Siyasi Parti Üyeliği İle İlgili Tüm Detaylar

A+
A-

Bu makalemizde siyasi parti üyeliği ile ilgili merak edilen siyasi parti üyeliği nasıl yapılır, kimler siyasi parti üyesi olamaz gibi konulara değinerek en fazla oy almış siyasi partilere üyelik işlemleri ile ilgili olarak ayrı ayrı bilgi vermeye çalışacağız. Siyasi parti üyeliği sorgulama işlemi nasıl yapılır, Siyasi parti üyeliğinden nasıl istifa edilir ve siyasi parti üyeliği nasıl sildirilir gibi konular hakkında ayrıntılı bilgi edinmek ve siyasi parti üyeliği istifa dilekçesi örneğine, Siyasi Parti Üyeliği İstifa Dilekçesi Örneği konulu makalemizi okuyabilirsiniz. Yazımız için burayı https://www.dilekcesepeti.com/siyasi-parti-uyeligi-iptali-istifa-dilekce-ornegi/ ziyaret edebilirsiniz.

siyasi parti üyeliğinden istifa etme

siyasi parti uyeligi işlemleri

Siyasi Parti Üyeliği Nasıl Yapılır

Ülkemizde yaşayan vatandaşların siyasi partilere üye olma katılma hakkı, seçme ve seçilme hakkının beraberinde getirdiği Anayasal bir haktır. Kişiler istedikleri ideoloji ve görüşe bağlı siyasi partiye katılmakta özgürdürler. Bazı istisnai durumlar haricinde tüm vatandaşlarımız usulüne uygun olarak siyasi parti kurabilir, siyasi parti üyesi olabilir ya da siyasi parti üyeliğinden istifa edebilir.

Anayasamızın 68. Maddesinde belirtilen siyasi partiye üye olamayacak kişiler haricindeki 18 yaşını doldurmuş olan her Türk Vatandaşı istediği siyasi partiye üye olabilir.

Siyasi Partiye Kimler Üye Olamamaktadır

Anayasanın 68. Maddesinde kimlerin siyasi partiye üye olamayacağı ile ilgili gerekli düzenleme yapılmıştır buna göre herhangi bir siyasi partiye üye olamayacak kişiler şunlardır;

 • Yargı alanında görev yapan Hakimler ve Savcılar.
 • Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay gibi kurumlarda görev yapan yüksek yargı mensupları.
 • Memurlar (İşçi statüsünde olmayan, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların tamamı)
 • Silahlı Kuvvetler bünyesinde görev yapan askeri personel (uzman er, uzman erbaş, astsubay, subay)
 • Yükseköğretim öncesinde kurumlarda öğrenim gören öğrenciler (lise vb.).
 • Kamu Hizmetinden Yasaklananlar (zimmet, irtikap, ihtilas, rüşvet, hırsızlık, sahtecilik, dolandırıcılık, inancı kötüye kullanma, kaçakçılık, dolanlı iflas, devlet sırlarını açığa vurma gibi yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymiş kişiler)
 • 3 yıl ve üzerinde hapis yatanlar. (Herhangi bir suçtan dolayı)

Buna ek olarak Yükseköğretim elamanlarının siyasi partilerin merkez organları dışında görev yapmaları yasaklanmıştır.  Ayrıca, yükseköğretim elamanları ve öğrencilerinin siyasi parti üyeliği Yükseköğretim Kanunu ile düzenlenmiştir ve öğrencilerin siyasi partilere üye olabilmeleri yönünden bazı sınırlandırmalar bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ad Soyad Değiştirme Dilekçe Örneği

Siyasi Parti Üyeliği Nasıl Yapılır

Siyasi partilere üye olmasında engel bulunmayan kişilerin siyasi parti üyeliği ile ilgili şartlar ve izlenecek süreç, ilgili siyasi partinin kendi içinde yaptığı tüzük ve düzenleme ile belirlenir. Her siyasi partinin üyelik için istediği belgeler birbirinden farklı olabilir, bir kişi birden fazla siyasi partiye üye olamaz.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK parti) Üyeliği Nasıl Yapılır

 • Ak Parti üyelik başvurusu bizzat ikamet edilen ilçe başkanlığına gidilerek yapılmalıdır.
 • Üyelik yapmak isteyen kişi Ak Parti üyesi olan bir kişiyi referans olarak göstermek zorundadır
 • İlçe başkanlığınca kendisine verilen üyelik formunu doldurmalıdır

Ak Parti genel merkezi ve ilçe başkanlığınca üyelik talebinin kabulüne veya reddine karar verilebilir. Olumlu veya olumsuz her iki şekilde de 30 gün içerisinde üye olmak isteyen kişiye bilgi verilmektedir. Üyeliğin kabul edilmesi halinde beyannamede belirtildiği üzere belli bir aidat ücretinin ödenmesi zorunludur ancak kesin bir tutar söz konusu değildir bu kişilerin parti içerisinde aldıkları görevler ve gelir durumlarına göre bu ücret belirlenir.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Üyeliği Nasıl Yapılır

 • Cumhuriyet Halk Partisi üyeliği partinin il veya ilçe merkezine bizzat gidilerek yapılabilir. Üye olmak isteyen kişinin bir form doldurması gerekmektedir.
 • Cumhuriyet Halk Partisi üyeliği internet üzerinden de yapılabilir, partinin resmi internet sitesinden üyelik formunu doldurduktan sonra adresinize gönderilecek olan beyannameyi eksiksiz olarak doldurup geri göndermeniz gerekmektedir.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi tarafından 3 ya da 4 hafta içerisinde üyelik başvurusunun sonucu iletişim kanallarıyla ilgili kişiye bildirilir. Üyelik başvurusunun kabul edilmesi halinde beyannamede belirtilen 2-120 TL arasında değişen tutarın aidat olarak ödenmesi zorunludur. Aidat tutarı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir, bu oranı genel merkez belirlemektedir.  Cumhuriyet Halk Partisi üyelik başvurusu ayrıntılı bilgi için burayı TIKLAYINIZ. Cumhuriyet Halk Partisi online üyelik ve sorgulama için burayı TIKLAYINIZ.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sağlık Bakanlığı Şikayet Hattı SABİM ALO 184 (Tüm Detaylar)

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Üyeliği Nasıl Yapılır

 • Milliyetçi Hareket Partisinin üyelik işlemi genel merkezinden yapılabilir, üyelik için bir beyanname doldurulmalıdır ve beyannamede en az 2 parti üyesinin referansı gereklidir.
 • MHP üyelik işlemi e-posta ile de yapılabilir. Üye olmak isteyen kişi tarafından doldurulan beyanname taranmış hali ile ilçe başkanlığının mail adresine gönderilmelidir.

Yukarıda belirttiğimiz şekilde yapılan üyelik başvuruları 15 gün içerisinde genel merkez tarafından karara bağlanır ve başvuru sahibine yaptığı üyeli başvurusu hakkında olumlu veya olumsuz bir bilgi verilir. Üyelik başvurusunun kabul edilmesi halinde, parti tarafından kişiye özel olarak belirlenen tutar, üyelik boyunca aidat olarak ödenmesi kabul edilmiş sayılır.

İyi Parti Üyeliği Nasıl Yapılır

İyi Parti üyesi olmak isteyen kişi üyelik şartlarını taşıyorsa, kendi el yazısı ile doldurduğu üye giriş beyannamesini ikamet ettiği ilçe başkanlığına vererek başvurusunu gerçekleştirebilir. Beyannameyi teslim alan ilçe yönetimi ilgili kişiye “Alındı Belgesi” verir ve aynı gün içerisinde “Üye Başvuru Defteri” ne numara sırasına göre kaydeder. Üyelik başvurusu ilçe yönetim kurulu tarafından en geç 15 gün içerisinde incelenerek karara bağlanır.

İyi Parti Üyeliği Ücretli midir

İyi Parti üyeliği ücretsizdir, İyi Parti Üyeliği için herhangi bir ücret ödenmesine gerek yoktur.

İYİ Parti Üyesi Olmanın Şartları Nelerdir

Yukarıda belirttiğimiz siyasi parti üyesi olamayacak kişilerin haricindeki 18 yaşını doldurmuş, başka bir siyasi partiye üye olmayan, parti tüzüğünü benimseyen ve kabul eden her Türk vatandaşı İyi Parti üyesi olabilir.

İYİ Parti Online Üyelik başvurusu için burayı TIKLAYINIZ

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Üyeliği Nasıl Yapılır

Anayasanın 68.maddesine göre siyasi parti üyeliği yasaklılığı bulunmayan 18 yaşını doldurmuş ve başka bir siyasi parti üyesi olmayan her Türk Vatandaşı Halkların Demokratik Partisine üye olabilir. Parti üyeliği aylık ödeneği alt ve üst sınırı 5 TL ile 250 TL arasında sınırlandırılmıştır.

Hakların Demokratik Partisine üyelik, fahri üyelik, üyelerin hakları ve diğer hususlarda ayrıntılı bilgiyi parti tüzüğünü okuyarak edinebilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Silah Taşıma Ruhsatı Nedir ve Kimler Alabilir (Masraf, Belgeler)

Çeşitli durumların oluşması halinde güvenlik mensubu olmayanların da silah taşıması mümkün olabilir. Silah taşıyabilmek için bazı şart ve prosedürlerin yerine...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016