TCK 125 Madde : Hakaret Suçu Dilekçe Örneği

A+
A-

Hakaret suçunun ne olduğu, hakaret suçuna maruz kalındığında ne yapılması gerektiği, hakaret suçunun Türk Ceza Kanunundaki yeri ile ilgili Hakaret Suçu Nedir (Madde 125) konulu yazımızda bilgi vermeye çalışmıştır. Bu yazımızda kısaca hakaret suçunun ayrıntılarından bahsettikten sonra bu konuda hazırlamış olduğumuz, Hakaret Nedeniyle Dilekçe Örneğini sizlerin istifadesine sunacağız.

Hakaret Nedir (TCK Madde 125)

5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun 125. Maddesinde hakaret suçuna ilişkin gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Bu nedenle TCK nın 125. Maddesine göz atmak faydalı olacaktır.

Türk Ceza Kanununun 125. Maddesi

(1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden (…) (1) veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilat ederek işlenmesi gerekir.

 (2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

 (3) Hakaret suçunun; 

a) Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı,

b) Dini, siyasi, sosyal, felsefi inanç, düşünce ve kanaatlerini açıklamasından, değiştirmesinden, yaymaya çalışmasından, mensup olduğu dinin emir ve yasaklarına uygun davranmasından dolayı,

c) Kişinin mensup bulunduğu dine göre kutsal sayılan değerlerden bahisle, İşlenmesi halinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz.

 (4) Hakaretin alenen işlenmesi halinde ceza altıda biri oranında artırılır.  

 (5) Kurul hâlinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret edilmesi hâlinde suç, kurulu oluşturan üyelere karşı işlenmiş sayılır. Ancak, bu durumda zincirleme suça ilişkin madde hükümleri uygulanır

Hakaret Nedeniyle Şikayet Dilekçesi Nasıl Yazılır

Hakarete maruz kalan mağdur, müşteki veya avukatı tarafından hakaret nedeniyle şikayet dilekçesi yazılabilir. Hakaret nedeniyle şikayet dilekçesi, Cumhuriyet Savcılığına veya kolluğa (polis, jandarma) verilir. Dilekçede, mağdur şikayetçinin adı ve soyadı, T.C. Kimlik Numarası, adresi ve varsa avukat bilgileri yazılmalıdır. Ayrıca, hakaret suçunu işleyen kişi veya kişilerin kimlik ve adres bilgilerinin bilinmesi halinde dilekçede belirtilmesi gerekmektedir. Şikayet dilekçesinde olayın ayrıntılarına fazla girmeden, suçun nasıl ve ne zaman işlendiği hakaretin niteliği kullanılan sözler veya yazılar belirtilmelidir. Buna ilişkin tanıklarımız veya delillerimiz var ise bunlar da belirtilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Torosgaz Abonelik ve İptali Fatura İtirazı Dilekçe Örneği

Hakaret Nedeniyle Şikayet Dilekçesi Örneği

Hakaret dilekçesi yazarken yukarıda belirtmiş olduğumuz kurallara dikkat edilmelidir. Sitemizde örnek olarak hazırlamış olduğumuz hakaret nedeniyle dilekçe örneği üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun olarak uyarlayabilirsiniz.

Resimleri büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

hakaret suçu için dilekçe

Hakaret Suçundan Dolayı Şikayet Dilekçesi

sövme ve hakaret suçu için dilekçe

Hakaret ve Sövme Suçu Nedeniyle Şikayet Dilekçesi

Dilekçe örneklerimizi PDF formatında indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Hakaret Suçundan Dolayı Şikâyet Dilekçesi Örneği

Hakaret ve Sövme Suçu Nedeniyle Şikâyet Dilekçesi

Hakaret ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için Hakaret Suçu Nedir (TCK madde 125) konulu yazımızı okuyabilirsiniz, yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
TCK 106 Tehdit Suçu Dilekçe Örneği

Tehdit suçunun ne olduğu ve tehdit nedeniyle şikayet konusunda yapılması gerekenlerle ilgili olarak,  Tehdit Nedir (TCK. Madde 106) konulu yazımızda...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016