Tedbir Nafakası Dilekçe Örneği

A+
A-

Günümüzde birçok ailede yaşanan çeşitli sorunlar nedeniyle, anlaşmalı veya çekişmeli olarak boşanmalar gerçekleşme ve evlilik birlikteliği son bulmaktadır. Anlaşmalı boşanmalarda, çiftlerin her türlü konuda mutabakata varmaları nedeniyle boşanma işlemleri fazla uzun sürmemekte, tarafların hazır olmaları halinde genellikle ilk celsede dava karara çıkmaktadır. Ancak, çekişmeli boşanma davalarının oldukça uzun sürmesi nedeniyle, hiçbir maddi geliri olmayan eş, bir şekilde boşanma davasının sonuçlanmasına kadar geçecek olan süre içinde mağduriyetinin giderilmesi amacıyla tedbir nafakası talebinde bulunabilir. Daha önce boşanma davasının nasıl açılması gerektiği ve nafaka ile ilgili olarak yazmış olduğumuz yazılarımızda sizleri bilgilendirmeye çalışmıştık. Bu konudaki yazılarımıza sitemizdeki arama butonunu kullanarak ulaşabilir ve ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.  Bu yazımızda ise tedbir nafakasının ayrıntıları hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra, Tedbir Nafakası Dilekçe Örneğini sizlerle paylaşacağız. 

tedbir nafakası dilekçesi

Tedbir nafakası dilekçe örneği

Nafaka Nedir

Nafaka,  boşanmadan önce veya boşandıktan sonra maddi sıkıntıya düşecek ve yaşadığı hayat standartlarını kaybedecek olan eşe, boşandığı eşi tarafından her ay düzenli olarak ödenmesine karar verilen para olarak ifade edilir.

Tedbir Nafakası Nedir

Tedbir nafakasının diğer nafakalardan farkı, boşanma davası açan eşin davanın devam ettiği süre içerisinde, maddi darlığının giderilmesi veya yaşadığı hayat standartlarının korunabilmesi amacıyla boşanacağı eşinden talep ettiği nafaka türüdür. Tedbir nafakasını alabilmek için illaki eşlerin boşanmasına gerek yoktur. Mahkeme hakimi tarafından uygun görülecek bir miktar nafakanın ödenmesine karar verilebilir. Tedbir nafakasında da asıl amaç boşanacak olan eşlerden, mağdur olacağına kanaat getirilen eşin mağduriyetinin giderilmesidir.  Anlaşmalı boşanmalarda tedbir nafakasının talep edilmesine gerek yoktur. Ancak, çekişmeli boşanma davalarının bazen uzun yıllar sürmesi nedeniyle boşanma davası açılması sırasında genellikle tedbir nafakası talebinde de bulunulmaktadır. Tedbir nafakası, boşanma davası devam ettiği sürece ödenir ve dava sonuçlandıktan sonra ödenmez.

Tedbir Nafakasının Miktarı Nasıl Belirlenir

Boşanma davasının devam ettiği süre içerisinde, tedbir nafakası talebini değerlendiren mahkeme hakimi, eşlerin ekonomik ve sosyal durumlarını da  göz önünde bulundurarak, belli bir oranda tedbir nafakasının ödenmesine karar verebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ESKİ Dilekçe Örneği : Abonelik, İptal, Şikayet, Fatura İtiraz

Tedbir Nafakası Nasıl Talep Edilir

Tedbir nafakası genellikle boşanma davası açıldığında, boşanma dava dilekçesi ile davaya bakan mahkemeden talep edilir. Tedbir nafakası boşanma davasının devam ettiği süre içerisinde ödenir, boşanma davasının sonuçlanması ile mahkeme iştirak ve yoksulluk nafakasına karar verebilir.

Tedbir Nafakası Nereden Talep Edilir

Tedbir nafakası, boşanma davasının görülmekte olduğu Aile Mahkemesinden talep edilir.  Aile Mahkemesinin olmadığı ilçelerde Aile Mahkemesi sıfatıyla, Asliye Hukuk Mahkemeleri boşanma ve tedbir nafakası davalarına bakmaya yetkilidir. 

Tedbir Nafakası Dilekçesi Nasıl Yazılır

Tedbir Nafakası genellikle boşanma davası dilekçesi ile birlikte talep edilir, ancak boşanma davasının görüldüğü Mahkemeden sonradan da tedbir nafakası talebinde bulunulabilir. Dilekçe yazılırken, HMK. 119. maddesinde belirtilen dilekçe yazılası sırasında dikkat edilecek hususlar göz önünde bulundurulmalıdır, ve 119. Maddede belirtilen hususlar dilekçede eksik bırakılmamalıdır.

Öncelikli olarak Hukuk Mahkemeleri Kanununa göre dilekçede olması gereken hususların neler olduğu hakkında bilgi vermenin faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Dava dilekçesinin içeriği MADDE 119-

(1) Dava dilekçesinde aşağıdaki hususlar bulunur:

a) Mahkemenin adı.

b) Davacı ile davalının adı, soyadı ve adresleri.

c) Davacının Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası.

ç) Varsa tarafların kanuni temsilcilerinin ve davacı vekilinin adı, soyadı ve adresleri.

d) Davanın konusu ve malvarlığı haklarına ilişkin davalarda, dava konusunun değeri.

e) Davacının iddiasının dayanağı olan bütün vakıaların sıra numarası altında açık özetleri.

f) İddia edilen her bir vakıanın hangi delillerle ispat edileceği.

g) Dayanılan hukuki sebepler.

ğ) Açık bir şekilde talep sonucu.

h) Davacının, varsa kanuni temsilcisinin veya vekilinin imzası.

(2) Birinci fıkranın (a), (d), (e), (f) ve (g) bentleri dışında kalan hususların eksik olması hâlinde, hâkim davacıya eksikliği tamamlaması için bir haftalık kesin süre verir. Bu süre içinde eksikliğin tamamlanmaması hâlinde dava açılmamış sayılır. 

Tedbir Nafakası Dilekçe Örneği

Sitemizde, örnek olarak hazırlanmış olan tedbir nafakası dilekçe örneği üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun uyarlayabilirsiniz. Tedbir dilekçesi örneği üzeride gerekli düzenlemeleri yaparken yukarıda belirttiğimiz HMK 119. Maddesinde belirtilen hususların dikkate alınması faydalı olacaktır. Tedbir nafakası dilekçesini yazarken, hak kaybınızın olmaması açısından avukatınızdan veya uzman bir hukukçudan yardım almanız faydalı olacaktır. Aşağıda örnek olarak hazırlamış olduğumuz tedbir nafakası dilekçe örneğine ulaşabilirsiniz.

tedbir nafakası için dilekçe

Koruma Kararı ve Tedbir Nafakası İçin Dava Dilekçe Örneği

Tedbir Nafakasının Kaldırılması İstemi Dilekçe Örneği

tedbir nafakası dilekçesi

Tedbir Nafakasının Artırımı İçin Dilekçe Örneği

tedbir nafakası dilekçesi

Tedbir Nafakası Davası Dilekçe Örneği

 

tedbir kararına muhalefet edenlere dilekçe

Tedbir Nafakası Kararına Muhalefet Edenler İçin Şikayet Dilekçesi Örneği

Tedbir nafakası için hazırlamış olduğumuz dilekçe örneklerini PDF olarak indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Okul Dilekçe Örnekleri

Koruma Kararı ve Tedbir Nafakası Dava Dilekçesi Örneği

Tedbir Nafakanın Kaldırılması İstemi Dilekçesi Örneği

Tedbir Nafakası Artırımı İstemi Dilekçesi Örneği

Tedbir Nafakası Davası Dilekçesi Örneği

Tedbir Nafakası Kararına Muhalefet Suçu ile İlgili Şikâyet Dilekçesi ÖrneğiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Tedbir Kararı Dilekçe Örneği : Tebir Kararı Ne Demek Ne Anlama Geliyor

Tedbirin amacı ileride telafisi mümkün olmayacak, ciddi bir zararın doğacağından endişe edilen uyuşmazlık konusu hakkında, bu zararların dava açılmadan veya...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016