Taşeron İşçilerin Kadroya Alınması İçin İstenen Belgeler

A+
A-

Taşeron işçilerinden bir çoğunun kadroya alınmasına ilişkin kararın resmi gazetede yayınlanmasından sonra, taşeron işçilerde işlemlerini tamamlamak ve ilgili kurumlara vermek amacıyla koşuşturma başladı, başvuruların 02 Ocak 2018 tarihi ile 14 Ocak 2018 tarihleri arasında yapılacak olması, başvuru süresinin yeteri kadar uzun olmaması işlemlerin hızlı bir şekilde yapılmasının önemini bir kez daha arttırdı.

Daha önce yazmış olduğumuz Taşeron İşçi Kadro Başvurusu Dilekçe Örneği konulu makalemizde taşeron işçilerin sunacakları dilekçe ve evraklara ilişkin örnekleri okurlarımızın istifadesine sunmuştuk, ilgili ek ve evraklara buradan ulaşabilirsiniz. Bu yazımızla da taşeron işçilerin kadroya alınması için istenen belgelerin neler olduğu hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağız.

Taşeron İşçilerin Kadroya Alınması İçin İstenen Belgeler

Taşeron işçilerin kadroya alınması sürecinin başlamasından hemen sonra bu kapsamda olan kişiler gerekli belgeleri hazırlamak ve gerekli yerlere sunmak için hazırlıklara başladılar.

Taşeron işçilerin başvuru sırasında hazırlayacakları veya ilgili kurumlarca incelenecek belgeleri maddeler halinde sıralayacak ve açıklayacak olursak.

  • Eksiksiz olarak doldurulmuş başvuru formu (dilekçesi) Örnek -1 dilekçeyi de eklemek kaydı ile 11 Ocak 2018 tarihinin mesai bitimine kadar idarenin personel çalıştırılması ve hizmet alım sözleşmelerinin yapıldığı birime, geçici kadrodan sürekli işçi kadrosunda istihdam edilmek üzere yazılı olarak müracaat ederek başvurursunu yapar. Başvurular elden yapılır. Daha önceden bildirilen tarihler içinde yapılmayan başvururlar dikkate alınmaz.
  • İkinci istenen belge ise şekildedir: Başvuru sahibi herhangi bir SGK Sosyal Güvenlik Kurumundan yaşlılık ya da malullük aylığı ile emeklilik aylığı almaya hak kazanmadıklarının beyanda bulunarak bildiririler. İlaveten sigortalılık başlangıç tarihi( erkekler için 23.5.1994) kadınlar için ise bu tarih 23.5.1998 ve öncesi olan erkeklerin 48 yaş kadınların ise 44 yaşını doldurmuş olanlar, sigortalılık başlangıç tarihi ve belirtilen bu tarihlerden sonra, olanlardan kadınlar için 50 erkekler için ise 55 yaşını doldurmuş olanlar ve engelliliği nedeni ile vergi indiriminden yararlananların sigortalılık başlangıç tarihleri ise 6.8.2003 ve öncesi olan kişiler başvurularını yaptıkları esnada yine herhangi bir SGK dan yaşlılık, malullük veya emeklilik aylığı almaya hak kazanmadığına dair belgeyi de geçici işçi kadrosundan sürekli işçi kadrosuna geçmeden evvel idareye ibraz etmek zorundadır. Sigortalılık başlangıç tarihinin tespiti ise, SGK tescil ve hizmet belgesinin dökümü ile yapılacaktır. Bu belge ise, turkiye.gov.tr adresi üzerinden alınabilecektir.
taşeron işçilerin belgeleri

taseron iscilerin kadroya alinmasi icin istenen belgeler

  • Son olarak istenen üçüncü belge ise; Başvuruyu yapacak olan kişiler için 12.01.2018 tarihinde 14.02.2000 tarihli ve 2000/284 sayısı uyarınca Bakanlar kurulu kararıyla yürürlüğe giren Güvenlik soruşturması ile arşiv araştırması yönetmeliğine uygun olarak başvuru yapılan esnada ilgili yönetmelikte belirtilen ve daha önceki yazımızda paylaştığımız form doldurulması suretiyle, arşiv araştırması yapılması devamında ise Bakanlıklar ve merkezi Ankara da olan idarelerin merkez teşkilatları için EGM Emniyet Genel Müdürlüğünden. Başka idareler için ise taşra teşkilatları içinde bulundukları şehirdeki Valiliklerden topluca istenmektedir. Ayrıca arşiv araştırılması yapılacak olan ilgilinin de ikametgâh adresinin bulunduğu valilik esas olarak alınır. Tespit komisyonlarınca, ilgili merciler vasıtasıyla ulaştırılan arşivlerin araştırılması, elde edilen bilgi ve belgelerin değerlendirilmesi yapılır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İş Mahkemesine Dava Açarken En Önemli 6 Altın KuralZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Taşeron İşçilere Müjde : Eski Hükümlülere de Kadro Geliyor

Yakın zaman önce bilindiği üzere; ilgili şartları taşıyan taşeron işçiler bakımından kadroya başvuru süreci başlamış ve yoğun bir şekilde işçiler...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016