TCK 204 Madde Resmi Belgede Sahtecilik Suçu Detaylar

A+
A-

Resmi belge, bir kamu görevlisi tarafından görevi gereği olarak düzenlenen resmi nitelikteki yazıdır. Kamu görevlisi tarafından düzenlenen her belge resmi nitelikte bir belge değildir. Resmi bir belgeden söz edebilmek için, düzenlenen belgenin kamu görevlisi tarafından görevinden dolayı usulüne uygun olarak düzenlenmiş olması gerekmektedir. Bu yazımızda okurlarımıza resmi belgede sahtecilik suçunun ne olduğu, sivil kişiler ve kamu görevlileri tarafından işlenen resmi belgede sahtecilik suçunun farklarını, maddi unsurlarını ve konusunu açıklamaya ve yine TCK 204 madde resmi belgede sahtecilik suçu ile ilgili olarak bilgi vermeye çalışacağız.

resmi belgede sahtecilik suçu dilekçesi

TCK 204 Madde Resmi Belgede Sahtecilik Suçu Detaylar

Resmi Belgede Sahtecilik Suçu Nedir

Resmi Belgede Sahtecilik suçunu iki şekilde ele alabiliriz. Sivil kişiler ve kamu görevlileri tarafından işlenen resmi belgede sahtecilik suçu sonuçları bakımından da farklılık göstermektedir.

Sivil kişiler tarafından işlenen resmi belgede sahtecilik suçu, bir kimsenin başkasını aldatacak şekilde resmi bir belge düzenlemesi ya da resmi bir belge üzerinde değişiklik yapmasıdır.

Kamu görevlileri tarafından işlenen resmi belgede sahtecilik suçu ise, bir kamu görevlisinin görevi gereği düzenlemesi gerektiği bir resmi belgeyi sahte olarak düzenlemesi ve gerçek bir belgeyi başkalarını aldatacak şekilde düzenlemesi, değiştirmesi, kullanmasıdır.

Resmi belgede sahtecilik suçu her kim tarafından işlenmiş olursa olsun, suçun mağduru kamudur. Sivil kişiler tarafından işlenmiş resme belgede sahtecilik suçu, genel bir suçtur ve faili herkes olabilir. Ancak, resmi belgede sahtecilik suçunun kamu görevlileri tarafından işlenmesi ise özgü bir suçu oluşturur. Böyle bir durumda suçun faili sahte resmi belge düzenleyen, değiştiren veya kullanan kamu görevlisidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Taşeron İşçi Başvurusunun Reddine İtiraz Dilekçe Örneği

Resmi Belgede Sahtecilik Suçunun Konusunu Ne Oluşturur

Resmi belgede sahtecilik suçunun maddi konusunu resmi belgeler ve resmi belge hükmünde olan belgeler oluşturur. Bir kamu görevlisinin özel işleri ile ilgili düzenlemiş olduğu belgeler resmi belge değildir. Ancak, trafik polisinin düzenlemiş olduğu bir kaza tespit tutanağı veya noterde düzenlenen bir vekaletname gibi belgeler resmi belge niteliğindedir.

Bir kamu görevlisinin kendi görev alanında olmayan, başka bir kamu görevlisinin görevine giren bir konuda sahte belge düzenlemesi sivil bir kişi tarafından düzenlenmiş olan resmi belgede sahtecilik suçunu oluşturur.

Yetkili memurların usulüne uygun biçimde düzenledikleri veya onayladıkları belgeler ise aksi sabit oluncaya kadar geçerli belgelerdir (HUMK. md.295). Surette yapılan sahtecilik işlemi ile asılda yapılan sahtecilik aynı niteliktedir ve aynı biçimde cezalandırılır.

Resmi Belge Hükmündeki Özel Belgeler Nelerdir

Özel belge niteliğinde olmasına rağmen, yasa gereği resmi belge niteliğinde kabul edilen belgelere resmi belge hükmündeki özel belgeler denmektedir.

Aşağıda numaralar halinde sıraladığımız belgeler her ne kadar özel belge olsa bile resmi belgede sahtecilik suçuna ilişkin hükümler uygulanır. (TCK. Md.210/1)

  • Emre veya Hamile Yazılı Kambiyo Senetleri
  • Emtiayı Temsil Eden Belge
  • Hisse Senedi
  • Tahvil
  • Vasiyetname

Yukarıda sayılı belgelere ilişkin sahtecilik yapılması halinde resmi belgede sahtecilik suçuna ilişkin hükümler bütün olarak uygulanır. Bu tür özel belgelerin resmi belgede sahtecilik suçu ile eşit sayılmasının sebebi özel toplumsal önemlerinin bulunmasıdır.

Sahte Resmi Belgeyi Kullanma

Resmi belgenin sahte olarak düzenlenmesi ve değiştirilmesi ile birlikte sahte resmi belgenin kullanılması da suçtur. Kullanılan resmi belgenin başkası tarafından düzenlenmiş veya değiştirilmiş olmasının bir önemi yoktur, bu durum kişiyi suçtan kurtarmaz.

Resmi Belgede Sahtecilik Suçu Şikayet Dilekçesi Nasıl Yazılır

Resmi belgede sahtecilik suçu şikayete bağlı değildir, şikayet olmasa bile suçun işlendiğinin öğrenilmesi halinde resen dava açılabilir. Bununla birlikte bu suç nedeniyle mağdur olan kişiler de  yazmış oldukları dilekçe ile de şikayetçi olabilirler. Resmi belgede sahtecilik suçu şikayet dilekçesinde şikayetçi adını soyadını, T.C. kimlik numarasını ve adresini açıkça yazmalı ayrıca davaya konu şüphelinin kimlik bilgilerinin bilinmesi halinde dilekçede belirtilmelidir. Şikayet dilekçesinde, gereksiz konulara değinilmeden resmi belgede sahtecilik suçunu oluşturan asıl konulara değinilmeli varsa delillerimiz dilekçede gösterilmeli ve birer suret eklenmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Darp Raporu : Süresi - Nereden Nasıl Alınır - Dikkat Edilmesi Gerekenler

Resmi Belgede Sahtecilik Suçu Şikayet Dilekçesi Örneği

Sitemizde, diğer suçlara ilişkin şikayet dilekçesi ile birlikte resmi belgede sahtecilik suçuna ilişkin de şikayet dilekçesi örneği mevuttur. Sitemizde örnek olarak bulunan resmi belgede sahtecilik suçu şikayet dilekçisi üzerinde gerekli değişikliği yaparak talebinize uygun şekilde uyarlayabilirsiniz. Resmi belgede sahtecilik şikayet dilekçesi örneğine buradan ulaşabilirsiniz. Dilekçe yazmadan önce avukatınıza danışmanız yada bir hukuk uzmanından yardım almanız faydalı olacaktır. Sitemizde yayınlanan dilekçe örneklerinin bilgilendirme amaçlı, kurgudan ibaret olduğu unutulmamalıdır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
TCK 157 ve 158 Madde : Dolandırıcılık Suçu İle İlgili Tüm Detaylar

5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun 157 ve 158. maddelerinde Dolandırıcılık ve Nitelikli Dolandırıcılık ile ilgili olarak gerekli düzenleme yapılmıştır. Bu...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016