Trafik Cezası itiraz Nasıl Edilir

A+
A-

Trafik Cezasına itiraz Nasıl Edilir

Trafik kuralları bizlerin iyiliği ve yine kamu düzeninin sağlanması için bir gereklilik olmakla birlikte; trafik kurallarına uymadığımız ilgili görevliler tarafından cezai işlem uygulanmaktadır. Uygulanan bu işlem sonrası verilen cezaya İdari Trafik Para cezası denmektedir. Trafik cezalarını uygulayan kişiler de yeri geldiğinde hata yapabilir. Böyle durumlarda ise trafik cezasın itiraz mekanizması devreye girer. Trafik cezasına itiraz etmenin belli biri usulü olmakla birlikte; yine bu işlem için de trafik cezası itiraz dilekçesi hazırlayıp ilgili birime müracaat etmek gerekir. Bu yazımızda siz değerli okurlarımız için en ince ayrıntısına kadar trafik cezasına nasıl itiraz edilir konusunu izah etmeye çalışacağız.

Trafik Cezası itirazı Nereye Yapılır

Trafik cezasına konu itirazları değerlendirme yetkisi Sulh Ceza Hakimliklerindedir. Hangi Sulh Ceza Hakimliği ‘nin yetkili olduğu ise yine Kanunda ayrıntılı bir şekilde belirtilmiştir. Buna göre trafik cezası itirazlarında yetkili yer; cezanın uygulandığı yer Sulh Ceza Hakimliğidir. Daha iyi anlaşılması adına bir örnek verecek olursak; Bursa ilinde ikamet eden bir kişinin, Ankara ‘dan Bursa ‘ya giderken, Polatlı civarında aşırı hız nedeniyle uygulanan para cezasının itirazına Polatlı Sulh Ceza Hakimlikleri inceleyecek ve karara bağlayacaktır. Bu konuda net yeri öğrenmek için; trafik idari para cezası tutanağını incelediğinizde; cezayı uygulayan birim bölümünde ve yine ceza uygulanan yer bölümündeki mıntıka bizim için esastır. Ve buna göre yetkili Sulh Ceza Hakimliği belirlenecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Reddedilen KOSGEB Projesine İtiraz Dilekçe Örneği (İşleyiş)

Trafik Cezasını Başka İlde Yedim Nasıl İtiraz Edeceğim

Böyle bir durumda illa ki söz konusu vilayete gidip, buradaki Sulh Ceza Hakimliği’ne gitmenize gerek yok. Bunun için ikamet ettiğiniz bölgedeki adliyeye giderek, Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği vasıtasıyla ilgili Sulh Ceza Hakimliği’ne muhabere yoluyla trafik cezası itiraz dilekçesini gönderebilirsiniz. UYAP sistemi üzerinden taraması yapılan evraklarınız ile yine fiziki evraklarınız ilgili Sulh Ceza Hakimliği ‘ne ulaştırılacaktır.

Trafik Cezası İtiraz Süresi

Kararı tebliğ aldığınız günden itibaren başlamak üzere 15 gün içerisinde itiraz etme hakkınız vardır.

Trafik Cezası itiraz Ücretli mi

Bu konuda bir ücret talep edilmiyor. Ancak Emniyet Müdürlüğü kendisini bir avukatla temsil ediyorsa ve itiraz sonucunda da haksız görülecek olursanız, bu durumda itirazı değerlendiren Hakimlik vekalet ücreti ödemenize karar verebilir.

İtirazım Reddedilirse Vekalet Ücreti Ne Kadar Ödenir

Böyle bir durumda kanunda da belirtildiği üzere; vekalet ücreti, idari para cezasından fazla olamayacaktır. Bir örnek verecek olursak; 250 TL olarak uygulanan bir trafik cezasında, vekalet ücreti size bırakılsa dahi bu 250 TL ‘yi geçmeyecektir.

trafik cezası

Trafik cezaları

Trafik Cezası Sorgulama 2019 Yılı Güncel

Eğer ceza uygulanıp uygulanmadığı konusunda emin değilseniz bu durumda trafik cezası sorgulama işlemi yapmanız gerekmektedir. Trafik cezası sorgulama 2019 yılı için güncel olarak https://www.egm.gov.tr/Sayfalar/Trafik_Sorgulari.aspx linki vasıtasıyla halen Emniyet Genel Müdürlüğü ‘nün sitesinden yapılabilmektedir.

Trafik Cezası Ödeme 2019 Yılı Güncel

Şunu da sizlere hatırlatalım. Trafik cezasına itiraz edecek olsanız bile ödemeniz gerecektir. İtirazınızın kabulü halinde mahkeme kararı ile birlikte Vergi Dairesine giderek paranızı iade alabilirsiniz. Ancak her ihtimale binaen trafik cezası ödeme işlemini erken yaparak indirimi de kaçırmamalısınız. Trafik cezası ödeme 2017 yılında da internet bankacılığı ya da İnternet Vergi Dairesi ‘nin resmi internet sitesi olan https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp adresi üzerinden yapılabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ceza ve Hukuk Davalarında İstinaf Başvuru Süresi Nedir

Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi 2019 Güncel

Trafik cezası itiraz dilekçesi örneklerini yazımızın sonundaki linklerden temin edebilirsiniz. Bu dilekçeler üzerinde düzenleme yaparak kendinize göre uyarlamanız gerekmektedir. Açıklamalar bölümünde de neden itiraz ettiğinizi güzel cümlelerle izah etmelisiniz. Ne çok uzun ne de çok kısa, en makul şekilde açıklamalarınızı yapınız. Varsa delillerinizi de ( fotoğraf, kamera kaydı, vs. ) dilekçenizin ekine ekleyiniz.

Trafik Cezası itiraz Dilekçe Örneği
trafik cezasına itiraz

Trafik Cezası itiraz dilekçesi

Resmi büyütmek için lütfen tıklayınız.

Trafik Cezası itiraz Dilekçesi Word Formatında

Trafik cezasına itiraz dilekçesi

Yukarıdaki linkte tıklayarak, örnek dilekçeyi bilgisayarınıza indirebilir ve üzerinde düzenleme yapabilirsiniz.

Trafik cezasına itiraz etmek isteyen ancak nasıl dilekçe hazırlayacağı konusunda yardım almak isteyenler yardim@dilekcesepeti.com adresine e-posta atabilir ya da yazımıza yorum bırakabilirler.

Bir mum diğerini yakmakla ışığından birşey kaybetmez ! Yazımızı Facebook ve Twitter üzerinden paylaşmak ya da beğenmek için sosyal medya butonlarımızı kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 49 YORUM
 1. onur dedi ki:

  Merhabalar kısaca konuyu anlatım sizlere aracımla Osmancık ve Merzifon’da 2 dakika ara ile yaklaşık 10-15 adet ceza yedim ve itiraz gününü geçirmeden itiraz dilekçemi yazdım ve yaklasık 10 farklı dilekçe ile başvuruda bulundum. Bunlardan sadece iki tanesine dönüş yapıldı. 2 dakika ara ile oldugu için biri reddedildi diğeri kabul edildi geri kalan yaklasık 8 cezaya bildiri gelmedi. Aracımı satacağımdan dolayı mecburen bütün borcları faiziyle beraber ödemek zorunda kaldım ve aracımı sattım. Aracımı satalı en az 4 ay oldu. Şimdi bu ödediğim bütün borclara itiraz etmek istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim dilekceye ne yazmalıyım, hangi evrakların fotokobilerini çekmem gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler…

  1. onur dedi ki:

   Bu arada bu 10-15 adet ceza 1 saat içerisinde vs.. değil farklı tarihlerde

  2. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Onur bey, trafik para cezalarına cezanın tebliğinden veya öğrenilmesiden itibaren 15 gün içerisinde cezanın kesildiği yerdeki sulh ceza hakimliğine yapabilirsiniz, dilekçesinde 10 dk içerisinde farklı 10 ceza kesildiğini ve cezaları ödediğinizi belirtmeniz faydalı olacaktır, bulunduğunuz yer sulh ceza Hakimliği aracılığıyla dilekcenizi ilgili hakimliğe gönderebilirsiniz

 2. Soner Sarıhan dedi ki:

  Trafik cezasına karşı birisi değilim. Hatta ceza ücretleri daha da arttırılmalı. Yurt dışındaki gibi bu konuda kesin kurallar olmalı. Ancak trafik cezası uygulayan kişiler de adil olmalı. Bazen haksız yere keyfi cezai işlem uygulandığını düşünüyorum. Özellikle bu konuda fahri trafik müfettişleri iyi seçilmeli. Paylaştığınız Trafik cezası itiraz dilekçe örneği için çok teşekkürler.
  Bir sorum olacaktı; 15 gün içerisinde ödemediğimiz takdirde indirimden faydalanabilir miyiz? Bir de bu süreye hafta sonu günler dahil mi ?
  Teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Soner Bey,
   Konuyla ilgili 15 günlük yasal süreniz iş günü değil, normal gün olarak hesaplanır. Ancak son gün iş gününe değil, tatil gününe denk geliyor ise; bu durumda ilk iş günü mesai bitimine kadar süreniz olacaktır. Tarafınıza kesilen trafik cezasını 15 gün içerisinde ödemeniz halinde indirim yapılacaktır. Bu süre geçilirse indirimden maalesef yararlanamamaktasınız. Fahri müfettişler konusunda size katılmamak elde değil. Oldukça haklısınız.
   Sorunlarınızı çözebilmeniz dileğiyle, saygılar.

 3. Ömer İpek dedi ki:

  Merhaba arac benim üzerime kayıtlı oğlum kullanıyor gitmediği yerde ceza yiyor görüntü yok. Evinin ve çalıştığı iş yeri kamera kayıtları var.İTİRAZI BENİM YAPMAM GEREKİYORMUŞ kazanırmıyız

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey,
   Eğer söz konusu trafik cezasının uygulandığı gün / saatte aracın orada olmadığına dair bir ispatınız var ise (tarih içeren görüntü, resim, resmi dairede yapılan bir işlem, tanık, vs.); bu durumda itiraz edebilirsiniz. Ancak itirazın sonucunda ne çıkacağı, kazanıp kazanmayacağınız gibi hususlarda yorum doğru olmayacaktır. İbraz edeceğiniz tüm deliller, ilgili mahkeme hakimi tarafından değerlendirilecek ve buna göre bir karara bağlanacaktır. Bu karar aşamasında da; söz konusu yerde (trafik cezasının uygulandığı mıntıka) bulunmadığınıza dair delillerinizi sağlam tutmanız etkili olacaktır. Genel sorulan bir soru olduğu için siz sormadan cevap verelim. Trafik cezasına itirazda avukat vekalet ücreti tarafınıza yansıyabilir. Fakat yapılan son düzenleme ile; idari para cezalarına itiraz işlemlerinde, itirazın reddine ve vekalet ücretinin ödenmesine dair karar çıkması halinde, vekalet ücreti, idari para cezasını yani trafik cezasını aşamayacaktır. Örneğin; 400 TL trafik cezası uygulandıysa, avukat vekalet ücreti tarafınıza bırakılması halinde bu rakam en fazla 400 TL olabilir.
   Sorunlarınızı çözebilmeniz dileğiyle.

 4. Yavuz dedi ki:

  Ehliyetsiz ceza yedim ruhsat sahibi eşim o tarihte hastanede çocugun başında refakatçı idi itiraz edenilirmiyiz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yavuz bey, Trafik cezasına itiraz edebilirsiniz ancak ehliyetsiz araç kullandığınız için yazılan cezaya itiraz edebilmeniz için ehliyetinizin olduğunu ispatlamanız gerekmekte, ruhsat sahibi yönünden itirazı mümkün, aracın kendi bilgisi dışında alındığı yönünde itirazda bulunabilir ancak itiraz sonucu ile ilgili net bir şey söylememiz mümkün değil, umarız talebiniz olumlu değerlendirilir ve cezanın kaldırılmasına karar verilir. bu tür itirazlarda delil gösterilmesi olumlu sonuç alabilmek için gerekli olabilir bu nedenle çocuğunuzun hastanede yattığına ve eşinizin refakatçi olduğuna ilişkin resmi bir belgeyi de dilekçenize eklemeniz faydalı olacaktır.

Önceki yazıyı okuyun:
TOKİ Şartları Nelerdir, TOKİ Öncelik Hakkı Kime Aittir

Kısa adı TOKİ olan Başbakanlığa bağlı olarak hizmet veren ve açılımı Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi olan kurumu sizler...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016