriyet savcılığınca Taksirle Yaralamaya Sebebiyet Vermek suçundan (TCK 89) ilgili şahıs hakkında soruşturma yürütülecektir.

  2. Serkan dedi ki:

   Merhaba efendim ben khk kapsamında 4 d çalısan % 40 engelli işçiyim yasa hükmü içersinde emeklilik tarihi kapsamına girmedim.ve kadroya geçişimiz sağlandı ve şu an senin emeklilik tarihin kapsam ićinde denip emekli yapmaya çalışıyorlar. Şu an khk kapsamında kadroya geçmiş engelli ćalışan bir kişi isteginin dışında emekli yapmaya ćalışıyorum bunun yasadaki hükmü nedir.ne yapmam konusunda bana yardımcı olursanız sevinirim. Buna istinaden çalışma ve sosyal bakanı engelliye pozitif ayrımcılik var demesine rağmen şu an 4 d çalışan kişilerin bu şekilde çalışmasını ön gören bir durum varken

   1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

    Merhaba Sekan bey, emeklilik kapsamı içerisinde değerlendirilip değerlendirilmeyeceğinize ilişkin kesin birşey söylememiz mümkün değil ancak bu konuda kesin bilgi almak için konusunda uzman bir avukatla veya sosyal güvenlik uzmanına danışmanız faydalı olacaktır

 2. Hatice dedi ki:

  Mrb ben Adiyamandan yazıyorum.Ikinci etap toki nin bir kısmı evlerini satip kimisi olur olmaz uygunsuz insanlara kiraya verip gittiler sozlesmede gayrimenkulün hala devlete ait olduğu öngörülüp tapuyu alana dek ne satilmasi ne de kiraya verilmesi yasakti ama bu kurallari cigneyip duyarsiz bir suru vatandasimiz mevcut artik evimizde bile rahat edemiyoruz kapimizin onune cikamaz hale gelir olduk Allah rızası için yetkili birilerinden bu saçmalığa dur demelerini talep ediyorum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hatice hanım, şikayetinizi TOKİ veya ilgili kurumlara iletebilirsiniz ayrıca CİMER’e yapacağınız şikayet dilekçenizin de ilgililere iletileceği ve bu konuda yetkililerin gerekli önlemleri alacağı kanaatindeyiz. Size karşı işlenen bir suç varsa bunun için Cumhuriyet Savcılığına dilekçe vermeniz gerekecektir.

 3. Yusuf dedi ki:

  Sayın Cumhurbaşkanımız varlığımızla binlerce şükür ederim Öncelikle sizi böyle küçük işler için rahatsız ettiğim için çok özür dilerim biz baydemirler Tekstil çalışan elemanlar olarak aylık ve mesai konusunda çok rahatsız ayrılıklarımız düzenli yatmıyor ve şu an kredi lerimiz ödeyemedik zor günler geçiriyoruz 15 20 gün sonra nişanım var ve benim cebimde hiç para yok hakkımızı alamıyoruz sizden Bu konuyla ilgilenmenizi rica ediyoruz sevgilerimle Sizi çok seviyoruz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Yusuf bey, Cumhurbaşkanlığına yapacağınız şikayet, talep ve önerileriniz için Cumhurbaşkanlığı resmi iletişim merkezi olan CİMER’e yapabilirsiniz, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi yetkilileri tarafından talep ve önerileriniz değerlendirilerek gerekli işlem yapılarak sizlere geri dönüş yapılacaktır.

 4. Serkan dedi ki:

  Merhaba Ben ortağım la ayrılma kararı aldık. Kendisine iki aracı yoluyla gün verdim. Ve verilen günde paramı vermedi,dükkanı alıp elini çekmesini istiyorum bu bende şimdi zorbalık çıkarmasın diye onu savcılığa vermek istiyorum. İş yeri benim adıma ortak olarak gözükmüyor kendisi, nasıl bir dilekçe yazabilirim. Yardımcı olur musunuz. Şimdiden teşekkürler…

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Serkan bey, savcılığa şikayet edebilmeniz için dava açılmasını gerektirecek ortağınız ile aranızda yaşanmış olan bir olayın yaşanmış olması gerekmekte, (hakaret, tehdit, yaralama gibi) böyle bir durum yoksa ve aranızdaki problem işinizle yani ticaretinizle ilgili ise bu sorunun giderilmesi için hukuk mahkemelerine başvuruda bulunmanız gerekmektedir, bu nedenle aranızdaki ticari problemi çözülmesi için açacağınız davada bir avukattan yardım almanız sizin açınızdan daha faydalı olacaktır, ne tür bir işlem yapacağınıza karar verdiğiniz takdirde sitemizde bulunan dilekçe örneklerinden de faydalanarak kendiniz de dava açabilirsiniz ancak hukuk davalarının takip gerektirdiği unutulmamalıdır.

 5. Nazan dedi ki:

  Merhaba sıkayet dılekcelerı hakkında sızden bılgı alabılırmıyım

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Nazan Hn.
   Verdiğimiz örnek dilekçelere göre kendi şikayet dilekçenizi oluşturabilirsiniz. Şikayet dilekçelerinizi Cumhuriyet Savcılığına ya da ilgili Polis Merkezi amirliklerine teslim edebilirsiniz. Farklı bir bilgi talebiniz var ise yardımcı olmaya çalışalım. Sorularınızı sorabilirsiniz.

 6. serdar dedi ki:

  merhaba benim facebook hesabıma bir bayan tarafından mesaj geldi konuşma tanışmadan sonra bana birlikte olmak istediğini çok yakışıklı olduğumu söyledi ne iş yaptığımı sorduğunda bende onu korkutma amacıyla devlet görevi yaptığımı söyledim fakat ısrarla benimle buluşmak ve görüşmek istediğini iletti bende bunun bir fake hesabı olduğu düşüncesiyle orda burda görüşelim diye oyaladım ve numarasını istedim sen ver dedi bende argo cümleler kurarak onu engellediğimi söledim daha sonra başka bir yakın arkadaşıma da bana attığı mesajlarla aynı orantıda mesajlar atmış ve hatta benim onu engellediğim için engeli kaldırmamı bana birşey söyleyeceğini belirtmiş bende bunun üzerine engeli kaldırdım seni dinliyorum dedim oda engellemeden önce düşünücektin dedi o zaman bende seni siber şubeye şikayet edeceğimi söledim oda ben konuşursam iyi olmaz anlamında cümle kurdu ve ben engelledim..Bununla ilgili siber suçlara şikayet etsem olumlu bir sonuç alabilirmiyim kimliği ni bulma konusunda…

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Serdar Bey,
   Konuyla ilgili Siber Suçlara başvuruda bulunabilirsiniz. Kimliğinin tespitine yönelik çalışmalar artık bu kurum tarafından yapılacaktır. Facebook, Twitter gibi bir çok sosyal platform üzerinden suç işleyen / başkalarını rahatsız eden kişiler bulunabiliyor. Elbette bu noktada karar size ait.

 7. onur dedi ki:

  tc kımlık bilgisi yok akrabam olur ana ve baba adından veya kardeslerinden takıp edıleblirmi aceba

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Onur bey, anladığım kadarıyla biri hakkında şikayetçi olmak istiyorsunuz ancak T.C. Kimlik Numarasının olmadığını belirtiyorsunuz, ilgili şahsın adı soyadı ve bildiğiniz diğer bilgilerini belirterek şikayet dilekçesi yazabilirsiniz.

 8. Sinan Yilmaz dedi ki:

  Tüp bebek tedavisinde şeker tahlili yapılmadı birinci deneme başarısız oldu ikinci denemede de üç gün sonra yumurtaları toplanacaktı eşim rahatsızlandı gittiğimiz Doktor eşimin şekerinin 422 oldugunu 3 aylık ortalamasının da 12.1 oldugunu söyledi bu şartlar altında bize tüp bebek tedavısı yapan doktorun hukuki veya ahlaki acıdan bir ihmali söz konusu degilim bu olayla ilgili nere başvura bilirim nasıl bir dilekce yaza bilirim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sinan bey, eşinize tedavi uygulayan doktorun ihmalinin olduğunu düşünüyorsanız, ilgili kuruma ve c.savcılığına şikayet edebilirsiniz, Cumhuriyet Savcılığına yapacağınız şikayete ilişkin sitemizde bulunan örnek şikayet dilekçelerinden faydalanabilir, talebinize göre uyarlayabilirsiniz. Gerek görülmesi halinde ilgili hakkında dava açılacaktır.

 9. ercan YALAZI dedi ki:

  erkek kardeşim cep tel mesaj olarak kızıma eşime rendıce edıcı hakaretler ve kufürler sarf etmiş cumhurıyet savcılıgına şikayet dılekçesı yazdıgımızda bunu para cezasımı hapıs cezası mı ile cezalandırılır teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ercan bey, C. Savcılığınca uygun görülmesi halinde kardeşimiz hakkında dava açılacaktır, ancak ilgili mahkeme tarafından kardeşimizin suçlu görülmesi halinde cezaya hükmedilecektir. Bu konuda ilgili mahkeme kişinin sabıkasızlık durumunu, HAGB kararının uygulanıp uygulanamayacağını ve bir çok durumu değerlendirerek para veya hapis cezasına veya erteli bir cezaya hükmedebilir.

 10. mehmet demir dedi ki:

  Mehmet bey mrb şahsıma ait arazilerimiz 20 yıldır zorla ve tehditle kullanılmaktadır. 15 sene önce araziye kadastro götürdüğümde gelip kadastro memurunun gözleri önünde direkleri söküp bize hakaret ettiler bizde şikayet ettik. kadastro memurunun olayı anlatmasına rağmen, savcıya biz yapmadık inekler direkleri devirdi dediler ve savcıda inandı. Geçtiğimiz günde gidip arazilerimizi ekiyorlar diye şikayet ettik. Karakol komutanı yanımızda aradı dediler biz yaptık 20 yıldır kullanıyoruz bizimdir ama karakoldaki ifade de biz ekmedik demişler. Savcı muhtardan bilgi alıp hareket ediyor ancak muhtarda dünürleri olduğu için onları savunuyor. Cimerden başka durumu nereye nasıl iletebiliriz. ilçedeyiz il savcılığına müracaat edelim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehmet Demir bey, Bulunduğunuz İlçedeki Cumhuriyet Savcılığı şikayetinize istinaden bir soruşturma yürütülmekte ise bunun sonucunu bekleyerek işlem yapmanız daha doğru olacaktır, C.Savcılığı tarafından ilgili şahıslar hakkında iddianame düzenlenerek dava açılmaması halinde yani takipsizlik kararı verilmesi halinde takipsizlik kararına tebliğden itibaren 15 gün içerisinde itiraz edebilirsiniz. Dava açılması halinde ilgili mahkemenin vereceği karara göre hareket etmenizi tavsiye ederiz. Bu aşamada İl savcılığına yapacağınız bir şikayet pek bir anlam ifade etmeyecektir. CİMER’e yapacağınız başvuru da ilgili savcılığa yönlendirilecektir.

   1. mehmet demir dedi ki:

    Çok teşekkür ederim peki mehmet bey arazilerimiz bizim köyde olmadığı için (yan köyde) geceleri sürüp geceleri topluyorlar görmüyoruz, biz eksekte gece alıp götürecekler ve inkar edecekler, bunun için nasıl bir yol izleyebiliriz nasıl bir dava açabiliriz bi yardımcı olsanız şaştık kaldık.

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhaba mehmet bey, sonuçta arazide ekilen ürünler bir hasat dönemi boyunca tarlanızda duruyor bu konuda sulh hukuk mahkemesinden tespit talebinde bulunabilir bunu da şikayet dilekçenizde delil olarak sunabilirsiniz, Kişilerin mülkiyet hakkı anayasal bir haktır, kimse sizin tapulu arazinizi bilginiz dışında kullanamaz, kullanırsa suç işlemiş olur.

 11. ahmet dedi ki:

  sulh hukuk mahkemesine tesbit davası açmak için dilekçe örneği varmı

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ahmet bey, sitemizde bütün dilekçe örneklerini paylaşmaya çalışıyoruz delil tespiti dilekçe Örneğine buradan ulaşabilirsiniz.

 12. Atalay dedi ki:

  Merhaba ben Doğuş çay ve Cips fabrikasinda çalışan teknisyenim 5 yıla yakın çalışmışlıgım var 10/02/2017 tarihinde işden çıkarıldım iş yerinde sendikal yapılanma var idi bende bu sendikanın bir üyesiyim tabiki sendikal çalışmalar içerde ve dışarda suruyordu bu süre zarfında işyerinde en göze batan ben olduğum için işyeri müdürü ve işyeri patronları tarafından odaya çekilip bu işden vaz gecmem eğer vaz geçmez isem işimden atilacagimi soyluyorlardi ama ben vaz geçmedi ve bir gün arıza için gittiğim sevkiyat bölümünde bana arızayı gösterecek arkadaşla birlikte giderken arkadaşlar önümüze geçip bu sendika ne olacak bizler üye oluyoruz bir gelişme varmı diye soru sordular bizde arkadaşlarla üye sayımız artıyor birazda ha zaman var diye konuştuk ve ordan ayrıldık ve arıza mızı tamir edip ordan ayrıldık ve işyeri 1 saat sonra beni yanına çağırdı insanları işlerinden alı koydugumu bu yüzden tutanak tutulacagini söyledi bende öyle birşey yok bu yüzden tutanağı imzalamadim ve iki gün sonra iş akdim tek taraflı fesih edildi mahkemeye düştük mahkeme şahit leri dinledi arkadaşlar sendika üyesi olduklarını müdürlerin baskı yaptığını hatta kimin baskı yaptığını bile söylediler ama mahkeme iş yerinde sendikal Faliyet yoktur böyle unsura rastlanılmamıştır dedi davayı ret etti temize gönderdik ama biz bize baskı yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunalim diyoruz ne dersiniz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Atalay bey, İş akdinizin usulsüz bir şekilde feshedilmesi ile ilgili iş mahkemesine dava açarak gerekli işlemi başlatmışsınız, Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunabilmeniz için Türk Ceza Kanununda suç olarak tanımlayacağımız bir fiilin gerçekleşmiş olması gerekmektedir (hakaret, tehdit, Kasten Yaralama vb. gibi) böyle bir durum yoksa yapacağınız şikayet sonuçsuz kalacaktır. Umarız en yakın zamanda hakkınıza kavuşursunuz. iş davanızı bu konuda uzman iyi bir avukata takip ettirmenizi tavsiye ederiz.

 13. yaşar dedi ki:

  1958 yılında Babam tarafından alınan Hisseli arsayı 2014 yılında beton direk ve çit ile çevirdim içine bahçe evi yapabilmek için strafor ve tahtalar getirdim ancak daha sonra önce Çitlerin tel bölümü daha sonrada beton direkler arsama yakın bir yeri çevirmek için sökülmüş ve içindeki malzemeler yok olmuştur.

  Daha sonra benim çevirdiğim yer zapt edilerek ve arsayı büyüterek Çit yapılmış asma kilitle kilitenmiştir bende kendi yerim olduğundan kilidi kırarak arka sınıra yeniden çit çektirdim tabela taktım telefon numaramı da tabelaya yazdım bu tabelayı ve 6 adet diktiğim ağaçlarda yerinden sökülmüştür. beni arayan telefon numaralı tanımadığım şahıs tahrik edici bir şekilde sen benim kilidimi nasıl kırarsın ben orayı Emlakcıdan satın aldım dedi bende hangi emlakcı dan aldığını sorduğumda isim ve telefon verememiştir
  şahitdim vardı

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yaşar bey, Hisseli tapularda ifraz işlemi yapılmamışsa bu şekilde sorunlar yaşanmaktadır, arsanın tamamı üzerinde bütün hissedarlar hak sahibidir, bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak için bir avukatla danışmanızı, ilgili şahıstan şikayetçi olmak istiyorsanız hazırlamış olduğunuz şikayet dilekçesi ile birlikte Cumhuriyet Savcılığına bizzat başvurmanızı tavsiye ederiz.

 14. Muhammed kuty dedi ki:

  Selamın aleyküm internet ten oyun oynarken oyun hesabım soyuldu bunu sibere ilettim ve daha geri dönüş yapılmadı bu olayın sonuç alıp almadığını nasıl kontrol edebilirim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Muhammed bey, soruşturmanın hangi aşamada olup olmadığı ile ilgili yine şikayette bulunduğunuz Siber Suçlardan bilgi alabilirsiniz.

 15. Canan dedi ki:

  Merhaba benim eski sevgilim facebookta resimlerini paylaşıyor benim adıma hesaplar açıp akrabalarımı ekliyor nasıl şikayet dilekçesi yazmalıyım beş yıldır bunu yapıyor ve ben evliyim iki çocuğu m var bırakacağım bu yüzden herkeze rezil oluyorum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Canan hanım, Bulunduğunuz il veya ilçedeki Cumhuriyet Savcılığına giderek şikayette bulunabilirsiniz. sitemizde bulunan şikayet dilekçesi örneğinden faydalanarak talebinize uygun şekilde uyarlayabilirsiniz. Açıklama kısmına şikayete konu olayınızı açıkça yazmanızı sonuç kısmında ise ne istediğinizi açıkça belirtmenizi tavsiye ederiz. Dilekçenize internet ekran çıktılarını ve varsa diğer delillerinizi eklemeyi unutmayın.

 16. songul ileri dedi ki:

  Benim yaşım 100 de 75 engelli bana 10 milyar 100 milyon para cezası geldi ve ben bu cezayı ödeyecek durumda değilim kamu yararının da Çalışmam gerekiyor 550 gün Şimdi ben kamu yararına çalıştı çalışırsam Bu sefer de günlük yevmiye işlerini gidiyorum ona da gidemeyeceğim Benim 3 tane çocuğum var bir tane Oğlum liseye gidiyor eşim baypas ameliyatı olduğu için ben oğlumu okuldan aldım şu an Maddi manevi olarak çok zor durumdayım bu parayı mecbur ödemek zorundayım ödemem için benim durumum yok ben ne yapmam lazım Şubat’ın 19’u ne kadar benim parayı ödemem gerekiyor bana dönerseniz sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Songül hanım, Bulunduğunuz ilçede kaymakamlıkta bulunan Sosyal Yardımlaşma birimine başvurarak yardım talebinde bulunabilirsiniz bununla birlikte bulunduğunuz yerdeki belediye başkanlığında başvurarak yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 17. songul ileri dedi ki:

  İyi akşamlar Benim eşim 100 de 75 engelli raporu var baypas ameliyatı oldu 8 aydır şu anda işsiz Bana da 10 bin lira para cezası geldi Ben bu parayı yatırmazsam ya cezaevine gireceğim ya da kamu yararına çalışmak zorunda kalacağım Ben günlük günlük 60 TL yevmiye gidiyorum Benim 3 tane çocuğum var Kirada oturuyorum Maddi manevi olarak çok zor durumdayım bu parayı ödeyecek hiç bir durumum yok Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim Lütfen sizden Allah rızası için yardım bekliyorum En azında bu parayı bir şekilde erteleme ya da Nereye başvurmam lazım Şubat’ın 19’u ne kadar kesin ödeme ödeme geri yapmak zorundayım yapamazsın kamu yararına çalışacağım kamu yararına çalışırsam da başka işe giremeyeceğim

 18. Neslihan dedi ki:

  Merhaba ben bir avukat bürosu çalışanları ve avukattan şikayetçi olucam hangi dilekçeyi yazmam lazım beni ve ailemi sürekli telefonla taciz edip tehditvari cümlelerle tahsilat yapmaya çalışıyorlar aile ve iş duzenimi boZdular

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Neslihan hanım, Sizi telefonla arayarak tehdit ve hakarette bulunan avukat veya çalışanı olsun fark etmez, normal vatandaşlar için yapılan şikayet işlemi bu şahıslar için de geçerlidir, telefonunuza gelen mesaj veya aramaların dökümünü alarak hazırlayacağınız şikayet dilekçesine ekleyip Cumhuriyet Savcılığına şikayette bulunabilirsiniz.

 19. Mehtap dedi ki:

  Merhaba ii geceler. Ben 10 yılçalıştığım okuldan nedensiz olarak görewden atıldım. Dawa açtım we kazandım. Fakat e devletten baktığımızda karara çıkmış yazıyor. 1 sene geçti üzeeinden ama bir değişiklik yok. Nasıl bir yol izlemem gerekitor bilgilendirirseniz sewinirim. Şimdidem teşekküredeerim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehtap hanım muhtemelen açmış olduğunuz dava halen kesinleşmemiş olmalı, ilgili mahkeme tarafından kesinleşme yapılarak dosya kapalı hale getirilirse e devletten de düşecektir. Bu konuda kararı veren ilgili mahkeme ile irtibata geçebilirsiniz.

 20. Hakan Özbay dedi ki:

  İyi günler benim devremülk iade davası vardı Avukat tuttuk ücretini peşin yatırdık.Yalnız Avukat sadece dava açmış duruşmalara girmemiş mazeret bildirmemiş. Mahkeme Avukat duruşmalara girmediği ve mazeret bildirmediğin için davayı düşürmüş. Avukattan evrakları istedim evrak yok diye geri çeviyor. Evrakları alıp yeniden dava açacağım. Avukattan evrakları almam için ne yapmam gerek acaba. Teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hakan bey, Vekalet vermiş olduğunuz avukatın dava ve duruşmaları takip etme zorunluluğu bulunmaktadır, bu işlemleri yerine getirmediği kanaatindeyseniz ve bu nedenle zarara uğradıysanız, ilgili avukatı bulunduğu baro başkanlığına şikayet edebilirsiniz, ayrıca şikayet dilekçenizde ilgili evrakların avukatınızda olduğunu ve bunların da iade edilmesini istediğiniz halde edilmediğini belirtebilirsiniz.

 21. eda dedi ki:

  binamızda ev sahibi taşınırken dairesini afgan uyruklu 5 bekara kiraya vermiş..eve kimin girip çıktığı belli değil tedirginlik yaşıyoruz türkçe bilmiyorlar apartman kurallarına uymayıp gürültü yapıyorlar.. apartmanımız 5 daireli bir bina..hepimiz şikayetçiyiz.. bu konuda hangi dilekçe örneğini kullanmamız gerekiyor ve nereye şikayet etmeliyiz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Eda hanım, ilgili şahıslar hakkında Cumhuriyet Savcılığına dilekçe ile başvurarak Kişilerin huzur ve sükünunu Bozmak suçundan şikayetçi olabilirsiniz. Sitemizde bulunan dilekçe örneklerinden faydalanarak taleninize uygun şekilde uyarlama yapabilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Şikayet Nedir ( Polis – Savcılık )

Şikayet; ceza davasına konu belli bir suçtan dolayı zarar görenin ( mağdurun veya müştekinin )  Cumhuriyet Savcılığına  ya da kolluğa...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016