TC Kimlik Numarası İle İsim Sorgulama (Tıkla SORGULA)

A+
A-

Vatandaşlık numarası olarak da bilinen T.C. Kimlik Numarası 11 haneden oluşmaktadır. Her Türk vatandaşının kendine özel bir T.C. Kimlik Numarası mevcuttur, bunun yanında ülkemizde yerleşim hakkı bulunan yabancı uyruklu şahıslara da 99 ile başlayan T.C. Kimlik Numarası verilmektedir. Bu yazımızda T.C. Kimlik Numarası ile ilgili genel konulara değinerek T.C. Kimlik Numarası ile isim sorgulama nasıl yapılacağı hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

28 Ekim 2000 tarihinden itibaren bütün Türk Vatandaşlarına T.C. Kimlik Numarası verilmeye başlanmıştır. Bu uygulama ile her Türk Vatandaşına özel bir vatandaşlık numarasına sahip olmuştur. T.C. Kimlik numarasının verilmeye başlanması ile vatandaşlar bütün kamu kurumlarında ve bir çok özel kurumda yaygın olarak vatandaşlık numarasını kullanarak işlem yapmaya başlamıştır.  Vatandaşlar, T.C. Kimlik Numarasının kullanılmaya başlanılması ile kimlik bilgilerinin yanlış ve hatalı kaydedilmesi sonucu ileride meydana gelen sorunların önüne geçilmiş, böylelikle geçmişte yaşanan mağduriyetlerin ileride yaşanması engellenmiştir.

T.C. Kimlik Numarası ile İsim Sorgulama

T.C. Kimlik Numarası ile isim sorgulaması yapılabilmesi veya T.C. Kimlik Numarasını bilmeyen vatandaşların kimlik bilgilerini kullanarak T.C. Kimlik Numaralarını öğrenebilmeleri için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesi üzerinden sorgulama işlemi yapabilirler. Bu işlem için öncelikli olarak Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğünün  https://tckimlik.nvi.gov.tr/TCKimlikNo/Dogrulama.aspx internet adresinden giriş yapılarak sorgulama işlemleri yapılabilir.

T.C. Kimlik Numarası Doğrulama İşlemi Nasıl Yapılır

T.C. Kimlik Numarası doğrulama işlemi için, Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesine giriş yapılması gerekmektedir. Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesinin, T.C. Kimlik Numarası doğrulama ekranından sorgulama yapılacak kişinin T.C. Kimlik Numarası, adı ve doğum tarihi yazılarak doğrulama işlemi gerçekleştirilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İstanbul Barosu Adli Yardım Avukat Arama İletişim

T.C. Kimlik Numarası Yeni  Nüfus Cüzdanının Neresinde Yer Almaktadır

Bilindiği üzere eski nüfus cüzdanlarında T.C. Kimlik Numarası soyadı hanesinin hemen üstünde yer almaktaydı, ancak yeni nüfus cüzdanlarında T.C. Kimlik Numarası fotoğrafın hemen üstünde yer almaktadır.

T.C. Kimlik Numarası sadece nüfus cüzdanında değil; ehliyet, pasaport ve bir çok resmi kimlik ve özel kimlik belgelerinde de yer almaktadır.

Yeni Nüfus Cüzdanı Nasıl Alınır

Yeni nüfus cüzdanının alınabilmesi için nasıl başvuru yapılacağı ile ilgili olarak daha önce yazmış olduğumuz 8 Adımda Yeni Kimlik Başvurusu konulu yazımızı okuyarak bu konuda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Yeni kimlik başvurusu hakkında kısaca bilgi verecek olursak, Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine bizzat 2 adet biometrik fotoğraf ile başvuru yapılması gerekmektedir. Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerinde ayrıca nüfus cüzdanı bedeli olarak 16 TL ücret alınmaktadır. Yeni kimlik başvurusu sırasında sıra beklemeden işlem yapmak isteyenlerin, öncelikli olarak Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünden  randevu almaları gerekmektedir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. nefize dedi ki:

  Her zaman doğru bilgilendirilen bir muhatap köşe bulmak zor o yüzden ilgi ile takip ediyorum ve bu işi yapanları cani gönülden kutluyorum..yürekten alkışlıyorum..saygılar.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Nefise hanım iyi dilekleriniz için teşekkür ederiz,

 2. MESUT dedi ki:

  Ben avukat tan dosya kapatmama ramen tekrar borc geliyor ben buna itiraz dilekcesi sunuyorumm ben MESUT PAHLAK

 3. Mehmet dedi ki:

  Bena 59 tl yo aşmayacak şekilde turkselden hattimi taşidiniz. Birinci fatura 100tl ikinci fatura 178 tl fatura kasetiniz. Ben şikayetçiyim. Derhal benimle ilitiline geçip bu durumun düzeltilmesine.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehmet bey,
   TURKCELL abonelik iptal ve şikayet dilekçesi konulu makalemizi okuyarak bu konuda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 4. Mehmet dedi ki:

  Bena 59 tl yo aşmayacak şekilde turkselden hattimi taşidiniz. Birinci fatura 100tl ikinci fatura 178 tl fatura kasetiniz. Ben şikayetçiyim. Derhal benimle ilitişime geçip bu sahtekarlığa son vermenizi talep ediyorum. durumun düzeltilmesine.


Önceki yazıyı okuyun:
TC den Anında Mahkeme Sorgulama ve Dava Öğrenme

Mahkeme sorgulama işleminin birçok şekilde yapılabildiğini yine daha önce yazmış olduğumuz yazılarımızla sizlerle paylaşmıştık, daha önce paylaşmış olduğumuz mahkeme dosya...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016