TC den Anında Mahkeme Sorgulama ve Dava Öğrenme

A+
A-

Mahkeme sorgulama işleminin birçok şekilde yapılabildiğini yine daha önce yazmış olduğumuz yazılarımızla sizlerle paylaşmıştık, daha önce paylaşmış olduğumuz mahkeme dosya sorgulama işlemlerine ek olarak TC ( T.C. Kimlik No) ile de dosya sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Bu yazımızda TC ile anında mahkeme dosyası sorgulaması ve diğer mahkeme dosya sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağına ilişkin kısaca bilgi vermeye çalışacağız.

anında mahkeme sorgulama dava sonucu öğrenme

tc den aninda mahkeme sorgulama dava ogrenme

TC (T.C. Kimlik No) İle Dosya Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır

TC ile anında mahkeme sorgulama işlemi herhangi bir adliyenin hazırlık sorgu bürosu aranarak T.C. kimlik numaranızın ilgililere iletilmesi ile yapılabilir, ancak bu işlemi yaptığınızda yalnızca aradığınız il veya ilçede hakkınızda açılan mahkeme dosyalarının kaydına ulaşabilirsiniz, ayrıca birçok adliye de kişisel bilgilerinin gizliliği nedeniyle telefonla TC ile mahkeme dosya sorgulama işlemi yapılmamakta bu işlem için kişilerin bizzat veya avukatları aracılığıyla müracaatları istenmektedir. Özellikle büyükşehirlerde oturan vatandaşların haklarında dava açılıp açılmadığını, bulundukları il veya ilçede bulunan adliyelerdeki bütün mahkemeleri tek tek dolaşarak sorgulama yerine hazırlık sorgu odasına başvurarak öğrenmeleri büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

E-Devlet İle Mahkeme Sorgulama İşlemi

Ülkemizde bulunan vatandaşlar kamu kurumlarına ait birçok işlemlerini e-devlet üzerinden yapabilmektedir, mahkeme dava sorgulama işlemi de e-devlet kapsamında vatandaşlarımıza sunulan bir hizmet olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, e-devlet ile nasıl mahkeme sorgulaması yapılacaktır, dilerseniz bu konuda biraz daha detaylara girerek e-devlet ile mahkeme dosya sorgulama işleminin nasıl yapıldığını açıklamaya çalışalım.

Daha önceden var olan e devlet şifreniz, e devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden temin etmiş olduğunuz e devlet şifrenizle turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak açılan ekranda bulunan sırasıyla kurumlar butonunu, adalet bakanlığı butonunu ve son olarak mahkeme dava dosyası sorgulama butonunu kullanarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Taahhüdü İhlal Nedir

SMS İle Mahkeme Dava Sorgulama İşlemi

E-devlet sistemi haricinde yine Adalet Bakanlığının GSM operatörleri ile yapmış olduğu anlaşma gereği sunmuş olduğu bir diğer hizmet ise SMS ile vatandaşları duruşma gününden ve mahkeme dava dosyaları ile ilgili bilgi edinebilmesidir, bu işlemden faydalanabilmek için öncelikli olarak bütün operatörlerden TCKİMLİKNO TAM ABONE veya TCKİMLİKNO KİŞİSELABONE yazarak 4060 abone olmanız gerekmektedir, Bizim önerimiz kişisel abone olunması yönünde, böylece dava dosyasında sizinle ilgili yapılan işlemlerle ilgili yalnızca bilgilendirme mesajları tarafınıza iletilecektir, ancak dosyada yapılan tüm işlemler ve diğer taraflarla ilgili de yapılacak olan işlemler hakkında bilgi almak istiyorum diyorsanız, o zaman tam abonelik yapmanız gerekecektir. Bilgilendirme mesajları Örneğin  (Bursa 17. Asliye Ceza Mahkemesinin 2018/9999 sayılı dava dosyasının duruşması 12/12/2018 tarihine ertelenmiştir) veya (sayın ….. hakkınızda ….suçundan dolayı …..mahkemesine kamu davası açılmıştır) şeklinde olabileceği gibi buna benzer şekillerde  tarafınıza iletilecektir. 4060 SMS bilgilendirme servisine abone olabilmek için cep telefonu hattı kullanıcısının T.C. Kimlik Numarası ile abone olmak istenen kişinin T.C. Kimlik Numarasının aynı olması gerekmektedir. SMS bilgilendirme işlemi mesaj başına belli bir ücret karşılığında sağlanmaktadır. (2018 yılı itibariyle Abone olan kullanıcılara gönderilen her mesaj 1 TL (vergiler dahil) olarak ücretlendirilir.)

118 Bilinmeyen Numara Servisleri ile Mahkeme Dosya Sorgulama

Adalet Bakanlığı tarafından vatandaşların dava dosyalarından bilgi edinebilmeleri için yapmış olduğu bir diğer hizmet ise 118 bilinmeyen numara servisleri aracılığıyla vatandaşların mahkeme ve dosya sorgulama işlemi yapabilmeleri ve dava dosyasının akıbeti  hakkında bilgi edine bilmelerine olanak sağlanmasıdır. Özel hizmet sağlayıcı firmaların belli bir ücret karşılığı yapmış oldukları bu hizmet için kullanıcının 11811, 11818, 11860, 11870, 11880 gibi servis sağlayıcılarından birini araması yeterli olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İş Mahkemesine Dava Açarken En Önemli 6 Altın Kural

Sitemizde yer alan Mahkeme Çağırdığında Gidilmediğinde Ne Olur konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Erkan dimen dedi ki:

    müşteki nedir ne anlama keliyur

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

      Merhaba Erkan bey, Müşteki nedir ve ne anlama gelir diye sormuşsunuz; Müşteki kelimesi sıkça kullanılan hukuk terimlerinden biridir. Müşteki, suçtan zarar gören, mağdur, şikayetçi anlamındadır, Kovuşturma yani mahkeme aşamasında müştekinin şikayetinin devam etmesi ve davaya katılma talebinde bulunması halinde ayrıca katılan sıfatı alır. Müşteki vekili ise bildiğimiz avukattır.


Önceki yazıyı okuyun:
TBMM de Kabul Edildi : Vergi Yapılandırması 2019 Dilekçe Örneği

Yakın zaman önce 25 Kasım 2016 tarihinde hükumet yetkilileri tarafından; Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda ve KHK'larda Değişiklik Yapan...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016