Taahhüdü İhlal Nedir

A+
A-

Ülkemizde birçok insan, yaşadığı maddi sıkıntılar nedeniyle borçlarını ödeyememekte, kredi kartlarına, kullanmış olduğu banka kredisine ait borçları bulunmakta ya da çek ve senetlerinin ödenmemesi nedeniyle alacaklılar tarafından icraya verilmektedirler. Alacaklı başlatmış olduğu icra takibi sonucunda borcunu tahsil etmek amacıyla borçluya ait ev veya iş yerine giderek haciz işlemi başlatmakta, borçlu ise hacizden kurtulmak ve borcunu erteleyerek taksitler halinde ödemek amacıyla taahhüt vermektedir. Burada dikkat edilmesi gereken yapılan taahhüt işleminin yasalara uygun olarak yapılıp yapılmadığı ve hukuki bir geçerliliğinin olup olmadığıdır. Bu yazımızda sizlere Taahhüdü ihlal nedir kısaca izah edeceğiz.

İcra Takibinde Taahhüt Nasıl Yapılır

Taahhüt, alacaklının ve borçlunun, icra müdürü nezaretinde, icra dairesinde yapmış oldukları edimdir. Borçlu, satış talebinden önce borcunu düzenli taksitlerle ödemeyi taahhüt eder ve birinci taksiti öderse icra muamelesi durur. Her taksitin borcun dörtte biri miktarından aşağı olmaması ve taksit süresinin üç aydan fazla olmaması ve aylık taksitler halinde ödenmesi gerekmektedir. Sözleşmenin devamı süresince süreler işlemez.

Taahhüttün İhlalin Sonuçları Nelerdir

Borçlular haciz işlemi sırasında, haciz işlemini durdurabilmek amacıyla ödeyemeyecekleri taahhütlerde bulunmaktadırlar. Haciz sırasında borçlular, psikolojik olarak büyük baskı altında kalmakta, komşuları ve aile dostlarına karşı mahcup olmamak için imzaladıkları taahhüdün ne anlama geldiğine pek fazla dikkat edilmeden taahhüt imzalanmaktadır.

Borçlunun taahhüdü ihlal etmesi, İcra İflas Kanunun 340.maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre; “111 inci madde mucibince veya alacaklının muvafakati ile icra dairesinde kararlaştırılan borcu ödeme şartını, makbul bir sebep olmaksızın ihlal eden borçlunun, alacaklının şikâyeti üzerine, üç aya kadar tazyik hapsine karar verilir. Hapsin tatbikine başlandıktan sonra borçlu borcun tamamını veya o tarihe kadar icra veznesine yatırmak zorunda olduğu meblağı öderse tahliye edilir; ödemelerini tekrar keserse, hakkında tazyik hapsine yeniden karar verilir. Ancak, bir borçtan dolayı tazyik hapsinin süresi üç ayı geçemez.” ( Kaynak : İcra İflas Kanunu 340. Madde ) şeklinde hüküm kurulmuştur. Burada dikkat edilmesi gereken husus, taahhüttün ihlali halinde, borçlunun 3 ay tazyik hapsine karar verilir. Borçlunun taahhüdünü yerine getirerek borcunun tamamını veya o tarihe kadar ödemediği taksitli borcunu ödediği takdirde tahliyesine karar verilir ve taahhüt kaldı yerden devam eder. Bir borçtan dolayı tazyik hapsinin süresi 3 ayı geçemez.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tüketici Mahkemesi Dava Açma

Borçlunun taahhütü ihlal etmesi nedeniyle tazyik hapsine mahkûm olması, zaten zor durumda olan borçluyu daha da sıkıntılı hale sokmakta borcun ödenmesini bu haliyle imkânsız duruma sokmaktadır. Ayrıca toplumun büyük bir kesimi ve birçok hukukçu tarafından bu durumun doğru olmadığı ve yeni bir yasal düzenleme getirilmesi gerektiği savunulmaktadır. Yine birçok hukukçu tarafından bu durumun Anayasanın  “Hiç kimse, sözleşmeden doğan bir yükümlülüğünü yerine getirmediği gerekçesiyle özgürlüğünden alıkonulamaz”  hükmüne aykırı olduğu, taahhüdün de bir sözleşme olarak kabul edilmesi gerektiği bu haliyle Anayasa’ya aykırı hareket edildiği savunulmaktadır.

Taahhüdü İhlalde Yetkili ve Görevli Mahkeme

Taahhüdü ihlalde yetkili ve görevli mahkeme icra takibinin yapıldığı yerdeki İcra Ceza Mahkemesidir.

Taahhüdü İhlalde Zamanaşımı Süresi

Taahhüdü İhlal suçu ile ilgili olarak zamanaşımı süresi İcra iflas kanununun 347. Maddesinde “Bu bapta yer alan fiillerden dolayı şikâyet hakkı fiilin öğrenildiği tarihten itibaren 1 yıl geçmekle düşer.” Şeklinde düzenlendiğinden, bu suçlarda dava zamanaşımı süresi 1 yıl olarak kabul edilmektedir. Ceza zamanaşımı süresi ise İcra İflas Kanunun 354/2 maddesi uyarınca kararın kesinleşmesinden itibaren iki yıldır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. levent kasapiglu dedi ki:

  taahudu ihlal ceza yasası 2017 yılında çıksrmi bu konuda ceza evlerinde bir çok bayanlar var bu Avrupa İnsan Haklarına karşı bir davranış

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Levent Bey;
   Taahhüdü ihlal ile ilgili bu aşamada herhangi bir yasa çalışması olmadığı bilinmektedir.

 2. levent kasapiglu dedi ki:

  taahudu ihlalde hapis ne zaman kalkar bilen varmı acaba

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Levent bey Taahhüdü İhlal de, taahhüt edilen borç ödendiğinde hapis cezası ortadan kalkar.

  2. Admin dedi ki:

   Merhaba Levent Bey;

   Mehmet Zeki Tunçtürk Bey ‘in dediği gibi borcun ödenmesi ile birlikte hapis cezası ortadan kalkar. Ayrıca eğer borç ödenmezse bu bir disiplin hapsi olduğu için en fazla 3 ay sürebilecektir.

 3. Cüneyt dedi ki:

  avkada yalvardım olmadı yakalanan var işe giremiyorum desteğim yok çalışmassam açım. Ben TC. Vatandaşıyım yokluk yüzünden it gibi yaşıyorum. YAZIk… Siz söleyin ne yapayım panik atak hastalına yakalandım bu hapis yüzünden bu arada ben kefildim suçum iyilik

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Cüneyt Bey;

   Maalesef sizin gibi kefillik durumu nedeniyle hayatının 3 yılını ciddi sıkıntılar ile geçirmiş birisi olarak size sabretmenizi öneriyorum. Gün doğmadan neler doğar. Bırakın ahireti, daha bu dünyada çoğu kişinin yanına yaptığı kâr kalmıyor. Suç işlemek ise sadece sorunların büyümesine yol açacak. Biraz aklı selim bir şekilde hareket etmelisiniz. Unutmayın, kimse borcunu ödeyemediği için cezaevine girmiyor bu memlekette. Herhangi bir kişiye ödeme taahhütü vermeyin. Allah büyük, size de bir kapı açacaktır, bu günler imtihan günleri diye düşünün. Allah yardımcınız olsun.

 4. Fatih dedi ki:

  İyi günler. Alacaklısı olduğum borç için senet aldım. Senedi tahsil edemeyince senedi avukata verdim. Avukatla avukatlık ücretini borçludan alacak şekilde anlaştık. Avukata herhangi bir ücret ödemedim. Avukat 4 taksit şeklinde taahhüt aldı. Fakat borçlu taahhütleri ödemedi. Avukat ilk taksit için dava açtı fakat diğer taksitler için dava açmadı. Mahkeme ilk taksit için 6 ay sonrasına gün verdi. şimdi sorum şu;
  Avukat dava masrafı veya sebebini bilmediğim nedenden ötürü 2. taksit için yaklaşık 20 gün geçmesine rağmen dava açmadı. Dava açın dava masrafının karşılayacağım dedim fakat gerek yok dedi biz takip ediyoruz merak etmeyin dedi. Para vermediğim için üstelemek istemedim fakat içim rahat değil. Çünkü ilk taksit ödenince avukat avukatlık ücretinin tamamını alacak ve sonra ödenmeyen taksitler için ben mağdur olmak istemiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim. Her taksit için ayrı ayrı dava açması için diretmeli miyim veya nasıl bir yol izlemeliyim. Avukatla konuşmak istemiyorum. Çünkü bilmediğimiz birçok şeyle geçiştiriyor. Biz halledeceğiz vs. gibi.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Fatih bey, ihlal edilen her taahhüt için ayrı ayrı dava açılabilir, ancak buradaki amaç borçlunun borcunu ödemeye zorlamaktadır, borçlu taahhüt tarihi geçen her borcu ödemek zorundadır, uygulamada farklılık olduğu için net bir şey söyleyemiyoruz ancak bizim kanaatimizce göre borçlunun hapisten kurtulmak için süresi geçen bütün taahhütleri ödemesi gerekir.

Önceki yazıyı okuyun:
Taahhüdü İhlal İtiraz Etme

Taahhüt Nedir Taahhüt, alacaklının ve borçlunun, icra müdürü nezaretinde, icra dairesinde yapmış oldukları edimdir. Borçlu, satış talebinden önce borcunu düzenli...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016