TOKİ Şartları Nelerdir, TOKİ Öncelik Hakkı Kime Aittir

A+
A-

Kısa adı TOKİ olan Başbakanlığa bağlı olarak hizmet veren ve açılımı Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi olan kurumu sizler için araştırdık. Bu makalemizde kimler TOKİ’den yararlanır, TOKİ şartları nelerdir, TOKİ’ler de öncelik hakkı kime aittir gibi konulara değinmek istiyoruz.

Hatırlatmakta,  yarar gördüğümüz bir diğer mevzu ise şartları uyan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Toplu Konut İdaresinin yapmış olduğu bu daireler için müracaatta bulunabilir. Ancak bu daireler talebin fazla olması karşısında kişilere çekilen kura ile verilecektir. Kura çekiminde öncelikli bazı vatandaşlarımızın olduğu unutulmamalıdır. Kuralar öncelikle şehit aileleri, harp ve vazife malulleri, dul ve yetimlerinin konutlarının çekilişi şeklinde yapılır. Öncelikli kura çekimlerinin ardından sırayla en az %40 engelli vatandaşlarımızın konut alma ve konutunu belirleme kura çekimleri yapılır. Bu vatandaşlarımızın peşi sıra emekli vatandaşlarımızın, konut alma hakkı ve konut belirlemek için yapılan kura çekimi gerçekleştirilmektedir. Bu kişilerin kura çekim işlemlerinin ardında diğer hak sahipleri için kura çekilme işlemlerine geçilmektedir.

Toplu konut ve kamu ortaklığı idaresi başkanlığı 1984 yılında kurulmuştur. Özellikle maddi durumu dar ve orta gelirli vatandaşları konut sahibi yapmak amacıyla çalışmalar yapmaktadır. TOKİ tarafından yapılan konutlar, senelerdir binlerce insanı ev sahibi yapmakta ve hala günümüzde de bu toplu konutlara ilgi artarak devam etmektedir. Peki, kimler TOKİ den ev alabilir. Her insanın hayalinde olan bir yuva sahibi olmak fikri günümüz yaşam şartlarında oldukça zorlaşmıştır. Bu sebepten dolayı birçok dar ve orta gelirli insan ev sahibi olmanın artık bir hayal olduğu düşüncesine kapılmaktadır. Hal böyle iken devreye Başbakanlık idaresine bağlı olarak çalışan  (Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresinin yaptığı) yani kısacası TOKİ’ler imdadımıza yetişmektedir.  Gelir seviyesi düşük veya orta gelirli kişiler, emekli vatandaşlar, ayrıca yoksul ve alt gelirdeki insanlar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olan herkes bu konutlara yazılabilir.

Tokilere Yazılmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Tokilerden yararlanmak için gerekli şartları maddeler halinde aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

  • Tokiden bir daire sahibi olmanın ilk şartı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır.
  • Hangi ildeki projeden yararlanmak istiyorsanız o şehirde en az bir yıl süre ile ikamet etmeniz gerekmektedir. O ildeki veya ilçedeki nüfusa en az bir sene önceden kayıtlı olmanız gerekir.
  • Daha önceden tokilerden konut satın almamış olmanız ve konut kredisi kullanmamış olmanız gerekir.
  • Şehit aileleri, Maluller, dul ve yetimler kategorisinde başvuracak iseniz en az üç yıldır o şehirde veya o ilçede ikamet etmeniz ve oradaki nüfusa kayıtlı olmanız gerekir.
  • Size, eşinize veya velayetiniz altındaki çocuklarınıza ait tapunuzun veya bağımlı ya da bağımsız bir gayrimenkulünüzün de olmaması gerekir, fakat bu maddeden şehit aileleri, dul ve yetimleri ile maluller hariç tutulmuştur.
  • Bu konutlardan yararlanabilmek için yaptığınız başvuru tarihinden itibaren 25 yaşını doldurmanız gerekmektedir fakat eşi vefat eden ve çocuğu olan dul bayanlarda bu yaş şartı aranmamaktadır.
  • Bir diğer şart ise evinize giren gelirin, en fazla iki bin altı yüz (2600) net olması gerekir. Bu madde İstanbul da artış göstermektedir. İstanbul da bu miktar üç bin yüz (3100) liradır.
  • Hane halkı adına, yani siz kendi adınıza veya eşiniz ya da velayetiniz altında olan çocuklarınız adına sadece bir adet başvuruda bulunabilirsiniz.
toki şartları nelerdir

toki sartlari nelerdir toki oncelik hakki kime aittir

TOKİ’ler de Öncelik Hakkı Kime Aittir

Tokileri öncelik grubuna göre dört kategoride sınıflandırabiliriz. Öncelik grubunun birinci kategorisinde: şehit aileleri, dul ve yetimleri ve maluller bulunmaktadır. İkinci kategoride ise: Kore gazisi, İstiklal savaşı gazisi, Kıbrıs ve vatani hizmetlerdeki gazilerimiz yer almaktadır. Üçüncü kategoride ise vücudundaki engelin en az % 40 olan vatandaşlarımız bulunmaktadır.  Son ve dördüncü sırada ise diğer alıcı kişiler ( adaylar ) bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TOKİ Dar Gelirli Yoksul Vatandaş Başvuru Şartları Nelerdir

Sitemiz üzerinden TOKİ Başvurusu İçin Gerekli Belgeler konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Torosgaz Abonelik ve İptali Fatura İtirazı Dilekçe Örneği

Torozgaz şirketi 2005 yılında Doğalgaz Piyasası Kanunu ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan aldığı yetki çerçevesinde Isparta ve Burdur kentlerine doğalgaz...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016