TOKİ Başvurusu İçin Gerekli Belgeler (Kimler Başvurabilir)

A+
A-

Başbakanlık Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi 1984 yılında kurulmuş, kurulduğu günden bu güne kadar yüzlerce toplu konut yaparak binlerce vatandaşımızı konut sahibi yapmıştır. Bu makalemizde TOKİ başvurusu için gerekli belgeler nelerdir, TOKİ kura sonuçları ile ilgili konulara değinmek istiyoruz.

toki ev başvuruları

toki ev basvurusu

Toplu Konut İdaresi öncelikli olarak maddi durumu dar ve orta gelirli vatandaşları konut sahibi yapmak amacıyla çalışmalar yapmaktadır. Dar gelirli yoksul vatandaşların düşük taksitler ödeyerek ev sahibi olma hayalleri Toplu Konut İdaresinin yapmış olduğu projelerle gerçeğe dönüşmüştür. TOKİ başvuruları öncelik sırasına göre belli kategorilere ayrılmıştır. Bunları birinci kategorisinde: şehit aileleri, dul ve yetimleri ve maluller, ikinci kategoride, Kore gazisi, İstiklal savaşı gazisi, Kıbrıs ve vatani hizmetlerdeki gazilerimiz, üçüncü kategoride vücudundaki engelin en az % 40 olan vatandaşlarımız ve son olarak dördüncü kategoride ise diğer alıcı kişiler ( adaylar ) bulunmaktadır.

TOKİ  Yoksul (Dar Gelirli) Vatandaşlar İçin Başvuru Şartları

Sizde tokilerden bir daire almak istiyor ve bunun için nelerin gerekli olduğunu merak ediyor ve bunlar için şartlarınızın uygun olup olmadığını merak ediyorsanız, daha önce yazmış olduğumuz TOKİ başvuru şartları nelerdir, öncelik hakları kime aittir konulu yazımızı okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Peki, TOKİ belgeleri için hangi belgeler gerekmektedir, bu belgeler nelerdir? Bu belgelerden önce bilmenizde yarar gördüğümüz bazı konuları yinelemekte fayda görüyoruz, bu konulara aşağıda tekrar değindikten sonra başvuru için gereken belgeleri de sırası ile yazacağız.

Herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olmamanız, sosyal güvenlik kurumuna hiçbir şekilde para yatırmamış yani prim ödememeniz veya asgari ücretin 1/3 miktarı ya da % 12 ye kadar sağlık primi ödemiş olmanız, eskiden yeşil karta sahip olanlar için 2022 sayılı kanun kapsamından yararlanarak maaş alan ve sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı destekleme ve teşvik fonundan yararlanmanız gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kredi Sicili Bozuk Olanlar Düzeltmek İçin Ne Yapmalı?

Şimdi Tokiler için yoksul sınıfındaki vatandaşların başvuruda bulunurken hangi belgelere ile müracaat etmesi gerektiğine değinelim.

TOKİ Yoksul( Alt Gelirli )vatandaşlar için konut alınması için bazı şartlar öne sürmektedir. Bunlar sırası ile şunlardır;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  • Projenin olduğu il veya ilçe sınırları içinde en az bir yıldan az olmayacak şekilde ikamet etmek.
  • Projenin olduğu il nüfusuna kayıtlı olmak.
  • Şehit aileleri, dul ve yetimleri, harp ve vazife malulleri kategorisinde iseniz en az üç sene orada ikamet etmiş olmak ve oranın il nüfusuna kayıtlı olmak, konut idaresinden daha önce konut alınmamış olması ve toplu konut idaresinden hiçbir şekilde konut kredisi alınmamış olması.
  • 25 yaşını doldurmuş olmak( fakat eşi vefat etmiş çocuklu dul bayanlarda yaş sınırı yoktur.)
  • Size, eşinize, velayetiniz altındaki çocuklarınıza ait tapuda kayıtlı kat irtifakı veya kat mülkiyeti yani bağımsız bir bölümün ya da müstakil bir konutun olmaması şartı, bunlara ilaveten bağ, bahçe, tarla veya köy evleri ve iş yerinin üzerine kayıtlı olmaması şartı aranmaktadır.
  • Hane halkının aylık gelirinin, en fazla 3200 lira olması.

Bu maddeleri hatırlattıktan sonra gerekli belgeler nelerdir konusuna değinelim.

TOKİ Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir

Alt Gelir Grubu Vatandaşların TOKİ ye Müracaatlarında Bulundurması Şart Olan Belgeler Nelerdir öncelikle ona bir bakalım. Başvuruyu yapacak olan kişinin kimlik fotokopisi, Şehit aileleri, ilaveten harp ve vazife malulleri, dul ve yetimlerinin kredi kullanımı durumuna göre emekli sandığından alacakları HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ gerekmektedir. Bir diğer belge ise emekli vatandaşlarımız için, SGK ( Sosyal Güvenlik Kurumundan) alacakları emekli kimlik belgesi olacaktır.

Bu sınıfta engelli vatandaşlarımız var ise onlarında yapacakları işlem, engelli ve yaşlı hizmetleri genel müdürlüğünden aldıkları kimlik kartının fotokopisi ile tam teşekküllü hastaneden alınan heyet (sağlık raporu) ve bu raporda en az % 40engelli olduğuna dair heyet raporu şartı aranmaktadır. Bu belgeleri tamamladıktan sonra yapacağınız işlem, bu belgeleri Valilik, kaymakamlık veya belediyelerdeki ilgili birimlere teslim etmeniz olacaktır.

toki başvurusu için hangi belgeler lazım

toki basvurusu icin gerekli belgeler kimler basvurabilir

TOKİ Kura Çekimleri, Emekli ve Engelli Kura Yüzdeleri Ne Kadardır

Tokiler için gerekenli şartların uyması ve belgelerin gerekli yerlere teslim edilmesi sürecinin ardından kura çekim işlemine geçilir. Kura çekilişlerinde şehit aileleri ve harp malulleri konut kurasında önceliklidirler. Bunlara dul ve yetimleri de dâhildir. Peki kura çekilişinde kimlere ne kadar kontenjan ayrılmıştır? Emekli vatandaşlarımız için bu oran konut sayısının  %25 ine denk gelecek şekilde ayarlanmıştır. Engelli vatandaşlarımız için ise bu oran sadece % 5 lik bir kontenjan ayrılmıştır. Bu çekiliş sırasında her hangi bir konuttan kura sonucu hak sahibi olamamanız durumunda bir diğer hak sahipleri ile beraber yeniden kuraya tabi tutulurlar. Burada ilk kura çekim hakkı şehit aileleri ve harp malulleri ve vazife malullerinin olacaktır. Ayrıca bunlarla birlikte dul ve yetimler ininde ilk sıra öncelikleri bulunmaktadır.  Bu sıralamanın ardından ise ikinci sırada ise engelli vatandaşlarımız için ayrılan konut kontenjanı çekiliş kurası sırası olacaktır. Üçüncü sırada ise emekli vatandaşlarımız için konut çekilişi yapılacaktır. Son sırada ise diğer başvurusu olan hak sahiplerinin kura çekiliş işlemi gerçekleştirilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  En Uzun Vade İle Konut Kredisi Veren Bankalar

Sitemiz üzerinden TOKİ Başvuruları ile ilgili süreç hakkında daha bir çok bilgi ve dökümana ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
TİSKİ (Trabzon Su) Abonelik, Fatura İtiraz Dilekçe Örneği

2014 yılı itibariye hizmet üretmeye başlayan TİSKİ, Trabzon şehrinin su işleriyle alakalı olarak hizmet sunmaktadır. TİSKİ, Trabzon’un su ihtiyacının kesintisiz...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016