Tapu Satışı İçin Gerekli Belge ve Masraflar Nedir

A+
A-

Son dönemlerde gayrimenkul ve tapu işlemlerine ilişkin alış ve satış işlemlerinin yoğunlaşması üzerine konuyla ilgili atılan adımlar sonrasında sürecin hızlandırılması sağlanmıştır. Alıcılar ve satıcılar için çift taraflı olarak hızlandırılan süreç sonrasında işlemlerin eskiye nazaran katbekat daha hızlı gerçekleştirilmesi mümkün hale getirilmiştir. Bu kapsamda tapu satışı için gerekli belgeler ve bu işlemlere istinaden yapılması gereken masraflar nelerdir gibi çeşitli konulara değinilmesi ve bazı ayrıntıların yalın şekilde aktarılması yararlı olabilir.

Tapu Gününden Önce Yapılması Gerekenler

Tapuya gitmeden önce bazı şeylerin çoktan yapılmış olması süreci çok daha hızlı ve güvenli bir şekilde sonlandırmanızı mümkün kılacaktır. Bu kapsamda çeşitli konularda ödemelerin kim tarafından ne şekilde yapılacağı başta olmak üzere dikkat edilmesi, önceden kararlaştırılması gereken işlemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Tapu harcının ve bu harca istinaden ödenmesi gereken verginin kim tarafından ödeneceği mutlaka önceden belirlenmiş olmalıdır. İlgili ödemelerin içerisine emlakçı komisyonu, tapu ödemesi, dosya masrafı ve sigorta masrafı da dahil edilmelidir.
 • Eğer kredi kullanılacaksa en uygun teklifi yapan bankanın hangisi olduğu araştırılmalı ve bu bankaya istinaden ne kadar kredi kullanılacağı, ilgili kredi ödemesinin kaç ay vadeyle yapılacağı belirlenmelidir. Buna ek olarak tapu fotokopisiyle birlikte tüm belgelerin bankaya iletileceği de bilinmelidir. Kredi kullanmayacaklar için bu işlem atlanabilir
 • Tapu devri sırasında en sık yaşanan sorun bankanın para transferine istinaden belirlediği üst sınırlarla ilgilidir. Kişiler para transferi işlemine başlamadan önce hesabına istinaden belirlenen para transferi üst limitini öğrenmeli ve gerekiyorsa ilgili üst limiti yükseltmelidir aksi taktirde noterden şubeye giderek limitin arttırılması için ıslak imza verilmesi gerekebilir.
 • DASK poliçesi kontrol edilmeli, eğer söz konusu poliçe düzenlenmediyse düzenlenmesi için aksiyon alınmalıdır.
 • Konut hangi belediyeye bağlıysa belediyeye başvurarak rayiç bedel alınmalı, daha sonra emlak satın alınıyorsa emlak vergisi ödemesi yapılmalıdır.
 • Tapunun sahibi ya da tapu sahibi tarafından vekil kılınan bir kişi aşağıda belirtilen evraklarla birlikte tapu müdürlüğüne başvuru yapmalıdır.
 • Kısa mesaj aracılığıyla randevunun bildirilmesi sonrasında harç ödemesinin yapılması gerekir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Facebook Hesabından Rahatsız Edeni Bulmak (Şikayet İşlemi)

Tapu İşlemleri için Gerekli Olan Evraklar

Tapu işlemine konu mal varlığının ne olduğuna bağlı olarak spesifik ihtiyaçlar ortaya çıkabilse de çoğu durumda talep edilecek belgeler şunlardır:

 • Alıcı ve satıcıların nüfus cüzdanları,
 • Alıcıların 2’şer adet ve satıcıların 1’er tane son 6 ay içerisinde çektirdiği vesikalık fotoğrafları,
 • Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi,
 • Belediyeye başvuru sonrasında alınan rayiç bedel,
 • Eğer tapusu çıktıysa konutun tapu aslı,
 • Satın alınacak mal varlığı banka kredisiyle finanse ediliyorsa banka ipoteğine istinaden bankadan temin edilen evraklar.
tapu için gerekli evraklar

tapu satisi icin gerekli belgeler ve masraflar

Tapu Satışının Olduğu Gün Yapılması Gerekenler

Randevu saatine uygun olarak nüfus cüzdanıyla birlikte hazır bulunulması oldukça önemlidir. Eğer alıcı ya da satıcılardan herhangi bir kişi okuma ya da yazma bilmiyorsa alıcı ya da satıcıyla akrabalık bağı olmayan iki kişi getirilmeli ve ticarete şahit edilmelidir. Süreç boyunca yapılan ödemelerin dekontları memura ibraz edilmelidir.

Tapu satış işlemi tamamlandıktan sonra faturaların yeni tapu sahibine aktarılması, nüfus müdürlüğü aracılığıyla ikametgahın taşınması ve belediyeye emlak vergisi bildiriminde bulunulması gerekmektedir.

Vergi Borcu Yapılandırmak İçin Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır konulu yazımızı da okuyarak istifade edebilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Taksirli Suç Nedir Ne Anlama Geliyor

Taksirli Suç Ne Demek Taksirle işlenen suçları, kısacası; dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu,  istemeyerek suç sayılabilecek herhangi bir olaya sebebiyet verilmesi...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016