Şüpheli ve Sanık Ne Demek

A+
A-

Şüpheli ve Sanık Ne Demek

Şüpheli ve sanık terimi bir ceza muhakemesi terimi olup hukuk dilinde soruşturma ve kovuşturma aşamasında suç işlediği iddia edilen kişilere verilen isimlerdir. Bu iki terimin birbiri ile aynı şeyi ifade ettiği düşünülse bile birbirinden farklı şeyleri ifade etmektedir. Şimdi şüpheli ve sanık ne demek ayrı bir şekilde ele alarak sizlere izah edelim.

Şüpheli Kime Denir Kimler Şüpheli Olarak Adlandırılır

Cumhuriyet Savcılıkları veya kolluk tarafından yapılan soruşturma evresinde suç zannı altında bulunan kişiler şüpheli olarak adlandırılır.  Bir kişinin şüpheli olarak anılması onun suçlu olduğu anlamına gelmez. Cumhuriyet Savcılığınca yapılan soruşturma sonucunda kovuşturmaya yer olmadığına veya dava açılmasına karar verilebilir.  Şüpheli hakkında savcılık tarafından iddianamenin düzenlenip dava açılması ve bu iddianamenin ilgili hakim tarafından kabul edilmesi ile şüpheli sıfatı sonlanır ve bu aşamadan sonra ilgili şahıs sanık olarak adlandırılmaya başlanır.

Sanık Ne Demek ve Kime Denir, Kimler Sanık Olarak Adlandırılır

Cumhuriyet Savcılığınca yapılan soruşturma sonucunda hakkında ki suç isnadı ile düzenlenen iddianamenin ilgili mahkemeye gönderilmesi ve ilgili mahkeme hakiminin iddianamenin kabulüne karar vermesi ile i suç işlediği iddia edilen kişilerin sıfatı şüpheliden sanığa dönüşür, Kovuşturma aşamasında suç işlediği iddia edilen kişiler sanık olanak adlandırılır. Bir kişinin sanık olarak bir dava dosyasında yer alması onun suçlu olduğu anlamına gelmez.

şüpheli ve sanık

Sanık ve şüpheli

Savcılıktan Adıma Tebligat Geldi Ne Yapmam Gerek ( Şüpheliler İçin ) 2019 güncel bilgiler

Cumhuriyet Savcılığınca şüpheli sıfatıyla adınıza bir tebligat gelmesi halinde hakkınızda bir soruşturma dosyasının olduğu, Cumhuriyet Savcılığı tarafından ifadenizin alınması amacıyla adliyeye çağırıldığınız anlaşılmalıdır. Bu durumda avukatının varsa durumu kendisine iletip birlikte adliyeye ilgili birime gitmeniz, avukatınız yoksa kendinizin biran önce yapılan çağrı kağıdına uyarak adliyeye gidip gerekli soruşturma konusunda ifade vermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde ifade vermeye gitmekten kaçınmanız istenmeyen sonuçlara sebep olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adli Kontrol Cezadan Düşer mi (Tüm İhtimalleri Ele Aldık)

Mahkemeden Adıma Tebligat Geldi Ne Yapmam Gerek ( Sanık İçin ) 2019 güncel bilgiler

Mahkemeden adınıza sanık sıfatıyla tebligat yapıldığında hakkınızda bir ceza dava dosyasının açıldığı bu nedenle ifadenizin alınması amacıyla duruşmaya çağırıldığınız anlaşılmalıdır. Yapılan tebligatta (çağrı kağıdında) ilgili mahkemenin adı, duruşma tarihi ve saati, duruşmanın nerede yapılacağı yazılıdır. Mazeretiniz olmadan duruşmaya katılmadığınız takdirde hakkınızda zorla getirme kararı düzenlenir buna rağmen duruşmaya katılmamanız halinde hakkınızda ifadenizin alınması amacıyla yakalama kararı çıkarılabilir. Bu da istenmeyen durumlara sebep olacaktır. Örneğin yurtdışına çıkmak için havaalanına gittiğinizde yapılan güvenlik kontrolünde hakkınızda yakalama kararı olması nedeniyle gözaltına alınmanız işlemler için adliye götürülmeniz gerekecek işlemler bitmeyinceye kadar yurt dışına gitmenize izin verilmeyecek ve bu da uçağınızı kaçırmanıza neden olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Asliye Ceza Mahkemesi ve Görevleri için buraya tıklayınız. 

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Sulh Hukuk Mahkemesi ve Görevleri

Sulh Hukuk Mahkemesi  Sulh Hukuk Mahkemesi Türk Yargı sistemi içerisinde yer alan ilk derece hukuk mahkemelerindendir. Kuruldukları il veya İlçenin...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016