Süt Parası Yatıp Yatmadığını Sorgulama İşlemi

| , ,

Yeni doğan bebekler için verilen destekler kapsamında bulunan süt parası anneye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenen bir paradır. Tek sefere mahsus yapılan bu ödemeden yararlanabilmek için sağlanması gereken bazı şartlar ve yerine getirilmesi gereken bazı prosedürler bulunur. Anneler bu prosedürleri yerine getirip şartları sağladıktan sonra ödeneğin ne durumda olduğunu öğrenebilmek için süt parası sorgulama işlemi yapabilmektedir.

sut parasi yatip yatmadigini sorgulama islemi

Süt Parası Kimlere Verilir?

Süt parasından yararlanabilmek için sağlanması gereken şartlarla ilgili mevzuat 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunu kapsamında düzenlemeye tabiidir. İlgili mevzuat uyarınca süt parasından yararlanabilmek için sağlanması gereken en önemli şart anne veya babanın sigortalı olarak çalışmasıdır. Mevzuat uyarınca belirtilen kıstaslar şu şekildedir:

  • Analık sigortası kapsamında sigortalı olan anneye,
  • Analık veya farklı bir sigorta kapsamında olmayan anne adayı için sigortalı olarak çalışan babaya,
  • Ölü doğmayan her bebek için Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen miktarda emzirme parası ödenir.

Sigortalı olmayan annelerin emzirme ödeneği alması da mümkündür. Yukarıda da belirtildiği gibi sigortalı çalışan baba, emzirme ödeneğinden faydalanabilmek için SGK’ya başvuru iletebilir fakat söz konusu destekten yararlanabilmek için mutlaka resmi nikah kıyılmış olması gerekir. Ek olarak anne veya baba özelinde değişmeksizin prim borcunun bulunmaması ve en az 3 aydır sigortalı olma şartı da bulunur.

Süt Parası Ödeneği Ne Kadar?

Bakanlar Kurulu kararıyla 2017 yılı kapsamında ödenmesi kararlaştırılan süt parasının 132 TL olması kararlaştırılmıştır. Bu kapsamda emzirme ödeneğinden yararlanma hakkı elde eden anneler 5 yıl içerisinde süt parası ödeneğini almak için başvuruda bulunabilir. Süt parası yalnızca bir defa verilmektedir. Her çocuk için ayrı ayrı yararlanılmasının önünde de bir engel bulunmamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Denetimli Serbestlik 2019 Yılı En Son Durum (150+ Yorum)

Süt Parası Nasıl Alınır?

Süt parası alabilmek için gerekli şartları sağlayan anne veya baba çoğu zaman SGK bildiriminde bulunmaksızın hastane bildirimi aracılığıyla Ziraat Bankası’na giderek ödeneği tahsis edebilmektedir. Fakat Ziraat Bankası’na ödeneği yatırılmayan anne veya babanın SGK İl Müdürlükleri’ne gitmesi talep dilekçesi, doğum raporu ve nüfus cüzdanlarıyla birlikte başvuruda bulunması gerekir.

Süt Parası Sorgulaması

Süt Parası sorgulamasının e-Devlet üzerinden yapılması mümkündür. e-Devlet şifresi olan sigortalı anne veya sigortalı baba Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı hizmetler sekmesinden Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama işlemini gerçekleştirebilir. Söz konusu sorgulamaya erişmek için e-Devlet hizmetler sayfasına girilmesi ve listeden ilgili hizmetin bulunması gerekiyor.

e-Devlet şifresi olmayan anne veya baba söz konusu şifreyi edinmek ve sorgulamayı yapabilmek için herhangi bir PTT şubesine nüfus cüzdanıyla birlikte giderek şifre talebinde bulunma imkanına sahip.

Yine aynı hizmet sayfasından yeni doğan bebek için yararlanılabilecek desteklerden olan rapor parası, çocuk parası vb. destekler konusunda da sorgulama yapılabilir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde yararlanılabilecek tüm desteklerin ilgili hizmet sayfasından sorgulanması mümkündür.

Sitemiz üzerinden E Devlet ve diğer platformlardan Online Sorgulama işlemleri konusunda daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Önceki Yazı

Resmi Makamlara Yalan Beyan Vermenin Cezası Varmı

Okul Nasıl Şikayet Edilir Ne Yapmak Gerekiyor (ALO 147)

Sonraki Yazı

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Resmi Makamlara Yalan Beyan Vermenin Cezası Varmı

Resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan, bir resmi belgeyi düzenlemek yetkisine sahip olan kumu görevlisine karşı gerçeğe aykırı olarak beyanda bulunmaktır....

Kapat