Tazminat Davası Nedir Nasıl Açılır

A+
A-

Tazminat,  zararın tazmin edilmesi amacıyla ödenen bedel anlamındadır.  Tazminata konu eylemler bilerek veya bilmeyerek,  kasten veya dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu meydana gelmiş olabilir.  Tazminatın amacı maddi veya manevi zararların karşılanması, bu eylem nedeniyle meydana gelen zararın giderilmesini sağlamaktır.  Buradaki asıl amaç sorumlu taraftan zarar görene para, edim veya değerin ödenmesi veya mahkeme tarafından ödettirilmesidir. Tazminat davasının konusu maddi tazminat, manevi tazminat veya destekten yoksun kalma tazminatı olabilir.  Burada önemli olan zarar görenin;  Tazminat davası nasıl açılır,  hangi tür tazminat davası açmalıyım, Ne kadar tazminat talep etmeliyim, gibi sorulara yanıt bulabilmesidir. Kişilik haklarına saldırılan ve zarara uğrayan kişi veya kişiler tarafından bu zararlarının giderilmesi için Türk Yargı sistemindeki ilgili mahkemeler aracılığıyla maddi ve manevi tazminat davası açılabilir.

tazminat davası nasıl açılır

Tazminat Davası Nasıl Açılır

Türk Hukuk Sisteminde kural olarak tazminata Hukuk mahkemeleri karar vermektedir ancak bazı durumlara Ceza Mahkemeleri de tazminat konusunda hüküm verebilir. Kişilerin zarara uğramaları nedeniyle açacakları maddi tazminat, manevi tazminat veya destekten yoksun kalma tazminatını ilgili hukuk mahkemesine açacakları dava ile talep etmelidirler. Kendi içerisinde tazminata konu eylemler nedeniyle tazminat türleri birçok farklılıklar göstermektedir.  Tazminatı kural olarak isteyebilmek için ortada bir zararın olması gerekmektedir. Zarar gören kişilerin uğramış oldukları zararı ispat etmeleri gerekmektedir.  Tazminat talebinin reddedilmemesi ve ileride herhangi bir hak kaybına maruz kalınmaması için tazminat davasının doğru yerde bu konuda görevli mahkemeye açılması gerekmektedir.

Tazminat Davası Nereye Açılır

Tazminat davası tazminata konu haksız fiilin gerçekleştiği veya zararın meydana geldiği yerde bulunan görevli mahkemeye açılır. İstenilen yerde tazminat davası açılamaz.  Medeni Kanun, Borçlar Kanunu ve Türk Ceza Kanununun ilgili maddelerinde tazminatla ilgili hükümler bulunmaktadır.  Tazminatın konusuna göre yetkili ve görevli mahkeme doğru tespit edilerek davanın açılması önemli bir husustur. Örneğin kişiler arasındaki tazminat gerektiren uyuşmazlıklar için hukuk mahkemelerine, devlete karşı açılacak olan tazminat talepleri için İdare Mahkemelerine dava açılması gerekir. Bu açıdan hangi davanın nereye açılması gerektiğini bilmek ve ona göre hareket etmek davanın seyri açısından da önem teşkil etmektedir.

tazminat davası

Tazminat Davalarında Zamanaşımı Süresi Ne Kadardır

Tazminat davasında zamanaşımı süresi vardır.  Haksız fiilin öğrenildiği tarihten itibaren 1 yıl içerisinde tazminat davasının açılması gerekmektedir.  Haksız fiilin herhangi bir sebepten dolayı öğrenilememesi halinde ise haksız fiilin meydana geldiği tarihten 10 yıl geçmeden davanın açılması gerekmektedir, bu süreler geçtikten sonra zamanaşımı süresi dolar ve tazminat talebinde bulunulamaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Veraset ilamı Nedir

Tazminat Dilekçesi Nasıl Yazılır

Tazminat dava dilekçesi tazminat davasının temelini oluşturur. Tazminat dava dilekçesi hukuki temellere uygun olarak hazırlanmalı, dilekçede eksik bir husus bırakılmamalıdır.  Tazminatın konusu dikkate alınarak dilekçe zararın meydana geldiği yerde bulunan görevli mahkemeye hitaben yazılmalıdır.  Gereksiz ve alakasız konulara değinilmeden, ne istediğimizi ve delillerimizi tam olarak göstererek yazılmalıdır.

Tazminat Dilekçe Örneği

Sitemiz içerisinde hazırlanmış tazminat dilekçe örneği ve örnekleri mevcuttur. Tazminat davalarına ilişkin değişik dilekçe örneklerine buradan ulaşabilir, dilekçe örneklerinde uygun yerleri talebinize uygun olarak doldurarak veya değiştirerek kullanabilirsiniz. Dilekcesepeti.com da hazırlanan dilekçe örnekleri sadece bilgi amaçlıdır. Tazminat davaları konusu ve çeşitliliği itibari ile farklılık gösterdiğinden bu konuda hukuk uzmanlarından bilgi alınması ileride herhangi bir hak kaybının olmaması açısından önemlidir.

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Tazminat Davası Nasıl Açılır

Hukuka aykırı bir eylem veya işlem nedeniyle, bilerek veya bilmeyerek, ihmal ya da tedbirsizlik sonucu malvarlığında eksilme yani maddi zararın...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016