TCK 204 Madde Resmi Belgede Sahtecilik Suçu Dilekçe Örneği

A+
A-

Resmi belgede sahtecilik suçu, sivil kişiler tarafından işlenen ve kamu görevlileri tarafından işlenen şeklinde ikiye ayrılır. Suçun sivil kişiler veya kamu görevlileri tarafından işlenmiş olması sonuçları bakımından da farklılık göstermektedir.

Kamu görevlileri tarafından görevi gereği düzenlenmiş olan resmi nitelikteki belgeler resmi belge olarak adlandırılmaktadır. Her kamu görevlisinin düzenlemiş olduğu belge resmi belge niteliğini taşımaz, kamu görevlilerinin özel işlerinden dolayı düzenlemiş olduğu belgeler özel belgedir. Örneğin bir kamu görevlisinin düzenlemiş olduğu bir kira sözleşmesi resmi bir belge değildir.

resmi belgede sahtecilik suçu dilekçesi

TCK 204 Madde Resmi Belgede Sahtecilik Suçu Dilekçe Örneği

Daha önce yazmış olduğumuz Resmi Belgede Sahtecilik Suçu Nedir konulu yazımız ile bu konuda ayrıntılı bilgi vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda ise yine resmi belgede sahtecilik suçu ile ilgili genel konulara değinerek, TCK 204 madde resmi belgede sahtecilik suçu dilekçe örneğini sizlerle paylaşacağız.

Sivil Kişiler Tarafında İşlenen Resmi Belgede Sahtecilik Suçu Nedir

Sivil kişiler tarafından işlenen resmi belgede sahtecilik suçu, bir kimsenin başkasını aldatacak şekilde resmi bir belge düzenlemesi ya da resmi bir belge üzerinde değişiklik yapmasıdır. Sivil kişiler tarafından işlenen resmi belgede sahtecilik suçunun yargılamasının yapılması Asliye Ceza Mahkemesinin yetkisine (görevine) girmektedir.

Kamu Görevlileri Tarafından İşlenen Resmi Belgede Sahtecilik Suçu Nedir

Kamu görevlileri tarafından işlenen resmi belgede sahtecilik suçu, bir kamu görevlisinin görevi gereği düzenlemesi gerektiği bir resmi belgeyi başkalarına aldatacak şekilde sahte olarak düzenlemesi, değiştirmesi veya kullanmasıdır. Kamu görevlileri tarafından işlenen resmi belgede sahtecilik suçunun yargılamasının yapılması Ağır Ceza Mahkemesinin yetkisine (görevine) girmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kpssye Girmeden Memur Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor

Resmi Belgede Sahtecilik Suçunun Konusu

Resmi belgede sahtecilik suçu kim tarafından işlenirse işlensin mağduru “kamu”dur. Resmi belgede sahtecilik suçun sivil kişiler açısından genel bir suçtun ve faili herkes olabilir. Ancak, kamu görevlileri tarafından işlenmesi halinde ise özgü bir suç oluşur ve suçun faili resmi belgeyi düzenleyen kamu görevlisidir.

Resmi belgede sahtecilik suçunun maddi konusunu resmi belgeler ve resmi belge hükmünde olan belgeler oluşturur.

Resmi Belge Hükmündeki Özel Belgeler Nelerdir

Yasa gereği, özel belge olmasına rağmen, resmi belge niteliğinde kabul edilen belgelere “Resmi Belge Hükmündeki Özel Belgeler” denilmektedir. Türk Ceza Kanununun 210/1. Maddesine göre bu tür belgelere de resmi belgede sahtecilik suçuna ilişkin hükümler uygulanır.

Aşağıda yazılı belgeler resmi belge hükmünde olan özel belgelerdir.

  • Emre veya Hamile Yazılı Kambiyo Senetleri
  • Emtiayı Temsil Eden Belge
  • Hisse Senedi
  • Tahvil
  • Vasiyetname

Resmi Belgede Sahtecilik Suçu Şikayet Dilekçesi Nasıl Yazılır

Resmi belgede sahtecilik suçunun işlendiğinin öğrenilmesi halinde, soruşturma veya kovuşturması resen yapılır. Soruşturma veya kovuşturma yapılabilmesi için şikayet aranmaz, şikayete bağlı değildir.

Resmi belgede sahtecilik suçundan dolayı mağdur olduğunu iddia eden kişiler de şikayette bulunabilir, Mağdur yazmış olduğu şikayet dilekçesi ile kolluğa (polis veya Jandarmaya) ya da savcılığa başvurabilir. Resmi belgede sahtecilik suçu şikayet dilekçesinde mağdur veya mağdurların adı soyadı, T.C. kimlik numarası ve adresi açıkça yazmalı ayrıca suça konu şüpheli veya şüphelilerin kimlik bilgileri bilinmesi halinde dilekçede belirtilmelidir. Resmi belgede sahtecilik suçu şikayet dilekçesinde olayın özüne değinilmeli ve gereksiz konuların dilekçede yer almasından kaçınılmalı, varsa delillerimiz dilekçede gösterilmeli ve birer suret eklenmelidir.

Resmi Belgede Sahtecilik Suçu Şikayet Dilekçesi Örneği

Sitemizde, örnek olarak hazırlanmış olan resmi belgede sahtecilik şikayet dilekçesi örneği üzeride gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun olarak uyarlayabilirsiniz. Sitemizde bulunan resmi belgede sahtecilik suçu şikayet dilekçesi örneği gibi diğer dilekçe örnekleri de bilgilendirme amaçlı olup hukuku yardım amacı gütmemektedir. Dilekçe yazmadan önce avukatınızdan veya bir hukuk uzmanından yardım almanız ileride herhangi bir hakkaybı yaşamamanız açısından faydalı olacaktır. Resmi belgede sahtecilik şikayet dilekçesi örneği aşağıda istifadenize sunulmuştur.

resmi belgede sahtecilik

Resmi Belgede Sahtecilik Suçu Şikayet Dilekçesi Örneği

Resmi Belgede Sahtecilik Şikayet Dilekçesi Örneğimizi PDF formatında indirmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İl Sağlık Müdürlüğüne Dilekçe Örneği : Nasıl Başvuruda Bulunulur

Resmi Belgede Sahtecilik Sucu sikayet Dilekcesi ornegiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
TCK 204 Madde Resmi Belgede Sahtecilik Suçu Detaylar

Resmi belge, bir kamu görevlisi tarafından görevi gereği olarak düzenlenen resmi nitelikteki yazıdır. Kamu görevlisi tarafından düzenlenen her belge resmi...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016