TC Vatandaşlığına Nasıl Başvuruda Bulunulur (En Kolay Yol)

A+
A-

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına nasıl başvuruda bulunulur, Türk Vatandaşlığına geçme hakkı nasıl kazanılır, şartları nelerdir. Herhangi bir nedenle ülkemizde bulunan ve vatandaşlık almak için yapılması gereken işlemlerin neler olduğunu merak eden veya böyle bir durumda olan yakınları bulunan kişilerin, merak ettikleri bu konuya değinerek bilgi vermeye çalışalım.

tc vatandaşlık başvurusu

tc vatandasligina nasil basvuruda bulunulur en kolay yol

T.C. Vatandaşlığına Nasıl Başvuruda Bulunulur

Türk vatandaşlığı iki şekilde kazanılır.  Birincisi doğumla yani, doğum yeri esasına ya da soy bağına bağlı olarak kazanılan vatandaşlık hakkıdır. İkincisi ise sonradan kazanılan haklarla elde edilen vatandaşlık hakkı olarak ifade edilmektedir.

Soybağı İle Türk Vatandaşı Nasıl Olunur

Soy bağı ile vatandaşlık nedir,  nasıl olur? Türkiye sınırları içinde yahut dışında anne veya babanın Türk vatandaşı olması şartından sonra yine, anne yahut babanın evli olması ya da evlilik dışında doğum gerçekleşmesi ile olan bebeğin Türk vatandaşı olarak kabul edilmesi durumuna soy bağı ile olan vatandaşlık denir.

Bir diğer mevzu olan doğum ile kazanılan vatandaşlık ise; ülkemizde doğmuş fakat anne ya da babanın yabancı olmasından dolayı hiçbir ülkenin vatandaşlığını kazanamamış çocuk ve yine anne, babası tespit edilmeyen bulunmuş bebek veya çocuk doğumdan itibaren yine bu vatandaşlık kapsamındadır.

Türk Vatandaşı Olabilmek İçin Sonradan Kazanılan Haklar Nelerdir

Sonradan kazanılan vatandaşlık hakları ise şu şekilde olmaktadır; Evlenme, istisnai durumlar, yetkili makamlarca verilen kararlar ve son olarak evlat edinme ve seçme hakkı kullanılması ile kazanılan vatandaşlıklardır. Peki istisnai durumlarda alınan vatandaşlık nedir?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kitap Okuyarak Para kazanılır mı

Ülkemize yatırım yapmayı amaçlayan ve bunun için, sanayi tesisleri, teknolojik, bilimsel, sportif, sanatsal ve kültürel hizmetleri getiren kişilere ilgili bakanlıklarca verilen vatandaşlık hakkı durumudur.

Yabancılar, uluslar arası koruma kanununa uygun şekilde ikamet izni alanlarda Türk vatandaşlığına kabul edilenler arasındadır.

Bir başka grup ise Turkuaz kart sahibi olan yabancılardır. Bunların yabancı olan eşleri, kendisi ya da eşinin ergin olmayan yahut bağımlı yabancı çocukları.

Göçmen olarak adlandırılan, yabancı uyruklu kişilerde Türk vatandaşı olarak vatandaşlığa alınanlar sınıfında bulunmaktadırlar vatandaşlığa alınması zorunlu (zaruri) görülen bu kişilerin kamu düzenini ve milli güvenliği tehlikeye atmamak koşulu ile vatandaşlığa alınacaklarını bakanlar kurulu kararı ile İstisnai olarak bu hakkı kazanabileceklerini bilmelidirler.

Ayrıca miktarı en az iki milyon Amerikan dolar alan ve bu para ile sabit sermaye yatırımı gerçekleştirdiği takdirde Ekonomi Bakanlığınca, Bakanlar Kurulu kararından sonra bu yabancı girişimcilerinde Türk vatandaşlığına müracaat etmeleri halinde vatandaşlık hakkını elde edebilirler. Türkiye’de değeri en az 1 milyon Amerikan doları değerinde olan ev alımında 3 sene boyunca satılmaması şerhi koyulması şartı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ev alan yabancı uyruklu kişilere bakanlar kurulu kararı ile vatandaşlık hakkı tanınmaktadır.

Türk vatandaşı ile evli olan ve bu evliliğini en az 3 seneden bu yana devam ettiren yabancı uyruklu kişilerde vatandaşlık hakkını kazanırlar.

Evlat Edinme Yolu ile Türk Vatandaşlığının Kazanılması

Evlat edinme yolu ile de vatandaşlık kazanılması durumu ise şöyledir; her hangi bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, evlat olarak aldığı ergin olmayan ayrıca ülkenin milli güvenlik veya kamu düzenine engel teşkil etmeyecek bir durumda ise karar tarihi itibarı ile vatandaşlığa hak kazanır. Buraya kadar kim veya kimler Türk Vatandaşı olur konusuna kısaca değindik. Şimdi Türk Vatandaşı olmak için yapmanız gerekenleri anlatalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Boşanma Davasının İşlemden Kaldırılması Süreci

Türk Vatandaşı Olmak İçin Yapılması Gereken İşlemler

Türkiye’de ikamet ediyor iseniz, yaşadığınız ilin Valiliğine giderek orada ki il nüfus müdürlüğüne müracaat etmelisiniz. Şayet yurt dışında yaşıyor iseniz, Türkiye Cumhuriyeti büyükelçiliklerine veya Türk konsolosluklarına şahsen müracaatınız gerekmektedir. Bir başkası için ise başvurunuz o kişinin size vereceği özel bir vekâlet ile bu işlemi yapabilirsiniz.

T.C. Vatandaşlığı Başvuru İşlemi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir

Bu aşamaya kadar kimlerin T.C. vatandaşlık başvurusu yapacağı ve T.C. vatandaşlık başvurusu işleminin nasıl yapılacağı ile ilgili detaylı bilgi vermeye çalıştık, şimdi ise T.C. vatandaşlığı başvuru işlemi için gerekli belgelerin neler olduğuna değinelim. Vatandaşlık işleminin nasıl yapılacağı ve vatandaşlık başvurusu işlemlerinizden önce bazı işlemleri yerine getirmek durumundasınız. Vatandaşlığı kazanma türünüze göre Valiliklerdeki nüfus müdürlüğünde hazır olan form dilekçe veya nvi.gov.tr internet adresinde bulunan form dilekçelerden talebinize uygun olan doldurarak vatandaşlık başvuru işlemini başlatabilirsiniz.

Bu dilekçeye fotoğraf, ikamet ya da çalışma izin belgesinin örneği, pasaport, evlat edinme belgeniz, doğum belgeniz, eğer var ise vekillik belgeniz ve sağlık raporu gibi belgeler eklendikten sonra bu süreç başlayacaktır.

Bu süreç ne kadar sürer?  Vatandaşlık başvurusu için gerekli evraklar ile gerekli yerlere yapılan müracaatlardan sonra başvuru sahiplerine SMS ya da e-posta (mail) atılarak bilgilendirme yapılır. Bu süre bir hayli uzundur 6 ay ile 24 ay arasında başvurunuz sonuçlanabilir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
TC Kimlik Numarasıyla İnternetten İcra Dosyası Sorgulama

Hakkınızda bir icra dosyasının olup olmadığı, varsa ne aşamada olduğunu sorgulamanın ve öğrenmenin birçok yolu olduğunu, icra dosyası sorgulama işlemlerinin...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016