Soruşturma ve Kovuşturmada En Fazla Ne Kadar Tutuklu Kalınır

A+
A-

5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 100. Maddesinde tutuklama kararının hangi durumda verileceği veya verilmeyeceği açıkça belirtilmiştir. Sanık veya şüpheli hakkında tutuklama kararının verilebilmesi için kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin ve bir tutuklama nedeninin bulunması gerekmektedir.

En fazla ne kadar tutuklu kalınır, tutukluluk süresi ne kadardır, tutuklunun ilk duruşması ne zaman yapılır gibi sorular tutukluların ve tutuklu yakınlarının en çok merak ettikleri soruların başında gelmektedir. Daha önce yazmış olduğumuz yazılarımızla tutuklulukla ilgili merak edilen birçok konuya değinmiştik, bu yazımızda ise en fazla ne kadar tutuklu kalınır, tutukluluk süresi ne kadardır ve tutuklunun ilk duruşması ne zaman yapılır konularında bilgi vermeye çalışacağız.

soruşturma ve kovuşturmada ne kadar tutuklu kalınır

sorusturma ve kovusturmada en fazla ne kadar tutuklu kalinir

Anayasanın 38. Maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 6. Maddesinde suçsuzluk karinesi güvence altındadır, buna göre herkes, suçlu olduğu kesin hükümle sabit olana kadar suçsuz kabul edilir.

Mahkumiyet hükümleri kesinleşmedikçe infaz edilemez, bu nedenle tutuklamanın peşin olarak çektirilen bir ceza olarak düşünülmemesi gerekmektedir.

En Fazla Ne Kadar Tutuklu Kalınır

Tutukluluk süreleri Asliye Ceza Mahkemesi ve Ağır Ceza Mahkemesi kapsamına giren suçlar yönünden ikiye ayrılmalıdır. Asliye Ceza Mahkemeleri kapsamına giren suçlarda tutukluluk süresi en fazla 1 yıldır, bu süre zorunlu hallerde en fazla 6 ay daha uzatılabilir.

Ağır Ceza Mahkemesinin kapsamına giren suçlarda ise tutukluluk süresi 2 yıldır, bu süre zorunlu hallerde en fazla 3 yıl daha uzatılabilir. Tutuklama süresinin uzatılmasında gerekçeler gösterilmelidir.

Hangi Hallerde Tutukluluk Nedenleri Var Sayılabilir

Tutukluluk nedenlerinin var sayılabilmesi için; şüpheli veya sanığın kaçması, saklanması veya kaçacağı yönünde somut delillerin bulunması gerekmektedir. Ayrıca, şüpheli veya sanığın, delilleri yok etme, saklama veya değiştirme, tanık veya mağdur üzerinde baskı kurma veya girişiminde bulunma ihtimalleri gözetilerek tutuklanmalarına karar verilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adli Kontrolde Süreler ve Uygulama Şekli

Tutuklama Kararını Kim Verir

Tutuklama kararını soruşturma aşamasında Cumhuriyet Savcısının talebi üzerine Sulh Ceza Hakimi, kovuşturma aşamasında ise ilgili mahkeme hakimi verir. Yine tutuklamanın kaldırılmasına da aynı şekilde soruşturma aşamasında Sulh Ceza Hakimi, kovuşturma aşamasında ise ilgili mahkeme hakimi karar vermektedir.

Tutuklunun İlk Duruşması Ne Zaman Yapılır

Soruşturma aşamasında tutuklu dosyalar davası açılıncaya kadar 30 günlük süreler içerisinde tutukluluğun değerlendirilmesi amacıyla Sulh Ceza Hakimliğine gönderilir. Sulh Ceza Hakimliğince tutukluluk yönünde gerekli inceleme yapılarak tutukluluğun devamına veya tahliyesine karar verilir.

Kovuşturma aşamasında ise davanın açılması ile tutukluluk yönünde inceleme yapılır, tensipte tutukluluğun devamına veya tahliyesine karar verilir. Tutukluluğun devamına karar verilmesi halinde duruşma 30 günü geçmeyecek şekilde ileri bir tarihe bırakılır. Duruşma günlerinin dolu olması ve zorunlu nedenlerle duruşmanın 30 günden fazla ileri bir tarihe bırakılması halinde, yine 30 günlük süreleri geçmeyecek şekilde tutukluluk yönünden inceleme yapılması zorunludur.

Tutuklunun Tahliye Sebepleri Nelerdir

Tutuklunun tahliye edilmesi için birçok neden gözetilerek karar verilebilir. Özellikle şüpheli veya sanığın tutuklulukta geçirdiği süre, sabit ikametgah sahibi olmaları, delilleri karartma şüphesinin ortadan kalkması, sağlık problemlerinin olması tutuklunun tahliye edilmesinde gözetilecek hususlardandır. Ayrıca sanık hakkında adli kontrol hükümleri uygulanarak tutuklunun tahliyesine karar verilebilir.

Tutuklamaya İtiraz Nasıl Yapılır

Tutukluluğa itiraz 7 günlük süre içerisinde yapılmalıdır, yasal süresi içerisinde yapılacak olan itiraz, soruşturma aşamasında Sulh Ceza Hakimliğine, kovuşturma aşamasında ise tutuklama kararını veren ilgili mahkemeye yapılır. Ancak tutukluluğun her aşamasında tahliye talebinde bulunulabilir.

tutukluluk süresi ne kadardır

tutukluluk suresi ne kadar devam eder ust siniri nedir

Tutuklamaya itiraz veya tahliye talebinde bulunmak için dilekçe ile başvurmak gerekmektedir. Tutukluluğa itiraz dilekçesinin nasıl olacağı ve tutukluluğa itiraz dilekçesinde dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili daha önce yazmış olduğumuz makalelerimizi okuyarak bilgi edinebilirsiniz. Tutukluluğa İtiraz konulu makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İcra Mal Bildiriminde Bulunmamanın Cezası Nedir (Tüm Detaylar)

Sitemizde bulunan örnek dilekçelerden faydalanarak tutukluluğa itiraz dilekçesi hazırlayabilirsiniz. Tutukluluğa İtiraz dilekçe örneklerine  buradan ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Tuba dedi ki:

    Adli yardım ile açtığım boşanma davasından feragat ettim ama baro benden 5binlira odemessem. Hapse girecegimi söylüyor ne kadar doğru lütfen cvp

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

      Merhaba Tuba hanım, Bu konuda baroya başvurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.


Önceki yazıyı okuyun:
Soruşturma Nedir Nasıl Yapılır

Ceza yargılaması temel olarak iki aşamadan oluşur, bunlardan soruşturma ve kovuşturma evreleridir. Bu iki evre aslında hem birbirine bağlı hem...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016