Soyisim Değişikliği Dilekçe Örneği

A+
A-

Nüfus kayıtlarında yapılan yanlışlar neticesinde veya başka sebeplerden dolayı, alay konusu, telaffuzu zor, istenmeyen veya kötü anlamlı isim veya soyisimlerin yer alması bireyleri, iş, eğitim, kısacası sosyal hayatlarının bütün safhalarında olumsuz yönde etkilemektedir. Yaş değişikliği gibi isim veya soy isim değişikliklerinde de mahkemenin vermiş olduğu bir kararın olması gerekmektedir. Keza, nüfus kayıtlarında yapılacak olan değişiklikler ancak mahkeme kararı ile mümkün olabilmektedir. Bu yazımızda soyisim değişikliği ile ilgili yapılması gereken konular hakkında kısaca bilgi verdikten sonra, soyisim değişikliği dilekçe örneğini sizlerle paylaşacağız.

Soyisim Değişikliği Nasıl Yapılır

Soyisim değişikliği yapılabilmesi, ancak bireylerin açacakları davada haklı sebepler göstermeleri sonucunda, mahkemenin vereceği karar neticesinde mümkün olmaktadır. Öncelikli olarak soyisim değişikliği talebini içerir bir davanın açılması gerekmektedir. Davayı, soyisim değişikliği talebinde bulunan kişi açabilir. Soyisim değişikliği yapılacak olan kişinin reşit olmaması halinde kanuni temsilcisi (vasisi) veya velisi de (anne veya babası) dava açabilir.

Soyisim Değişikliği Davası Hangi Sebeplerle Açılabilir

Kişinin sosyal hayatını kötü etkileyecek şekilde, telaffuzu zor, küçük düşürücü, alay konusu olabilecek, kulağa hoş gelmeyen veya buna benzer haklı sebeplerden birinin olduğuna mahkemenin kanaat getirmesi sonucunda soyisim değişikliğine karar verilir. Soyisim değişikliği davalarında nüfus müdürlüğü davalı taraftır ve duruşmalarda bulunması gerekmektedir.

Soyisim Değişikliği Davasında Görevli ve Yetkili Mahkeme

Soyisim değişikliği davalarında yetkili mahkeme kişinin en son ikamet ettiği yer mahkemesi veya nüfus kaydının bulunduğu yer mahkemesidir. Görevli mahkeme ise Asliye Hukuk Mahkemeleridir. 

Soyisim Değişikliği Davası Dilekçe Örneği

Soyisim değişikliği dava dilekçesinde yalnızca soyismin değişikliği talep edilebileceği gibi, isim ve soyismin birlikte değiştirilmesi de talep edilebilir. Değişiklik talebi, bir veya birkaç harfin düzeltilmesi yönünde olabileceği gibi tamamen değiştirilmesi yönünde de olabilir. Yaş değişikliği, anne veya baba adının düzeltilmesi gibi davalarda benzer nitelikli davalardır. Yazılacak olan soyisim değişikliği dava dilekçesinde, talebimiz anlaşılır olmalı, ayrıca haklı sebeplerimiz de belirtilmelidir. Sitemizde örnek olarak bulunan soyisim değişikliği dava dilekçesi örneği üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak talebinize uygun şekilde uyarlayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Muhafaza Görevini Kötüye Kullanma (Yedieminlik) Suçu Şikayet Dilekçesi

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

soyisim değişikliği dilekçesi

Soyisim Davası Dilekçe Örneği

Soyisim Davası Dilekçe Örneği

avukatlı soyisim değişikliği dilekçesi

Soyisim Davası Dilekçe Örneği Avukatlı

Dilekçe örneklerini PDF formatında indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

Soyisim Değişikliği (Tashihi) Davası Dilekçesi

Soyisim Değişikliği Dava Dilekçesi

Soyisim Değişikliği Davası Dilekçesi (Avukatlı)ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Kemal dedi ki:

  Soyisim degisiklik dilekce sonucu nezaman beli olur

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Kemal bey,
   Soyisim değişikliği davası sonucu, ilgili mahkemenin iş yoğunluğuna göre farklılık gösterebilir ancak ortalama 3-5 ay içerisinde dava sonuçlanmaktadır.


Önceki yazıyı okuyun:
Soyisim Değişikliği Davası Dilekçe Örneği

Nüfus kayıtlarında yapılan yanlışlar neticesinde veya başka sebeplerden dolayı, alay konusu, telaffuzu zor, istenmeyen veya kötü anlamlı isim veya soyisimlerin...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016