TOKİ Dar Gelirli Yoksul Vatandaş Başvuru Şartları Nelerdir

A+
A-

Başbakanlığa bağlı olarak hizmet veren Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi öncelikli olarak dar gelirli vatandaşların konut sahibi olmasını sağlamak amacıyla kurulmuş bir kurumdur. Bu makalemizde Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi (TOKİ) dar gelirli yoksul vatandaşların başvuru şartları nelerdir konusuna değinmek istiyoruz.

toki dar gelirliler için başvuru

toki dar gelirli ve yoksul vatandas basvurusu nasil yapilir

TOKİ tarafından yapılan toplu konutların kura çekim işlemleri belli bir kategoriye göre öncelik sırasına göre yapılmaktadır. TOKİ’lerde öncelik hakkının kimlere ait olduğunu maddeler halinde sıralayabiliriz, buna göre;

  • Birinci grup; şehit aileleri, dul ve yetimleri ve maluller.
  • İkinci grup; Kore gazisi, İstiklal savaşı gazisi, Kıbrıs ve vatani hizmetlerdeki gazilerimiz.
  • Üçüncü grup; vücudundaki engelin en az % 40 olan vatandaşlarımız,
  • Dördüncü grup; diğer alıcı dar gelirli kişiler ( adaylar ) bulunmaktadır.

Dar Gelirli, Yoksul  Vatandaşların TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir

Dar gelirli yoksul grubundaki vatandaşların TOKİ başvurusu için yapması gerekenlerin neler olduğunu sizlere sırasıyla anlatmaya çalışacağız. Tokilerden bir ev sahibi olmak isteyen dar gelirli, yoksul vatandaşların öncelikli olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Bunun haricinde aşağıda maddeler halinde belirttiğimiz şartların bulunması gerekmektedir.

  • Hangi ildeki projeden yararlanmak istiyorsanız o şehirde en az bir yıl süre ile ikamet etmeniz gerekmektedir. O ildeki veya ilçedeki nüfusa en az bir sene önceden kayıtlı olmanız gerekir.
  • Daha önceden TOKİ’den konut satın almamış olmanız ve konut kredisi kullanmamış olmanız gerekir.
  • Şehit aileleri, Maluller, dul ve yetimler kategorisinde başvuracak iseniz en az üç yıldır o şehirde veya o ilçede ikamet etmeniz ve oradaki nüfusa kayıtlı olmanız gerekir.
  • Size, eşinize veya velayetiniz altındaki çocuklarınıza ait tapunuzun veya bağımlı ya da bağımsız bir gayrimenkulünüzün de olmaması gerekir, fakat bu maddeden şehit aileleri, dul ve yetimleri ile maluller hariç tutulmuştur.
  • Bu konutlardan yararlanabilmek için yaptığınız başvuru tarihinden itibaren 25 yaşını doldurmanız gerekmektedir fakat eşi vefat eden ve çocuğu olan dul bayanlarda bu yaş şartı aranmamaktadır.
  • Burada da yine iki kategoride başvurular kabul edilecektir. Birinci kategoride en az %40 engeli olanlar ve ikinci kategoride ise diğer alıcıların başvuruları dikkate alınacaktır.
toki dar gelirliler için başvuru şartları

toki dar gelirli yoksul vatandas basvuru sartlari nelerdir

TOKİ başvurusu için hangi belgeler gerekli ve TOKİ kura çekimleri nasıl yapılır konulu yazımızı okuyarak bu konuda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Konut Kredisi Taksitleri Ödenmezse Ne Olur Ev Satılır mı

Sitemiz üzerinden TOKİ Başvurusu İçin Gerekli Belgeler (Kimler Başvurabilir) ile ilgili yazımızı ortalama 3 dakika içerisinde okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
TOKİ Başvurusu İçin Gerekli Belgeler (Kimler Başvurabilir)

Başbakanlık Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi 1984 yılında kurulmuş, kurulduğu günden bu güne kadar yüzlerce toplu konut yaparak binlerce...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016