TC Kimlik Numarasıyla İnternetten İcra Dosyası Sorgulama

A+
A-

Hakkınızda bir icra dosyasının olup olmadığı, varsa ne aşamada olduğunu sorgulamanın ve öğrenmenin birçok yolu olduğunu, icra dosyası sorgulama işlemlerinin nasıl yapılması gerektiği ile ilgili daha önce yazmış olduğumuz makalelerimizle okurlarımızı bilgilendirmeye çalışmıştık. İcra dosyası sorgulama işlemlerinden biri olan TC ile icra dosyası sorgulama yapılır mı, TC ile icra dosyası sorgulaması nasıl yapılır, TC ile icra sorgulaması nereden yapılır gibi konularda ve genel olarak icra dosyası sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığı ile ilgili bu yazımızla bilgi vermeye çalışacağız.

tc no ile icra dosyasını internetten öğrenme

tc kimlik no ile internetten icra dosyasi ogrenme

TC (T.C. Kimlik No) İle İcra Dosyası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır

İcra dosyası sorgulama işlemlerinin birçok yöntemi bulunmaktadır, bunların neler olduğu ile ilgili ayrıntılı bilgi vereceğiz ancak öncelikli konumuz olan TC ile anında icra dosyası sorgulama işleminin yapılıp yapılmadığı, TC ile icra dosyası sorgulama işleminin nereden ve nasıl yapıldığı konusuna değinmek istiyoruz.

İcra dosyası sorgulama işlemini, internet ve telefon kullanarak diğer sorgulama işlemleri gibi, e-devlet, bilinmeyen numara servisleri ve diğer iletişim araçlarıyla yapmanız mümkün değil. TC ile icra dosyası sorgulama işlemi yalnızca İcra Dairelerinden (müdürlüklerinden) yapılabilmektedir, bu şekilde T.C. kimlik numarası ile yapılan sorgulamalarda icra dosyanızın olup olmadığını anında öğrenmeniz mümkün olacaktır. Ancak yinede bu şekilde yapılan sorgulamalarda Türkiye genelinde bir icra dosyanızın bulunup bulunmadığını öğrenemezsiniz, başvurduğunuz il veya ilçedeki icra dosyalarına ilişkin bilgi edinebilirsiniz. Bununla birlikte hakkınızda icra ceza dosyası bulunup bulunmadığını da yine bulunduğunuz il veya ilçedeki icra ceza ve hukuk mahkemelerine başvurarak yapacağınız sorgulama ile öğrenmeniz mümkün olacaktır. Daha önceleri adliyelerde hizmet veren bu birimler telefonla aranarak ve T.C. Kimlik Numarası bildirilerek hakkınızda bir icra dosyasının olup olmadığını öğrenebiliyordunuz ancak kişisel bilgilerinin gizliliği nedeniyle telefonla TC ile İcra Dosyası sorgulama işlemi yapılmamaktadır. T.C. ile dosya sorgulama işleminin yapılabilmesi için kişinin veya avukatının bizzat ilgili bu birimlere başvurmaları gerekmektedir.

E-Devlet İle İcra Dosyası Sorgulama İşlemi

Vatandaşlarımızın haklarında icra dosyası veya icra ceza mahkemesine açılmış bir dava olduğunu öğrenmelerinin en etkili ve en çok kullanılan yolu ise e-devlet sistemine giriş yapılarak yapacakları sorulama olacaktır. Vatandaşların birçok kamu kurumuna ilişkin bilgi edilebilmeleri ve işlem yapmalarına olanak sağlayan e-devlet sistemi, aynı zamanda vatandaşların mahkeme, icra dosyası sorgulamalarına da olanak sağlamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gizli Numaradan Arayanı Tespit Etme

E-devlet sistemine giriş yapmak ve icra dosyası sorgulama işlemi yapabilmek için mevcut bir e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Daha önce almış olduğunuz bir e-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek buradan yeni bir e-devlet şifresi temin edebilirsiniz. turkiye.gov.tr adresine e-devlet şifrenizle giriş yaparak öncelikli olarak kamu kurumları, adalet bakanlığı butonlarını tıklayarak icra ve mahkeme dosyası sorgulama alanına ulaşarak, işleminizi rahatlıkla gerçekleştirebilir, hakkınızda ülkemizin herhangi bir yerinde açılmış olan bir icra veya mahkeme dosyası olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

SMS İle İcra Dosyası Sorgulama İşlemi

Adalet Bakanlığı, vatandaşların haklarında açılan dava ve dosyalardan haberdar olabilmeleri ve mevcut dava dosyalarının durumlarının ne olduğu ile ilgili anında bilgi alabilmeleri için SMS bilgilendirme sistemini hayata geçirmiş ve bununla ilgili olarak ülkemizdeki bütün GSM operatörleri ile gerekli anlaşmaları yapmıştır.

SMS bilgilendirme sisteminden faydalanarak hakkınızda herhangi bir mahkeme veya icra dosyasının bulunup bulunmadığını öğrenebilir ve dosya üzerinde daha sonra yapılacak olan bütün işlemlerle ilgili anında bilgi edinebilirsiniz. SMS bilgilendirme sisteminde faydalanabilmek için öncelikli olarak TCKİMLİKNO TAM ABONE veya TCKİMLİKNO KİŞİSELABONE yazarak 4060 abone olmanız gerekmektedir, bu işlemi bütün GSM operatörlerinden yapabilirsiniz. Tam abone işlemi yapmanız halinde hakkınızdaki icra dosyası ile ilgili yapılacak bütün işlemler yönünden tarafınıza bilgilendirme mesajları gelecektir, kişisel abone işleminde ise sadece sizinle ilgili bilgilendirme mesajları iletilecektir. Bilgilendirme mesajlarına örnek olarak  (İstanbul  9.  İcra Dairesinin 2018/…. sayılı dosyası ile hakkınızda icra işlemi başlatılmıştır) veya (sayın ….. hakkınızda ki icra dosyası ile ilgili olarak ….. tarihinde satış işlemi gerçekleştirilecektir) gösterilebilir. Bilgilendirme mesajlarına örnek olarak gösterdiğimiz mesajlar haricinde gelen mesajlar bilgilendirmeye yönelik farklı içerikte de olabilir.

4060 SMS bilgilendirme sisteminden faydalanabilmek için abone olunan telefon hattının adınıza kayıtlı olması gerekmektedir. Abone olmak isteyen kişi ile hat sahibinin T.C. Kimlik Numarasının farklı olması halinde 4060 SMS aboneliği gerçekleştirilmemektedir.4060 SMS aboneliğinde gönderilen mesajlar karşılığında aboneden belli bir ücret kesilmektedir. (2018 yılı itibariyle kullanıcılara gönderilen her mesaj için 1 TL (vergiler dahil) ücretlendirme yapılmaktadır.)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Süt Parası Yatıp Yatmadığını Sorgulama İşlemi

118 Bilinmeyen Numara Servisleri ile İcra Dosyası Sorgulama

Vatandaşların hızlı ve etkin şekilde mahkeme ve icra dosyaları ile ilgili bilgi edinebilmeleri amacıyla Adalet Bakanlığı tarafından sağlanan bir diğer hizmet ise 118 bilinmeyen numara servisleri aracılığıyla sağlanmaktadır. 118 bilinmeyen numara servisleri olarak bilinen bu servisler belli bir ücret karşılığında vatandaşların mahkeme ve icra dosyaları hakkında bilgi edinmelerine olanak sağlamaktadır. 118 bilinmeyen numara servis sağlayıcılarına vatandaşlar 11811, 11818, 11860, 11870, 11880, 11890 gibi hizmet veren numaralardan birini arayarak ulaşabilir ve icra dosyası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler.

Sitemizde yer alan İcrayı Nasıl Durdurabilirim Ya da Kaldırabilirim konulu yazımızı da okuyabilir ve alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
TC Kimlik Numarası İle İsim Sorgulama (Tıkla SORGULA)

Vatandaşlık numarası olarak da bilinen T.C. Kimlik Numarası 11 haneden oluşmaktadır. Her Türk vatandaşının kendine özel bir T.C. Kimlik Numarası...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016