TOKİ Kura Çekilişinin Ardından Yapılması Gerekenler Nelerdir

A+
A-

Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi (TOKİ) tarafından yapılan toplu konutlarda vatandaşların hak sahibi olabilmeleri için yapmaları gereken son işlem kura çekiminin ardından yapılması gerekli işlemlerin tamamlanmasıdır. TOKİ başvuru şartları ve diğer konularda yazmış olduğumuz yazılarımızla bilgi vermeye çalışmıştık, bu makalemizde ise TOKİ kura çekilişinin ardından yapılması gerekenler nelerdir konusuna değinmek istiyoruz.

kura çekilişi sonrası neler yapılır

toki kura cekilisinin ardindan yapilmasi gerekenler nelerdir

TOKİ Kura Çekilişinin Ardından Yapmanız Gerekenler Nelerdir

  • Tüm belgelerin hazırlanması ve şartlarınızın oluşmasının ardından kura çekiliş işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemlerin ardından TOKİ kura çekilişinde isminizin çıkması durumunda yapmanız gereken şey ilk olarak orada size verilecek olan sözleşmeyi imzalamak olacaktır. Bu sözleşme esnasında sizden bazı evrakların istenilmesine ilişkin taahhüdü içermektedir. Bu evrakların ne olduğunu daha önceki yazılarımızla belirtmiştik, bu evrakların neler olduğunu hatırlatmamız faydalı olacaktır.
  • İl veya ilçe nüfus müdürlüklerinden onaylı olacak şekilde, vukuatlı nüfus kaydı ilaveten adrese dayalı kayıt sistemi ile 1 seneden az olmamak kaydıyla ikamet ettiğini kanıtlayan belge. Şehit aileleri, Maluller, dul ve yetimler kategorisinde başvuranları ise en az üç yıldır o şehirde veya o ilçede ikamet etmeniz ve oradaki nüfusa kayıtlı olması ve ikamet ettiğini ispatlayan belge gerekecektir.
  • Şehit aileleri, Maluller, dul ve yetimler kategorisinin dışında bulunuyor iseniz, yine il veya ilçe tapu sicil müdürlüğünden alacağınız, başvuru işlemini gerçekleştiren kişiye ait ve onların eşlerine ayriyeten onların velayeti altında olan çocuklarına ait tapuda kayıtlı kat irtifakı veya kat mülkiyetli müstakil bir konut, bağımsız bir bölüm ya da bahçe, bağ, tarla, iş yeri ve köy evi hariç bunlardan hiçbirinin olmadığını ispatlayan belge ile sözleşme sırasında hazır bulunmaları gerekmektedir.
  •  Bunlarla beraber başvuru sahibi ve evli çiftlerin eşi yada kendi çalışıyor ise bu çalışanların, aylık gelirini bildiren maaş bordroları ya da maaş belgelerini çalıştıkları iş yerinden almak kaydı ile devamında başvuru sahibi ya da eşi çalışmıyor ise, SGK dan çalışmadıklarına dair belgeyi sözleşme sırasında yanlarında mutlaka bulundurmaları gerekir. Peki başvuru sahibi iseniz hangi belge gerekli?
  • SGK dan alacağınız maaş dökümünüz ya da maaşınızı aldığınız bankanın hesap ekstresi yeterli olacaktır. TOKİ gerekli olduğu takdirde sizden ek belge isteyebilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TOKİ Başvurusu İçin Gerekli Belgeler (Kimler Başvurabilir)

TOKİ’den Konut Sahibi Olmayı Hak Kazananların Yapması Gerekenler

Tokiden çekilen kura sonrası hak sahibi olmanızın ardından gerekli belgeler ile işlemlerinize devam edeceksiniz. Yapılan sözleşmenin ardından, gerekli işlemleri yapabilmeniz için o konutlar için ilan tarihi yayınlanacaktır. Bu tarihler arasında size kura ile çıkan konuta ait, aracı banka eğer ki Ziraat Bankası ise o bankaya giderek, konut tahsis belgesi ilgili bankadan alacaktır. Bu belgede hak sahibine ait bilgiler bulunmaktadır. Bu Konut Tahsis Belgesi eksiksiz doldurulduktan sonra, ilgili temerküz banka şubesi aracılığı ile T.C Ziraat Bankası Genel Müdürlüğüne ulaştırılacaktır.

Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü kredi talebinizi TOKİ’ye iletecek, açılacak olan kredi miktarı ise konut bedeli üzerinden mahsup edilecek, ayrıca bakiye borç kalması gibi bir durumda ise satış sözleşmesi hükümleri uygulanacaktır. Peki, aksi durumda ne olacaktır? Yani seçtiğiniz konutun bedelinin kredi miktarının altında olması durumunda yine aynı şekilde kredi ödemesi yapılacaktır.

TOKİ Sözleşme İmzalama İşlemleri

TOKİ tarafından ilan edilen tarihler arasında kura çekiliş işlemi ile belirlenen konutunuza ait peşinat bedelini yatırarak sözleşmelerini imzalayacaklardır. Almış olduğunuz konut için % 10 peşinat ve 240 ay vadeli ödeme şeklinde olup, taksitlerin başlangıcı konutun teslimini takip eden aydan itibaren başlayacaktır.

toki den çekilişle ev çıkanlar ne yapmalı

toki cekilisinde ev cikanlar sonrasinda ne yapmali

TOKİ Oturma Koşulu ve Devir İşlemlerinin Gerçekleştirilmesi Nasıl Olur

Alt gelir grubundaki hak sahibi olan ve sözleşme imzalayanlar almış oldukları konutlarını borçlarının bitimine kadar devredemezler. Bir diğer husus ise hak sahibi olduğunuz ve sözleşmesini imzaladığınız konut içinde borç bitene kadar, hak sahibi olan kişide ailesi için ikamet koşulu aranmaktadır.

Alıcının kendisinin, eş veya velayeti altında olan çocuklarının bu konutta ikamet etmedikleri tespit edilirse, sözleşmeleri fes edilecektir. Gerçeğe aykırı yalan beyanda bulunan kişiler kura sonucu hak sahibi olsalar bile, bu konut alma hakları fes edilecektir.

Sitemiz üzerinden TOKİ ye Kimler Başvurabilir konulu yazımızı ortalama 2,5 dakika içerisinde okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. güldane esen dedi ki:

    merhaba bu istenlen belgeleri kura çekimi sırasında yanımızda bulundurmalı mıyız ? yani belki bize çıkmayacak ev onu belirtmemişsiniz birde. eger çıkarsa da kaç gün için de belgeleri teslim etmek gerekiyor nereye teslim ediliyor bankayamı ?


Önceki yazıyı okuyun:
TOKİ Dar Gelirli Yoksul Vatandaş Başvuru Şartları Nelerdir

Başbakanlığa bağlı olarak hizmet veren Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi öncelikli olarak dar gelirli vatandaşların konut sahibi olmasını sağlamak...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016