Siyasi Parti Üyeliği İptali İstifa Dilekçe Örneği

A+
A-

Belli bir statüde çalışan kamu kurumu görevlileri, silahlı kuvvetler mensupları, memurlar, kamu hizmetlerinden yasaklılar ve benzeri birçok kişinin siyasi partilere üye olması yasaktır. Bu nedenle bu vasıflardan birini sonradan kazanan kişiler mevcut siyasi parti üyeliğinden istifa etmek zorundadırlar. Ayrıca, siyasi parti üyesi olabilme şartlarını taşıyan her Türk vatandaşı, kendi hür iradesi ile istediği siyasi partiye üye olabileceği gibi, siyasi parti üyeliğinden istifa etme hakkına da sahiptir. Bu makalemizde kimler siyasi parti üyesi olamaz, siyasi parti üyeliği sorgulama işlemi nasıl yapılır, siyasi parti üyeliğinden nasıl istifa edilir gibi merak edilen genel konularda bilgi verdikten sonra siyasi parti istifa dilekçesi örneğini sizlerle paylaşacağız.

Kimler Siyasi Parti Üyesi Olabilir

Anayasanın 68. Maddesinde açıkça belirtilen siyasi partilere üye olamayacak kişiler haricindeki 18 yaşını doldurmuş, başka bir siyasi partiye üye olmayan ve üye olacağı partinin tüzüğünü kabul eden her Türk Vatandaşı siyasi parti üyesi olma hakkına sahiptir.

Herhangi Bir Siyasi Partiye Üye Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim

Herhangi bir siyasi partiye üye olup olmadığınızı veya siyasi parti üyeliğinizin devam edip etmediğini e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. E-devlet üzerinden sorgulama yapabilmek için e-devlet şifresinin olması gerekmektedir. Ayrıca siyasi parti üyesi olup olmadığınızı Yargıtay’ın kendi internet sitesinden de yapabilirsiniz. Yargıtay’a ait internet sitesinden yapacağınız sorgulamalarda sadece kimlik bilgilerini girilmesi yeterli olacaktır.

Yargıtay’ın internet sitesine siyasi parti üyeliği sorgulama işlemi yapmak için burayı https://vatandassipar.yargitaycb.gov.tr/proxyYargitay/portal_baslangic.uyap

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bağkur Dilekçe Örnekleri 2019

E- devlet üzerinden siyasi parti üyeliği sorgulama işlemi yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/yargitay-siyasi-parti-uyeligi-sorgula burayı ziyaret edebilirsiniz.

Cep Telefonundan Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama Nasıl Yapılır

Cep telefonundan siyasi parti üyeliği sorgulama işlemi yapabilmeniz için 4060’a mesaj göndermeniz gerekmektedir. “TCKİMLİK NUMARANIZI” yazarak boşluk bıraktıktan sonra “parti” yazıp cep telefonunuzdan 4060’a mesaj göndermeniz halinde herhangi bir siyasi partiye üyeliğinizin olup olmadığı gelen mesajla öğrenebilirsiniz. Bu işlemi bütün operatörlerden gerçekleştirebilirsiniz. 4060’a siyasi parti üyeliğinin sorgulaması amacıyla gönderilen mesajlar “1 TL” olarak ücretlendirilmektedir (bu ücret zamanla değişiklik gösterebilir)

Siyasi Parti Üyeliğinden Nasıl İstifa Edilir

Siyasi parti üyeliğinden nasıl istifa edileceği ve siyasi parti üyeliğinden istifa etmek isteyenlerin neler yapması gerektiği Yargıtay’ın internet sitesinde açıkça belirtilmiştir. Buna göre;

 • Herhangi bir siyasi partiye üye olan kişinin kayıtlı olduğu siyasi partiye başvurarak, Parti Genel Merkezince istifasına kaydettirerek (SİPARWEB programı aracılığıyla) onay amacıyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına bildirilmesi halinde.
 • İstifa etmek isteyen üyenin Noter aracılığıyla düzenlemiş olduğu istifaya ilişkin belge aslının Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesi halinde. (2019 yılında Noter’den yapılan siysi parti üyeliği istifa işlemleri için 150-200 TL civarında bir ücret alınmaktadır)
 • Siyasi parti üyeliğinden istifa etmek isteyen kişinin şahsen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak istifa dilekçesi vermesi halinde.
 • Devlet memuru olmuş siyasi parti üyeleri, posta yoluyla yapacakları başvurularda dilekçelerine görevli oldukları kurumdan alacakları görev belgesi aslını eklemeleri halinde.
 • İlçe Seçim Kurulu Başkanlıklarına, istifa etmek isteyen üyenin şahsen başvuru yapması ve dilekçesinin İlçe Seçim Kurulu Hakimi tarafından üst yazı ve kimlik fotokopisi ile birlikte Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesi halinde,

İstifa işlemleri dikkate alınacak ve gerekli işlemler yapılacaktır. Yukarıda belirttiğimiz işlemlerin haricinde başka bir şekilde yapılacak olan başvurular dikkate alınmamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İhtiyati Tedbir Talebi Dilekçe Örneği

Siyasi Parti Üyesinin İsteği Dışında Üyeliğine Son Verilmesi

Siyasi parti üyesinin kendiliğinden parti üyeliğinden istifa etmesinin haricinde, parti üyesinin siyasi partinin tüzüğüne aykırı hareket etmesi halinde üyeliğe son verilebilir. Ayrıca, her bir kişi sadece bir siyasi partiye üye olma hakkına sahiptir, bu nedenle birden fazla siyasi parti üyeliği tespit edilen kişilerin üyelik işlemi ilk üye oldukları parti tarafından haber verilmeksizin iptal edilebilir.

Siyasi parti üyeliği bilginiz dışında gerçekleştirilmişse bununla ilgili olarak ilgili birimlere sorumluların cezalandırılması amacıyla şikayette bulunabilirsiniz.

Siyasi Parti Üyeliği İstifa Dilekçesi Örneği

Siyasi parti üyelik iptali diğer bir ifadeyle Siyasi Parti Üyeliği İstifa Dilekçesi Örneği aşağıda istifadenize sunulmuştur. Siyasi parti üyeliği istifa dilekçesi örneği üzerinde gerekli düzenlemeyi yaparak ilgili birimlere ulaştırabilirsiniz.

Siyasi parti üyesi nasıl olunacağı ve hangi siyasi partinin hangi şartlarla üye kabulü yaptığını daha önce yayınladığımız Siyasi Parti Üyeliği Nasıl Yapılır konulu makalemizde ayrıntılı olarak açıklamıştık. Bu makalemizi https://dilekcesepeti.com/siyasi-parti-uyeligi okuyarak siyasi parti üyeliğinin nasıl yapılacağı ile ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Siyasi Parti Üyeliği İstifa Dilekçesi Örneği

Parti İstifa Dilekçesi

PDF olarak indirmek için;

Siyasi Parti istifa Dilekcesi ornegiZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Lütfiye dedi ki:

  Dilekçeyi ilçe seçim kurulu kabul etmiyor e-devlet de de kayıt bulunmuyor şimdi nasıl bir yol izlicem parti üyeliğinden nasıl istifa edicem noter ücreti de vermek istemiyorum çünkü parti üyeliğinin bana hiç yararı olmadı daha çok zararı oldu bana yardım edin lütfen

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Lütfiye hanım,
   Sitemizde paylaştığımız Siyasi Parti Üyeliği İstifa dilekçesini doldurarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderebilirsiniz, ancak ilçe seçim müdürlüğünün bu dilekçeyi kabul etmiyoruz deme gibi bir şanslarının olmadığı kanaatindeyiz, Yargıtay Cumhuriyet Savcılığının internet sitesinden yaptığınız sorgulamada üyelik kaydınız bulunmuyorsa o zaman silinmesini talep edeceğiniz bir üyeliğinizde yoktur, belki yapılan sorgulamada üyelik kaydınızın görünmemesi nedeniyle ilçe secim müdürlüğü başvurunuzu kabul etmemekte. Bu hususları göz önünde bulundurarak işlem yapmanızı tavsiye ederiz.


Önceki yazıyı okuyun:
Kişisel Verilerin İzinsiz Kullanılması Suçu ve Cezası

Bilişim sistemlerinin hayatımıza girmesi ile birlikte gerek internet ortamında değişik mecralarda, gerekse sosyal medyada (facebook, twitter, whatsapp, youtube vb.) yapılan...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016