Şikayet Nedir ( Polis – Savcılık )

A+
A-

Şikayet; ceza davasına konu belli bir suçtan dolayı zarar görenin ( mağdurun veya müştekinin )  Cumhuriyet Savcılığına  ya da kolluğa ( Polis veya jandarma ) başvurması olarak ifade edilebilir. Şikayet yazılı olarak dilekçe ile yapılabildiği  gibi sözlü olarak tutanağa alınmak kaydı ile de yapılabilir. Olayın ayrıntılarını anlatan bir dilekçenin yazılması ve bu şekilde başvuruda bulunulması daha faydalı olacaktır.  Burada dikkat edilmesi gereken husus kanun koyucunun ceza yargılamasında ön gördüğü suçları kapsayan  olaylarla ilgili şikayette bulunulmasıdır. Yani  hakaret, tehdit, yaralama, dolandırıcılık, hırsızlık ve buna benzer suçlarla alakalı olarak şikayet talebimiz olabilir. Hukuk mahkemelerinin kapsamında kalan  boşanma, kiranın ödenmemesi, alacak davaları, meni müdahale  ve buna benzer hukuki davalar için Cumhuriyet Savcılığına veya kolluğa şikayet talebinde bulunulamaz, bunlar için konusuna uygun Hukuk Mahkemelerine yazılan dilekçe ile başvurulması gerekmektedir.

şikayet

Şikayet nedir

Şikayetçi Olmazsam Ne Olur Yine de Dava Açılır mı

Türk Ceza Kanununda bazı suçlar şikayete bağlıdır ve şikayet halinde ilgili şüpheli/sanık hakkında gerekli soruşturma veya kovuşturma yapılır. Ancak şikayet gerektirmeyen kamu davası olarak devam eden ve bu kapsamda bulunan bir çok suç türü bulunmaktadır. Mağdur şikayetinden vazgeçmiş olsa bile dava devam eder.  Bazı  suçlar resen kamu tarafından  takip edilir ve  bununla ilgili olarak soruşturma ve kovuşturma yapılır.

Şikayet Ve İhbar Aynı Şey midir

Vatandaşlık bilinci içerisinde bulunan her Türk vatandaşı herhangi bir suçtan haberdar olduğu takdirde bunu yetkili kurumlara ihbar etmelidir. İhbar dilekçe ile yazılı olarak yapılabildiği gibi sözlü olarak da yapılabilir. İşlenen her suçun aslında kamu düzeninde açılan bir yara olduğu unutulmamalıdır. Düzenli ve kurallara uyulan bir toplum bizim ve çocuklarımızın geleceği açısından önem teşkil etmektedir. Ceza yargılamasını gerektiren suçlarla ilgili Cumhuriyet Savcıları bu aşamada bunun takibini ve soruşturmasını yapar. Herhangi bir suçtan dolayı şikayetçi olabilmek için doğrudan veya dolaylı olarak o suç nedeniyle mağdur veya müşteki  (suç nedeniyle zarar gören) olmak gerekmektedir. Her mağdur veya müşteki şikayetçi olmayabilir.

şikayet

Şikayet ve ihbar

Şikayetçi Olmak İçin Avukat Tutmam Gerekir mi Kendim Şikayetçi Olabilir miyim

Her türk vatandaşının dilekçe verme ve şikayette bulunma hakkı vardır. Bunu bizzat kendisi yapabileceği gibi Avukatı aracılığıyla da yapabilir. Avukatının olmaması şikayette bulunmasına engel teşkil etmez. Ancak davayı avukat  aracılığıyla takip etmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.   Cinsel saldırı suçu ve alt sınırı 5 yıldan fazla hapis cezasını gerektiren suçlar için mağdur davaya katılmak şartı ile barodan avukat talebinde bulunabilir.  Yine suçtan zarar görenin yaşının küçük olması, sağır, dilsiz veya engelli olması halinde kendisine baro tarafından zorunlu vekil tayin edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Özel Numaradan Arayanı Bulma Programı Var mı

Davaya Nasıl Katılabilirim Davaya Katılmak Ne Demek

Kamu davasının açılması ile suçtan zarar gören davaya katılma talebinde bulunabilir. Katılma talebi mahkemeye yapılacak olan beyanla olur. Bu usuli bir işlemdir. Mahkemenin davaya katılma talebini uygun görmesi halinde dosyada yapılacak işlemlerle ilgili taraf olunur. Mahkeme tarafından yapılan dava dosyası ile ilgili bilgilendirme, dava dosyasına delil ve tanık gösterme, karara itiraz ve temyiz edebilme hakkı kazanılmış olur.  Katılma talebinde bulunanın her celse dava duruşmasına katılma gibi bir zorunluluğu yoktur.

şikayet

şikayet nedir

 

Şikayet  Dilekçesi Nasıl Yazılır

Konusu bakımından farklılık gösteren şikayetler, ceza yargılamasının kapsamında bulunan herhangi bir suç yönünden olabilir. Burada bizim için önemli olan, suçla ilgisi olmayan konulara girmeden, şikayet etmek istediğimiz olayı anlaşılabilir bir şekilde dilekçeye yansıtmak,  bunu yaparken de dilekçe yazım ve imla kurallarına dikkat etmektir. Cumhuriyet Savcısının soruşturmanın başlangıcında ilk bakacağı ve okuyacağı şey yazmış olduğumuz dilekçedir.  Anlaşılır bir şekilde yazılmayan , suçla bir ilgisi bulunmayan konu ve olayların dilekçeye yazılması belki de şikayetimizin dikkate alınmamasına ve kovuşturmaya yer olmamasına (takipsizlik) kararının verilmesine sebep olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için  dilekçenin bütün safhalarına azami dikkat edilmesi gerekmektedir.

şikayet

şikayet

Şikayet Dilekçesi Örneği

Daha önce de belirttiğimiz gibi şikayetlerin konusu ve kapsamı çeşitlilik göstermektedir. Sitemiz içerisinde birçok şikayet dilekçesi örneği mevcuttur. Burada önemli olan kendinize uygun dilekçe örneğinden faydalanarak, şikayetinize uygun değişiklikler yaparak uyarlamanızdır.   Çok kapsamlı bir dilekçe yazmak istiyor ve işin içinden çıkamıyorsanız, bir hukuk uzmandan yardım almanız faydanıza olacaktır. Sitemiz içerisindeki  dilekçe örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Sigortasız Kişi Devlet Hastanesinde Nasıl Muayene Olur

Sanılanın aksine sigortalı olmak ya da sigortalı olmamak arasında devlet hastaneleri bir ayrım yapmıyor. Sigortasızlar muayene açısından sadece masraf ödemeleri konusunda sigortalılara...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016