Trafik Cezasına İtiraz Dilekçe Örneği

| , ,

Yazımızın en başında; trafik kurallarının biz vatandaşların iyiliği için olduğunu siz değerli okurlarımıza bir kez daha hatırlatmış olalım. Takdir edeceğiniz üzere; her ülkede olduğu gibi ülkemizde de trafik ile ilgili belli başlı bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kurallar ülkemizde 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile yasa haline getirilmiştir. Bu yasaya uymayan kişiler hakkında ise idari para cezası uygulanmaktadır. Uygulanan bu para cezaları ise kimi zaman biz vatandaşlar tarafından haksız görülmekte olup, bunun ile ilgili olarak ne yapılması gerektiği hususunda ise hepimizin yeterli bilgiye sahip olmadığı da bir gerçektir. Dilekcesepeti.com olarak sizlere daha önce bir çok konuda hazırlamış olduğumuz dilekçe örneklerimizle yardımcı olmaya çalıştığımız üzere; bu yazımızda da trafik cezasına itiraz dilekçe örneği paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

Trafik Cezasına İtiraz Dilekçe Örneği

Trafik Cezalarında İtiraz Mekanizmasının İşleyişi

Trafik cezaları; bu konuda devlet tarafından yetki verilen memurlarca uygulanan cezalar olup, ülkemizdeki kanunlar gereğince para cezası uygulanan vatandaşların bu cezalara itiraz edebilme hakkı bulunmaktadır. Trafik cezasına itiraz sürecini kısa sizlere izah edecek olursak; hakkınızda uygulanan trafik cezasının önce tarafınıza tebliğ edilmesi gerekecektir. Tebliğ sonrasında 15 gün içerisinde ilgili Sulh Ceza Hakimliklerine bir dilekçe ile birlikte başvurulması gerekmektedir. İtirazınız Sulh Ceza Hakimliği tarafından değerlendirildikten sonra ise; bu konuda bir karar verilecek, ya idarenin uygulamış olduğu trafik cezası yerinde bulunarak başvurunun reddine karar verilecek ya da başvurunun yerinde olduğu değerlendirilerek söz konusu trafik cezasının iptaline karar verilecektir. Eğer başvurunuz kabul edilirse ve cezanız iptal edilirse; mahkeme kararı ile birlikte Vergi dairesine gitmeniz yeterli olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  GASKİ Abonelik Fatura İtirazı Adres Değişikliği Dilekçe Örneği

Tam Olarak Başvurulması Gereken Sulh Ceza Hakimliği

Trafik cezasına itiraz etmek isteyen vatandaşlarımız arasında ne çok kafa karışıklığına neden olan hususlardan birisi de hangi Sulh Ceza Hakimliğine itiraz edilmesi gerektiği konusudur. Bu  noktada bilinmesi gerekeni tek cümle ile özetleyecek olursak; trafik cezasının uygulandığı yerin bağlı olduğu adliyedeki Sulh Ceza Hakimliğidir. Örneğin; İstanbul ‘dan Antalya iline yolculuk yapan ve yolda Afyonkarahisar ili Sandıklı ilçesinde trafik cezası uygulanan kişi; trafik cezasına itiraz dilekçesi ile Sandıklı Sulh Ceza Hakimliği ‘ne başvurması gerekmektedir.

İllaki İlgili Sulh Ceza Hakimliğine Gitmek Gerekmiyor

Yine örneğimizden yola çıkacak olursak; İstanbul ‘dan Antalya iline giderken Afyonkarahisar ili Sandıklı ilçesinde trafik cezası uygulanan kişinin, illaki müracaatını direkt olarak Sandıklı Sulh Ceza Hakimliği ‘ne yapmasına gerek yoktur. Bunun için Türkiye ‘de bulunan herhangi bir Sulh Ceza Hakimliği ‘ne başvuruda bulunarak, dilekçesinin ilgili Sulh Ceza Hakimliğine gönderilmesini isteyebilir. Dilekçeniz başvuruda bulunduğunuz Sulh Ceza Hakimliği tarafından hem UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi) denilen online sistem üzerinden hem de fiziki olarak Sandıklı Sulh Ceza Hakimliğine yani ilgili Sulh Ceza Hakimliğine gönderilecektir. Buna ilişkin nasıl hazırlamış olduğumuz Başka İlde Uygulanan Trafik Cezasına İtiraz Dilekçesi Örneği de yazımızın sonunda paylaşılmıştır.

İtirazı Beklemeden Ödemek Gerekiyor

Hakkınızda trafik cezası uygulanan vatandaşlar itiraz edecekleri için genelde bu cezayı ödemek istememektedir. Aslına bakıldığında; trafik cezasına itiraz edecek olsanız bile yine de ödemenizde fayda vardır. Çünkü itirazınızın kabul edilmemesi durumunda; yüzde 25 erken ödeme indirimini kaçırmış olacaksınız. Yine bir örnek verecek olursak; 1 Haziran ‘da tebliğ edilen 100 TL ‘lik bir trafik cezasını 15 gün içerisinde ödediğinizde 75 TL ödeyeceksiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Belediyeden Maddi Yardım Talebi Dilekçe Örneği

İtiraz Kabul Edilmeyince Avukat Ücreti Çıkar mı

Trafik cezalarına itiraz işlemlerinde; itiraz edilen para cezasını uygulayan kurumlar kendilerini bir avukat kanalıyla temsil etmektedir.  İtirazınızın reddedilmesi halinde; ilgili kurum avukat için vekalet ücreti talep etme hakkına sahiptir. Dolayısıyla bu konuda sizin vekalet ücreti ödemeniz yönünde mahkeme yönünden bir takdirde bulunulabilir. Ancak her halde; bu avukat vekalet ücreti trafik cezasının değerinden yüksek olamaz. Yani 100 TL ‘lik bir trafik cezası için yapılan itirazın reddedilmesi halinde Sulh Ceza Hakimliği tarafından vekalet ücreti ödenmesine karar verilirse, bu 100 TL ‘yi geçememektedir.

Trafik Cezamı Nasıl Öğrenirim

Bunun için yapmanız gereken https://www.egm.gov.tr/Sayfalar/Trafik_Sorgulari.aspx linkinden ilgili bilgileri girip Sorgulama işlemi yapmak olacaktır.

Dilekçe Örnekleri

Sulh Ceza Hakimliğine Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi Örneği

Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

Sulh Ceza Hakimliğine Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi Örneği

Dilekçe örneğimizi PDF formatında indirmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

Trafik Cezasina itiraz Dilekcesi Ornegi

Başka Sulh Ceza Hakimliğine Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi Örneği

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

Başka Sulh Ceza Hakimliğine Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi Örneği

Dilekçe örneğimizi PDF formatında indirmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

Trafik Cezasina itiraz Dilekcesi Ornegi Baska Sulh Ceza Hakimligi

Yazımızı sosyal medya üzerinden paylaşmak ve daha fazla kişinin Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edeceğini öğrenmesini sağlamak için; hemen aşağıdaki PAYLAŞ butonlarını kullanabilirsiniz. Unutmayın; Bir Mum Diğerini Yakmakla Işığından Hiç Bir Şey Kaybetmez !

Önceki Yazı

Şahsi Dilekçe Nasıl Yazılır (Oku ve Dilekçeni Hemen Yaz)

TCK 204 Madde Resmi Belgede Sahtecilik Suçu Detaylar

Sonraki Yazı

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Şahsi Dilekçe Nasıl Yazılır (Oku ve Dilekçeni Hemen Yaz)

Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan her birey şahsi olarak dilekçe verme ve bilgi edinme hakkına sahiptir. Bireylerin özellikle yargı organları ile yasama...

Kapat