Tedbir Nafakası Nedir Nasıl Alınır

A+
A-

Daha önce sizlere nafaka türleri hakkında genel anlamda bilgi paylaştığımız üzere; bu yazımızda tedbir nafakası nedir biraz daha ayrıntıya girecek, tedbir nafakası dilekçe örneği arayan okurlarımız için hemen yazımızın sonunda örnek dilekçemizi istifadenize sunacağız.

Nafaka Ne Demek Hangi Hallerde Verilir

Nafaka,  boşanma öncesi ya da sonrası maddi açıdan zora düşme durumu olan kişilerin, boşanılan eş tarafından bağlanarak her ay ödenen paradır. Nafakanın alınması ya da verilmesi için dava sonuçlanmasına gerek yoktur. Dava sonuçlanmadan da nafaka alınması mümkündür.

Tedbir Nafakası Nedir

Tedbir nafakası, boşanma davasının devam ettiği süre içerisinde eşlerden birinin darlığa düşmesi nedeniyle, karşı taraftan talep ettiğin, her ay ödenmesi gereken para olarak ifade edilebilir. Tedbir nafakası, hakim tarafından değerlendirilir ve talep edenin maddi olarak mağduriyet yaşayacağına kanaat getirdiği takdir de, bağlanmasına karar verebilir. Genellikle boşanma davalarının sonuçlanmasının uzun bir süre alması nedeniyle, davanın sonuçlanması aşamasına kadar tedbir nafakası yoluna başvurulmaktadır. Tedbir nafakası boşanma davası devam ettiği sürece ödenir ve dava sonuçlandıktan sonra ödenmez. 

Tedbir Nafakası Nasıl Alınır

Boşanma süreci içerisinde boşanmak isteyen tarafların sonucunu en çok merak ettikleri  ve sordukları sorulardan biri de, tedbir nafakası nasıl alınır, tedbir nafakasını almak için ne yapmam gerekir sorularıdır. Tedbir nafakasının alınabilmesi için öncelikle hakimin bu hususu uygun görmesi ve belli bir nafaka miktarını tekdir etmesi gerekmektedir.

Tedbir nafakasının talep edilmesi halinde; Hakim, boşanma davasının çekişmeli olması nedeniyle uzaması, talebinde bulunan eşin, mağduriyetinin de söz konusu olması durumunda, tedbir nafakasına karar verilebilir.  Ancak tedbir nafakasını talep etmek ve alabilmek için boşanma davasının öncelikle devam ediyor olması gerekmektedir. Tedbir nafakasının talep ediliyor olması, verileceği anlamına gelmez.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adli Sicil Kaydı Nedir Nereden Alınır

Tedbir Nafakasının Miktarı Nasıl Belirlenir

Tedbir nafakasının boşanma davasının açıldığı mahkemeye bakan hakim öncelikli olarak eşlerin ekonomik ve sosyal durumunu değerlendirir. Tedbir nafakası ödeyecek olan eşin yaşam tarzı, ekonomik ve sosyal durumuna bakarak, takdir yetkisini de kullanarak bir oran belirler ve bunun ödenmesine karar verebilir.  Bu durum, boşanmadan sonra ödenmesine karar verilen veya boşanmadan sonra talep edilecek olan her iki nafaka türü olan yoksulluk ve İştiran nafakası içinde geçerlidir. 

Anlaşmalı Boşanma Davalarında Tedbir Nafakası Alınabilir mi

Anlaşmalı boşanma davalarında taraflar kendi aralarında yaptıkları protokolde belirledikleri oranda tedbir nafakası alabilirler.  Ancak anlaşmalı boşanmalarda boşanma süreci hemen sonuçlandığı için, eşler tedbir nafakasından ziyade iştirak ve yoksulluk nafakalarına ilişkin maddelere yer vermektedirler. Anlaşmalı boşanma davalarında kusur oranına bakılmaz. Boşanma davasına bakan hakim, genellikle eşler arasında anlaşmalı boşanma protokolünde belirlenen miktarı ödenmesi gereken nafaka miktarı olarak kabul eder ve ödenmesine karar verir.

Tedbir Nafakası Nasıl Talep Edilir

Tedbir nafakası boşanma dilekçesinde belirtilerek yada daha sonradan  davanın açıldığı mahkemeden talep edilebilir. Tedbir nafakası boşanma davasının devam ettiği süre içerisinde, boşanma davasına bakan Aile Mahkemesinden talep edilebilir. Aile mahkemelerinin olmadığı İl ve İlçelerde Aile Mahkemesi sıfatıyla Asliye Hukuk Mahkemeleri bu tür davalara bakmaktadır.

Tedbir Nafakası Talep  Dilekçesi Nasıl Yazılır

Tedbir nafakası talebi, boşanma davası dilekçesi ile birlikte yazılabildiği gibi, boşanma davasının açılmasından sonra da mahkemesinden talep edilebilir. Burada önemli olan davanın devam ediyor olmasıdır. Nafaka talep dilekçesinde önemli olan gereksiz konulara değinilmeden ne istediğimizin açık ve net olmasıdır. Dilekçe yazmak için bu konuda uzman hukukçulardan yardım alınabileceği gibi, örnek dilekçelerden de faydalanılabilir. Sitemiz içerisinde bulunan dilekçe örnekleri üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak kendinize uygun uyarlayabilirsiniz. Sitemiz içerisinde bulunan tedbir nafakası dilekçe örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Savcılıktan Telefon Dinleme Kararı Nasıl Alınır (Hangi Suçlar)

Ayrıca, nafaka ile ilgili daha geniş kapsamlı bilgi sahibi olmak için Nafaka Nedir adlı yazımıza buradan ulaşarak göz atabilirsiniz.

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Tedbir Nafakası Dilekçe Örneği

Günümüzde birçok ailede yaşanan çeşitli sorunlar nedeniyle, anlaşmalı veya çekişmeli olarak boşanmalar gerçekleşme ve evlilik birlikteliği son bulmaktadır. Anlaşmalı boşanmalarda,...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016