Tazminat Davası Nasıl Açılır

A+
A-

Hukuka aykırı bir eylem veya işlem nedeniyle, bilerek veya bilmeyerek, ihmal ya da tedbirsizlik sonucu malvarlığında eksilme yani maddi zararın meydana gelmesi nedeniyle bu zararın karşılanması amacıyla veya yaşanan bu olay nedeniyle bireyin yaşadığı üzüntü, elem ve yıpranmanın yol açtığı manevi zararların giderilmesi amacıyla açılan davalara tazminat davaları denilmektedir.

Tazminat Davası Nasıl Açılır

Tazminat davalarındaki asıl amaç mağduriyet durumunun giderilmesidir, uğranılan haksız bir maddi veya manevi zararı karşılamak amacıyla açılabilirler. Tazminat davasını açacak bireylerin mağduriyetlerini ispat etmeleri gerekmektedir. Tazminat davaları birbirinden faklı birçok hukuk nedene dayanarak açılabilmektedir.

Tazminat Davası Nereye Açılır Yetkili Mahkeme  Neresidir

Tazminat davaları istenilen her yerde açılamaz, öncelikle yetkili mahkemenin iyi tespit edilmesi ve buna göre davanın açılması gerekmektedir, Tazminat davası, tüm davalar için yetkili yer olan davalının ikametgâhında, davalı tüzel kişi tüzel kişinin merkezinin bulunduğu yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesine açılabilir. Davalı sayısının fazla olması halinde davalılardan herhangi birinin yerleşim yerinde de açılabilir. Tazminat davaları haksız fiilin gerçekleştiği yer mahkemesinde ve sözleşmenin ifa edileceği yerde de açılabilir.

Tazminat Davası Açma Süresi ve Zamanaşımı Ne Kadardır

Tazminat davaları birbirinden farklı ve birçok hukuki nedene dayanılarak açılabilmektedir, bu nedenle açılacak olan maddi ve manevi tazminat davalarının türü de dava açma ve zamanaşımı süresinin de belirleyici olacaktır. Bunun için öncelikle neyle ilgili tazminat davasının tespitinin yapılıp buna ilişkin yasal mevzuattın incelenmesi bu konuda bilgilendirici olacaktır. Genel olarak haksız fiilin öğrenildiği tarihten itibaren 1 yıl içerisinde tazminat davasının açılması gerekmektedir. Haksız fiilin gerçekleştiği tarihten 10 yıl geçmesi halinde tazminat davaları açılmamaktadır..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İki Kişi Arasında Düzenlenen Sözleşme Örneği : Nasıl Düzenlenir

Maddi ve Manevi Tazminat Davaları Hangi Nedenlerle Açılabilir

Tazminat davalarındaki amaç haksız bir eylem karısında uğranılan maddi ve manevi zararın giderilmesidir. Bu açıdan bakıldığında birçok yönden hukuki nedenlere dayanılarak maddi ve manevi tazminat davası açılabilir.  En çok açılan tazminat davalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

  1. Trafik Kazasından kaynaklanan maddi ve manevi tazminat davası.
  2. İş kazası nedeniyle açılan maddi ve manevi tazminat davası.
  3. Boşanma davası ile açılan maddi ve manevi tazminat davası.
  4. Sözleşmenin ihlali nedeniyle maddi ve manevi tazminat davası
  5. Sağlık Personelinin (Doktor, Hemşire vb.) hatalı yaptıkları işlemlerden dolayı maddi ve manevi tazminat davası
  6. Suç işlenmesi nedeniyle maddi ve manevi tazminat davası.
  7. Yazılı ve görsel yayın araçları kullanılarak yapılan yayınlarla hakaret nedeniyle açılan tazminat davası.

Tazminat davalarının konuları bakımından birbirinden farklı ve çeşitlilik gösterdiklerinden tamamını sıralamak mümkün değildir, ancak daha öncede belirttiğimiz gibi hukuka aykırı bir eylem nedeniyle bilerek veya bilmeyerek yapılan işlemler neticesinde uğranılan maddi ve manevi zararların karşılanması amacıyla herhangi bir konuda tazminat davası açılabilir.

Tazminat Davası Dilekçesi Nasıl Yazılır

Tazminat dilekçesinin yazılması diğer hukuk dilekçelerinde olduğu gibi önem arz etmektedir.  Tazminat davası dilekçesinin hukuki temellere uygun olarak yazılması, dilekçede maddi ve manevi tazminat talebimizin olup olmadığı ve miktarlarının açıkça belirtilmesi gerekmektedir. Bu nedenle açılacak davalardan önce uzman hukukçulardan bilgi alınması veya konusunda uzman bir avukat aracılığıyla dava açılması faydalı olacaktır. Şimdi siz değerli okurlarımız için hazırlamış olduğumuz dilekçe örneklerini paylaşalım.

Tazminat Davası Dilekçe Örneği

Boşanma Nafaka Tazminat ve Eşya Bedeli Davası Dilekçesi vekilli

tazminat davası dilekçe örneği

Tazminat davası dilekçesi

Boşanma-Velayet-Nafaka-Tazminat-Davası-Dilekçesi

boşanma davası tazminat dilekçesi örneği

Boşanma velayet ve nafaka davası dilekçesi

Elatmanın Önlenmesi ve Haksız Kullanım Tazminatı (Ecrimisil) İstemi Dilekçesi

tazminat davası

El atmanın önlenmesi haksız kullanımı

Haksız Fiil Nedeniyle Tazminat Davası Dilekçesi

tazminat davası

Haksız fiil nedeniyle tazminat davası

İmalatçının Hukuki Sorumluluğundan Doğan Tazminat Davası Dilekçesi

tazminat davası

İmalatçının hukuki sorumluluğundan doğan tazminat davası

İşlenen Cürüm Nedeni ile Maddi ve Manevi Tazminat Davası Dilekçesi

tazminat davası

İşlenen cürüm nedeniyle maddi ve manevi tazminat davası

Rucuen Tazminat Davası Dilekçesi

tazminat dava dilekçesi

Rucuen tazminat davası dilekçesi

Resimleri büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Üniversite Rektörlüğüne Dilekçe Örneği : Nasıl Başvuruda Bulunulur

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Tazminat Davası Dilekçe Örneği

Tazminat davası açma konusu çok geniş bir kavram olmakla birlikte; bu davanın açılmasını gerektirecek birçok sebep olabilecektir. Dolayısıyla bu konuda...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016