Sulh Ceza Hakimliği Nedir

Sulh Ceza Hakimliği Nedir

Sulh Ceza Hakimliği 28/06/2014 tarihinde 6545 Sayılı Türk Ceza Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanunun resmi gazetede yayınlanması ile yürürlüğe girmiştir.  Sulh Ceza Hakimliklerinin kurulması ile Sulh Ceza Mahkemeleri kaldırılmış, Sulh Ceza Mahkemesinin görev alanına giren suçlar Asliye Ceza Mahkemesine devredilmiştir.

Sulh Ceza Hakimliklerinin Görevleri

Kanunların, ayrıca görevli kıldığı haller saklı kalmak üzere, yürütülen soruşturmalarda hâkim tarafından verilmesi gerekli kararları almak, işleri yapmak ve bunlara karşı yapılan itirazları inceleme amacıyla sulh ceza hakimlikleri kurulmuştur. Hâkim tarafından verilmesi gereken kararları almak, işleri yapmak ve bunlara karşı yapılan itirazları değerlendirmek sulh ceza hakimliklerinin görev alanı içerisindedir. Daha önceden soruşturma aşamasında olan dosyalar için Sulh Ceza Mahkemeleri tarafından verilen arama kararı, el koyma kararı, tutuklama kararı, adli kontrol altına alma kararı, Değişik iş, sorgu gibi kararlar 28 Haziran 2014 tarihinde 6545 Sayılı Türk Ceza Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanunun resmi gazetede yayınlanmasından sonra kurulan Sulh Ceza Hakimlikleri tarafından verilmeye başlanmıştır.  Halk arasında Sorgu hâkimliği olarak da adlandırılmaktadır.  Soruşturma aşamasındaki dosyaların sorguları ve gerekli görülmesi halinde bu dosyalardaki şüpheliler hakkında tutuklama ve adli kontrol kararları da Sulh Ceza Hâkimlikleri tarafından verilmektedir.

Sulh Ceza Hakimliklerinin Çalışma Sistemi

Sulh Ceza Hâkimlikleri her il merkezi ile bölgelerin coğrafi durumları ve iş yoğunluğu göz önünde tutularak belirlenen ilçelerde Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun olumlu görüşü alınarak Adalet Bakanlığı tarafından kurulur. İş durumun gerekli kıldığı yerlerde birden fazla Sulh Ceza Hâkimliği kurulabilir. Bu durumda Sulh Ceza Hakimlikleri de diğer mahkemelerde olduğu numaralandırılır ve bulunduğu il veya ilçesinin adı ile anılır. Örneğin İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği,  İnegöl 1. Sulh Ceza Hakimliği gibi. Müstakilen Sulh Ceza Hakimliklerinde görevlendirilen hakimler, adli yargı adalet komisyonlarınca başka mahkemelerde veya işlerde görevlendirilemez.

Sulh Ceza Hakimliklerinde bir hakim, bir yazı işleri müdürü ve yeteri kadar personel bulunur. Sulh Ceza Hakimliklerinin yargı çevresi bulundukları il merkezi ve ilçeler ile bunlara adli yönden bağlanan ilçelerin idari sınırlarıdır. Sulh Ceza Hakimliklerinin kaldırılmalarına veya yargı çevresinin değiştirilmesine Adalet Bakanlığının önerisi üzerine Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu karar verir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İcrayı Taksitlendirmek Mümkün mü İcralık Borçlara Taksit

Sulh Ceza Hâkimliğine Yapılan İtirazların Değerlendirilmesi

Sulh Ceza Hâkimliği tarafından verilen karara itiraz edilebilir ancak itirazlar numara sırasına göre bir sonraki Sulh Ceza Mahkemesince değerlendirilir, en son numaralı hakimliğin kararına itiraz edilmiş ise ilk sıradaki sulh ceza hakimliği itirazı değerlendirir. Kararına itiraz edilen sulh ceza hakimliğinin bulunduğu il veya ilçede bir tane olması halinde itirazı en yakın yerdeki Sulh Ceza Hakimliği inceler.

Sulh Ceza Hakimliğine yapılan itirazlar üst mahkemeye gönderilmez. Bu durum Sulh Ceza Hâkimliklerinin kurulduğu dönemde birçok tartışmalara neden olmuş ve Sulh Ceza Hakimliklerinin “Kanuni Hâkim”  veya “Tabi Hâkim “ ilkesine aykırı olduğu, bu durumun hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmadığı ve kişi hak ve özgürlükleri ile güvenliği hakkına aykırı hareket edildiği ve bu nedenle adil yargılamanın yapılmadığı konusunda bir çok eleştirilere neden olmuştur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Önceki yazıyı okuyun:
Ağır Ceza Mahkemesi ve Görevleri

Ağır Ceza Mahkemesi ve Görevleri Ceza Mahkemeleri asliye ceza ve ağır ceza mahkemesi ile özel kanunla kurulu diğer mahkemelerdir. (Çocuk...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016