Soruşturma Nedir Nasıl Yapılır

A+
A-

Ceza yargılaması temel olarak iki aşamadan oluşur, bunlardan soruşturma ve kovuşturma evreleridir. Bu iki evre aslında hem birbirine bağlı hem de birbirinden faklı şekilde yürütülmektedir. Bu nedenle ayrı olarak ele alınması ve bu şekilde izahının yapılması daha doğru olacaktır. Bizler de bu yazımızda sizlere soruşturma nedir kısaca tanıtarak, soruşturma aşamaları ve disiplin soruşturması ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

Soruşturma Nedir

Soruşturma aşaması suçun öğrenilmesinden iddianamenin kabulüne kadar geçen süreyi kapsamaktadır. Soruşturma aşamasında yürütülen iş ve işlemlere kolluk tarafından başlanır ve Cumhuriyet Savcısı tarafından soruşturmaya devam olunur.  Bu aşamada suç ihbarı ya da şikâyet nedeniyle yapılacak olan işlemlerin belirlenmesi, herhangi bir suç oluşup oluşmadığının tespiti,  Mağdur,  müşteki ve şüphelilerin belirlenmesi, delillerin toplanması amacıyla gerekli işlemler yapılır.

soruşturma

Soruşturma nedir

Soruşturmanın yürütüldüğü aşamadaki yapılan tüm işlemler Cumhuriyet Savcısının kontrolünde yapılır, Ceza Muhakemesi Kanununun 160. Maddesi uyarınca Cumhuriyet Savcısı herhangi bir şekilde bir suçun işlendiği izlenimi veren bir hali öğrenir öğrenmez kamu davası açılıp açılmayacağı yönünde araştırmaya girişmelidir.

Soruşturma evresinde yapılan işlemler her ne kadar Cumhuriyet Savcısının kontrolünde yapılmakta ise de, Cumhuriyet Savcısının şüphelinin tutuklanmasına, adli kontrol altına alınmasına karar verme yetkisi yoktur, ancak Cumhuriyet savcısı Sulh Ceza Hakimliğinden talep ederek, şüphelinin tutuklanmasını veya adli kontrol altına alınmasını talep edebilir.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı dosyadaki tüm delillerin toplandığına ve suçun işlendiğine ilişkin yeterli şüpheye ulaşırsa iddianame düzenleyerek mahkemeye kamu davası açar, iddianamenin kabulüne kadar geçen bu aşama soruşturma evresi denmektedir. Ancak Cumhuriyet Savcısının düzenlediği her iddianamenin kesin olarak kabul edileceğine dair kanunda kesin bir kural bulunmamaktadır. İddianamenin düzenlenmesi sonrasında dosya için görevlendirilecek mahkeme; kanunda belirtilen şartların oluşmamış olması halinde iddianameyi iade kararı vererek dosyayı iade edebilir. Cumhuriyet Savcısının da bu iade durumuna itiraz haklı saklıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Anında PTT Kargo Takip ve Sorgulama İşlemi (Tıkla Öğren)

Disiplin Soruşturması

Bu konu 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu ‘na tâbi olan memurları ilgilendiren bir durumdur. Memurlar hakkında adli soruşturmanın yanı sıra disiplin soruşturması da yapılabilmektedir. Disiplin soruşturması yürütülen memur hakkında tedbiren açığa alma kararı da verilebilir. Disiplin soruşturması yürütülen bir memur hakkında; uyarma, kınama, aylıktan kesme, kademe ilerlemesinin durdurulması, memurluktan ihraç gibi kararlar verilebilir. Verilen bu kararlara, hakkında karar verilen memur tarafından 15 gün içerisinde itiraz edilebilir. Bir memur hakkında hem disiplin soruşturması hem de adli soruşturma yürütülebilir. Herhangi bir engel teşkil etmeyecektir. Bazı olaylar adli soruşturmalara konu iken bazı olaylar ise disiplin soruşturmalarına konu olabilir, bazı suçlar ise hem disiplin soruşturması hem de adli soruşturmaya konu olabilir.

Bir önceki yazımız olan Kovuşturma Nedir Nasıl Yapılır adlı yazımızda buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi 2019 Yılında da Verilecek 50 bin TL Hibe

2019 yılı içerisinde verilecek olan KOSGEB destek projeleri açıklandı. 2017 ve 2018 yılı içerisinde girişimcilere ve KOBİ’lere özel olarak sunulan...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016