TCK 106 Tehdit Suçu Dilekçe Örneği

| , , ,

Tehdit suçunun ne olduğu ve tehdit nedeniyle şikayet konusunda yapılması gerekenlerle ilgili olarak,  Tehdit Nedir (TCK. Madde 106) konulu yazımızda ayrıntılı bilgi vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda Tehdit suçu ile ilgili kısa bir bilgi verdikten sonra tehdit nedeniyle nasıl şikayet dilekçesi yazılması gerektiği hakkında bilgi vererek tehdit nedeniyle şikayet dilekçesi örneğini sizlerle paylaşacağız.

Tehdit Nedir (TCK Madde 106)

5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun 106.maddesinde “bir başkasına, kendisinin veya yakınının hayatına, vücut veya cinsel dokunulmazlığına yönelik bir saldırı gerçekleştireceğinden bahsetmek” olarak tehdit suçu tanımlanmıştır.

Tehdit, kişilerin sözlü olarak yüzüne karşı yapılabileceği gibi, gıyabında yazılı olarak mesajla, telefonla, mektupla veya sosyal medya aracılığıyla da yapılabilir.

Tehdit Suçu Nedeniyle Şikayet

Tehdit nedeniyle şikayet, kolluk birimlerine, yani polis ve jandarmaya veya Cumhuriyet Savcılığına yapılmalıdır. Tehdit nedeniyle yapılacak olan şikayette, olayın ayrıntılarını anlatan dilekçe yazılmalı ve delillerimiz ve tanıklarımız da dilekçede belirtilmelidir.

Tehdit Nedeniyle Şikayet Dilekçesi Nasıl Yazılır

Tehdit nedeniyle şikayet dilekçesi, tehdide maruz kalan kişinin kendisi veya avukatı aracılığıyla ilgili birimlere verilebilir. Dilekçede,  şikayette bulunan kişinin adı ve soyadı, T.C. Kimlik Numarası, adresi varsa avukatının adı soyadı yazılmalıdır. Ayrıca, tehdit suçunu işleyen kişilerin kimlik ve adres bilgilerinin bilinmesi halinde dilekçede belirtilmesi gerekmektedir. Tehdit nedeniyle şikayet dilekçesinde olayın oluş şekli açık ve net bir şekilde anlatılmalı, delillerimiz ve tanıklarımız belirtilmeli, gereksiz konulardan kaçınılmalıdır. Cumhuriyet Savcısı tarafından ilk olarak dilekçenin okunacağı ve buna göre soruşturmanın seyrinin belirleneceği unutulmamalıdır.

Tehdit Nedeniyle Şikayet Dilekçesi Örneği

Tehdit nedeniyle şikayet dilekçesi yukarıda belirttiğimiz hususlar göz önüne alınarak yazılmalıdır. Sitemizde bulunan, tehdit nedeniyle şikayet dilekçesi örneği üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun uyarlayabilirsiniz. Tehdit suçunun, silahla, birden fazla kişi tarafından, örgüt kapsamında işlenmiş olması veya tehdit suçunun adam öldürme veya yaralama şeklinde işlenmiş olması halinde bir hukuk uzmanından yardım alınarak şikayet dilekçesinin yazılması faydanıza olacaktır. Tehdit nedeniyle şikayet dilekçesi örnekleri aşağıda istifadenize sunulmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  El Atmanın Önlenmesi Men-i Müdahale Dilekçe Örneği

Resimleri büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Tehdit Suçu İçin Şikayet Dilekçesi
Tehdit ve Darp Suçu İçin Şikayet Dilekçesi
Tehdit ve Telefonla Rahatsız Etme Suçu İçin Şikayet Dilekçesi

Dilekçe örneklerimizi PDF formatında indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Tehdit Suçundan Dolayı Şikâyet Dilekçesi Örneği

Tehdit ve Darp Suçu Nedeniyle Şikâyet Dilekçesi

Tehdit ve Telefonla Rahatsız Etme Suçu Nedeniyle Şikâyet Dilekçesi

Bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak amacıyla Tehdit Suçu (TCK. Madde 106 ) konulu yazımıza okuyabilirsiniz. Tehdit suçu konulu yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

Önceki Yazı

Soyisim Değişikliği Dilekçe Örneği

TCK 106 Madde : Tehdit Suçu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sonraki Yazı

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Soyisim Değişikliği Dilekçe Örneği

Nüfus kayıtlarında yapılan yanlışlar neticesinde veya başka sebeplerden dolayı, alay konusu, telaffuzu zor, istenmeyen veya kötü anlamlı isim veya soyisimlerin...

Kapat