TCK 207 Madde : Özel Belgede Sahtecilik Suçu Dilekçe Örneği

| , ,

Özel Belgede (Evrakta) Sahtecilik Suçu ile ilgili olarak, 5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun 207. maddesinde gerekli düzenleme yapılmıştır. Daha paylaşmış olduğumuz Resmi Belgede Sahtecilik Suçu Nedir ve Özel Belgede (Evrakta) Sahtecilik Suçu Nedir konulu yazılarımızla okurlarımıza ayrıntılı bilgi vermeye çalışmıştık.  Bu yazımızda özel belgede sahtecilik suçunun ile ilgili genel konulara değinerek, Özel Belgede (Evrakta) Sahtecilik Suçu şikayet dilekçesi örneğini sizlerle paylaşacağız. Sitemizde bulunan buton ve linkleri kullanarak, farklı konularda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

TCK 207 Madde : Özel Belgede Sahtecilik Suçu Dilekçe Örneği

Özel Belgede (Evrakta) Sahtecilik Suçu Nedir

Özel belgede sahtecilik, “Bir özel belgeyi sahte olarak düzenleyen veya gerçek bir özel belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren veya kullanmak” şeklinde tanımlanmaktadır.

Özel Belgede Sahtecilik TCK md.207

5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun 207.maddesinde Özel Belgede Sahtecilik Suçu ile ilgili gerekli düzenleme yapılmıştır, buna göre;

Özel Belgede Sahtecilik Suçu Madde 207

(1) Bir özel belgeyi sahte olarak düzenleyen veya gerçek bir özel belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren ve kullanan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. 

(2) Bir sahte özel belgeyi bu özelliğini bilerek kullanan kişi de yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır. 

Özel Belgede Sahtecilik Suçunun Unsurları

Özel belgede sahtecilik suçu, resmi belgede sahtecilik suçundan farklıdır ve genel bir suçtur. Özel belgede sahtecilik suçunun işlenmesi için resmi veya kamu görevlisi olmaya gerek yoktur. Toplumdaki herhangi bir birey tarafından özel belgede sahtecilik suçu işlenebilir. Kamu veya Resmi görevlilerde bu suçu işleyebilir ancak bu suçu işlerken yetkileri ve görevleri dışında bulunan herhangi bir belgede sahtecilik yapılmış olması halinde özel belgede sahtecilik suçu oluşur. Resmi belge olmayan ve resmi belge özelliği taşımayan her türlü belgeyi özel belge olarak tanımlayabiliriz. Özel belgeye örnek olarak “sınav kağıtları, satış sözleşmesi, kira sözleşmesi vb.” gösterilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Danıştay Nedir Görevleri Nelerdir Hangi Davalara Bakar

Sahte Olarak Hazırlanan Özel Belgenin Kullanılmaması Halinde Suç Oluşur mu

Sahte olarak hazırlanan özel belgenin kullanılmaması tek başına suç oluşturmaz, özel belgede sahtecilik suçunun oluşabilmesi için öncelikle özel belgenin sahte olarak düzenlenmesi daha sonrasında ise kullanılması gereklidir. Bu yönüyle özel belgede sahtecilik suçu resmi belgede sahtecilik suçundan ayrılır, çünkü resmi belgede sahtecilik suçunda sahte olarak bir belgenin düzenlenmesi tek başına suçun oluşması için yeterlidir. Ayrıca özel belgede sahtecilik suçunun oluşabilmesi için belgeyi kullanan kişinin kullandığı belgenin sahte olduğunu bilmesi gerekmektedir. Özel belgede sahtecilik suçunda mağdurun rızası hukuka aykırılığı ortadan kaldırır.

Özel Belgede Sahtecilik Suçu Şikayete Tabi midir

Özel belgede sahtecilik suçunda ister soruşturma aşamasında ister kovuşturma aşamasında şikayet aranmaksızın suçun öğrenilmesi ile resen işlem yapılır. Ayrıca, suçtan zarar görenin şikayeti ile de soruşturma başlatılıp işlem yapılabilir.

Özel Belgede Sahtecilik Suçu Şikayet Dilekçesi Nasıl Yazılır

 Suçtan zarar görenin, özel belgede sahtecilik suçu şikayet dilekçesi yazarken ad, soyad, T.C. kimlik numarası ve adres bilgilerinin eksiksiz olarak belirtmesi gerekmektedir. Ayrıca, suçu işlediği iddia edilen failin kimlik bilgilerinin bilinmesi halinde dilekçeye yazılması soruşturmanın ve kovuşturmanın sağlıklı olarak yürümesine ve hızlı sonuçlanmasına yardımcı olacaktır. Özel belgede sahtecilik suçu şikayet dilekçesi yazılırken gereksiz konulara değinilmeden, olayın özüne ilişkin konulara değinilmeli ve suça ilişkin delillerimiz dilekçede gösterilmeli varsa delillerimizden birer suret dilekçeye eklenmelidir.

Özel Belgede (Evrakta) Sahtecilik Suçu Şikayet Dilekçesi Örneği

Aşağıda örnek olarak hazırlamış olduğumuz özel belgede sahtecilik suçu şikayet dilekçesi örneği üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun uyarlayabilirsiniz. Hazırlamış olduğumuz diğer dilekçe örnekleri gibi özel belgede sahtecilik şikayet dilekçesi örneğinde de yazılı olan olayların kurgudan ibaret olduğu, dilekçe örneğinin bilgilendirme amacıyla yazıldığı unutulmamalıdır. Özel belgede (evrakta) sahtecilik suçu ile ilgili olarak şikayet dilekçesi yazmadan önce avukatınıza danışmanız ya da bir hukuk uzmanından yardım almanız faydalı olacaktır. Özel Belgede (Evrakta) Sahtecilik Suçu Şikayet Dilekçesi Örneği aşağıda istifadenize sunulmuştur. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kesin Kat'i Rapora İtiraz Dilekçesi Örneği

Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

Özel Belgede Sahtecilik Suçu TCK 207 Madde İçin Şikayet Dilekçesi Örneği

Özel belgede sahtecilik suçunu şikayet için oluşturduğumuz dilekçe örneğimizi PDF formatında indirmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

Ozel Belgede Sahtecilik Sucu Sikayet Dilekcesi ORnegi

 

Önceki Yazı

TCK 207 Madde : Özel Belgede Sahtecilik Suçu Tüm Detaylar

Sgk Emeklilik Başvurusu Dilekçe Örneği ve Online Başvuru

Sonraki Yazı

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
TCK 207 Madde : Özel Belgede Sahtecilik Suçu Tüm Detaylar

5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun 207.maddesinde Özel Belgede (Evrakta) Sahtecilik suçuna ilişkin olarak gerekli düzenleme yapılmıştır. Özel belgede sahtecilik suçu...

Kapat