Sulh Ceza Hakimliğine İtiraz Dilekçe Örneği

| , ,

28/06/2014 tarihinde 6545 Sayılı Türk Ceza Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanunun resmi gazetede yayınlanması ve yürürlüğe girmesi ile Sulh Ceza Hakimliklerinin kurulmasına karar verilmiş ve bu tarihten sonra Sulh Ceza Hakimlikleri faaliyete geçirilmiştir. Sulh Ceza Hakimliklerinin kurulması ile Sulh Ceza Mahkemelerinin kapatılmasına karar verilmiş ve daha önce Sulh Ceza Mahkemeleri tarafından yapılan sorgu işlemi, arama ve el koyma gibi işlemlerle ilgili yetkiler Sulh Ceza Hakimliğine verilmiştir.

Bu yazımızda Sulh Ceza Hakimliklerinin genel yapısı ve görevleri ile ilgili kısa bir bilgi verdikten sonra, Sulh Ceza Hakimliklerine yapılan itiraz dilekçesi örneklerini sizlerle paylaşacağız.

Sulh Ceza Hakimliğine İtiraz Dilekçe Örneği

Sulh Ceza Hakimliklerinin Görevleri Nelerdir

Kanunların, ayrıca görevli kıldığı haller saklı kalmak üzere, yürütülen soruşturmalarda hâkim tarafından verilmesi gerekli kararları almak, işleri yapmak ve bunlara karşı yapılan itirazları inceleme amacıyla sulh ceza hâkimlikleri kurulmuştur.

Cumhuriyet Savcılığı ve kolluğun talepleri dikkate alınarak, Sulh Ceza Hakimliğinde, tutuklama kararı,  adli kontrol kararı, arama kararı, el koyma kararı gibi sorgu ve değişik iş kararları verilmektedir. Bu kararlara karşı vatandaşların itiraz hakkı vardır.  Bununla birlikte, vatandaşlar, trafik görevlileri tarafından kesilen trafik para cezaları ile belediye veya sağlık görevlileri gibi kamu görevlilerinin kesmiş oldukları idari para cezalarına Sulh Ceza Hakimliğine itiraz dilekçesi verilerek itiraz yapılabilir.

Sulh Ceza Hâkimliği Kararlarına Yapılan İtirazların Değerlendirilmesi

Sulh Ceza Hâkimliği tarafından verilmiş kesin olmayan kararların tümüne itiraz edilebilir. Bu karar, tutuklama kararı, adli kontrol kararı, müsadere kararı, el koyma kararı veya buna benzer bir karar olabilir. Sulh Ceza Hakimliğince verilen kararların itirazı kararı veren hakimliğe yapılır ancak itiraz incelemesini, numara sırasına göre bir sonraki Sulh Ceza Hakimliği değerlendirilir, en son numaralı hakimliğin kararına itiraz edilmiş ise ilk sıradaki Sulh Ceza Hakimliği itirazı değerlendirir. Sulh Ceza Hakimliğinin tek olduğu il veya ilçelerde itirazı en yakın yerdeki Sulh Ceza Hakimliği inceler. Sulh Ceza Hakimliğinin itirazları bir üst mahkemeye gönderilemez.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  AKSA Elektrik Abonelik İptali ve Faturaya İtiraz Dilekçe Örneği

Sulh Ceza Hakimliğinin Kararına İtiraz Nasıl Yapılır

Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen kararlara karşı 7 gün içerisinde itiraz yoluna başvurulması gerekmektedir. Sulh Ceza Hakimliği kararına itiraz dilekçesi, kararı veren Sulh Ceza Hakimliğine hitaben yazılır. Sulh Ceza Hakimliklerinin en fazla tutuklama ve adli kontrol kararlarına karşı itiraz başvurusu yapılmaktadır. Söz konusu itiraz ile ilgili usul ve inceleme mercileri Ceza Mahkemesi Kanununun 268. maddesinde ayrıntılı olarak düzenlenmiştir.

Sulh Ceza Hakimliğine İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır

Sulh Ceza Hakimliğine itiraz dilekçesi yazılırken dilekçenin çok kısa veya çok uzun olmamasına dikkat edilmelidir.  Dilekçede, belirtilen olaylar kronolojik sıralı olarak somut olaylara değinilmeli ve deliller açıkça gösterilmelidir. İtiraz edenin kimlik bilgileri açık bir şekilde, TC kimlik numarası ile birlikte yazılmalıdır. Özellikle tutuklamaya ve adli kontrol kararına karşı yapılan itirazlarda daha sonradan ortaya çıkacak delillerin anlaşılır bir şekilde itiraz dilekçesinde vurgulanması gerekmektedir.

Sulh Ceza Hakimliğine İtiraz Dilekçesi Örneği

Sitemizde Sulh Ceza Hakimliğine verilecek olan bir çok dilekçe örneği mevcuttur. Farklı konularda yapılacak olan başvurularınız ve talepleriniz için hazırlamış olduğumuz bu dilekçe örneklerinden de faydalanabilirsiniz. Sitemizde bulunan arama butonunu kullanarak bu makale ve dilekçe örneklerine ulaşabilirsiniz. Sulh Ceza Hakimliğine en fazla yapılan itiraz başvuruları dikkate alınarak hazırlamış olduğumuz Sulh Ceza Hakimliğine itiraz dilekçesi örneği aşağıda istifadenize sunulmuştur.

Tahliye İstemi Dilekçe Örneği
Trafik Cezasına İtiraz Dilekçe Örneği

Tutukluluğa itiraz dilekçe örneği

Sulh Ceza Hakimliği Dilekçe örneklerini PDF formatında indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Tahliye istemi icin Dilekce ornegi

Trafik Para Cezasina ve Ceza Tutanagina itiraz icin Dilekce ornegi

Tutukluluga itiraz icin dilekce Örnegi

Önceki Yazı

Tutanak Nasıl Tutulur Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Detay

Vodafone Dilekçe Örneği : Şikayet, İtiraz ve İptal İşlemleri

Sonraki Yazı

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Tutanak Nasıl Tutulur Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Detay

Yaşanan bir olay, eylem veya söylenen sözlerin hazır bulunan kişiler tarafından belli kurallar çerçevesinde yazıya dökülerek imza altına alınan yazılı...

Kapat