tazminat hesaplama 2019

| ,

Herhangi bir olay nedeniyle kişilerin gördüğü maddi zararların yanı sıra manevi zararlar da olabilmektedir. İşte bu noktada maddi ve manevi tazminatlar söz konusu olacaktır. Bu tazminatların ne kadar olacağına ise ilgili Mahkeme tarafından karar verilir. Tabii ki; bu konuda bir değerlendirme yapılırken bazı hususlar dikkate alınmakta ve tazminat hesaplaması da bu doğrultuda ele alınmaktadır. Şimdi sizler için Tazminat hesaplama 2019 yılı için güncel bilgilerimizi sizlerin istifadesine sunmaya çalışacağız.

Tazminat Hesaplama Nasıl Yapılır

Mahkemeler tarafından tazminat davası maddi ve manevi olarak değerlendirilir. Maddi tazminat davasında doğrudan zarar ve kusur miktarına göre tazminat hesaplama veya tespit ile uğranılan zarar oranında tazminat hesaplama yapılacak ve buna göre hüküm tesis edilecektir. Manevi tazminat hesaplama açısından ise; uğranılan manevi zararın büyüklüğü dikkate alınır. Manevi tazminat alacaklısını zenginleştirmemelidir, ayrıca tazminat sorumlusunu da fakirleştirmemelidir. Mahkeme tarafından yapılan yargılamanın sonucunda hakim hakkaniyetli bir manevi tazminat miktarı belirlemelidir.

Tazminat Nasıl Alınır

Öncelikle tazminat alabilmek için; Hukuka aykırı bir eylem veya işlem nedeniyle, bilerek veya bilmeyerek, ihmal ya da tedbirsizlik sonucu malvarlığında eksilme,  maddi zararın meydana gelmesi veya yaşanan bu olay nedeniyle bireyin yaşadığı üzüntü, elem ve yıpranmanın yol açtığı manevi zararların bulunması gerekmektedir. Böyle bir durumun varlı halinde bireyler zararlarının giderilmesi amacıyla tazminat davası açabilirler.

Tazminat Davası

Tazminat davası zarara sebep olan kişi veya kişilere karşı açılır. Tazminat davasını açmak için de diğer hukuki olaylarda olduğu gibi usulüne uygun olarak yazılmış bir dilekçe ile yetkili ve görevli mahkemeye başvurulması gerekmektedir.  Dilekçede davacının adı ve soyadı, T.C. Kimlik Numarası, Adresi ayrıca Davalının veya davalıların adı soyadı, adresi yazılmalı talep edilen tazminat miktarı davanın konusu,  olaya ilişkin açıklama, hukuki dayanaklar ve sonuç ve taleplerimiz yer almalıdır. Tazminat davası açarken yetkili mahkemenin davalının veya davalılardan birinin yerleşim yeri adresinde bulunan görevli mahkeme olduğuna dikkat edilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Uzlaştırma Görüşme Tutanağı Örneği
tazminat
Tazminat hesaplama

Tazminat Türleri Nelerdir

Tazminat davasının uğranılan her türlü hukuka aykırı eylem ve işlem nedeniyle açılabilir, bunun için belirli bir sınır koyulmamıştır. Herhangi bir hukuk dışı işlemden dolayı zarara uğradığını ispat eden herkes, yaşadığı bu olay nedeniyle tazminat davası açabilir. Bu yönüyle bakıldığında tazminat davaları çok fazla türde veya konuda olabilir. Ancak en çok karşılaşılan tazminat davalarını sıralayacak olursak bunları;

-İş nedeni veya iş kazasın nedeniyle açılacak  maddi ve manevi tazminat davaları

-Trafik kazası nedeniyle açılacak olan maddi ve manevi tazminat davaları,

-Boşanma nedeniyle açılacak olan maddi ve manevi tazminat davaları

-Suç işlenmesi nedeniyle açılacak maddi ve manevi tazminat davaları

-Hatalı Doktor uygulamasından kaynaklı maddi ve manevi tazminat davaları.

-Telif hakkı nedeniyle açılan maddi ve manevi tazminat davaları

Olarak sıralayabiliriz, yazdığımız bu dava türleri  tazminatın sınırlarını belirlemez daha önce de belirttiğimiz gibi farklı olaylara ilişkin olarak da tazminat davaları açılabilmektedir.

Aynı Anda Hem Maddi Hem de Manevi Tazminat Davası Açabilir miyim

Aynı anda hem maddi hem de manevi tazminat davası açılabilir. Bunun için yine mahkemeye açılacak olan davada yazılacak dilekçede hem maddi hem de manevi tazminat istediğimize ilişkin talebin ayrı ayrı belirtilmiş olması gerekmektedir.

Talep ettiğim Tazminatın Tamamını Alabilir miyim

Maddi tazminat davalarında yaşanan kayıp yada zararın miktarının tespiti aşağı yukarı tespit edilebilir olduğundan, mahkeme maddi tazminata uğranılan zararın miktarını esas alarak karar verir. Ancak manevi tazminat davalarında ise yaşanılan zararın tam olarak tespitinin mümkün olmaması ne kadar tazminat alınacağı konusunda kesinlik oluşturmamaktadır. Her iki halde de mahkemenin yapacağı inceleme sonucunda hâkimin vereceği kararla sonucunda ödenecek olan tazminat miktarı belirlenir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hayvana Eziyet İşkence Suçuna Hapis Cezası (Yeni Düzenleme)

Bir önceki yazımız olan İş Kazası Nedir Nasıl Dava Açılır adlı yazımız okumak için burayı tıklayınız. 

Önceki Yazı

Tazminat Davası Nedir Nasıl Açılır

Tazyik Hapsi Ne Demek

Sonraki Yazı

“tazminat hesaplama 2019” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Tazminat Davası Nedir Nasıl Açılır

Tazminat,  zararın tazmin edilmesi amacıyla ödenen bedel anlamındadır.  Tazminata konu eylemler bilerek veya bilmeyerek,  kasten veya dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu...

Kapat